Спецможливості
Техніка та обладнання

Роз­ки­дачі мінеральних до­б­рив: хто кращий

13.01.2015
2656
Роз­ки­дачі мінеральних до­б­рив: хто кращий фото, ілюстрація

Для успішно­го рос­ту і роз­вит­ку куль­турні рос­ли­ни по­тре­бу­ють оп­ти­маль­но­го за­без­пе­чен­ня по­жив­ни­ми ре­чо­ви­на­ми про­тя­гом усь­о­го періоду ве­ге­тації. Про­те їхньо­го вмісту в грунті за­зви­чай не­до­стат­ньо, тож вно­си­ти піджив­лен­ня потрібно у різні стро­ки і різни­ми спо­со­ба­ми.

Для успішно­го рос­ту і роз­вит­ку куль­турні рос­ли­ни по­тре­бу­ють оп­ти­маль­но­го за­без­пе­чен­ня по­жив­ни­ми ре­чо­ви­на­ми про­тя­гом усь­о­го періоду ве­ге­тації. Про­те їхньо­го вмісту в грунті за­зви­чай не­до­стат­ньо, тож вно­си­ти піджив­лен­ня потрібно у різні стро­ки і різни­ми спо­со­ба­ми.

В. Войновський, завлабораторії,
А. Войновська, агроном,
І. Коломієць, інженер,
УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

