Спецможливості
Агробізнес

На товарних біржах світу: відносно стабільна нестабільність

07.03.2013
541
На товарних біржах світу: відносно стабільна нестабільність  фото, ілюстрація

Американський ринок пшениці СВОТ на початку 2013 р. рухався різноспрямовано. Загалом з 16 по 22 січня ціна зросла на 3,22 дол. - від 287,5 до 290,72 дол./т. Фактором зростання котирувань став прогноз USDA (Мінсільгосп США), за яким споживання пшениці в США збільшилося на 1 млн т та аналогічно скоротилися кінцеві залишки. Додатковим поштовхом для ринку стали посівні площі в США, які збільшилися лише на 1%. Драйвером росту ціни також є посуха в районах Великих Рівнин і те, що посіви озимої перебувають у поганому стані. Торги 23 січня закінчилися падінням ціни, трейдери вирішили, що в результаті останніх торгів ринок оцінювався як передпродажевий, також у них з'явилися побоювання, що може знизитися попит на американську пшеницю. До кінця січня ціна коливалася в межах 282-290 дол./т.

Аналітики аграрних ринків
О. Турченко,
ринок зернових культур,
М. Павлусенко,
ринок олійних культур

Пшениця
Американський ринок пшениці СВОТ на початку 2013 р. рухався різноспрямовано. Загалом з 16 по 22 січня ціна зросла на 3,22 дол. - від 287,5 до 290,72 дол./т. Фактором зростання котирувань став прогноз USDA (Мінсільгосп США), за яким споживання пшениці в США збільшилося на 1 млн т та аналогічно скоротилися кінцеві залишки. Додатковим поштовхом для ринку стали посівні площі в США, які збільшилися лише на 1%. Драйвером росту ціни також є посуха в районах Великих Рівнин і те, що посіви озимої перебувають у поганому стані. Торги 23 січня закінчилися падінням ціни, трейдери вирішили, що в результаті останніх торгів ринок оцінювався як передпродажевий, також у них з'явилися побоювання, що може знизитися попит на американську пшеницю. До кінця січня ціна коливалася в межах 282-290 дол./т.
Лютий характеризувався зниженням ціни: вона впала на 12 дол. і на середину лютого становила 268,96 дол./т. Причиною цього є зниження обсягів торгів пшеницею на 40% через чутки про те, що запаси в країні більші, ніж повідомило USDA. Також на ринок вплинула погода, а саме - опади на півдні Великих Рівнин, які можуть поліпшити валовий збір озимих. Ринок кукурудзи також вплинув на підвищення прогнозу кінцевих залишків американської кукурудзи через низькі темпи експорту.  
Прогноз: до кінця лютого ціни коливатимуться у діапазоні 280-290 дол./т, а перед виходом звіту USDA можливе незначне пониження - до 265 дол./т - в очікуванні нового прогнозу (див. графік 1).
Ячмінь
У цілому, попит на ячмінь залишається досить низьким, а ринок ячменю характеризується низькою торговельно-закупівельною активністю. Європейський біржовий ринок ячменю протягом місяця характеризувався зниженням ціни ф'ючерсного контракту: загалом ціна впала на 15 дол. і станом на 15 лютого становила 310,88 дол./т. Дане зниження відбулося під впливом ослаблення котирувань на всіх зернових майданчиках світу. Також зниження відбувалося під тиском курсу євровалюти до долара США. Звіт USDA відіграв свою роль у зниженні ціни: в ньому прогнозується збільшення світового виробництва основними країнами - виробниками зернової продукції приблизно на 400 тис т, але запаси зменшаться лише на 30 тис. т (див. графік 2).
Прогноз: до наступного прогнозу USDA можна очікувати ціну ф'ючерсного контракту на рівні 310-315 дол./т.

