Спецможливості
Техніка та обладнання

Рідкі органічні добрива: внесення та технічне забезпечення

07.03.2013
2596
Рідкі органічні добрива: внесення та технічне забезпечення фото, ілюстрація

Світовий досвід збагачення грунтів органічними добривами показує, що таке удобрення забезпечує не тільки зростання потенційної родючості, а й підвищення екологічної стійкості навколишнього середовища, зокрема зменшення грунтової ерозії, збільшення вологоємності, а також суттєве підвищення споживчої якості вирощеної сільськогосподарської продукції.

Світовий досвід збагачення грунтів органічними добривами показує, що таке удобрення забезпечує не тільки зростання потенційної родючості, а й підвищення екологічної стійкості навколишнього середовища, зокрема зменшення грунтової ерозії, збільшення вологоємності, а також суттєве підвищення споживчої якості вирощеної сільськогосподарської продукції.

В. Мойсеєнко,
завідувач сектору ННЦ «ІМЕСГ»

У даній статті розповімо про машини та особливості внесення рідких органічних добрив. На вітчизняному ринку техніка для внесення рідких органічних добрив представлена компаніями Bauer, Joskin, «Бобруйськагромаш», Meprozet, Fliegl та ін. В Україні виробниками даної техніки є ТОВ «Завод Кобзаренка» та «Ковельсільмаш».
В агровиробництві послуговуються двома способами внесення рідких органічних добрив: поверхневим із наступним їхнім загортанням і внутрішньогрунтовим (внесення в грунт проводять за міжрядного або основного грунтообробітків).