Міне­ральні до­б­ри­ва — ос­но­ва підви­щен­ня кількості та якості сільсько­го­с­по­дарсь­кої про­дукції. За доцільно­го ви­ко­ри­с­тан­ня во­ни поліпшу­ють ро­дючість грунтів, підтри­му­ють по­зи­тив­ний ба­ланс біоген­них еле­ментів та гу­му­су. Близь­ко 50% за­галь­но­го вро­жаю одер­жу­ють за­вдя­ки вне­сен­ню до­б­рив. Пра­виль­не за­сто­су­ван­ня їх дає змо­гу ство­рю­ва­ти
по­зи­тив­ний ба­ланс по­жив­них
ре­чо­вин у зем­ле­робстві.
На рин­ку Ук­раїни на­разі пред­став­ле­но ши­ро­ке різно­маніття роз­ки­дачів міне­раль­них до­б­рив як за­рубіжно­го ви­роб­ництва, так і вітчиз­ня­но­го. По­яс­нюється це, перш за все, універ­сальністю аг­ре­га­ту, який за­вдя­ки пе­ре­орієнтації дис­ка за­без­пе­чує ви­со­ку якість вне­сен­ня міне­раль­них до­б­рив та ви­сокі по­каз­ни­ки за ши­ри­ною роз­ки­дан­ня. Нерівно­мірність вне­сен­ня до­б­рив при­зво­дить до дозріван­ня рос­лин у різні терміни, вик­ли­кає зни­жен­ня уро­жаю і погіршен­ня йо­го якості. В ок­ремі ро­ки че­рез ви­ля­ган­ня рос­лин, вик­ли­ка­не за­ви­щен­ням норм і нерівномірністю вне­сен­ня до­б­рив, втра­ти зер­на бу­ли ду­же знач­ни­ми.
Ос­нов­ни­ми по­каз­ни­ка­ми, що ха­рак­те­ри­зу­ють якість ви­ко­нан­ня тех­но­логічно­го про­це­су роз­ки­дан­ня міндо­б­рив, є рівномірність по­пе­реч­но­го їхньо­го роз­поділен­ня, відхи­лен­ня фак­тич­ної нор­ми ви­т­ра­ти від за­да­ної та рівно­мірність фак­тич­ної нор­ми вне­сен­ня. Відповідно до ви­мог, що гар­монізо­вані в Ук­раїні до міжна­род­них стан­дартів, ці по­каз­ни­ки ма­ють відповіда­ти пев­ним нор­мам. Роз­г­ля­не­мо їх де­тальніше.
Рівномірність по­пе­реч­но­го роз­по­ділен­ня оцінюється за ко­ефіцієнтом варіації — віднос­ною ве­ли­чи­ною, що ха­рак­те­ри­зує ко­ли­ван­ня ва­ги вне­се­них до­б­рив на оди­ни­цю ши­ри­ни за­хва­ту. Цей ко­ефіцієнт варіації не має пе­ре­ви­щу­ва­ти 15%. Цієї ви­мо­ги слід до­три­му­ва­тись завжди, окрім розсіван­ня до­б­рив по краю по­ля. Не­до­три­ман­ня ви­мог тільки на ви­ко­нанні цієї опе­рації (що­до рівно­мірно­го вне­сен­ня до­б­рив) має різно­біч­ний не­га­тив­ний вплив: зни­жен­ня їхньої ефек­тив­ності, не­од­но­час­не дозріван­ня рос­лин, погіршен­ня якості про­дукції, ви­ля­ган­ня ча­с­ти­ни посівів, ут­руд­не­не зби­ран­ня вро­жаю, збільшен­ня втрат, шко­да на­вко­лиш­нь­о­му се­ре­до­ви­щу, за­бруд­нен­ня грун­то­вих вод.
То­му не­дар­ма провідні ви­роб­ни­ки су­час­них роз­ки­дачів до­б­рив ком­плек­ту­ють їх су­провідною тех­но­логічною до­ку­мен­тацією, зо­к­ре­ма таб­ли­ця­ми, що міс­тять відповідні зна­чен­ня для пра­виль­но­го на­ла­ш­ту­ван­ня тех­но­логічно­го про­це­су. Низ­ка провідних фірм на­да­ють інди­віду­альні ре­ко­мен­дації із на­ла­ш­ту­вань, про­во­дя­чи виз­на­чен­ня фізич­них вла­с­ти­во­с­тей до­б­рив із кож­ної ок­ре­мої партії. Відхи­лен­ня фак­тич­ної нор­ми ви­т­ра­ти (ва­ги до­б­рив, що над­хо­дять із до­зу­валь­ної си­с­те­ми за оди­ни­цю ча­су) від ус­та­нов­ле­ної не має пе­ре­ви­щу­ва­ти 15% за нор­ми ви­т­ра­ти до 25 кг/хв; 10 — за 25–150 кг/хв; 7,5%  за нор­ми ви­т­ра­ти по­над 150 кг/хв. Рівномірність фак­тич­ної нор­ми ви­т­ра­ти оціню­ють мак­си­маль­но до­пу­с­ти­мим відхи­лен­ням від се­ред­ньої фак­тич­ної нор­ми ви­т­ра­ти, яке не має пе­ре­ви­щу­ва­ти вста­нов­ле­них зна­чень. Зо­к­ре­ма, за нор­ми ви­т­ра­ти до
25 кг/хв — 10%, за 25–150 — 7,5%, за по­над 150 кг/хв — 5%.
Од­на із найвідповідальніших си­с­тем роз­ки­дачів міне­раль­них до­б­рив — роз­подільна. Най­шир­шо­го ви­ко­ри­с­тан­ня у кон­ст­рукціях ма­шин на­бу­ла си­с­те­ма відцен­т­ро­во­го роз­поділен­ня, го­ло­вним ком­по­нен­том якої є обер­тові дис­ки. Біль­­­шість ви­роб­ників об­лад­ну­ють роз­подільни­ки дво­ма дис­ка­ми, що
обер­та­ють­ся зі швидкістю близь­ко
720–900 об./хв (є та­кож варіант із од­ним роз­подільним дис­ком).
Роз­г­ля­не­мо бу­до­ву, якість ро­бо­ти та особ­ли­вості де­я­ких роз­ки­дачів міне­раль­них до­б­рив, які аг­ре­га­ту­ють­ся із трак­то­ра­ми тя­го­во­го кла­су 2 та 1,4 і які пред­став­лені для ко­ри­с­ту­вачів на на­шо­му рин­ку. Технічні ха­рак­те­ри­с­ти­ки та по­каз­ни­ки якості ро­бо­ти роз­ки­дачів на­ве­де­но у таб­л. 1 та 2.

