Спецможливості
Агробізнес

На черзі — пізні культури

07.09.2012
1020
На черзі — пізні культури фото, ілюстрація

Збирання ранніх зернових та круп'яних культур залишилося позаду. Настав відповідальний період збирання кукурудзи та соняшнику, адже ці культури забезпечують найбільші прибутки в рослинництві.

Збирання ранніх зернових та круп'яних культур залишилося позаду. Настав відповідальний період збирання кукурудзи та соняшнику, адже ці культури забезпечують найбільші прибутки в рослинництві.

О. Маслак, канд. екон. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК,
Сумський національний аграрний університет

Прогноз урожаю
Урожай зерна нинішнього року на 10-11 млн т поступатиметься торішньому, але, попри це, увійде в трійку кращих урожаїв за останні 20 років. Очікуваний зерновий вал в Україні становитиме близько 46 млн т. До того ж, якісного зерна буде більше, а отже, фінансовий результат очікується не гірший, ніж минулорічний. Разом із тим, український гідрометеорологічний центр оцінив цьогорічне зниження врожаю кукурудзи до 20 млн т, тобто на її частку в загальному виробництві зерна припадатиме 45%.
Із середини серпня в Україні розпочато збирання соняшнику. Перші обмолочені гектари в південних регіонах свідчать про низьку його врожайність, що здебільшого становила 11 ц/га. Тому врожай соняшнику може зменшитися до 7,4 млн т, а середня врожайність - до 1,4-1,5 ц/га. Для порівняння, у 2011 р. аграрії зібрали рекордні врожаї соняшнику - 8,7 млн т та кукурудзи - 22,8 млн т. Цьогорічний урожай кукурудзи поступатиметься минулорічному на 12%, соняшнику - 15%.
На таку ситуацію вплинули несприятливі погодні умови. На окремих площах аграрії відзначали 100-відсоткову загибель урожаю соняшнику. У тих регіонах, де рослини витримували, відзначалася дуже велика частка пустозерності - 20-30%, а іноді - до 40% порожніх насінин у кошиках рослин. У Дніпропетровській, Запорізькій і Херсонській областях загинуло від 5 до 10% посівів. Середня врожайність у Степу, де зосереджено понад 70% посівів соняшнику, на початок збирання не перевищувала 10 ц/га. Зниження температури та інтенсивні дощі, які прийшли в Україну, навряд чи вплинуть на поліпшення врожаю цієї культури.
Подібна ситуація склалася і з посівами кукурудзи. В таких кукурудзяних областях, як Дніпропетровська (з колосальною площею - понад 500 тис. га), Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська, де великі посівні площі і де кукурудзою пересівали загиблі озимі, ситуація з кукурудзою дуже погана. Відбувається висихання рослин повністю, качани, які зав'язалися, вкрай погано наповнені зерном, оскільки високі температури в період запилення призвели до стерилізації пилку. Тож через посуху в цих областях очікують втрат до 30% урожаю.
Зменшення виробництва вплине на скорочення обсягів експорту зерна. Експорт зерна з України в поточному маркетинговому році (липень 2012 р. - червень 2013 р.) становитиме 20,3 млн т проти раніше прогнозованих 22,2, з них 11,2 млн т кукурудзи. Як відмічено в розрахунковому балансі, фактичний експорт зерна в липні становив 1,35 млн т. Зокрема, Україна експортувала 349 тис. т пшениці, 30 - ячменю, 952 тис. т кукурудзи.

