Спецможливості
Агрохімія

По­пе­лиці кісточ­ко­вих — не все так про­сто!

17.08.2017
2685
По­пе­лиці кісточ­ко­вих —  не все так про­сто! фото, ілюстрація

Посилена увага до попелиць обумовлена не тільки своєрідністю біології, їхнім значенням у біоценозах, але й тими економічними збитками, яких завдають представники цієї групи комах унаслідок живлення важливими сільськогосподарськими культурами, а також перенесенням численних фітопатогенних вірусів.

 

Од­ним із чин­ників не­спри­ят­ли­во­го впли­ву на вро­жайність і якість то­вар­ної про­дукції куль­ту­ри є шкідливі ор­ганізми. В аг­ро­еко­логічних умо­вах Лісо­сте­пу Ук­раїни доміну­ю­чи­ми і най­не­без­печніши­ми шкідниками сли­ви  є сисні фіто­фа­ги. 

Се­ред ен­то­мо­комп­лек­су кісточ­ко­вих куль­тур особ­ли­ве місце посіда­ють сисні шкідни­ки — по­пе­лиці. Ба­га­то вче­них відміча­ють, що з-поміж чис­лен­них видів ко­мах найшкодочинніши­ми ви­я­ви­ли­ся са­ме пред­став­ни­ки ро­ди­ни по­пе­лиць Aphididae. В ре­зуль­таті жив­лен­ня цих ко­мах де­фор­му­ють­ся та вси­ха­ють мо­лоді па­го­ни і гілки, жовтіє і пе­ред­час­но опа­дає ли­с­тя, іноді вси­ха­ють цілі де­ре­ва. Зо­к­ре­ма, у кісточ­ко­вих на­са­д­жен­нях найбільшої шко­ди се­ред сис­них ко­мах за­вда­ють по­пе­лиці: Myzus cerasi F. — виш­не­ва, M. persicae Sulz. — зе­ле­на пер­си­ко­ва i Hyalopterus pruni Geoffr. — сли­во­ва опи­ле­на.

Шко­да від по­пе­лиць по­ля­гає в то­му, що, за­се­ля­ю­чи чис­лен­ни­ми ко­лоніями на­са­д­жен­ня кісточ­ко­вих де­рев, во­ни виділя­ють ве­ли­ку кількість мед­вя­ної ро­си, яка суцільним ша­ром вкри­ває ли­с­тя, па­го­ни та гілки де­рев. На цих виділен­нях по­се­ля­ють­ся саж­кові гри­би ро­ду Capnodium, че­рез що знач­но зни­жується фо­то­син­т­тич­на діяльність листків — ут­руд­нюється ди­хан­ня, фо­то­син­тез, за­три­мується транспірація. Це спри­чи­нює знач­не ос­лаб­лен­ня на­са­д­жень, зни­жується приріст па­гонів, інко­ли де­ре­ва ги­нуть, особ­ли­во уразливі мо­ло­ді на­са­д­ження за спе­кот­ної по­го­ди. Крім то­го, до лип­ких ча­с­тин, вкри­тих мед­вя­ною ро­сою, при­ли­пає пил і бруд, у рос­лин по­ру­шується обмін ре­чо­вин, суттєво погіршується то­вар­на якість плодів.

По­си­ле­на ува­га до по­пе­лиць обу­мов­ле­на не тільки своєрідністю біології, їхнім зна­чен­ням у біоце­но­зах, але й ти­ми еко­номічни­ми збит­ка­ми, яких за­вда­ють пред­став­ни­ки цієї гру­пи ко­мах унаслідок жив­лен­ня важ­ли­ви­ми сільсько­го­с­по­дарсь­ки­ми куль­ту­ра­ми, а та­кож пе­ре­не­сен­ням чис­лен­них фіто­па­то­ген­них вірусів. Особ­ли­во шко­до­чин­ною є зе­ле­на пер­си­ко­ва по­пе­ли­ця (Myzodes persicae Sulz.) — не­без­печ­ний пе­ре­нос­ник 182 вірусів, яку вив­ча­ли пе­ре­важ­но на технічних і ово­че­вих куль­ту­рах.