Роз­ки­дач до­б­рив Bogballe мо­делі M3W
Роз­ки­дні дис­ки цієї ма­ши­ни обер­та­ють­ся все­ре­ди­ну, в на­прямі один до од­но­го, роз­поділя­ю­чи до­б­ри­во на чо­ти­ри зо­ни вне­сен­ня (фо­то 1, 2). Роз­ки­дачі до­б­рив Bogballe об­лад­нані си­с­те­мою Кvadro. Во­на ви­ко­нує такі функції: стан­дарт­не по­льо­ве роз­ки­дан­ня за си­с­те­мою Trend і око­лич­не роз­ки­дан­ня (роз­ки­дан­ня на краю по­ля), руч­не калібру­ван­ня і спо­рож­нен­ня бун­ке­ра. Роз­ки­дач об­лад­на­но си­с­те­мою для ви­ко­нан­ня опе­рації на краю по­ля — в роз­ки­дачі змінюється ли­ше на­прям обер­тан­ня дисків, які, своєю чер­гою, мо­жуть ство­рю­ва­ти два індивіду­альні по­крит­тя до­б­ри­вом віднос­но пра­вої і лівої сторін. Си­с­те­ма за­без­пе­чує іде­аль­не вне­сен­ня до­б­ри­ва на кра­ях та в се­ре­дині по­ля, до то­го ж не по­тре­бує знят­тя роз­кид­них дисків під час калібру­ван­ня і спо­рож­нен­ня бун­ке­ра. Бун­кер роз­ки­да­ча ос­на­ще­но сітка­ми для за­три­ман­ня ве­ли­ких гру­док та зай­вих ча­с­тин. На дні бун­ке­ра розміще­но обер­тові во­ру­шил­ки для за­без­пе­чен­ня рівномірно­го по­да­ван­ня на ро­бочі ор­га­ни роз­ки­да­ча. По­верхні роз­ки­да­ча та де­та­лей, які кон­так­ту­ють із до­б­ри­ва­ми, об­роб­лені стійкою до аг­ре­сив­но­го се­ре­до­ви­ща фар­бою. Роз­кидні ло­пат­ки ви­го­тов­лені із ви­со­ко­якісної мар­ган­це­вої сталі.

Роз­ки­дач міне­раль­них
до­б­рив Amazone ZA-M novis
Фірма Amazone ви­ко­ри­с­то­вує си­с­те­му Soft Ballistic System (фо­то 3, 4). Гра­ну­ли по­да­ють­ся без­по­се­ред­ньо на центр роз­подільно­го дис­ка. За ча­с­то­ти обер­тан­ня дисків 720 об./хв си­с­те­ма Amazone Soft Ballistic System за­без­пе­чує плав­ний відцен­т­ро­вий розгін гра­нул. Навіть ті до­б­ри­ва, гра­ну­ли яких до­сить крихкі, зберіга­ють стабільне розсіюван­ня, а по­ша­ро­вий відбір гра­нул із бун­ке­ра не ство­рює лійко­подібно­го ефек­ту в центрі ньо­го. Бун­кер роз­ки­да­ча ме­та­ле­вий, по­фар­бо­ва­ний стійкою фар­бою і до­дат­ко­во мо­же ком­плек­ту­ва­тись спеціаль­ни­ми над­став­ка­ми для збільшен­ня об’єму. Роз­ки­дач укомп­лек­то­ва­но при­ст­роєм Limiter із дис­танційним гідро­ке­ру­ван­ням для ро­бо­ти на краю по­ля.

