Спецможливості
Архів

Коров’ячий комфорт з великої літери

05.05.2010
544
Коров’ячий комфорт  з великої літери фото, ілюстрація

Багато американських господарств останнім часом інвестували в нові корівники. Чим це загрожує молочним заокеанським професіоналам у будівництві корівників та в менеджменті, дізнався top agrar у Вісконсині та Нью-Йорку.

Багато американських господарств останнім часом інвестували в нові корівники. Чим це загрожує молочним заокеанським професіоналам у будівництві корівників та в менеджменті, дізнався top agrar у Вісконсині та Нью-Йорку.

Багато американських виробників молока використали останні два роки з вигідними цінами на продукт та значно інвестували в нові корівники або в нові технології. Проте в багатьох інвестиціях дуже чітко зазначено: ніяких компромісів у коров'ячому комфорті та економіці праці!
Великі підприємства будують міцні відкриті корівники з можливістю подальшого їхнього розширення, з плоскими закріпленими вигульними майданчиками та шиберами для видалення гною, з центральним кормовим столом і дворядним розміщенням боксів. У приміщенні для нетелей - гумові мати як покриття для вигулу. Понад стійлами з глибокою підстилкою або в приміщенні для очікування змонтовано обладнання для зрошування. Досить новим трендом у США є компостні корівники.
Разом з вентиляторами у великих приміщеннях дедалі частіше застосовують шахтне вентилювання з додатковим обладнанням для розпилювання туману. При цьому свіже повітря надходить у фронтонно вмонтовані вентилятори в повздовжньому напрямку корівника. Одночасно вони слугують і захистком від мух. Окремі господарства облаштовують вентилювання за принципом "крос-вентиляції". Це коли шахтова вентиляція додатково комбінується з можливостями наскрізного провітрювання.
Пісок в Америці - ще й досі ходова стійлова підстилка для дійних корів. Деякі господарства використовують великозернистий пісок, бо його легше заготовляти. Він швидше зсідається й тому краще сепарується.
Є господарства, які для підстилки розтеленим коровам використовують подрібнений папір, щоб підвищити комфортність під час лежання. Адже папір швидше вбирає вологу.

Залишки рідкого гною як підстилка
Нині в окремих господарствах пробують використовувати висушені залишки рідкого гною як підстилку. Для цього тверді частки відокремлюють від рідкого гною й протягом доби нагрівають їх, щоб знищити мікроби. Вміст сухої речовини становить 40%. Господарства намагаються таким чином створити тваринам вищий комфорт для лежання.
Щоправда, досвід практиків у нових технологіях поки що не переконливий. Хоча господарства й мають однозначно нижчі витрати на підстилку, але соматичних клітин у молоці стає значно більше. "У перший рік використання залишків сухого гною як підстилки кількість соматичних клітин у нашому молоці збільшилася з менш ніж 200 000 до понад 300 000, ми навіть втратили надбавку за продукт", - розповів Скіп Харді, який тримає 860 корів на своїй фермі в Ланзінгу (Нью-Йорк). Ще одним недоліком є те, що підстилка з сухого гною, коли мокріє, сильніше за інші матеріали грудкується в лежаках і в разі змішування важче піддається обробці. Інвестиція в поліпшення комфорту була надзвичайною. Господарство інвестувало близько 380 000 доларів США в обладнання для сепарації та сушіння підстилки.

"Ні" - утриманню
в індивідуальних будиночках
Нині господарства дедалі частіше відмовляються від утримання телят в індивідуальних будиночках і надають перевагу великим телятникам. В індивідуальних будиночках тепер найчастіше утримують цінних племінних тварин. Як альтернативу часто використовують прості фолієві телятники, в яких тварини відокремлені одна від одної лише металевими решітками. При цьому на природній долівці заслано виключно тоненьке флісове покриття, присипане подрібненою соломою. Телят годують через молочне таксі пастеризованим молоком. У рамках національної програми боротьби з паратуберкульозом прописано застосування пастеризованого молока.
Що більші господарства, то простіший їхній кормовий менеджмент. У багатьох з них лактуючих тварин забезпечують лише раціоном сухої маси й більше не розрізняють їх за рівнем надоїв. Для сухостійних та корів на переведенні теж дають лише один раціон. Ходовими компонентами є кукурудзяний силос, люцерна, сіно, соя й насіння бавовни. Багато хто використовує так звану Brown-Mid-rib-Mais (буру кукурудзу воскової стиглості), оскільки вона краще перетравлюється завдяки вмісту лігніну. Вміст енергії в такій кукурудзі - близько 3-4 мДж. Багато практиків звітують про позитивні ефекти кондиції тіла та плодючості тварин.
Проблеми з плодючістю є майже в кожному великому молочному господарстві США. Найчастіша причина - недостатнє розпізнавання настання охоти. Над цим працюють спеціалісти з однією або багатьма програмами, зорієнтованими на строки запліднення. Часто ходова програма Ov-Synch комбінується з Pre-Synch-, Cidr-Synch- або Re-Synch-програмою (див. top agrar 4/2008, стор. R 24). Із програмою Pre-Synch частка першого запліднення має поліпшуватися. Cidr-Synch є прикладною, якщо корови ще не виявили охоти після добровільного очікування.
Оскільки 60% корів за першого покриття не були запліднені, то дедалі більшого значення набуває Re-Synch-напрям. При цьому тварини одержують, найчастіше, з 33 дня ГнРГ-запліднення (гонадотропін-рилізинг-фактор - гормон, який стимулює активність сім'яників. - Прим. перекладача), не заплідненим тваринам через сім днів дають ПфР (планцентарний фактор росту), а ще через два дні - знову ГнРГ, і так їх запліднюють.
Добровільний час на очікуванні в багатьох господарствах триває 50-55 днів. Часто вже на 36-й - 43-й день після отелення починають використовувати програму Pre-Synch. Деякі станції штучного запліднення та провайдери сперми пропонують застосувати повне спостереження за плодючістю стада, наприклад, "Виробництво потомства" або "Альта". Цією пропозицією, зазвичай, послуговуються сімейні господарства. У великих стадах, навпаки, один співробітник відповідає лише за розпізнавання стадії охоти та плодючість.

Висока продуктивність завдяки досвіду
У великих господарствах корів доять здебільшого доїльними установками типу "Ялинка" або з паралельним розміщенням (Side-by-Side), з автоматичним зніманням та швидким виганянням корів. "Карусель" - виняток. Великі комплекси, хоч і покладають велику надію на високу продуктивність та кращу завантаженість доїльної техніки, проте від попереднього очищення, здоювання та кінцевого очищення все ж не відмовляються.

Інтерв'ю
Сергій Риженко — голова фермерського господарства «Вітчизна-Тиниця», що розміщене на Чернігівщині, неподалік від Бахмача. Нині його фермерське господарство — одне з найпрогресивніших у регіоні. Тут, незважаючи на несприятливі погодні умови... Подробнее
Компанія «Нор-Ест Агро» свою роботу розпочала у 2013 році як ДП «ТАК» у складі групи компаній «ТАК». А 2019 року ДП «ТАК» стало повністю самостійною компанією, отримало нову назву, новий імпульс до розвитку та нові ідеї. І зовсім не просто... Подробнее

1
0