Спецможливості
Статті

«Отакі бу­ря­чищі!»

06.11.2014
685
«Отакі бу­ря­чищі!» фото, ілюстрація

У ПАТ «Аркадія» вміють вирощувати цукрові буряки: цього року отримали врожай понад 900 ц/га.

У ПАТ «Аркадія» вміють вирощувати цукрові буряки: цього року отримали врожай понад 900 ц/га.

І. Бірюкова,
i.byrukova@univest-media.com

ПАТ «Аркадія», яке розміщене у с. Оленівка, що у Гусятинському районі на Тернопільщині, створене у 2002 р. Свою діяльність підприємство розпочинало фактично на порожньому місці, нині ж це — потужний агрохолдинг із розвинутими рослинницькою і тваринницькою галузями. Сьогодні «Аркадія» орендує 4 тис. га землі, на яких вирощують зернові культури і незмінно (із початку свого утворення) — цукрові буряки. Незважаючи на те, що останніми роками чимало аграріїв через низьку ціну на цукор скоротили площі посівів «солодких коренів», тут від цієї культури відмовлятися не збираються. Адже, знаючи секрети вирощування цукрових буряків, можна досягти їхньої урожайності навіть понад 900 ц/га! Як аграріям «Аркадії» вдається отримувати такі високі показники, із читачами «Пропозиції» поділився директор ПАТ «Аркадія» Микола Пилипів.

Миколо Івановичу, сьогодні багато сільгоспвиробників відмовляються від вирощування цукрових буряків через великі витрати і малу прибутковість. Чим Вас приваблює ця культура?
— Ми вміємо вирощувати цукрові буряки, маємо відповідну для цього техніку та й сівозмін дотримуємось. Загалом, сіємо всіх культур потроху. Наприклад, цього року висіяли озимої пшениці на 1 тис. га, такий самий обсяг площі під ярим і озимим ячменем, 750 га цукрових буряків, 300 — кукурудзи, 350 — сої, 200 га соняшнику, решта — під горохом.
Звісно, я можу зрозуміти тих аграріїв, котрі відмовляються від вирощування цукрових буряків, оскільки ця культура досить затратна, а якою буде ціна на цукросировину — спрогнозувати важко. Та, попри це, вирощування цукрових буряків має і свої переваги. Найперша та, що цукор – завжди ліквідний. Якщо він є на складі, то будь-якого часу його можна продати. А отже — заплатити державі податки, людям — зарплату, вирішити матеріально-технічні проблеми. Скажу більше, коли тільки створилося господарство і у нас нічого ще не було, «піднятися» вдалося саме завдяки цукровим бурякам та кукурудзі. Цього року врожай першої із цих двох економічно привабливих культур у нас становив у середньому 650 ц/га.
 
Від чого залежить урожайність цукрових буряків? 
— Насамперед — від кліматичних умов. Варто відзначити, що цього року, попри фінансово-економічні негаразди, кліматичні умови були дуже сприятливими для всіх сільськогосподарських культур. Завдяки достатній вологості ґрунту та оптимальному температурному режиму (навесні не спостерігалося заморозків, а влітку – великої спеки) значно збільшився вегетаційний період рослин. Так, цукрові буряки ми почали висівати вже 22 березня (щоб так рано — за моєї пам’яті ще такого не було!). Тому врожаї отримали щедрі. Але якою б не була погода, вона не допоможе, якщо використано неякісний посівний матеріал. Тому ми дуже ретельно підходимо до вибору гібридів буряків цукрового буряку. Основні показники, на які звертаємо увагу, – врожайність цукристість, стійкість до хвороб, морозо­стій­кість. Саме цим якостям відповідають гібриди бельгійської насіннєвої компанії «Сесвандерхаве», із якою спів­працюємо вже давно. Насіннєвий матеріал завжди дуже якісний, з європейськими показниками схожості, енергії проростання та ін.
 
На яких саме гібридах Ви зупинилися?
— Років із чотири тому ми вперше спробували висіяти гібрид «Сесвандерхаве» Койот. Він показав себе із найкращого боку: здорові рослини, високий врожай. А цього року на 100 га площі висіяли їхній ранньостиглий гібрид Ірис, який нам порадили у «Радехів-цукор». Рослини дали чудові сходи, поле цукрових буряків протягом усього періоду вегетації «поводило» себе дуже добре — жодних хвороб не було. Результатом вирощування цілком задоволені: станом на 26 серпня, коли почали копати буряки, вони уже мали цукристість 16,5%, тоді як у гібридів інших фірм цей показник становив 13-13,5%.
Протягом трьох днів викопали 72 га буряків, врожай — 625 ц/га у заліковій вазі.  На решті площі (28 га), із метою дослідження, ми вирішили залишити рости буряк до жовтня (так нам порадили спеціалісти «Сесвандерхаве»). Збирали врожай 4 жовтня, у заліковій вазі він становив понад 900 ц/га з цукристістю — 19%! Тому цей гібрид використовуватимемо і надалі.

Чим різняться гібриди вітчизняної та зарубіжної селекції, і у чому переваги їхнього вирощування?
— Колись давно, ще на початку своєї діяльності, ми висівали насіння вітчизняної селекції й отримували врожай на рівні 350-400 ц/ га. Потім спробували гібриди відомих європейських фірм і відразу відчули різницю – врожайність культури зросла до 500 ц/га і вище.
Наприклад, торік отримали у середньому 570 ц/га, позаминулого року – 625, нинішнього сезону вийшли на 650 ц/га. Дуже добре у нас зарекомендували себе гібриди саме «Сесвандерхаве» – відомої у світі насіннєвої компанії, посівний матеріал якої використовує чимало українських аграріїв.
Чому саме «Сесвандерхаве»? Бездоганна якість насіння, передова генетика, останні досягнення молекулярної біології, унікальна технологія заводської підготовки насіння, адаптованість гібридів до українських земель — ця низка переваг забезпечує чудові результати.
Пам’ятаю, колись у нас загинули посіви буряків вітчизняної селекції, і ми пересіяли площу гібридом «Сесвандерхаве» Леопард. Так виросли такі бурячищі — від захоплення аж подих перехоплювало! Імпонує нам і ранньостиглий гібрид Ірис (про який я вже розповідав). Загалом, як показала практика, з насіння «Сесвандерхаве» виростають витривалі, здорові,   буряки, які поєднують високу врожайність та цукристість. До того ж, добре адаптуються до різних умов вирощування. Саме тому ми й обираємо гібриди цієї компанії.

Інтерв'ю
Кооперація в агросекторі – це забезпечення зайнятості та соціальної інтеграції.  У світі кооперативи є елементом самодопомоги і отримують преференції від держави. 
Кукурудза сьогодні є стратегічною культурою, що вирощується майже у всіх кліматичних зонах України. Насичення сівозміни кукурудзою та відсутність системи інтегрованого управління шкідниками сприяють збільшенню кількості шкідників і... Подробнее

1
0