Спецможливості
Агробізнес

Ринок цукру: дефіциту не буде

08.10.2013
978
Ринок цукру:  дефіциту не буде фото, ілюстрація

Незважаючи на очікуване зменшення обсягів виробництва цукру, потреби внутрішнього ринку в цьому продукті будуть повністю забезпечені. Тож цінова ситуація суттєво не відрізнятиметься від минулого сезону: зі здешевленням цукру в жовтні та більш високими цінами — у травні-червні наступного року.

Незважаючи на очікуване зменшення обсягів виробництва цукру, потреби внутрішнього ринку в цьому продукті будуть повністю забезпечені. Тож цінова ситуація суттєво не відрізнятиметься від минулого сезону: зі здешевленням цукру в жовтні та більш високими цінами — у травні-червні наступного року.

О. Маслак,
канд. екон. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК Сумського національного аграрного університету

Стан галузі
З 2010 р. в Україні спостерігалося перевиробництво цукру. Цукрові заводи виробляли солодкого піску більше за потреби населення та вітчизняної промисловості. За середніх обсягів споживання в межах 1,7–1,8 млн т вироблялося набагато більше продукції. Цьому сприяла необхідність переробки вирощених цукрових буряків та імпортованої цукрової тростини у 2010 та 2011 рр. Проте у 2012 р. ситуація змінилась. Переробні підприємства використовували цукрову сировину виключно вітчизняного виробництва. За підсумками 2012 р., в Україні з площі 448,9 тис. га за врожайності 410,8 ц/га вдалося зібрати 18,4 млн т цукрових буряків. Найбільшими бурякосіючими регіонами залишились Вінницька,  Полтавська, Хмельницька та Тернопільська області, кожна з яких у загальній структурі площ коренеплодів мала частку понад 10%. Враховуючи переробку вирощеного врожаю солодких коренів, отримано 2,1 млн т цукру. Обсягів виробництва цукру було достатньо для забезпечення потреб внутрішнього ринку, які Держстат оцінив на рівні 1,71 млн т.
Наявність надлишкового цукру на ринку негативно впливає на виробників та переробників цукрових буряків. За постійного зростання виробничих витрат доходи від реалізації продукції залишалися на сталому рівні. Це зумовлює  зменшення виробництва, що мало місце  останніми роками. У 2013 р. очікується зібрати близько 12 млн т солодких коренів, що дасть можливість виробити до 1,5 млн т цукру. Цьому сприятиме зменшення посівної площі під цукровими буряками. У поточному році вона становить 292,6 тис. га, а урожайність прогнозують на рівні тогорічної. Окрім виробленого цукру, станом на 1 вересня поточного року перехідні залишки солодкого піску в країні перевищували 800 тис. т. Таким чином, загальна пропозиція цього продукту становитиме 2,3 млн т. Цього достатньо для забезпечення внутрішніх потреб у цукрі та формуванні експортного фонду.
Сезон цукроваріння розпочався в першій декаді вересня. Одними з перших до нього приступили цукровари Львівщини та Вінниччини. Проте в кінці місяця більшість цукрових заводів іще не працюють на повну потужність внаслідок  несприятливих погодних умов для копання солодких коренів. У більшості регіонів України через сильні дощі знизилася цукристість коренеплодів та ускладнився технологічний процес копання буряків. Тож господарники вимушені припиняти польові роботи, чекаючи підвищення якісних показників та покращання умов збирання врожаю. Очікується, що ситуація на полях покращиться і більшість заводів будуть запущені до початку жовтня. Загалом у новому сезоні працюватимуть 52 цукрові заводи, що на 18 менше, порівняно з минулим роком, проте цілком достатньо для своєчасної та якісної переробки сировини.
Світовий ринок
За прогнозами міністерства сільського господарства США (USDA), світове виробництво цукру у 2013/14 маркетинговому році (МР) становитиме 175 млн т. Це на рівні попереднього року. Очікується збільшення виробництва цукру в основних країнах-виробниках. Обсяги виробництва солодкого піску в Бразилії зростуть, порівняно з тогорічними, на 5%, що є рекордом для країни, Таїланді — на 6, країнах ЄС-27 — на 2, Китаї — до 1%. Разом з тим, виробництво цукру в Індії зменшиться на 8%, США та Мексиці — на 5%.
Обсяги світової торгівлі оцінюють на рівні 59 млн т, що на 4% більше тогорічного показника. Найбільшими експортерами залишаться Бразилія, Таїланд, Австралія. Незважаючи на зростання світового виробництва, внутрішні ринки окремих країн відчуватимуть дефіцит цього товару. Так, країни Європейського Союзу в новому сезоні імпортуватимуть близько 3,8 млн т. До великих покупців цукру на світовому ринку також належатимуть Індонезія, США та Китай. Зростання споживання цукру вплине на зменшення його залишків на кінець сезону. За оцінками аналітиків USDA, світові запаси цукру на кінець сезону становитимуть 32 млн т, що менше попередніх на 5%. 
Вплив України на світовий ринок цукру є незначним. Її частка у загальносвітовому виробництві не перевищує 1%. За останні три роки експорт цукру здійснювався невеликими обсягами, в основному до Казахстану, Киргизії, Молдови, Таджикистану, Литви, Туркменії, Росії та Грузії. Разом з тим, до цих країн експортується цукор російського та білоруського виробництва, який виявився достатньо конкурентоспроможним порівняно з вітчизняним. Й надалі конкуренція на цих ринках очікується достатньо високою. Тож українським виробникам цукру необхідно знаходити можливості розвитку зовнішніх каналів збуту продукції.
Упродовж вересня на світовому ринку цукру спостерігалося підвищення цін. На це впливала несприятлива погода в Бразилії, що могло призвести до зменшення пропозицію товару. До того ж мав місце підвищений попит на цукор у світі, що також впливало на формування цін. Якщо на початку вересня жовтневі котирування на Нью-Йоркській біржі становили 361 дол./т, то в середині вересня підвищилися до 379 дол./т, або майже на 5%. Надалі ціни на цукор на світовому ринку залежатимуть від урожаїв цукрової тростини.

