Спецможливості
Статті

Особливості боротьби з мухами у тваринництві

04.06.2015
4117
Особливості  боротьби з мухами  у тваринництві фото, ілюстрація

Шкідливі комахи є одним із факторів біотичного похо­д­ження, який постійно створює негативний вплив на життє­діяльність та продук­тивність с.-г. продуктивних тварин і птиці. Нині відомо близько 900 тис. ідентифі­ко­ваних видів комах, із яких до числа паразитичних належить близько 1%. На сучасних об’єктах тваринництва наразі їх нараховується декілька сотень видів; за уточненими даними, понад 250 — безпосередньо пов’язані з продуктивними тваринами та птицею.

Шкідливі комахи є одним із факторів біотичного похо­д­ження, який постійно створює негативний вплив на життє­діяльність та продук­тивність с.-г. продуктивних тварин і птиці. Нині відомо близько 900 тис. ідентифі­ко­ваних видів комах, із яких до числа паразитичних належить близько 1%. На сучасних об’єктах тваринництва наразі їх нараховується декілька сотень видів; за уточненими даними, понад 250 — безпосередньо пов’язані з продуктивними тваринами та птицею.

За своєю класифікаційною характеристикою вони здебільшого належать до п’яти рядів: Diptera, Siphunculata, Mallophaga, Siphonoptera та Hemiptera. Комахи є потужним стрес-фактором: вони не лише спричинюють відчутні економічні втрати внаслідок недоотримання продукції, але й слугують переносниками трансмісивних хвороб тварин та резервантами окремих збудників паразитарних захворювань.
Загалом на продуктивних тваринах та птиці паразитують літаючі та нелітаючі види шкідливих комах. Нелітаючі проявляють свою пряму шкідливість упродовж року, хоча з різною інтенсивністю, а розвиток літаючих припадає на весняно-літній період, тому їхній цикл розвитку безпосередньо залежить від кліматичних та погодних чинників навколишнього середовища.
Проте з наявного різноманіття паразитичних шкідливих комах у тваринництві вагома роль, беззаперечно, належить мухам — порівняно дрібним комахам ряду Diptera, ареал поширення яких територією України є повсюдним. Із них ветеринарне значення мають сім родів. Близько 30 видів, представлених в агроекосистемах на території України, є небезпечними та потребують постійного комплексу заходів щодо регулювання їхньої чисельності, оскільки вони є однією з обов’язкових ланок у ланцюзі поширення таких хвороб:
  протозойних: Criptosporidium parvum, Toxoplasma gondii, Sarcocystis spp.;
  вірусних патогенів: холера свиней, вірус трансмісивного гастроентериту, вірус РРСС;
  бактеріальних патогенів: Yersinia enterocolitica, Salmonella spp., Campilobaster spp., E. coli, Shigella spp., Streptococcus suis.

Заходи профілактики та знищення мух
Комплекс профілактичних заходів відіграє вирішальну роль у боротьбі з мухами і включає заходи щодо:
  створення умов, які б перешкоджали подальшому живленню та розмноженню мух, оскільки запобігти завжди значно дешевше, ніж потім вести боротьбу з численною популяцією. Не допускати зростання їхньої чисельності — це найголовніший фактор контролю комах;
  створення несприятливих мікрокліматичних умов для розвитку. Розірвати ланцюг тепло — волога — світло. Доведено, що здатність до відтворення знижується, якщо мухам недостатньо світла та відбувається постійна циркуляція повітря у середовищі їхнього мешкання;
  визначення місць розплодження. Якщо їх очистити, цикл відтворення буде розірвано і популяція мух істотно зменшиться. За­­лиш­ки корму та гній, кірка гноївки, особливо якщо вони вологі, — ідеальне місце для відкладання яєць. Нерідко яйця можна знайти в щілинах у стінах приміщень;
  дотримання основного принципу гігієни «порожньо — зайнято» та максимальне подовження терміну «настання біологічної втоми приміщень»;
  визначення місця відпочинку мух, щоб знати, де найефективніше розмістити контактні інсектициди. Мухи найчастіше сідають на вікна, стелю, лампи. У такому разі контролювати їх допоможуть клейкі стрічки, пастки та спеціальні розчини для обприскування поверхонь;
  постійний контроль за гігієною. Визначивши основні місця розплодження мух, завжди підтримуємо там чистоту та регулярно проводимо обробку інсектицидами. Усі контейнери мають бути герметичними. Важливо регулярно чистити гноє­збірні канали, міняти підстилку. Тверда фракція гною, яку зберігають на території ферми, — постійне джерело небезпеки. Вивозити її потрібно мінімум раз на тиждень або ж накривати чорним поліетиленом — він вбиратиме сонячне проміння, органіка нагріватиметься і личинки гинутимуть;
  підтримання ідеальної гігієни за використання престартерів, оскільки ті у своєму складі містять сполуки, що приваблюють, окрім тварин, також і мух;
  постійний моніторинг популяції мух. Зробити це просто: лист білого паперу 15×20 мм замочуємо у сиропі (вода + цукор) і висушуємо, кріпимо під стелю і залишаємо на 48 год. Потім оцінюємо кількість слідів від фекалій мух. Таким чином можна перевірити ефективність програми контролю мух та препаратів, які ми використовуємо;
  під час проведення винищувальних заходів намагаються максимально знищити імагінальну стадію, але не слід забувати про те, що личинки, які вийшли із яєць та перебувають у фазі линьки, у період переходу з однієї стадії в іншу проявляють максимальну чутливість до інсектицидних засобів. Крім того, лише близько 20% популяції комах припадає на імагінальну стадію, тоді як 80% — фази лялечки, личинки та яйця, які все ж таки важче помітити, ніж літаючі імаго.
Запорукою успіху в проведенні комплексу дезінсекційних заходів є систематичність їхнього проведення. Ключовим принципом ефективної дезінсекції є використання інсектицидів до масової появи мух, тобто із настанням належного температурного режиму. Профілактична дезінсекція тваринницьких приміщень навесні та восени (після початку пасовищного періоду та перед його завершенням), незалежно від кількості популяцій комах у певному агробіоценозі, є обов’язковою. Слід звернути увагу на систематичність проведення обробок упродовж весняно-літнього періоду з урахуванням настанов щодо використання інсектицидних засобів, а також на селективне використання інсектицидів щодо імаго комах (для цього наявні спеціальні інсектициди у вигляді принад, які наносять на віконні рами, стелю, перегородки у приміщеннях тощо).

