Спецможливості
Агробізнес

Нові олійні рекорди

11.06.2012
717
Нові олійні рекорди фото, ілюстрація

Світове виробництво олійних культур розширює свої масштаби. У новому сезоні, окрім збільшення посівних площ, прогнозується суттєве зростання обсягів виробництва. Якщо в нинішньому сезоні виробленої продукції не вистачало для покриття ринкового попиту, то нового врожаю буде достатньо для задоволення наявних потреб та примноження світових запасів.

Світове виробництво олійних культур розширює свої масштаби. У новому сезоні, окрім збільшення посівних площ, прогнозується суттєве зростання обсягів виробництва. Якщо в нинішньому сезоні виробленої продукції не вистачало для покриття ринкового попиту, то нового врожаю буде достатньо для задоволення наявних потреб та примноження світових запасів.

О. Маслак, канд. екон. наук., керівник Центру стратегічних досліджень АПК, Сумський національний аграрний
університет

Світове виробництво
Олійні культури виробляють на всіх континентах та в багатьох країнах світу. До основних виробників олійних культур належать Сполучені Штати Америки, Бразилія. Аргентина, Китай та Індія. Разом ці країни забезпечують понад дві третини світового виробництва олійної сировини. У структурі виробництва олійних культур домінують соєві боби. Вони займають більше половини світового виробництва олійної сировини, тоді як ріпак - 14%, насіння бавовнику - 11%, соняшник - 9%.
За інформацією Міністерства сільського господарства США (USDA), у 2011/12 маркетинговому році (МР) виробництво олійних культур становило 437 млн т, що менше, порівняно з попереднім сезоном, на 19 млн. При цьому площа вирощування за останні п'ять років постійно збільшувалася. У поточному сезоні вона становила 227 млн га, що на 3,5 млн більше за попередній рівень. На зменшення врожаю вплинула надзвичайно спекотна погода в основних країнах-виробниках. Так, тривала відсутність опадів в США зменшила виробництво на 9%, Бразилії - 13, Аргентині - 12% щодо рівня минулого року. Разом з тим, в Індії виробництво олійних культур досягло рекордного рівня. Так, у поточному сезоні, враховуючи збільшення виробництва насіння бавовнику та соєвих бобів, загальний урожай олійної сировини досяг майже 36 млн т, що на 2% перевищує минулорічний показник та є найбільшою прибавкою порівняно з іншими країнами.
Зростання чисельності населення у світі забезпечує підвищений попит на олійні культури та продукти їхньої переробки, оскільки у країнах з низьким рівнем доходів населення їх використовують як дешевий рослинний білок для харчування людей, а у розвинених країнах - це цінна білкова сировина в годівлі тварин. За прогнозами USDA, у 2012/13 МР виробництво олійної сировини становитиме 471 млн т, що на 34 млн, або 8%, перевищить показник поточного сезону. Зростання відбувається завдяки збільшенню виробництва сої на 16% порівняно з нинішнім роком. При цьому обсяги виробництва ріпаку залишаться на сталому рівні, а соняшнику, навпаки, зменшаться.