Державне регулювання
Цукрові заводи, посилаючись на урядову постанову від 3 квітня 2013 р. №223, мають можливість постачати на внутрішній ринок у період від 1 вересня 2013 р. до 31 серпня 2014 р. (за квотою «А») 1,83 млн т цукру. Передбачається, що для забезпечення цієї квоти надійде весь обсяг виробництва цукру в новому сезоні та запаси цукру, виробленого в попередні роки. У попередні роки поставки на внутрішній ринок обмежувалися такими самими обсягами, що дало можливість сформувати великі запаси цукру.
Очікуваний в 2013/14 МР рівень вітчизняного виробництва бурякового цукру не перевищуватиме внутрішнього споживання. Тож у новому сезоні покращиться співвідношення попиту та пропозиції цього продукту на внутрішньому ринку, що вплине на цінову ситуацію та покриватиме витрати на його виробництво. До того ж Україні немає потреби  виконувати домовленості зі Світовою організацією торгівлі — імпортувати тростинний цукор-сирець обсягом 267 тис. т. Підставою для такого імпорту буде економічна доцільність та потреби вітчизняних переробників.

Цінові прогнози
Собівартість виробництва цукру в новому сезоні очікують на рівні 6,5 тис. грн/т, що на рівні минулого року. Основною причиною високої собівартості солодкого продукту є дорогий природній газ. Вартість 1 тис. м3 газу для заводів становить близько 600 дол. США. Окрім цього, підвищуються закупівельні ціни на цукрові буряки, матеріально-технічні ресурси, що формують виробничі витрати. Таким чином, збільшення вартості переробки цукрових буряків зумовлює  подорожчання цукру, зростає ціна його реалізації на внутрішньому ринку.
За прогнозами, ціни на цукор з нового урожаю солодких коренів можуть підвищитися на 10%. Водночас немає економічних передумов для різкого подорожчання продукції у роздрібній торгівлі. Ціна зростатиме поступово, з надходженням на ринок цукру нового сезону цукроваріння. Упродовж вересня-жовтня поточного року внутрішній ринок має достатню пропозицію, що може привести навіть до зниження цін у цей період.
На внутрішньому ринку цукру постійно спостерігають коливання цін, що не сприяє сталому розвитку галузі. Зважаючи на це, уряд розглядає можливість підвищення інтервенційних цін на цукор. Наразі мінімальна ціна за 1 т цукру з цукрових буряків врожаю 2013 р. становить 4,68 тис. грн (без ПДВ), на цукрові буряки — 338 грн/т. Проте Мінагрополітики передбачає зростання мінімальних цін на цукор у новому сезоні до 5,6 тис. грн, а максимальних — до 7,7 тис. Це є одним із дієвих заходів підтримки вітчизняних виробників солодкого піску та стабільної цінової ситуації на внутрішньому ринку.
За оцінками експертів, оптово-відпускні ціни на цукор на рівні 5,5–6,0 тис. грн/т будуть триматися до кінця 2013 р. Проте за зменшення запасів попередніх років та надходження на ринок продукції нового сезону цукроваріння ціни можуть підвищитися до 6,5 тис. грн/т та перебувати на такому рівні до травня наступного року.