Використання інсектицидів у тваринницьких приміщеннях: ефективність підтверджено
Інсектицидні препарати виготовляють у різних формах (аерозолі, емульсії, піна, порошки) з урахуванням об’єктів їхнього подальшого використання та видового складу наявної в господарстві ентомофауни (таблиця). За способом застосування їх поділяють на внутрішні та зовнішні. Останніми обробляють вікна і двері зовні приміщень, контейнери для сміття та інші привабливі для мух місця. Серед основних інсектицидів для нанесення на зовнішні поверхні є препарати із групи синтетичних піретроїдів та фосфорорганічних сполук.
У тваринницьких приміщеннях інсектициди потрібно використовувати обережно. Є препарати, які можна застосовувати у присутності тварин (вибіркове обприскування місць скупчення мух — вікна, стінки водонагрівальних титанів, стеля, обігрівальні рефлектори тощо), і такі, якими обробляють тільки порожні приміщення (суцільне обприскування — інсектициди наносять на всі внутрішні поверхні). Під час обробки потрібно дотримуватися заходів безпеки, зокрема запобігати потраплянню хімічних препаратів у годівниці та напувалки.
Для дезінсекції (як порожніх, так і заселених тваринами приміщень) часто використовують аерозолі. Нині на ринку є безліч таких препаратів. Головний їхній недолік – короткотривала дія, тому цей метод — один із найдорожчих. Крім того, мухи мають здатність виробляти крос-резистентність до інсектицидів, а отже, такі препарати потрібно періодично змінювати. Для зручності можна застосовувати спеціальні автоматичні розприскувачі, які розпилюють хімічний препарат зі встановленою частотою.