Роз­ки­дач міне­раль­них
до­б­рив Kverneland мо­делі Exacta СL 1550 L
Більшість ви­роб­ників за­сто­со­ву­ють пласкі дис­ки із розміще­ни­ми на них роз­кид­ни­ми ло­пат­ка­ми, про­те є й інші кон­ст­рукційні рішен­ня. Так, фірма Kver­neland об­лад­нує свої ма­ши­ни роз­кид­ни­ми дис­ка­ми із прий­маль­ною ка­ме­рою (фо­то 5, 6). Си­с­те­ма CentreFlow за­без­пе­чує по­то­ко­ве по­да­ван­ня до­б­рив не без­по­се­ред­ньо на ло­пат­ки, а в ка­ме­ру, де во­ни по­пе­ред­ньо при­ско­рю­ють­ся та по­да­ють­ся на ло­пат­ки із пев­ною швидкістю, що змен­шує подрібнен­ня гра­нул і, відпо­відно, нерівномірність роз­поділен­ня до­б­рив. Ко­жен роз­кид­ний диск має по вісім ло­па­ток, кут ус­та­нов­лен­ня і до­вжи­на яких виз­на­ча­ють ро­бо­чу ши­ри­ну вне­сен­ня до­б­рив. Обид­ва дис­ки мо­жуть вклю­ча­ти­ся у ро­бо­ту ок­ре­мо для вне­сен­ня на по­ло­ви­ну ро­бо­чої ши­ри­ни.
Аг­ре­гат ос­на­ще­но еле­к­трон­ною си­с­те­мою кон­тро­лю ро­бо­ти ISOMatch GEOcontrol, яка відповідає за уп­равління секціями: ви­ко­нує ав­то­ма­тич­не відклю­чен­ня секцій зна­ряд­дя; ке­рує про­це­сом до­зу­ван­ня — ав­то­ма­тич­но ре­гу­лює про­дук­тивність цьо­го зна­ряд­дя; уп­рав­ляє інфор­мацією, що над­хо­дить із сен­сор­них дат­чиків (до­ку­мен­тація), тоб­то ви­ко­нує функції на­ко­пи­чен­ня да­них, їхньо­го обміну між різни­ми спеціаль­ни­ми про­гра­ма­ми, ви­ко­нує ро­бо­ту із кар­та­ми полів і ISOMatch GEOcontrol че­рез USB/флеш-кар­ту.
Бун­кер роз­ки­да­ча ме­та­ле­вий, по­фар­бо­ва­ний стійкою до аг­ре­сив­но­го се­ре­до­ви­ща фар­бою. Верх­ня ча­с­ти­на ви­ко­на­на у формі па­ра­ле­лепіпе­да, а ни­жня на­га­дує фор­мою дві зрізані піраміди. У бун­кері вста­нов­ле­но пер­фо­ро­ва­не си­то для за­побіган­ня над­хо­д­жен­ню на ро­бочі ор­га­ни гру­док до­б­рив. Роз­ки­дач об­лад­на­но си­с­те­мою для ро­бо­ти на краю по­ля Exact Line.