Виробники цукрових буряків сподіваються, що підвищення цін на цукор вплине на зростання закупівельних цін на сировину. За підсумками минулого року, 1 т солодких коренів коштувала 428 грн, що дало можливість вітчизняним виробникам цукрових буряків отримати 374 млн грн прибутку, а рентабельність галузі довести до 15,9%. Враховуючи зростання вартості матеріально-технічних ресурсів, собівартість цукрових буряків урожаю поточного року становитиме близько 400 грн/т. Відтак, для розширеного ведення галузі бажано, щоб закупівельні ціни на солодкі корені забезпечували рентабельність виробництва цукрових буряків на рівні 50%.

Перспективи
У короткостроковій перспективі виробництво цукру в Україні скорочуватиметься через обмеженість внутрішнього попиту та відсутність реальних можливостей збільшення експорту. Зменшення виробництва відбуватиметься здебільшого під впливом скорочення посівних площ цукрових буряків. Разом з тим, спостерігатиметься тенденція до підвищення врожайності, оскільки на ринку залишатимуться тільки вертикально інтегровані структури. Такі компанії віддають перевагу високотехнологічним способам вирощування буряків та роблять це у більш сприятливих агрокліматичних умовах і мінімізують таким чином погодні ризики.
До того ж необхідно знаходити можливості зовнішнього збуту цукру та цукромістких видів продукції. Просування такої продукції на продовольчі ринки зарубіжних країн є одним з пріоритетних завдань розвитку галузі. Враховуючи світовий досвід, для ефективного функціонування бурякоцукрового комплексу в майбутньому необхідне, по-перше, запровадження дієвого пільгового кредитування  виробників та переробників цукрових буряків. Це дасть можливість для технічного переоснащення підприємств галузі, запровадження сучасних енергозберігаючих технологій, що сприятиме підвищенню якості продукції та її конкурентоспроможності на зовнішніх ринках. Окрім цього, можливе переоснащення цукрових заводів в Україні для виробництва біопалива.
По-друге, необхідно переглянути законодавчу та нормативно-правову базу з державного регулювання виробництва і реалізації цукру, зокрема питання скасування мінімальних закупівельних цін на цукор. В умовах ринкової економіки бізнесу складно реагувати на коливання ринку та утримувати позицію з мінімальною ціною. Тому доцільно обмежитися лише квотуванням обсягів виробництва та реалізації продукції. Це поширений спосіб державного регулювання ринку, в тому числі в європейських країнах, який задовольняє інтереси держави та бізнесу. При цьому цінові коливання на цукор можливо регулювати шляхом проведення Аграрним фондом закупівель до або з державного інтервенційного фонду. Таким чином, спільними зусиллями аграрного бізнесу та державних владних установ можна підвищити ефективність функціонування галузі та наповнення державного та місцевих бюджетів.

Інтерв'ю
У Нідерландах існує сумна приказка: «Фермерові належать тільки його жінка й діти, все інше на фермі належить банку». Тобто, банки понавидавали всім фермерам аж до найменших стільки кредитів, скільки
Статуя кохання в Батумі "Алі та Ніно"
Нещодавно Україну відвідав заступник директора «Агросервіс центру» при Міністерстві сільського господарства Аджарії Леван Болгвадзе. Користуючись нагодою, propozitsiya.com поспілкувалась із

1
0