Споживання та торгівля
Світове споживання олійних культур має тенденцію до зростання. У поточному сезоні попит на олійні культури перевищує 455 млн т, що більше за минулорічний сезон на 12 млн т та середньорічний показник останніх десяти років - на 20%. Проте, на відміну від попередніх двох років, обсяги споживання олійної сировини перевищили її виробництво. Це негативно позначилося на світових кінцевих запасах. На кінець сезону вони становитимуть 63 млн т, що на 23% менше за минулорічний рівень.
Зниження обсягів виробництва викликало зменшення активності світової торгівлі. Обсяг сезонного експорту олійної сировини становить 106,5 млн т, що на 2,5% поступається рівню минулого року. Загалом частка зовнішнього продажу олійних культур щодо обсягів їхнього споживання становить 23%, це пояснюється значним задоволенням потреб світових споживачів саме у сировині, а не в олії та шроті. У структурі світового експорту олійної сировини США та Бразилія займають по 34%, Канада - 10%, Аргентина - 9%, тоді як на інші країни припадає 13% світового продажу.
Найбільшим імпортером олійної сировини є Китай. У нинішньому сезоні обсяги закупівель продукції країною становили 55% світового імпорту. Таким чином обсяги зовнішніх закупівель Китаєм олійної сировини досягли 58 млн т, що на 8% перевищує досягнутий в попередньому сезоні рівень. Разом з тим, у найближчій перспективі Китай буде змушений збільшити закупівлі такої продукції для потреб внутрішнього ринку. Цьому сприятиме значне зниження запасів в країні та зменшення врожаю в новому сезоні. Отже, імпорт олійних культур Китаєм в 2012/13 МР може перевищити  63 млн т проти 58 млн - у поточному сезоні.
Загалом у 2012/13 МР споживання олійної сировини підвищиться до 466 млн т, тобто на 11 млн перевищить рівень нинішнього року. Обсяги торгівлі зростуть до 115 млн т. Перевищення обсягів виробництва над споживанням  позитивно вплине на світові запаси. У кінці нового сезону вони становитимуть понад 65 млн т.
Упродовж 2011/12 МР на світових товарних біржах спостерігалася тенденція зростання цін на основні олійні культури. Якщо в жовтні минулого року закупівельні ціни у США на умовах франко-склад на сою становили 430 дол./т, то в квітні поточного року підвищилися до 507 дол./т, ріпак за цей період подорожчав з 607 до 657 дол./т (Гамбург, CIF). Разом з тим, ціни на соняшник спустилися з 653 до 628 дол./т (США, франко-склад виробника).  Загалом середні світові ціни 2010/11 МР на соняшник та ріпак залишаються вищими порівняно з нинішнім сезоном.
Вітчизняне виробництво
Упродовж останніх років в Україні спостерігалася тенденція нарощування виробництва олійних культур. Якщо у 2005 р. врожай цих культур становив 5,7 млн т, то у 2011 збільшився до 12,5 млн. Цьому сприяло розширення посівної площі у минулому році до 6,8 млн га (що у 1,5 раза перевищує дані 2005 р.) та зростання урожайності. У 2011 р. середня урожайність олійних культур становила 18,4 ц/га, що на 3,2% перевищує попередній рівень та на 5,5 ц/га - показник 2005 р.
Понад мільйон тонн олійного насіння вирощують у Кіровоградській, Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській областях. Основне вирощування цих культур зосереджено у великих та середніх сільськогосподарських підприємствах. Так, частка  сільськогосподарських підприємства у загальному виробництві становить 70%, фермерських господарствах - 18%. Для порівняння: господарствами населення, за підсумками минулого року, було зібрано 1,5 млн т врожаю, що становить 12% загального обсягу.
Основою вітчизняного виробництва олійних культур є соняшник. Його частка становить майже 70% у загальному виробництві цієї групи культур, тоді як на сою припадає 18%, ріпак - майже 12%. В Україні також вирощують льон-кучерявець на насіння, гірчицю, рижій, загальна частка яких у виробництві олійних культур не перевищує 1%.
Нарощування виробництва олійних культур відбулося завдяки збільшенню врожаю соняшнику та сої. За даними Державної служби статистики, у 2011 р. було зібрано соняшнику 8,7 млн т, що на 28% перевищує рівень попереднього року, та сої - 2,3 млн т (+35% до 2010 р.). Зростання виробництва стало наслідком розширення посівних площ та підвищення врожайності. Минулорічна площа збирання соняшнику досягла 4,7 млн га (+4% до попереднього року), сої - 1,1 млн га (+7%); урожайність соняшнику зросла на 3,4 ц/га - до 18,4 ц/га, а сої - до 20,4 ц/га (+4,2 ц/га). Своєю чергою виробництво ріпаку зменшилося. У минулому році врожай цієї культури становив 1,4 млн т, що на 2% менше за показники попереднього року.  При цьому площа збирання ріпаку зменшилася, порівняно з 2010 р., на 3%, а врожайність підвищилася на 2%.
За підсумками минулого року, сільськогосподарські підприємства - виробники соняшнику отримали майже 6 млрд грн прибутку, що забезпечило рентабельність цього напряму діяльності на рівні 58%. Це найвищий рівень прибутковості порівняно із зерновими та іншими олійними культурами. Так рентабельність ріпаку становила 32%, зернових та зернобобових культур - 25%. Цього вдалося досягти за рахунок сприятливої цінової ситуації на ринку.

