Спецможливості
Архів

Польова кухня «стрип-тілл»: остаточні результати

08.10.2013
850
Польова кухня «стрип-тілл»: остаточні результати фото, ілюстрація

Ми закінчуємо проведення фоторепортажу стосовно впровадження нової в Україні американської технології «стрип-тілл». У цій статті ми подаємо узагальнену технологію, яку застосовували у господарстві ТОВ «Рост Агро», що на Полтавщині, та остаточну інформацію щодо врожайності.

Ми закінчуємо проведення фоторепортажу стосовно впровадження нової в Україні американської технології «стрип-тілл». У цій статті ми подаємо узагальнену технологію, яку застосовували у господарстві ТОВ «Рост Агро», що на Полтавщині, та остаточну інформацію щодо врожайності.

Г. Жолобецький
g.zholobetskiy@univest-media.com

У даному господарстві загальною площею 10 500 га 60% займають просапні культури, решта — посіви суцільного способу висівання. Вже другий рік поспіль на його землях активно впроваджують технологію «стрип-тілл». Наскільки виправдала сподівання господаря і чи має майбутнє ця технологія, ми дізнались у директора цього господарства Максима Бернацького.
«Ні дати ні взяти —
тут є все, і все працює»
— Щодо мене, то я не можу робити однозначно стверджуючі висновки стосовно технології «стрип-тілл». Попри те, що два роки ми її активно впроваджуємо у своєму господарстві, все ж таки у процесі агровиробництва виникає чимало нових питань, на які нам самим доводиться шукати відповіді.
 Наприклад, на сьогодні для аграріїв, першою чергою, стоїть питання економіки у технології агровиробництва. Фактично за цією технологією ми можемо зекономити на кількості проходжень агрегату полем, порівняно із мінімальною чи традиційною технологіями. Але ж і в технології «стрип-тілл» також є варіанти економії стосовно кількості таких проходжень. Тож я із своїми агрономами дискутую з цього приводу. У нас є два варіанти: перший — осіннє внесення добрив та весняний висів. Відповідно, це буде два проходження техніки полем. Другий — навесні за один прохід внести одночасно і повну норму добрив, і висіяти насіння. У такому разі потрібно чітко прорахувати обидва варіанти.
 За першим із них, звісно, витрати пального (а відповідно — і коштів) зростуть удвічі, проте цей варіант має низку суттєвих агрономічних переваг. Коли ми восени глибоко (до 30 см) розпушуємо зону рядка та вносимо основну норму добрив, у зимовий період відбувається більше накопичення вологи, а це найактуальніше для нашої зони нестійкого зволоження. Також навесні наступного року ми зможемо раніше та в найкоротші терміни провести висів. Адже оброблена зона рядка швидше прогріється, та й швидкість самої сівалки значно вища від швидкості агрегату за одночасного внесення повної норми добрива і висівання. Негативна сторона осіннього формування висівної зони насіння має іноді технічний недолік. Справа у тому, що грунт протягом осінньо-зимового періоду дещо ущільнюється (звісно, його щільність буде у межах допустимих показників), проте не всі сівалки, що придатні для прямого висіву (не уточнюватимемо, які саме, але ми це проходили), не зовсім якісно висівають у такий грунт — і це факт. У другому варіанті економіка домінуватиме, а ось інші важливі агрофізичні переваги будуть дещо нижчими.
Загалом моє суб’єктивне бачення технології «стрип-тілл» таке: ця технологія лише набиратиме масштабів із року в рік. Хочу закцентувати увагу на такому: технологія працює «на повну» у рік її застосування. Тому агровиробникам, які бажають перейти на «стрип-тілл»-технологію, особливо зважуватися не потрібно. От щодо технології «ноу-тілл» багато господарів зважуються і по цей день. Адже спочатку потрібно «дозріти» психологічно. Що ж до технології «стрип-тілл», то тут, як то кажуть, ні дати ні взяти — тут є все і все працює відразу.
   
Заключні етапи технології
Збирання кукурудзи розпочалося 10 вересня. Вологість зерна на момент обмолочування становила 22–24%. Підвищення вологості зумовила затяжна дощова погода. Урожайність зерна на круг становила 7,8 т/га. Завдяки тому, що господарство має власні потужності із сушіння збіжжя, зібране з поля зерно досушували до вологості 14%. Тож думайте, аналізуйте, зважуйте і… зважуйтесь та впроваджуйте!

Редакція журналу «Пропозиція» щиро вдячна директорові ТОВ «Рост Агро» Максиму Михайловичу Бернацькому за співпрацю та надану допомогу в підготовці матеріалу. Також дякуємо компанії «Грінко Агро» за сприяння в організації цієї співпраці.

Інтерв'ю
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     
брак ЗЗР
Засоби захисту рослин — одна з дефіцитних позицій серед ресурсів для проведення посівної та отримання якісного врожаю. Про це зазначає керівник ФГ «Агрофірма Базис» (5 тис. га у Черкаській області) Володимир Осадчий, пише УНІАН. «Ми... Подробнее

1
0