Спецможливості
Агробізнес

Інвестиційні очікування українських агрохолдингів

13.03.2012
529
Інвестиційні очікування українських агрохолдингів фото, ілюстрація

Аналітичний центр «УкрАгроКонсалт», крім надання інформації про аграрний ринок України й країн Чорноморського регіону, надає послуги зі сприяння в залученні інвестицій і виходу на міжнародні аграрні біржі.

Аналітичний центр «УкрАгроКонсалт», крім надання інформації про аграрний ринок України й країн Чорноморського регіону, надає послуги зі сприяння в залученні інвестицій і виходу на міжнародні аграрні біржі.

Б. Хом'як,
директор стратегічного  планування,
О. Моргун,
аналітик,
Аналітичний центр «УкрАгроКонсалт»

Проаналізуємо зроблені нами торік прогнози щодо інвестиційних очікувань в Україні.
1. Рівень злиття й поглинань (M&A) в аграрному секторі України перевищить 1,5 млрд дол.
Згідно з наявною у нас інформацією, Ukrlandfarming поглинає «Райз» і «Дакор», Kernel поглинув Укррос й «Ентерра», Alpcot купив Landkom і Sintal поглинув Agrica. Хоча інформація не була повністю розкрита щодо всіх операцій, за нашими оцінками, поглинуто активи загальною вартістю від 800 до 900 млн дол.
2. Приватні розміщення (private placement) агрохолдингів перевищать 1 млрд дол., прагнутимуть до додаткової маржі після скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі.
3. Понад 20 агропромислових холдингів розпочнуть процес лістингу й через первинні та вторинні випуски акцій зможуть залучити понад 1 млрд дол. капіталу.
Тільки чотири компанії завершили процес IPO (первинне розміщення секцій) в 2011 році, одній компанії не вдалося залучити інвесторів, а ще сім зняли заявки після попереднього розгляду. Незважаючи на менші суми залучених коштів, якщо порівнювати з нашим прогнозом, ми вважаємо, що лише фінансові проблеми в Європі не дали можливості здійснитися нашому прогнозу.
4. Збільшення виробництва тваринницької продукції збільшить внутрішній попит/ціни на зерно, внаслідок чого можливі обмеження експорту збіжжя.
Прогноз виправдався в частині кредитування сектору м'яса птиці/яєць.
5. Кредити комерційних банків для сільськогосподарських компаній подвояться до 2 млрд дол., з'явиться хедж-фонд або біржовий фонд, зосереджений винятково на українському АПК.
Прогноз не виправдався через скорочення ліквідності в Європі, а як наслідок, і в Україні.
6. Загальне зростання сектору сільського господарства досягне 4%.
Аграрний сектор перевершив усі наші очікування й зріс на 7%. Ми недооцінили вплив експортних квот на міжнародні позиції України.
7. Уряд України в 2011 р. не зможе завершити переговори з ЄС щодо зони вільної торгівлі та асоціації і відкрито почне перемовини про вступ до Митного союзу після вступу Росії у СОТ.
У цьому прогнозі ми мали рацію:  уряду України не вдалося завершити переговори з ЄС, розпочалися перемовини про вступ до Митного союзу.
На жаль, торік не всі наші прогнози справдилися. Але не помиляється той, хто нічого не робить.
У січні 2012 р. ми стали обережнішими в своїх прогнозах. Перш ніж робити припущення щодо обсягів інвестицій в аграрний сектор у 2012 р., попередньо розглянемо суми, які холдинги залучили в 2010-2011 рр. Як видно з таблиць, сума інвестицій у 2010 р. перевищувала суму коштів, залучених у 2011 р., майже вдвічі. Основними причинами цього, як уже зазначалося, є боргові проблеми країн ЄС і, як наслідок, проблеми з ліквідністю банків та компаній. Варто також зважити на той факт, що в 2011 р. було відкладено IPO таких компаній:
Ukrproduct Group, 20% (SPO),
Варшава;
Ukrlandfarming, 20%;
Loture Agro, Варшава;
Agropolis Food, Варшава;
ViOil, 28-37%, Варшава;
Valars, 25%, Варшава;
BIG Harvest, 20%, Варшава.

Негативні тренди, швидше за все, триватимуть і в 2012 р., бо реального розв'язання боргових проблем, крім подальшого надання кредитів постраждалим країнам, так і не знайдено. Дефіцит фінансів прогнозується до літа 2012 року. Літній період, можливо, трохи пожвавить інтерес інвесторів. IPO й SPO як найдешевші способи залучення коштів можуть бути найактивніше використані великими холдингами, такими як HarvEast.
Можливе також переміщення інтересів великих аграрних підприємств для залучення інвестицій від Варшавського та інших європейських майданчиків на східні ринки капіталів.
У таблиці наведено обсяги залучених коштів основними транснаціональними аграрними українськими компаніями в динаміці.
Аналіз тенденцій минулих років дає змогу спрогнозувати такі процеси:
сума інвестицій, які залучать українські аграрні компанії в 2012 р., перевищить 640 млн дол., але не досягне 1 млрд дол.;
процес злиття і поглинань (M&A) триватиме далі, сума угод тут перевищить 1,5 млрд дол., однак не досягне при цьому 2 млрд. Цей прогноз грунтується на припущенні подальшого зростання витрат на ресурси й фінансування, що матиме несподіваним наслідком здешевлення невеликих аграрних компаній;
сума корпоративних облігацій, випущених у 2012 р., перевищить 1 млрд дол., проте не перевищить 1,5 млрд. Швидше за все, більшість облігацій буде випущено в літній період. Облігації - менш ризикований інструмент для інвесторів (адже вони гарантують прибуток), що підвищить їхню привабливість на фоні фінансової нестабільності 2012 р.

Оскільки нам важко прогнозувати політичну ситуацію в Україні, а також зовнішню політику уряду, то для спрощення прогнозу (і підвищення в зв'язку з цим його надійності) залишаємо тільки три зазначені вище припущення. До зустрічі в січні 2013.
З повагою,
УкрАгроКонсалт-AgroInvest

Інтерв'ю
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее
Ірина Кухтіна
Про необхідність об’єднання виробників ягід, левова частка яких в Україні вирощується одноосібниками й домогосподарствами, говорять уже давно. Минулого року така асоціація – «Ягідництво України» - була зареєстрована. Редакція вирішила... Подробнее

1
0