За да­ни­ми де­я­ких афідо­логів, світо­ва фа­у­на налічує 225 видів по­пе­лиць, які є пе­ре­нос­ни­ка­ми 270 вірусів. Так, на­при­клад, Myzus persicae Sulz. — пер­си­ко­ва по­пе­ли­ця пе­ре­но­сить близь­ко 50 видів вірус­них хво­роб і, зо­к­ре­ма, є ос­нов­ним пе­ре­нос­ни­ком шар­ки сли­ви. Од­нак у сли­во­вих са­дах Мол­до­ви ос­нов­ни­ми пе­ре­нос­ни­ка­ми вірусів є геліхри­зо­ва (Brachycaudus helichrysі Kalt.) і будяко­ва (Brachycaudus cardui L.) по­пе­лиці. Ос­тан­ня по­ши­ре­на у Західній Європі, Північній Аф­риці, Азії, Японії, Північній Аме­риці, Ук­раїні. Вид дво­дом­ний. Шко­дить на­са­д­жен­ням аличі і те­ре­ну. Ут­во­рює ко­лонії на ниж­нь­о­му боці листків, що вик­ли­кає їхнє силь­не скру­чу­ван­ня.

У су­часній спеціальній літе­ра­турі більш-менш по­вно висвітлені пи­тан­ня ви­до­во­го скла­ду афідо­фа­у­ни кісточ­ко­вих порід: вишні, че­решні, сли­ви, аб­ри­ко­са та перси­ка, — їхніх па­ра­зитів, хи­жаків та па­то­генів.

По­пе­лиці (Homoptera, Aphidinea) — ма­сові ко­ма­хи, які жи­вуть ве­ли­чез­ни­ми ко­лоніями на кісточ­ко­вих пло­до­вих, за­вда­ю­чи їм знач­них збитків ви­с­мок­ту­ван­ням со­ку, який не­обхідний для рос­ту і роз­вит­ку. У мо­ло­дих рос­лин, за­се­ле­них по­пе­ли­ця­ми, ви­к­рив­ля­ють­ся і за­си­ха­ють па­го­ни, скру­чується ли­с­тя, ут­во­рю­ють­ся га­ли, по­ру­шується фо­то­син­тез, у ціло­му різко зни­жується вро­жайність і якість про­дукції. У при­род­них біоце­но­зах по­пе­ли­ця та­кож яв­ляє со­бою од­ну із ма­со­вих груп ко­мах.

  У досліджен­нях за­рубіжних вче­них се­ред видів по­пе­лиць, які шко­дять сливі, най­по­ши­реніший вид — Hyalopterus pruni Geoffr. — сли­во­ва опи­ле­на по­пе­ли­ця, ко­лонії якої та­кож бу­ло ви­яв­ле­но і на ви­но­градній лозі. Вид по­ши­ре­ний у Європі, Ізраїлі, Індії, Ав­ст­ралії, Японії, США. Найбільшої шко­ди по­пе­ли­ця за­вдає мо­ло­дим па­го­нам: за­се­ле­не з ниж­нь­о­го бо­ку ли­с­тя злег­ка скру­чується, жовтіє і пе­ред­час­но опа­дає. Ча­с­то за­се­лен­ня є ду­же без­лад­ним, і ли­с­тя не завжди скру­че­не. Ко­ма­хи ви­хо­дять із зи­му­ю­чих яєць у кінці квітня чи на по­чат­ку трав­ня. За­се­лен­ня сли­во­вих на­са­д­жень відбу­вається про­тя­гом черв­ня та інко­ли на по­чат­ку лип­ня. За спо­с­те­ре­жен­ня­ми, мед­вя­на ро­са є по­жи­вою для ко­рис­них мух та ос, що по­люб­ля­ють со­лод­ке.

За ви­со­кої тем­пе­ра­ту­ри повітря і помірної во­ло­гості за­вдя­ки знач­но­му по­тенціалу розмно­жен­ня чи­сельність сли­во­вої опи­ле­ної по­пе­лиці на мо­ло­дих де­ре­вах сли­ви мо­же ся­га­ти 7–8 тис. ли­чи­нок на 100 листків — во­ни повністю вкри­ва­ють нижній бік ли­ст­ко­вої пла­с­тин­ки.