У продуктивному тваринництві, особливо скотарстві, у пасовищний період широко використовують репеленти, які поділяють на декілька груп:
  ольфакторні — це речовини, які, випаровуючись, відлякують комах на відстані, роблячи їхні органи нюху нечутливими. У результаті мухи втрачають інтерес до їжі (ДЕТА, диметилфталат);
  контактні — відлякують комах за безпосереднього контакту. Такими репелентами просочують шкіру та одяг (гекамід, індалон);
  маскувальні — це, як правило, пахучі ефірні олії, які «забивають» привабливий для мух запах (гвоздична, анісова, ялівцева, кедрова, евкаліптова олії тощо).
За застосування фумігантів — інсектицидних речовин, які вбивають, а не лише відлякують комах, не слід забувати про їхню цілком можливу токсичність для тварин, тому їх використовують у приміщеннях із відрегульованою вентиляцією.
Використання контактних інсектицидів є одним із най­ефективніших методів контролю чисельності популяції мух. Інсектициди наносять на стелі, стіни та інші поверхні, де мухи відпочивають. Комахи контактують зі сполуками, що спричинює їхню загибель. Один із різновидів контактних інсектицидів — отруйні принади, які розставляють у місцях скупчення мух. Такі препарати зазвичай діють миттєво — через 5–10 хв, спричинюючи параліч та загибель комах, проте не слід допускати потрапляння цих сполук до корму тварин.
Методи боротьби із личинками та лялечками мух зводяться до застосування ларвіцидних засобів. Механізм дії таких препаратів спрямований на затримання процесу формування хітинових оболонок личинок мух, гальмування їхнього росту та розвитку. Недолік ларвіцидів — неможливість застосування окремих препаратів цієї групи у присутності тварин.
Оптимальним способом використання ларвіцидів є внесення їх у гноївку чи гомогенне розбризкування поверхнею конструктивного обладнання. Середня тривалість дії ларвіцидів становить близько 16 тижнів.
За низького ступеня заселення двокрилими комахами тваринницького агробіоценозу інсектициди використовують лише у місцях їхнього масового скупчення. В той час як за високого ступеня чисельності популяцій комах у господарстві проводять обробку підлоги, стін, стелі, вікон тощо. Макси­мальної ефективності дезінсекції можна досягти паралельним застосуванням цих методів в оброблюваному приміщенні (напр., шляхом аерозольної дезінфекції — у цьому разі препарати поєднують у своєму складі речовини із бактерицидними та інсектицидними властивостями).
На ефективність дезінсекції частково впливають фізико-хімічні фактори під час її проведення. Якщо інсектицид потрапив на комаху у польоті, то його токсична дія буде на порядки вищою, ніж коли вона перебуває у статичному стані. Це пояснюється тим, що в динаміці комахи отримують більшу кількість інсектициду із розрахунку на поверхню їхнього тіла, тому боротьба з літаючими комахами є ефективною саме у повітрі.
За використання будь-яких інсектицидних засобів основне правило — систематична їхня ротація. Для успішного проведення дезінсекції обов’язковою умовою є комплексне поєднання усіх наявних наразі методів та засобів боротьби з мухами.

Методи боротьби
Фізичні методи дезінсекції полягають у відлякуванні та знищенні комах на всіх стадіях їхнього розвитку завдяки механічному видаленню, обмеженню місць виплоджування, огородженню (з допомогою різноманітних механічних пристосувань) тваринницьких об’єктів, систематичному механічному очищенню від бруду не лише приміщень, але й тварин. Перс­пек­тивним є використання ультразвукових установок для відлякування паразитичних комах. Принцип дії електричних пасток зводиться до того, що ультрафіолетовий спектр опромінення приваблює комах. Вони намагаються дістатися до лампи крізь сітку, яка перебуває під напругою. Коли муха пролітає крізь сітку, через її тіло проходить електричний струм високовольт­ного розряду — і комаха гине.
Одна з переваг полягає в тому, що відпадає потреба використовувати хімічні препарати, а отже, такі пастки безпечні для людей і тварин. Ще один плюс — пастка приваблює і вбиває не лише мух, але й інших шкідливих комах. Проте в момент загибелі, тобто ураження струмом, комахи виділяють у навколишнє середовище збудників інфекційних хвороб, які перебувають на їхньому тілі, що призводить до підвищення концентрації хвороботворних агентів у повітрі приміщень понад допустиму норму.
 Вплив сухого гарячого повітря є також дієвим засобом. Проте повного захисту цей метод не гарантує, оскільки мухи в приміщення проникають не лише через віконні отвори, на яких встановлено решітки.
Також ефективним методом є використання ефірних олій, проте в умовах промислового тваринництва це проблематично, оскільки потребує щоденного підтримання концентрації цих сполук у повітряному просторі.
Суть біологічних методів зводиться до використання природних ворогів комах — птахів, риби, мікроорганізмів, грибів, конкурентних видів комах. В умовах промислового тваринництва цей метод не набув широкого застосування. Хоча, згідно з дослідженнями науковців, у тваринницьких агробіоценозах лісостепової зони України ідентифіковано 103 види жуків — ентомофагів зоофільних мух із ряду Coleoptera, із них 11 видів є активними хижаками мух різних стадій розвитку останніх.
Під час проведення досліджень щодо максимальної виживаності в екстремальних умовах (за обмеженого живлення та конкурентних умов з іншими біологічними об’єктами) було встановлено, що кімнатна муха Musca domestica виявила найвищий ступінь стійкості порівняно з іншими видами. Цей фактор пояснює її повсюдне знач­не поширення.
Фізичні та біологічні методи в умовах промислового тваринництва все ж таки є другорядними, позаяк ефективна дезінсекція зводиться до використання хімічного методу, тобто застосування отруйних для комах сполук органічного та неорганічного походження, так званих інсектицидів.

Інтерв'ю
Роберто Хавельяна
Американське видання Future Farming взяло інтерв’ю у Роберто Хавельяни — співробітника відділу компанії John Deere, який займається перспективними розробками потужних тракторів (серій 7R, 8R та 9R) на найближчі 20 років. Представляємо його... Подробнее
Наприкінці жовтня «Нор-Ест Агро», одна з найбільших дистрибуторських компаній України, відзначає свій перший ювілей, 10 років на ринку. Нібито й не багато, скажете ви, але для України, це реально дата, особливо сьогодні, коли країна... Подробнее

1
0