Поверхневе внесення
Машини для поверхневого внесення складаються із рами, встановленої на ходових колесах, закріпленої цистерни для добрив, вакуумного насоса.
Для самозавантажування добрив усмоктувальний патрубок вакуумного насоса з’єднують із цистерною, в якій створюється розрідження. Саме завдяки цьому рідкі добрива засмоктуються в цистерну з місткостей завглибшки до 6 м, а під час внесення добрив нагнітальний патрубок цього насоса з’єднується з цистерною, і, завдяки створенню в цистерні надлишкового тиску, добрива під напором надходять до пристрою для їхнього розподілення поверхнею поля.
Розподілювач рідких добрив поверхнею поля має досить посту конструкцію. Він виконаний у вигляді дефлектора: добрива під напором потрапляють до нього і розбризкуються поверхнею поля. 
Переваги:
 простота конструкції;
 надійність виконання робочого
процесу.
Недоліки:
   недостатньо рівномірно розподіляє добрива поверхнею грунту, особливо у вітряну погоду;
   під час підживлення вегетуючих рослин рідкі добрива попадають на їхнє листя і марно випаровуються та навіть пригнічують ріст рослин;
   під час підживлення пасовищ попадання рідких добрив на рослини унеможливлює використання останніх для поїдання тваринами.
Нині на нашому ринку домінують машини з розподільними пристроями виробництва білоруської фірми «Бобруйскагромаш»: МЖУ з місткістю цистерни від 3 до 20 м3. Машину МЖУ 20, на відміну від інших аналогів даного виробника, можна комплектувати допоміжними пристроями, тому вона придатна для використання як для поверхневого, так і для внутрішньогрунтового внесення.
Для поліпшення якості поверхневого внесення більшість виробників застосовують штангові розпилювачі. На штангах установлюють різні за конструкцією розпилювачі: щілинні, відбійні щитки, обертові насадки та інші. Розсіювальна рампа дає змогу вносити добрива всією шириною площі (на 12–15 м), до того ж, близько до поверхні грунту.
Переваги такої системи:
 підвищена ширина захвату — вища продуктивність;
 простота в обслуговуванні — зручність використання;
рівномірне розподілення добрива грунтом — краща ефективність;
 низьке розташування розсіювальних насадок (60–70 см від землі) — якісне й економне покриття поверхні.
Таким чином, якість внесення добрив такими машинами набагато краща, порівняно з тими, що обладнані відбійними щитками.
Високоякісне поверхневе внесення добрив демонструють штангові розподільники з рукавами. Вони мають центральну розподілювальну головку, від якої відходять розподільні рукави (від 20 до 30 шт.). Відстань між рукавами — в межах 30 см. Відстань (за висотою) між вихідними кінцями розподільних шлангів і поверхнею грунту встановлюють мінімальну або взагалі нульову (розподільні шланги волочаться грунтом), тому добрива виливаються зі шлангів біля прикореневої частини рослин. У цьому разі на рівномірність розподілення рідких добрив не впливає вітер. Також вони не попадають на стебла і листя рослин, що підвищує ефективність їхнього використання.
Внутрішньогрунтове
внесення добрив
Як відомо, за поверхневого внесення рідких органічних добрив втрачаються цінні поживні речовини (аміак тощо) шляхом випаровування, а також на кілька кілометрів поширюється неприємний запах. Ці недоліки відсутні за внутрішньогрунтового внесення.
Відмінність машини для внутрішньогрунтового внесення рідких органічних добрив полягає в тому, що до задньої частини її рами приєднують грунтообробний агрегат, робочі органи якого можуть бути виконані у вигляді сошників, дисків, плоскорізів, культиваторних лап. До вихідного патрубка цистерни прикріплено циліндричний розподільний барабан (горизонтально чи вертикально), в циліндричній його частині просвердлено отвори, навколо яких приварено патрубки, що з’єднуються з трубопроводами грунтообробних робочих органів.
Для внесення органіки на луках і пасовищах пропонують спеціальні полозоподібні або дискові сошники. Вони нарізають в грунті борозенку, в яку і подається рідке органічне добриво. Сошники забезпечують таку саму точність розподілення добрив, як і шлангові пристрої, але з точки зору екологічності внесення перевершують останні. Недоліком цих знарядь є їхня обмежена ширина захвату.
Основна проблема, що виникає під час роботи таких машин, — це забивання патрубків розподільного барабана. Причина в тому, що рідкі органічні добрива неоднорідні, а засмічені довговолокнистими домішками (частки солом’яної підстилки, рештки стебел рослинного корму, пір’я птиці тощо). Тому перед унесенням рідкі добрива слід ще й фільтрувати. Все це практично унеможливлює ефективне використання таких машин.
Joskin (Бельгія). У 70-х роках минулого століття новостворена бельгійська фірма Joskin розробила і поставила на виробництво машину нового покоління для поверхневого і внутрішньогрунтового внесення рідких органічних добрив під маркою Quarda, яку нині також виготовляють у Франції і Польщі.