В Ук­раїні у кісточ­ко­вих на­са­д­жен­нях най­частіше і в значній кількості зустріча­ють­ся такі ви­ди попелиць: на сливі — оче­ре­тя­на, або сли­во­ва опи­ле­на (Hyalopterus pruni Geoffr.), ве­ли­ка сли­во­ва, або бу­дя­ко­ва (Brachycaudus cardui L.), сли­во­во-хме­ль­о­ва (Pharadon humuli Schr.), ла­таттєва (Rhopalosiphum nymphacae L.); на че­решні — виш­не­ва Myzus cerasi F., на вишні — виш­не­ва M. lythri Schrank. У 1952 р. німець­кий уче­ний С. Bаrner розділив вид M. cerasi F. на два підви­ди, один із яких за­се­ляє тільки че­реш­ню — M. pruniavium Bаrn. а дру­гий роз­ви­вається на вишні — M. cerasi Fabr.

Вид Myzus cerasi F. зда­тен роз­ви­ва­ти­ся на пер­вин­них кор­мо­вих рос­ли­нах до по­яви гіно­пар­них1 і без­кри­лих амфігон­них2 са­миць, од­нак самці (кри­латі) ут­во­рю­ють­ся тільки на вто­рин­них кор­мо­вих рос­ли­нах: підма­рен­ни­ку м’яко­му (Galium mollugo), ве­роніці лікарській (Veronica officinalis), очанці пря­мо­сто­ячій (Euphrasis stricta).  

Спо­с­те­ре­жен­ня­ми вста­нов­ле­но, що вірусні і міко­плаз­мові за­хво­рю­ван­ня че­решні най­по­ши­реніші у півден­них регіонах Ук­раїни.

Мак­си­му­ми міграцій по­пе­лиць M. cerasi F., M. persicae Sulz. і B. helichrysi Kalt., за вис­нов­ка­ми латвійських вче­них, при­па­да­ють на тра­вень–чер­вень і ве­ре­сень. За­галь­на кількість по­пе­лиць усіх видів зу­мов­люється се­ред­нь­омісяч­ною тем­пе­ра­ту­рою квітня–трав­ня і опа­да­ми у цей період.

Оскільки по­пе­лиці на­ле­жать до пойкіло­терм­них ор­ганізмів, то швидкість обміну ре­чо­вин у них здебільшо­го за­ле­жить від тем­пе­ра­ту­ри і во­ло­гості на­вко­лиш­нь­о­го се­ре­до­ви­ща.

По­пе­лиці — ко­ма­хи із не­стабільни­ми по­пу­ляціями, що ха­рак­те­ри­зу­ють­ся спа­ла­ха­ми розмно­жен­ня. В ос­нові ре­гу­лю­ван­ня їхньої чи­сель­ності ле­жить рос­лин­ний фак­тор (ви­ду, сор­ту, по­шко­д­жу­ва­но­го ор­га­ну, стадії роз­вит­ку рос­ли­ни); ефек­тивність інсек­ти­цидів, міне­раль­них до­б­рив, біологічних агентів; про­це­си са­мо­ре­гу­ляції чи­сель­ності (ут­во­рен­ня кри­ла­тих роз­се­лю­ва­чок); вплив кліма­тич­них умов, від яких знач­ною мірою за­ле­жить жив­лен­ня по­пе­лиць.

Се­ред за­побіжних за­ходів з ме­тою профілак­ти­ки по­ши­рен­ня по­пе­лиць ефективним є об­сте­жен­ня са­д­жанців, оскільки на­весні на па­го­нах, гілках і стов­бу­рах мо­жуть місти­ти­ся яй­ця цих шкідників, а во­се­ни і влітку — ли­чин­ки та до­рослі осо­би­ни.

Аг­ро­технічні заходи щодо об­ме­жен­ня чи­сель­ності по­пе­лиць пе­ред­ба­чають ви­ро­щу­ван­ня ви­со­ко­якісно­го са­див­но­го ма­теріалу, пра­виль­не за­кла­дан­ня са­ду в оп­ти­мальні стро­ки, своєчас­не про­ве­ден­ня захисних за­ходів. Важ­ли­ве зна­чен­ня має і про­сто­ро­ве розміщен­ня із чер­гу­ван­ням порід, що не ма­ють спільних шкідників.
Ство­рен­ня по­вноцінних са­до­за­хис­них смуг із підліском на­вко­ло пло­до­во-ягідних на­са­д­жень, а та­кож висіван­ня ме­до­носіїв (фа­целії, кро­пу, лю­пи­ну, гірчиці, ріпа­ку то­що) спри­я­ють на­ко­пи­чен­ню афідо­фагів.