Світовий ринок
Посушлива погода 2012/13 маркетингового року вплине на зниження врожайності та якості сільськогосподарських культур, а також зростання їхньої собівартості. Більш уразливими до погодних умов нинішнього сезону виявилися кукурудза та соняшник.
Кукурудза - основна фуражна культура в світі. Упродовж останніх шести років обсяги її виробництва постійно зростали. Це було закономірним, адже за подорожчання енергоносіїв кукурудза стала основною сировиною для виробництва біоетанолу. Тенденція виробничих показників зміниться у новому сезоні. За прогнозами міністерства сільського господарства США (USDA), світове виробництво цього зерна у 2012/13 маркетинговому році (МР) становитиме 849 млн т, що на 3% поступатиметься рівню попереднього року. Зменшенню виробництва сприятиме зниження врожайності, яка цього сезону очікується на рівні 4,9 т/га. Для порівняння, у минулому році вона була вищою на 3 ц/га. При цьому площа під культурою розширилася. У поточному сезоні вона становить понад 175 млн га, що більше від попереднього рівня на 6,4 млн га.
Світове виробництво кукурудзи зменшилося здебільшого через недобір урожаю у США - її найбільшого експортера. Через посуху в Сполучених Штатах постраждало 87% посівів кукурудзи, тому нинішній урожай в країні оцінюється в межах 274 млн т, що на 13% менше минулорічного. Окрім цього, недорахуються врожаю через несприятливі погодні умови у країнах ЄС-27 (-3,9 млн т до рівня минулого року), Бразилія (-2,8). Разом з тим, в інших країнах прогнозується зростання обсягів виробництва. Китай додасть до світового виробництва понад 7 млн т, Аргентина (+7 млн т), Мексика (+3,4 млн т), Канада (+2,1 млн т). Незважаючи на зменшення виробництва у США, країна залишиться лідером світового виробництва кукурудзи, володіючи третиною світового врожаю.
Особливістю нового сезону стане перевищення споживання кукурудзи над її виробництвом. У 2012/13 МР попит на це зерно становитиме майже 862 млн т, що в межах 1% поступатиметься показнику попередньому сезону, але перевищить середньорічний рівень за останні 10 років на 15%. Така ситуація вплине на зменшення запасів зерна. Наприкінці поточного сезону їхній обсяг прогнозують у межах 123 млн т, що на 9% менше за минулорічний.
Зменшення пропозиції впливатиме на світову торгівлю. Обсяг експортно-імпортних операцій з кукурудзою знизиться до 91 млн т. Основними покупцями на світовому ринку стануть Японія, Мексика, Південна Корея та Єгипет. Головним експортером цього зерна залишаться США. У новому сезоні країна планує продати на зовнішніх ринках понад 33 млн т, що становить 12% внутрішнього виробництва та понад третину світової торгівлі.
Якщо у 2011/12 МР Україна отримала рекордний урожай кукурудзи та стала найбільшим її експортером у Європі та третім у світі, то в новому сезоні поступиться своїми позиціями. Разом з тим, виходячи з ситуації на світовому ринку, нинішній сезон може стати більш вдалим. Країни-імпортери збільшать попит саме на українську кукурудзу, враховуючи її конкурентну ціну та вигідне географічне розташування для більшості країн-імпортерів. Україна - традиційний ринок для споживачів Єгипту та один з основних постачальників до країн Євросоюзу, зокрема Іспанії, Нідерландів та Португалії. Отже, нинішня ситуація вплине на збільшення попиту українських експортерів та зростання ціни у новому сезоні.
Соняшник. За прогнозами USDA, у 2012/13 МР очікується виробити 36,5 млн т насіння соняшнику, що менше, ніж у попередньому сезоні, на 7%. Зменшення виробництва стане наслідком зниження врожайності та зменшення посівних площ. Так, урожайність очікується на рівні близько 1,5 т/га, що на 4% менше, ніж минулого року. Посівна площа цієї культури становитиме 25 млн га, що на 3% поступатиметься минулорічному показнику.
У новому сезоні збільшення врожаю прогнозується в Аргентині, Туреччині та Китаї. Інші країни матимуть втрати врожаю порівняно з минулим сезоном. Найбільший недобір урожаю спостерігатиметься в Росії. Занадто високі температури разом із дефіцитом вологи негативно вплинули на розвиток соняшнику. За попередніми даними, країна виробить близько 7 млн т насіння, що на 27% менше минулого року. Через посуху в Центральній і Східній Європі, а також в Іспанії передбачається зменшення обсягів виробництва соняшнику в країнах Європейського Союзу. Якщо в минулому МР ними було вироблено 8,3 млн т насіння, то в нинішньому очікується 7,6 млн т.
Серпневі прогнози USDA щодо врожаю соняшнику в Україні оптимістичніші, порівняно з прогнозами вітчизняних аналітиків. Світові експерти оцінюють урожай насіння соняшнику в Україні у 2012/13 МР на рівні 9,2 млн т, що менше, порівняно з прогнозом минулого місяця, на 3%. Проте Україна й надалі залишить за собою провідні позиції у світовому рейтингу виробників соняшнику.
Світове споживання соняшнику зменшиться. У новому сезоні попит на цю олійну культуру становитиме понад 37,4 млн т, що менше, порівняно з рекордним показником минулого сезону, на 14%. На відміну від 2011/12 МР, обсяги споживання соняшнику перевищать його виробництво. Це вплине на зменшення світових кінцевих запасів. На кінець нинішнього сезону вони очікуються в обсязі 1,6 млн т проти 2,4 млн т роком раніше.
Зростання виробництва негативно позначиться на світовій торгівлі. Обсяги експорту прогнозуються на рівні 1,63 млн т, що на 15% менше показника попереднього року. Структура світового експорту насіння соняшнику розподілятиметься так: ЄС-27 - 34%, Україна - 18, Росія - 6, Аргентина - 4%. На інші країни припадатиме 38% світового продажу. Основним покупцем соняшнику залишаться Туреччина (32% світового імпорту) та країни ЄС-27 (21%). Очікується, що зниження виробництва соняшнику в регіонах Чорного моря вплине на зменшення експорту в країни Європейського Союзу.
Загалом обсяги світової торгівлі соняшником щодо його внутрішнього споживання становитимуть лише 4%, що пояснюється задоволенням потреб споживачів не сировиною, а продуктами переробки, якими є харчова олія та шрот. Світова торгівля такою продукцією здійснюється більш жваво.