Кукурудза
У другій половині січня 2013 р. котирування ф'ючерсного контракту стабілізувалися близько позначки 285-287 дол./т. Це сталося завдяки виходу звіту USDA, в якому прогнозувалося зниження показників кінцевих запасів кукурудзи в США та зростання споживання до 262 млн т. Прогноз кінцевих залишків у США було знижено на 1,124 млн т, проти показника минулого місяця - до 15,3 млн т, а це найнижчий рівень з 1996 р. (див. граф. 3).
Торги в лютому розпочалися з ціни в 291,4 дол./т, дане підвищення ціни пояснюється посухою в Аргентині та Бразилії.
Втім, до 15 лютого ціни ф'ючерсного контракту поступово знизилися на 17,95 дол. і становили 273,45 дол./т. Падіння було викликане тим, що в США, через зниження активності операторів на ринку перед виходом оновленого звіту USDА, прогнозувалося підвищення оцінки поточних залишків кукурудзи. Зокрема, в ньому йшлося про збільшення світового виробництва кукурудзи на 2,0 млн т і збільшення світових перехідних запасів приблизно на 2,0 млн т. Вихід звіту на підвищення ціни не вплинув, а навпаки, знизив її на 6,0 дол. До кінця місяця очікуватимемо збільшення торгівельних операцій.
Прогноз: очікуємо, що до кінця місяця ціни залишаться на даному рівні, а перед виходом чергового звіту USDA можливе навіть незначне зниження - до 265 дол./т - в очікуванні нового прогнозу.
Соєві боби
Ціни на соєві боби у 2013 р. стартували на біржі СВОТ у Чикаго від 524 дол./т, демонструючи зростаючу цінову динаміку, сягнувши до кінця січня 549 дол./т. Головним фактором збільшення цін був зростаючий попит на американську сою з боку Китаю на тлі зниженої пропозиції на світовому ринку від Бразилії. Крім того, підтримку соєвому ринку надало різке падіння курсу долара, що зробило ринок привабливішим для інвесторів.
Після виходу лютневого звіту USDA американський ринок соєвих бобів обвалився до рівня 526 дол./т. Зниження аргентинського врожаю на 1 млн т (до 53 млн т) одразу було компенсовано зростанням прогнозу бразильського урожаю до 83,5 млн т. Дані про надійність врожаю Бразилії і вологішу погоду в Аргентині «переломили» американський ринок, брокери фіксували збитки. На даний момент ринок дещо «реабілітувався» від стрімкого падіння до 521 дол./т. Березневий ф'ючерсний контракт на СВОТ торгується в діапазоні 522 дол./т (див. графік 4).
Прогноз: у першій половині березня ціни на СВОТ в Чикаго демонструватимуть зростаючу цінову динаміку. На це впливатимуть прогнозовані й надалі сильні зливи в Бразилії та тривала посуха в Аргентині, які можуть негативно вплинути на валовий збір та врожайність сої. Тому рівень цін підніметься до 530 - 535 дол./т. У другій половині місяця котирування на американські соєві боби дещо знизяться через закінчення збирання врожаю в Бразилії та вихід нового експортного гравця на міжнародний ринок.

Насіння ріпаку
Вслід за американськими соєвими бобами котирування на ріпак на товарній біржі NYSE Liffe в Парижі рухались протягом місяця в зростаючому тренді. Так, котирування розпочали свій рух до зростання з позначки у 460,75 євро/т. Торги насіння ріпаку 30 січня закрились на позначці 482,25 євро/т. Основним фактором зростання в даний період стало зниження врожаю та експорту канадської каноли. Нагадаємо, що низьке виробництво ріпаку було спричинене несприятливими погодними умовами і зараженням культури, що знизило врожайність на 19% - до 15,5 ц/га. За даними Зернової комісії Канади, експорт каноли в грудні 2012 р. становив 657,7 тис. т, що на 9,32% менше, ніж у листопаді (725,3 тис. т). Запаси в країні також знизились до 8,05 млн т проти 9,63 минулого сезону. Це означає, що на міжнародному ринку буде незначний дефіцит та зростання попиту від головних імпортерів цієї культури, що підігріватиме ціни й надалі. Після рекордного зростання ціни на товарній біржі NYSE Liffe наступного торгового дня обвалилися на 19,5 євро і становили 462,75 євро/т. Дана тенденція викликана переходом на травневий ф'ючерсний контракт, більшість трейдерів закрили свої позиції, обсяг торгів знизився до мінімуму. На формування знижувального тренду вплинуло зростання курсу євро та зниження котирувань на нафту марки WTI на NYMEX від 98,250 євро/барель до 95,025. На даний момент котирування в Парижі поступово відновлюються від шокуючого падіння ціни, травневий ф'ючерсний контракт торгується на позначці у 466,75 євро/т  (див. графік 5).
Прогноз: у першій половині березня котирування на NYSE Liffe демонструватимуть тенденцію до зростання на тлі збільшення попиту з Китаю та технічних продажів. Котирування будуть коливатися в межах не вище 470-475 євро/т. Подальшому зростанню ціни заважатиме інформація про валовий збір насіння ріпаку в країнах ЄС у 2013/14 МР. Так, урожай насіння ріпаку в країнах ЄС прогнозується збільшитися на 6,25% - до 20,4 млн т проти 19,2 в 2012/13 МР. При цьому посівні площі під олійну культуру в звітний період збільшаться до 6,4 млн га проти 6,2 у поточному сезоні.

Інтерв'ю
 Стручков
В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 
Ірина Чернишова
Зараз стрімкі зміни, передусім у технічній сфері, охопили навіть аграрний сектор, який має репутацію чи не найконсервативнішої галузі економіки. Не дивно, що часто зусилля власників господарств, спрямовані на впровадження змін, зустрічають... Подробнее

1
0