Спецможливості
Статті

Камінь спотикання української кооперації

04.12.2014
662
Камінь спотикання  української кооперації фото, ілюстрація

Мало не щодня ми говоримо про складні умови праці в агросекторі, про те, що найбільше від економічної кризи потерпають дрібні і середні підприємства, особливо — від недостатнього доступу до засобів виробництва та неефективної організації збуту продукції.

Мало не щодня ми говоримо про складні умови праці в агросекторі, про те, що найбільше від економічної кризи потерпають дрібні і середні підприємства, особливо — від недостатнього доступу до засобів виробництва та неефективної організації збуту продукції.

К. Сокольнікова
k.sokolnikova@univest-media.com

Із владних трибун довго «трубили» про розвиток кооперативів, мовляв, це — головний рятівник селян. Якщо поглянути на деякі країни Європи, де функціонує близько 40 тис. агрокооперативів, то, справді, один із раціональних та найдієвіших методів підвищення ефективності малих і середніх агропідприємств — це саме сільськогосподарська кооперація. В Україні ж кооперативний рух триває не один рік, але його дієвість мінімальна. У чому ж справа, на чому «спотикається» вітчизняна кооперація?

Перепони розвитку кооперативів

Обмеженість правилами розвитку бізнесу

Недосконалість програм державної підтримки (фактично їхня відсутність) та законодавства

Низький рівень Відсутність доступного фінансового

ресурсу розуміння суті ведення кооперативної діяльності (дефіцит професіоналів)

 

Олександр Штефан, виконавчий директор
об’єднання СОК «Господар»:

— Щоб кооперація розвивалася, потрібно, щоб люди розуміли суть її роботи. Сьогодні ж маємо низький рівень участі та розуміння власне поняття «кооперація». По-перше, це обумовлено негативним досвідом колективної праці часів колгоспів, радгоспів, які в один момент розвалилися — і люди залишилися ні з чим. У зв’язку з цим селяни бояться куди-небудь вступати і будь-кому довіряти. По-друге, селяни все ще сприймають кооператив як підприємство, чекають «господаря», який ними звично керуватиме і виплачуватиме зарплату. Але у кооперативу немає господаря, бо кожен його член має рівні права і свій «голос» у прийнятті рішень — він фактично сам собі начальник.

Роман Корінець, президент Національної асоціації
сільськогосподарських дорадчих служб:

— Кооперація працює в Німеччині, Канаді, але не в Україні. І головна причина цього — відсутність суспільної заці­­кавленості в кооперації, адже люди не поінформовані про те, як це працює, яку вигоду вони отримають. Щоб існували кооперативи, потрібно, щоб було кому об’єднуватися, адже можна створити колгосп і чекати, поки… приїдуть колгоспники.
Потрібні суб’єкти, які самі захочуть створити кооперативи та розвивати їх, але для цього треба створити сімейні ферми та навчити селян кооперативній культурі.

Іван Томич, президент Союзу
учасників СОК України:

— Одна із проблем сучасної кооперації — це велика кількість псевдокооперативів. Свого часу ми «схопились» за розвиток цієї форми господарювання, і справа справді пішла. Але половина із цих кооперативів функціонує тільки на папері.

Інтерв'ю
Олександр Карпенко, директор із маркетингу та технічної підтримки компанії «Адама Україна»
Агрохімічний ринок в Україні нібито великий з чималою кількістю учасників, але водночас усі одне одного знають, і події, які відбуваються на ньому, дуже швидко стають темами для активного обговорення.
Нинішнього року Асоціацію фермерів та приватних землевласників України очолив новий президент. Ним став Віктор Гончаренко, який з 2013 р. очолював Черкаську обласну асоціацію фермерів, а з 2016 р. був одночасно також віце-президентом АФПЗУ... Подробнее

1
0