Роз­ки­дач міне­раль­них
до­б­рив Rauсh Axis 20.1
Фірма Rauсh об­лад­нує роз­кидні дис­ки (фо­то 7, 8) роз­ки­да­ча до­б­рив Axis де­ф­лек­то­ра­ми AirFin для уник­нен­ня зіс­ков­зу­ван­ня по­то­ку до­б­рив із дис­ка, а та­­кож спря­мо­ву­ва­чем по­то­ку Granusafe. Він скла­дається із: низь­ко­обер­то­вої мі­­шал­ки, ту­ко­про­водів-спря­мо­ву­вачів спе­ці­­аль­ної кон­ст­рукції та де­флек­торів на дис­ках. Роз­ки­дач об­лад­на­но си­с­те­мою пря­мо­го кон­тро­лю по­то­ку до­б­рив DFC, що дає мож­ливість зміню­ва­ти до­зу до­б­рив за до­по­мо­гою спеціаль­но гра­дуй­о­ва­ної шка­ли. Для ро­бо­ти на краю по­ля роз­­­ки­дач об­лад­на­но де­флек­то­ром Telimat.
Роз­ки­дач міне­раль­них
до­б­рив Sulky X 44
Роз­ки­дач до­б­рив має такі кон­ст­рукційні скла­дові: ра­му, бун­кер, роз­кид­ний апа­рат, при­ст­рої для до­зу­ван­ня та вста­нов­лен­ня ши­ри­ни роз­поділен­ня до­б­рив, при­ст­рої для за­кри­ван­ня та відкри­ван­ня до­зу­валь­них от­ворів, при­від ро­бо­чих ор­ганів, гідро­си­с­те­му.
Бун­кер має пірамідаль­ну фор­му, ви­го­тов­ле­ний із ме­та­лу і по­кри­тий зно­состійким по­крит­тям. Роз­кид­ний апа­рат — дво­ди­с­ко­вий, відцен­т­ро­во­го ти­пу (фо­то 9, 10). На кож­но­му із дисків вста­нов­ле­но по дві ло­пат­ки. До то­го ж на пра­во­му дис­ку це ко­роткі, пев­ним чи­ном виг­нуті ло­пат­ки Tribord 3D, які ви­ко­ри­с­то­ву­ють для роз­ки­дан­ня до­б­рив на краю по­ля — во­ни при­во­дять­ся в дію за до­по­мо­гою еле­к­т­ро­при­во­ду із пуль­та ке­ру­ван­ня. До­зу­вальні при­ст­рої при­зна­чені для без­ступінча­с­то­го ре­гу­лю­ван­ня до­зи вне­сен­ня до­б­рив шля­хом зміни розміру ви­пу­ск­них вікон. Во­ни скла­да­ють­ся із ши­бер­них заслінок, ва­желів та шкал. При­ст­рої для вста­нов­лен­ня ши­ри­ни роз­поділен­ня до­б­рив пра­цю­ють за прин­ци­пом зміни точ­ки їхньо­го падіння на дис­ки.

Аг­ро­технічне оціню­ван­ня роз­ки­дачів
Ви­про­бу­ван­ня про­во­ди­ли на ділян­ках по­ля з од­норідним ме­ханічним скла­дом, рельєфом, во­логістю грун­ту та з од­на­ко­вою якістю йо­го об­робітку. Всі ма­ши­ни відпра­цю­ва­ли по­над три зміни. Відповідно до вітчиз­ня­них ви­мог пе­ревіря­ли по­каз­ни­ки відхи­лен­ня від них, зо­к­ре­ма: нерівномірність вне­сен­ня до­зи до­б­рив за ши­ри­ною за­хва­ту та вздовж ру­ху аг­ре­га­ту, а та­кож відхи­лен­ня фак­тич­ної до­зи вне­сен­ня до­б­рив від за­да­ної. По за­вер­шен­ню те­с­ту­вань бу­ло вста­нов­ле­но, що ма­ши­ни за якістю ви­ко­нан­ня тех­но­логічно­го про­це­су за­до­воль­ни­ли всі ви­мо­ги нор­ма­тив­них до­ку­ментів, але по­каз­ни­ки різнять­ся між со­бою, оскіль­ки за ви­ко­ри­с­тан­ня од­на­ко­вих до­б­рив бу­ли різни­ми по­каз­ни­ки їхньої на­сип­ної щільності, нор­ми вне­сен­ня та ши­ри­ни за­хва­ту роз­ки­дачів. Ре­зуль­та­ти оціню­ван­ня якості ро­бо­ти роз­ки­дачів до­б­рив на­ве­де­но в табл. 2.

Інтерв'ю
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее
Кооперація в агросекторі – це забезпечення зайнятості та соціальної інтеграції.  У світі кооперативи є елементом самодопомоги і отримують преференції від держави. 

1
0