Цінова ситуація
Упродовж 2011/12 МР ціни на олійне зерно мали тенденцію зростання. Середні закупівельні ціни для переробних підприємств у січні-березні 2012 р. на насіння соняшнику становили 3,4 тис. грн/т, сої - 2,9, ріпаку - 3,3 тис. грн/т.
За оперативною інформацією Мінагрополітики про рівень середньозважених закупівельних цін станом на 18 травня 2012 р., соняшник коштував 4,1 тис. грн/т, тоді як мінімальною була ціна 3,5, а максимальною - 4,6 тис. грн/т. При цьому більш дешевою, ніж  в інших регіонах, продукція була в Закарпатській та Чернігівській областях, дорожчою - Одеській та Миколаївській. Ціни на сою коливалися від 3 до 4,25, ріпак - 4,3-4,6 тис. грн/т. Порівняно з квітнем поточного року, соняшник подорожчав на 5%, соя - 3%, тоді як ціна на ріпак  залишилася на попередньому рівні.
Стрімке зростання світової ціни на соєві боби пов'язане із зростанням активності експортерів та переробників на вітчизняному ринку. Нинішня цінова ситуація внутрішнього ринку на сою, порівняно зі світовими цінами, вигідність географічного розташування  (Африка та Близький Схід) вплинули на зростання попиту на українську сою. До того ж, ріст вітчизняних потужностей з переробки сої впливає на загострення конкуренції між переробниками та експортерами сої в Україні. Отже, враховуючи прогнози зростаючого попиту на сою в світі, варто очікувати подорожчання сої та продуктів її переробки в Україні.

Прогноз на новий урожай
Через значні втрати озимини в нинішньому році вітчизняні аграрії матимуть можливість розширити площі під олійними культурами. Так, соняшником прогнозується засіяти понад 5 млн га, соєю - понад 1,3 млн га. Площі під ріпаком продовжуватимуть зменшуватись.
На врожай олійних культур суттєвий вплив матимуть погодні умови. Травень цього року був незвичайно сухим і спекотним. У деяких районах півдня дощів не було понад півтора місяці. У більшості регіонів, окрім західних та північних областей України, вміст вологи в грунті в травні істотно знизився. До того ж, на півдні та сході відсутність опадів викликала пересихання та появу тріщин на поверхні грунту, що призведе до зниження врожайності олійних культур.
Враховуючи розширення посівних площ, новий урожай соняшнику та сої може стати рекордним для України. За попередніми прогнозами, у поточному році виробництво соняшнику становитиме 9,5 млн т, сої - 2,5 млн т. До того ж, урожай ріпаку очікується в межах 960 тис. т. Таким чином у новому сезоні можна сподіватися на виробництво олійних культур обсягом до 13 млн т.
Усе більше вітчизняних виробників олійних культур надають перевагу сої. Ще декілька років тому вирощуванням сої в Україні займалися переважно великі аграрні компанії, проте нині ситуація змінилася. Загальна кількість суб'єктів господарювання, що вирощували сою в 2011 р. (без урахування господарств населення) зросла на 13% - до 6,1 тис. Привабливість вирощування сої пояснюється можливістю використання власного посівного матеріалу, помірними виробничими витратами, низькими ціновими ризиками, що забезпечує високий рівень прибутковості. Окрім цього, соя має один з найбільших серед олійних культур експортний потенціал, враховуючи кон'юнктуру світового ринку та щорічно зростаючий попит.
У новому сезоні одночасно із соєю очікуватиметься ріст цін й на інші олійні культури. Це пов'язано із постійно зростаючим світовим попитом на продукти харчування та біоенергетичну сировину, географічним розташуванням України, загостренням конкуренції між переробниками та експортерами на внутрішньому ринку.

Інтерв'ю
Протягом останніх років соняшник в Україні — одна з найбільш рентабельних культур, яка для багатьох аграріїв є запорукою економічного добробуту. Саме тому Україна — один із найбільших виробників соняшнику та провідний експортер... Подробнее
Компанія «Нертус» активно розвиває два напрямки. Перший — насінництво гібридів соняшнику й кукурудзи сербської селекції. Другий — ЗЗР та мікродобрива. На сьогодні в портфелі компанії «Нертус» вже 70 препаратів для зернових, зернобобових,... Подробнее

1
0