Так, вив­чен­ня ди­наміки співвідно­шень між афідо­фа­га­ми і по­пе­ли­ця­ми з ура­ху­ван­ням по­год­них умов про­тя­гом ве­ге­таційно­го періоду дає змо­гу роз­ро­би­ти прий­о­ми уп­равління про­це­са­ми са­мо­ре­гу­ляції ор­ганізмів в ок­ре­мих лан­ках аг­ро­еко­си­с­тем.

  Се­ред при­род­них во­рогів по­пе­лиць най­е­фек­тивніши­ми хи­жа­ка­ми є му­хи-лев­копіси і хижі га­лиці. З-поміж 60 видів, що на­ле­жать до ше­с­ти ро­дин (кок­ци­неліди, хри­зопіди, ха­меміїди, сирфіди, афідіїди і се­си­даміди), най­важ­ливіши­ми і най­е­фек­тивніши­ми афідо­фа­га­ми є хижі кок­ци­неліди ро­ду Scymnus Kug., а са­ме: S. subvilosus Gz, S. frontalis F., зо­ло­то­оч­ка се­ми­крап­ко­ва (Chrysopa septempunctata McLachlan), сирфіди — Pacagus tibialis Pall. i Scaeva albomaculata Macquart, та­кож па­ра­зи­ти пе­ре­тин­ча­с­то­крилі — Praon volucra Hal. із ро­ди­ни афідід.

Ціка­ви­ми сво­го ча­су бу­ли спо­с­те­ре­жен­ня польсь­ких на­уковців. Вчені підса­д­жу­ва­ли ли­чи­нок мух-дзюр­ча­лок Episyrphus balteatus Deg. у ко­лонії Aphis pomi Deg. Ре­зуль­та­ти ек­с­пе­ри­мен­ту по­ка­за­ли, що ли­чин­ки пер­шо­го віку що­дня зни­щу­ва­ли у се­ред­нь­о­му від 3 до 10 іма­го по­пе­лиць. Ли­чин­ки тре­ть­о­го віку з’їда­ли 80–90 по­пе­лиць про­тя­гом дня. Про­те як­що у ко­лонії на од­ну ли­чин­ку при­па­да­ло 100 до­рос­лих по­пе­лиць, то во­ни швид­ко ги­ну­ли.

Важ­ли­ве зна­чен­ня у зни­женні чи­сель­ності по­пе­лиць ма­ють ли­чин­ки срібля­с­то-сірих мух із ро­ди­ни Chamaemyiidae.

На чи­сельність Myzus cerasi F. суттєво впли­ва­ють при­родні во­ро­ги, такі як кок­ци­неліди і де­які пред­став­ни­ки ро­ди­ни кліщів Acarid.

Ве­ли­ке зна­чен­ня в об­ме­женні шкідли­вості по­пе­лиць ма­ють їхні при­родні во­ро­ги — афідо­фа­ги. То­му слід зро­би­ти все мож­ли­ве для при­ваб­лен­ня і на­ко­пи­чен­ня їх у са­дах.

За ре­ко­мен­дацією ба­га­ть­ох дослідників, біологічні за­хо­ди об­ме­жен­ня чи­сель­ності по­пе­лиць вклю­ча­ють збе­ре­жен­ня та підтри­му­ван­ня чи­сель­ності ко­рис­ної ен­то­мо­фа­у­ни: під час за­кла­дан­ня са­ду потрібно фор­му­ва­ти сму­ги із не­кта­ро­нос­них де­рев і кущів із різни­ми періода­ми цвітіння, во­се­ни за­ли­ша­ти ку­пи із різно­т­рав’я для при­ваб­лю­ван­ня на зимівлю жуків-кок­ци­нелідів.

Ос­нов­ни­ми ре­зер­ваціями шкідли­вих видів ко­мах є пе­ри­ферійні са­ди та при­ватні са­ди­би, де за­хист від шкідників за­зви­чай не про­во­дить­ся.