Розподільний пристрій. Основною перевагою цієї машини є новий тип розподільного пристрою. Він виготовлений у вигляді циліндричного барабана з вертикальною віссю, до кришки якого співвісно приєднано вихідний кінець подавального шланга, вхідний кінець якого з’єднаний із нагнітальним патрубком відцентрового насоса, сполученого з цистерною. В днищі цього барабана по периферії просвердлено 14 або 60 отворів (є два варіанти днища) для приєднання розподільних шлангів. У центрі цього днища зроблено отвір, через який проходить вал, нижній кінець якого з’єднаний із механізмом приводу. На його верхньому кінці закріплено ніж, леза якого з мінімальним зазором проходять над вихідними отворами.
На початковій стадії робочий процес цієї машини перебігає так само, як і в описаної вище, але коли рідкі добрива надходять у розподільний пристрій, то вони розподіляються в його барабані на 14 (або 60) потоків і патрубками рухаються до розподільних шлангів. Тонковолокнисті домішки, що потрапляють у тонкі отвори розподілювальних патрубків і могли б викликати їхнє забивання, у процесі подавання добрив безперервно перерізуються ножем на дрібні часточки і тому вільно проходять через отвори, чим забезпечується надійний робочий процес машини.
Цистерни Joskin Quadra на 20 м3 на двох осях або Joskin Euroliner обсягом 26 м3 на трьох осях добре придатні для переїздів машини для внесення рідких добрив: вони обладнані шасі та колесами по типу вантажівок із гідропневматичною підвіскою, азотними амортизаторами, гідропневматичним дишлем і підкеровуючими передньою і задньою осями. Такі цистерни дають змогу не тільки швидко доставляти органічні добрива на поля і вносити великі обсяги за один раз, але й дуже зручні під час виконання роботи в полі.
Fliegl (Німеччина) випускає вакуумні напівпричепи-цистерни місткістю 3000–25000 л і насосні — 5000–25000 л. Серійно машини оснащують: оцинкованими цистернами з високоякісної сталі, універсальним причіпним пристроєм для верхнього і нижнього зчеплення, клапаном із самоочисним сифоном, засувкою із муфтою для швидкого приєднання шлангів, шланговою системою для наземного внесення добрив, шнековим розподільником Garant. Фірма також пропонує різноманітне додаткове оснащення: двомостове шасі з параболічними ресорами, різні варіанти дефлекторних розкидачів, дисковий розпушувач рядків для внутрішньогрунтового внесення добрив, пристрій для наземного рівномірного розподілення добрив.
Meprozet koscian S.A. (Польща) — один із найбільших в Європі виробників напівпричепів-цистерн для внесення рідких добрив. На сьогодні компанія випускає напівпричепи-цистерни місткістю від 2300 до 26000 л.
У стандартній комплектації машина оснащена оцинкованою бочкою і компресором італійського виробництва. Ці машини обладнані цілою гамою різних адаптерів для внесення рідких добрив:
 розливна ложка — стандартне пристосування;
 аплікатори з шлангами для поверхневого внесення без розбризкування шириною захвату від 9 до 16 м;
 аплікатори лапові для внесення добрив у грунт на глибину до 20 см шириною захвату 3 м;
 аплікатори дискові для внесення добрив у грунт на глибину до 15 см шириною захвату від 2 до 6 м;
 аплікатори для внесення рідких добрив у міжряддя.
ТОВ «Завод Кобзаренка» (Україна) випускає вакуумні напівпричіп-цистерни (ВНЦ) місткістю від 6 до 26 м3.
Цистерни виготовлені з металу завтовшки 6 мм. Антикорозійне покриття здійснене полімерними фарбами. Серійно машини оснащують вакуумним насосом МЕС продуктивністю 8500 або 13500 л/хв залежно від місткості цистерни. Остання має два люки доступу (вгорі та позаду) діаметром 550 мм, манометр для контролю тиску та вакууму, пневматичну одноконтурну гальмівну систему, ежекторний розподілювач (є змога регулювати висоту приєднання до машини, до того ж, техніку даного виробника можна агрегатувати з культиваторами для внутрішньогрунтового внесення).
   Слід обов’язково враховувати, що дозу внесення органічних добрив усіма машинами потрібно встановлювати відповідно до конкретної робочої швидкості агрегату. Тому під час внесення рідких добрив потрібно точно дотримувати швидкісного режиму. Якщо в процесі роботи тракторист збільшить швидкість агрегату, то доза внесення добрив зменшиться пропорційно до збільшення швидкості, і навпаки.

Інтерв'ю
Раїса Вожегова, доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент НААН України, директор Інституту зрошуваного землеробства
Інститут зрошуваного землеробства НААН України посів 1-е місце серед експортерів наукоємної продукції та отримав Міжнародний сертифікат «Експортер року». Його керівника - доктора сільськогосподарських
AgroGeneration є одним із провідних агрохолдингів України не лише за обсягами виробничих площ, а й за операційною ефективністю. Головний напрямок діяльності компанії – виробництво зернових та олійних

1
0