Спецможливості
Статті

Штирійський проект в Україні

01.03.2011
2117
Штирійський  проект в Україні фото, ілюстрація

У 2010 році пошуки рентабельної та пластичної для сівозміни культури привели нас в Австрію. Відома на весь світ компанія, виробник олії з насіння штирійського гарбуза, репрезентувала нам особливості технології вирощування цієї рослини. 

У 2010 році пошуки рентабельної та пластичної для сівозміни культури привели нас в Австрію. Відома на весь світ компанія, виробник олії з насіння штирійського гарбуза, репрезентувала нам особливості технології вирощування цієї рослини.

Середня врожайність сухого насіння в Австрії перебувала в межах 900 кг/га. В попередні роки продуктивність "штирійки" була також доволі привабливою. Основним постачальником сировини для олії з гарбузового насіння в Європі залишається Китай, однак якість їхнього насіння є низькою. Насіння "штирійки" вирощують також у Росії, Сербії, Хорватії, Македонії, Німеччині, Англії, Чехії, Словаччині та інших країнах.
Наша перша спроба отримати якісне насіння гарбуза в Україні в 2010 році була доволі успішною. Отримавши дозвіл Міністерства аграрної політики на ввезення голонасінного гарбуза сорту Гляйсдорфер в Україну, ТОВ "Голденкерн" розмістило посіви на площі майже 4000 га в Київській, Чернігівській, Вінницькій, Харківській областях.
Технологія вирощування гарбуза для наших аграріїв не виявилася складною  порівняно з такими культурами, як цукрові буряки, соняшник, кукурудза. Супроводжували проект разом із нашими спеціалістами агрономи з Австрії.  Отриманий результат повністю залежав від професійності підходу до вирощування культури спеціалістів господарства: найкращі результати мали ті, хто дотримав усіх рекомендацій. Так, ДП "Біріт-Надія" вирощувало штирійський олійний гарбуз у с. Животівка Оратівського району Вінницької області на площі 150 га. Отримано врожайність у межах 400 кг сухого насіння, рентабельність становила понад 20 відсотків.
   Як відомо, штирійський олійний гарбуз найкраще розміщувати на багатих перегноєм, у т.ч. піщано-глинистих, добре провітрюваних грунтах. Ця культура любить сонячні захищені від вітру місця і не витримує ущільнених грунтів, де накопичується надлишок вологи. Найбільший урожай насіння отримують, якщо з кінця червня до початку серпня випадає достатня кількість опадів. Холодна й волога погода та вітри негативно впливають на процес дозрівання врожаю. Найкращий попередник - кукурудза, а також зернові, потрібно дотримуватися сівозміни кожні два-три роки. Важливо, щоб осінній обробіток грунту було виконано якісно, але не слід створювати занадто дрібногрудкувату структуру. Навесні поле під висів гарбуза потрібно готувати, як під цукрові буряки. Органічні добрива під "штирійку" вносять виключно під попередник - для вирощування цього корисного овоча не потрібно багато поживних речовин. Уся потреба в азоті становить максимально 80 кг/га, фосфору - 40, калію - 145 кг/га. Одночасно гарбузи вимогливі до кислотності грунту, оптимальне рН - 6-6,5. Багаторічні досліди засвідчили, що велика кількість азоту сприяє швидкому росту як рослин, так і плода, але негативно впливає на дозрівання насіння та вміст у ньому олії.
   Підживлення рослин азотом найефективніше у період перед викиданням рослинами вусиків. Фосфор потрібний для утворення плода та насіння. Для висіву використовували протруєне препаратом MAXIM XL насіння гарбуза сорту Гляйсдорфер із показниками якості (ISTA): чистота - 99,9%, схожість - 95%. Для знищення бур'янів в Австрії використовують чотири зареєстрованих препарати: Dual Gold, 1,25 л + Centium, 0,25 л (найкращий варіант), Successor, 2 л + Centium, 0 ,25 л, Flexidor, 0,25 л + Dual Gold, 1,25 л + Centium, 0,25 л. У зв'язку з відсутністю в Україні деяких із названих препаратів, ми використали в 2010 році суміш гербіцидів Dual Gold, 1,25 л + Команд, 0,15-0,20 л. На площі майже 2000 га суміш гербіцидів внесли стрічковим способом, ефективність внесення залежала від якості придбаних препаратів та вологості грунту під час внесення. Багаторічні бур'яни, в тому числі пирій, знищували Раундапом чи його аналогами восени. В умовах 2010 року найкращі результати захисту рослин гарбуза від бур'янів забезпечило поєднання хімічного прополювання та механічного їхнього знищення в міжряддях.
Розпушування міжрядь потрібно виконувати двічі-тричі, при цьому звертають увагу на те, що ці роботи слід завершити до появи вусиків на рослинах гарбуза, щоб унеможливити їхнє пошкодження.
В умовах України висівання гарбуза проводили з 5 по 15 травня. Ранні посіви сприяють утворенню більшої кількості плодів, а також накопиченню більшої кількості олії в насінні. Для сівби використовували 4-5 кг високоякісного протруєного насіння, глибина загортання становила 3-4 см, відстань між рядами - 1,5 м, а в рядку - 32-45 см, що забезпечило густоту 10-13 тис. рослин гарбуза на гектарі. Збільшення густоти до 15 000 рослин на гектарі в 2010 році сприяло підвищенню продуктивності гарбуза. Пневматичні сівалки типу СПЧ забезпечили якісне висівання за умови переоснащення висівного диску згідно з пропозиціями австрійських спеціалістів. Обов'язковою передумовою отримання доброго врожаю насіння гарбуза є підготовка грунту перед висівом культиватором типу "Європак".
Міжрядні розпушування не повинні утворювати гребенів, які потім перешкоджають скочуванню плодів у рядки. Після висіву проводять прикотковування. За оптимальних погодних умов сходи гарбуза з'являються через 6-12 днів. Хімічна боротьба з бур'янами в період вегетації потрібна лише за наявності загрозливої кількості бур'янів. Перед збиранням урожаю гарбузи скочують у рядки спеціальним знаряддям, рослинні рештки подрібнюють подрібнювачем. Збирають урожай гарбуза з допомогою комбайна фірми Kropfel aus Frauenthal. Ми використовували комбайни МОТІ КЕ 3000, які за світловий день можуть зібрати плоди гарбуза із 16-18 га. Перевага машинного збирання гарбузового насіння полягає в тому, що комбайн має велику виробничу потужність у розрахунку на одиницю площі та незначні затрати ручної праці. Зібране гарбузове насіння протягом 6-12 годин (залежно від температури повітря) слід промити на спеціальній мийці фірми Kropfel aus Frauenthal. Насіння висушують за температури 50...60°С на спеціальних сушарках до вологості 6-8%. Підготоване таким чином насіння гарбуза фірма "Голденкерн" експортує в Європу.

С. Тимошенко,
директор із виробництва
ТОВ “Голденкерн”

Інтерв'ю
У розвинених країнах агрострахування вже давно застосовується як ефективний інструмент розвитку агробізнесу, в Україні страхування ризиків сільського господарства все ще знаходиться на стадії розвитку
Як товарне кредитування з відстрочкою платежу та з можливістю розрахунків вирощеним врожаєм допомагає українським фермерам утриматися на ногах і стабілізувати фінансове становище своїх господарств Українське представництво... Подробнее

1
0