Ба­га­торічні на­са­д­жен­ня — особ­ли­вий аг­ро­це­ноз, в яко­му хімічні за­со­би ви­ко­ри­с­то­ву­ють ба­га­то­ра­зо­во про­тя­гом ве­ге­тації. Са­ме тут відмічається підви­ще­на кон­цен­т­рація от­руй­них ре­чо­вин та їхніх ме­та­болітів. Оскільки не­має га­ран­то­ва­ної аль­тер­на­ти­ви за­сто­су­ван­ню хімічних за­собів за­хи­с­ту, це ста­вить за­вдан­ня що­до зни­жен­ня йо­го не­га­тив­них наслідків. Суть по­ля­гає в то­му, що пе­с­ти­цид­не на­ван­та­жен­ня за­ле­жить не стільки від кількості про­ве­де­них об­при­с­ку­вань, стільки від за­сто­су­ван­ня більш не­без­печ­них пе­с­ти­цидів, хо­ча їх і ви­ко­ри­с­то­ву­ють із мен­ши­ми нор­ма­ми ви­т­ра­ти.

За спо­с­те­ре­жен­ня­ми вче­них, у ро­ки ма­со­во­го розмно­жен­ня оче­ре­тя­ної по­пе­лиці H. рruni Geof. об­при­с­ку­ван­ня інсек­ти­ци­да­ми доцільно про­во­ди­ти на по­чат­ку ут­во­рен­ня пер­ших ко­лоній на па­го­нах, оскільки пізнє за­сто­су­ван­ня за­хис­них пре­па­ратів змен­шує вихід стан­дарт­ної про­дукції удвічі і більше. Збільшен­ня нор­ми ви­т­ра­ти пре­па­ра­ту не підви­щує вро­жай­ності куль­ту­ри!

Ре­ко­мен­дується за­сто­су­ван­ня шка­ли інтен­сив­ності розмно­жен­ня по­пе­лиць, що є своєрідним інди­ка­то­ром їхньої ма­со­вої по­яви. Спо­с­те­ре­жен­ня за по­пе­ли­ця­ми та своєчас­не за­сто­су­ва­ння інсек­ти­ци­дів мо­же запобіг­ти ак­тив­ному розмно­жен­ню шкідника.

За спо­с­те­ре­жен­ня­ми іно­зем­них дослідників, ефек­тив­ним ви­я­ви­ло­ся за­сто­су­ван­ня імідак­ло­при­ду, кар­бо­суль­фа­ну та тіаме­ток­са­му у фрук­то­вих са­дах, що спри­я­ло підви­щен­ню вро­жай­ності до 83 кг із де­ре­ва, порівня­но із кон­тро­лем, де бу­ло відміче­но низь­кий рівень уро­жаю — 1,5–2 кг з де­ре­ва. Хо­ча має місце на­бут­тя по­пе­ли­ця­ми ре­зи­с­тент­ності під час три­ва­ло­го за­сто­су­ван­ня інсек­ти­цидів.

В ос­лаб­ле­них на­са­д­жен­нях ефек­тивність хімічних за­ходів різко зни­жується, оскільки у зв’яз­ку із по­слаб­лен­ням стійкості сортів проти хво­роб во­ни ста­ють сприй­нят­ли­ви­ми і до по­шко­д­жень шкідни­ка­ми, втра­ти вро­жаю від яких ся­га­ють до 50%. То­му за та­ких умов ефек­тивнішим мо­же бу­ти біологічний за­хист рос­лин.

Ство­рен­ня сортів, стійких до шкідли­вих ор­ганізмів, є од­ним із важ­ли­вих за­вдань се­лекціонерів. Їхнє ви­ко­ри­с­тан­ня як у ви­роб­ництві, так і в по­даль­шо­му се­лекційно­му про­цесі дає змо­гу не тільки ви­ро­щу­ва­ти еко­логічно чи­с­ту про­дукцію за мен­ших ви­роб­ни­чих ви­т­рат, а й сприяє об­ме­жен­ню не­га­тив­но­го впли­ву пе­с­ти­цидів на довкілля.

Ю. Ла­ба, канд. с.-г. на­ук, в. о. на­чаль­ни­ка відділу насіннєвих досліджень,

ДЦ сер­тифікації та ек­с­пер­ти­зи сільсько­­гос­по­дарсь­кої про­дукції

Інтерв'ю
Сучасна українська фармацевтична промисловість за роки незалежності нашої держави зробила величезний крок уперед. підтвердженням цього є цифри від Державної фармакологічної комісії ветеринарної медицини України. Так, у 2023 році кількість... Подробнее
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее

1
0