Цінова ситуація
Враховуючи пропозицію світового ринку кукурудзи та соняшнику, очікування подальшого зростання цін на продукцію як в Україні, так і в світі, на внутрішньому ринку стримується реалізація великих партій товару. Для цього є всі підстави. Упродовж 2012 р. на світових товарних біржах спостерігалася тенденція до зростання цін на соняшник. Якщо у січні на Роттердамській біржі ціна з базисом поставки СІF становила 540 дол./т, то у липні зросла до 629 дол./т - це початок тенденції подальшого зростання цін та утримання їх на високому рівні. Поки що середні світові ціни 2011/12 МР поступаються цінам попереднього сезону на 13%.
Серпень - перехідний період, коли соняшникова олія з базисом поставки FOB-порти Чорного моря залишається конкурентоспроможною, порівняно з соєвою (FOB, Аргентина), для таких країн-імпортерів, як Північна Африка та Індія. Разом з тим, очікуване зниження врожаю в ЄС, Росії та Україні сприятиме зміцненню найближчими місяцями цін на соняшник, олію та шрот. Подібне відбувається на ринку кукурудзи. Наприкінці серпня спостерігалося зростання цін, порівняно з липнем, у зв'язку з підвищенням попиту експортерів та переробників, відсутністю пропозиції великих партій зерна та зростанням собівартості кукурудзи нового врожаю.
За оперативною інформацією Мінагрополітики щодо рівня середньозважених закупівельних цін, станом на 22 серпня 2012 р. кукурудза коштувала в середньому 1,77 тис. грн/т, тоді як мінімальна ціна становила 1,6 тис. грн/т, а максимальна - 2,1 тис. грн/т. Водночас дещо вищі ціни зафіксовано в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях. Середня ціна насіння соняшнику перевищила 4 тис. грн/т. Цінова ситуація в регіонах України змінювалася в межах 3,60-4,55 тис. грн/т. Найвищі ціни були зафіксовані в Луганській (4,55 тис. грн/т) та Одеській (4,35 тис. грн/т) областях.

Продовольчі перспективи
Посуха в Україні, США, Росії та Казахстані, безперервні дощі в багатьох країнах Європи спричинили втрату врожаю, що стало підставою для подорожчання продуктів харчування. Упродовж 2012 р. світові ціни на кукурудзу виросли майже наполовину, подібне відбувається і з пшеницею, соєю та соняшником. Оскільки США - найбільший у світі експортер кукурудзи, яку використовують як корм для тварин та для виробництва рідкого біопалива, то варто очікувати зростання цін на м'ясо та зменшення привабливості біопалива. Суттєві коливання цін на продукти харчування призводять до непередбачуваної поведінки на ринку та підвищення загроз продовольчій безпеці. Зростання цін на продовольство негативно позначиться на становищі найбідніших верств населення. У світі від голоду страждає близько 1 млрд людей. Третина всіх випадків смерті дітей у світі обумовлена недостатнім харчуванням.
Непередбачена спека, ймовірно, прискорить інфляцію. За прогнозами USDA, ціни на продовольство наступного року зростуть, порівняно з нинішнім, на 4,5%. Зазвичай вважається, що перепади в цінах на продукти носять сезонний характер, проте наразі аномальна спека є проявом глобального потепління та може затягнутися надовго. Якщо не вдатися до рішучих дій з контролю викидів вуглецю, то у найближчі 50 років аномальна спека стане звичним явищем, а це загрожує різким дефіцитом продовольства та води. У результаті сільськогосподарська продукція стане вельми привабливим інструментом для спекуляцій на біржі. Якщо у перспективі зростання викидів й сповільниться, то впродовж найближчих декількох років воно очікується набагато вищим, оскільки не вистачатиме світових ресурсів, що, своєю чергою, призведе до суттєвого підвищення цін. Враховуючи нинішню ситуацію на світовому ринку, Україна виходить з пропозицією до Сільськогосподарської та продовольчої організації ООН щодо розробки Концепції створення в Україні світового резерву зерна.

Інтерв'ю
 Стручков
В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 
Клінт Мартін
11 липня 2016 року Україна і Канада підписали Угоду про створення зони вільної торгівлі. Це найбільша угода такого плану після ЗВТ з Євросоюзом. 

1
0