Спецможливості
Статті

Холін хлорид — вітамін чи щось більше?

08.11.2012
4722
Холін хлорид —  вітамін чи щось більше? фото, ілюстрація

Холін хлорид уперше був виявлений 1849 року в жовчі. Згодом було з’ясовано, що він входить до складу сфінгомієліну та лецитину — невід’ємної складової клітинної мембрани. Окрім структурної функції, він прискорює окислювальні процеси, забезпечує нормальний обмін жирів, покращує роботу мозку і серцево-судинної системи, сприяє засвоєнню вітамінів А, D, Е і К, підвищує опірність організму дії токсичних речовин, стимулює жовчовиділення, утворення еритроцитів і гемоглобіну.

Холін хлорид уперше був виявлений 1849 року в жовчі. Згодом було з’ясовано, що він входить до складу сфінгомієліну та лецитину — невід’ємної складової клітинної мембрани. Окрім структурної функції, він прискорює окислювальні процеси, забезпечує нормальний обмін жирів, покращує роботу мозку і серцево-судинної системи, сприяє засвоєнню вітамінів А, D, Е і К, підвищує опірність організму дії токсичних речовин, стимулює жовчовиділення, утворення еритроцитів і гемоглобіну.

В. Ханюков,
ветлікар, менеджер з продажу
ТОВ «УкрФід»,
О. Янчевський,
консультант, ПАТ «Кожухівське»

Нестача холіну веде до ожиріння печінки та порушення низки біохімічних процесів. У зв’язку з цим холін було віднесено до незамінних факторів годівлі, тобто до вітамінів, і присвоєно назву вітамін В4.
Однак після вивчення процесу біосинтезу холіну було висунуто припущення про його замінність іншими донорами метильних груп (метіонін, бетаїн). Та у практиці годівлі від такого припущення довелось відмовитись, оскільки синтез холіну настільки обмежений, що його екзогенне введення у корми для високопродуктивних тварин та птиці є вкрай необхідним.
Властивості холін хлориду
Що ж являє собою холін хлорид? За своєю формулою це — b-оксиетил-триметиламонію хлорид.

Як бачимо, при атомі азоту містяться три «лабільні» метильні групи, які потрібні для тканинного синтезу. Саме тому слід виділяти холін з вітамінів: він не просто є каталізатором біохімічних процесів, а виступає структурним донором цих процесів.
Зі схеми видно, що саме введення холіну в корм є найбільш раціональним, зважаючи на важкість перебігу синтезу холіну та на те, що метіонін та бетаїн дорожчі.
Саме метильні групи виконують в організмі цілу низку неспецифічних функцій:
 попередження та лікування жирової інфільтрації печінки;
 омолодження білків та відновлення ДНК, що входить до складу білків;
 знешкодження отрут: метильна група зв’язується з гомоцистеїном — сильним запальним агентом і генератором вільних радикалів;
 посилення анаболічних процесів, що сприяє будові тканин;
 стимулювання утворення лейкоцитів, що важливо для формування імунітету;
 покращання проникності клітинних мембран і ремонт клітинних стінок.
Окрім цих неспецифічних функцій (тобто їх можуть виконувати метіонін і бетаїн), холін має низку специфічних:
- є матеріалом для синтезу ацетилхоліну — медіатора нервових закінчень, що виконує роль активатора діяльності клітин і сприяє збільшенню продуктивності організму. А за нестачі ацетилхоліну можливий розвиток дискінезії;
- справляє ацетилхолінподібну дію — стимулює перистальтику кишечника;
- входить до складу лецитину — фосфоліпіду, який є структурною одиницею клітинної оболонки;
- знижує вміст холестерину в організмі і перешкоджає розвитку атеросклерозу.
Отже, він сприяє транспорту жирів, їхньому розщепленню та кращому засвоєнню жиророзчинних вітамінів.

Введення холіну в комбікорм
є вкрай потрібним
Які ж наслідки нестачі холіну в організмі? Вони вкрай негативні і відчутно впливають на стан здоров’я поголів’я:
- ожиріння печінки, що веде до розвитку некрозів з наступним розростанням сполучної тканини;
- геморогічна дегенерація нирок;
- зниження продуктивності (приростів, яйценосності);
- частковий параліч;
- анемія та гіпопротенемія (за хронічної нестачі холіну);
-  крововиливи внаслідок зниження синтезу протромбіну.
Симптоми нестачі холіну в організмі: різке зниження продуктивності, запалення, збільшення і викривлення суглобів (перозис), ожиріння печінки з дальшою дистрофією, збільшення нирок.

Ринкові пропозиції
Які ж види комерційного холіну є сьогодні на ринку України? Це 50%, 60%, 70%-ві холін хлориди на рослинному носії, рідкий холін хлорид, 96%-й холін хлорид без носія. Дуже часто вміст холіну в зразках дешевого холін хлориду на рослинному носії не відповідає заявленому. Тому за виробництва корму доводиться часто робити дорогий аналіз на вміст холіну або ж просто вводити в рецепт такий продукт у збільшеній дозі. Тому виникає момент, коли доводиться грати в «російську рулетку» і сподіватися на те, що печінка ваших «підопічних» вибачить нестачу холіну. З якістю рідкого холін хлориду ситуація дещо краща, але далеко не кожен має устаткування для розбризкування рідких вітамінів у корм.  Отже, обираючи препарати холін хлориду будь-якого виробника, звертайте особливу увагу на його якісні показники.

Інтерв'ю
В українському сільському господарстві, здається, немає більш суперечливої культури, ніж часник. З одного боку, порівняно високі й стабільні ціни та безроздільне панування імпорту на внутрішньому ринку повинні свідчити про високу... Подробнее
Михайло Філатов та Ірина Леженіна
Кількість комах-запилювачів скорочується по всій планеті, оскільки руйнуються осередки їхнього проживання — незаймані куточки природи. Критична ситуація посилилася під час воєнних дій на території України. Ми розпитали вчених Державного... Подробнее

1
0