Спецможливості
Статті

Фредерік Сенешаль: «Багато хто вважає: щоб птиця швидко росла, потрібний корм. А насправді — вода...»

12.12.2013
753
Фредерік Сенешаль: «Багато хто вважає: щоб птиця швидко росла, потрібний корм.  А насправді — вода...» фото, ілюстрація

Під час спілкування з французами відкриваєш для себе багато цікавого. Виявляється, для француза нема нічого важливішого, ніж бути істинним французом завжди, скрізь і в усьому. Ось, мабуть, найхарактерніша риса цього народу. Французи, здебільшого, дуже рухливі й легкі на підйом. Справі або хобі, якими займаються, вони віддані безмежно, своїми ідеями захоплюють усіх без винятку!

Під час спілкування з французами відкриваєш для себе багато цікавого. Виявляється, для француза нема нічого важливішого, ніж бути істинним французом завжди, скрізь і в усьому. Ось, мабуть, найхарактерніша риса цього народу. Французи, здебільшого, дуже рухливі й легкі на підйом. Справі або хобі, якими займаються, вони віддані безмежно, своїми ідеями захоплюють усіх без винятку!

Л. Крюкова
l.kryukova@univest-media.com

Саме з таким французом мені пощастило зустрітися й поговорити не тільки про серйозні справи (звичайно ж, передусім — про бізнес, яким займається Фредерік), а й торкнутися тонких струн його особистого життя.
Знайомтеся — Фредерік Сенешаль, директор з експорту компанії LUBING International.

Завдяки своїм інноваційним продуктам компанія LUBING досить популярна на ринку в сфері напувальних систем. З чого все починалося?
— Історія компанії розпочалася 1949 р. у Німеччині із виробництва гідравлічного устаткування. Перші ніпельні напувалки для птиці й кролів почали випускати з 1967 р.  У 1997 р. наші технічні фахівці розробили ніпелі багатоспрямованої дії, а десятьма роками раніше — ніпельну систему із можливістю регулювання за висотою (для підлогового утримання птиці). Нині за рік ми виготовляємо близько 30 мільйонів ніпелів.

Чи були якісь особливості побудови бізнесу в Україні?
— У кожній країні свої особливості. Приміром, у США, так уже склалося історично, дуже популярна індичина (неодмінний атрибут столу в День подяки, на Різдво, Новий рік і Великдень). Відповідно, на ринку Америки більший попит має спеціальна напувальна система для індиків. Та сама історія і з Німеччиною... Що стосується українців, то у вас більшою мірою націлені на виробництво курячого м’яса. Тож неважко здогадатися, що на український ринок, в основному, постачаємо системи напування для підлогового (бройлери) й кліткового (кури-несучки) утримання.

Кому по кишені ваша продукція і хто є її користувачем?
— Знаєте, є такий вислів: «Хороший товар дешевим не буває». Я з цим повністю згоден. Можна купити ніпелі за різною ціною, різного виробника й різної якості. На ринку, наприклад, є недорогі ніпелі китайського виробництва. Відразу виникають питання: скільки цей ніпель прослужить і який результат буде на виході?
Усю нашу продукцію виготовляють у Німеччині, хоча деякі філії мають свої заводи. Але Центр інноваційних технологій міститься у Німеччині.
До того ж слід розуміти, що автоматична система напування переважно призначена для промислового виробництва (приміщення, в якому утримують мінімум 30 тис. бройлерів). Але у Франції є також і невеликі ферми (з одним або двома пташниками по 200–300 голів), які виробляють якісну продукцію. Отож, ці фермери приходять і кажуть, що вони хочуть автоматизувати напувальну систему. Я їм відповідаю, що для такого господарства це буде нерентабельно.

Якими якостями має володіти працівник, щоб бути у вашій команді?
— Не терплю у роботі дилетантства! Тому завжди працюю тільки із професіоналами. А ще — працівник має бути командним гравцем, а не одинаком. Тільки завдяки згуртованості досягають високих результатів!
Ще одна якість, на яку я завжди звертаю увагу, — прагнення до саморозвитку, руху вперед, самовдосконалення. Це важливий мотив, який спонукує людину багато працювати й розвиватися. Саморозвиток сприяє досягненню успіху!

Система ніпельного напування

У сучасному тваринництві одна з найважливіших систем життєзабезпечення — це система напування. Завжди дуже важливо зробити її максимально надійною, ефективною і, звичайно ж,
простою та зручною у використанні.

На що насамперед потрібно звернути увагу під час вибору системи ніпельного напування?
 По-перше, ніпель має відповідати спеціалізації виробництва: для бройлерів, індиків, перепелів тощо.
 Потрібно звертати увагу також як на пропускну потужність, так і на чутливість ніпеля. Адже птиця п’є воду не із склянки, як людина.
 Найважливіше під час придбання ніпельної системи — вибрати регулятор тиску води. Центральну трубу водопостачання спочатку підключають до регулятора, що здійснює регулювання тиску води в напувальній системі.
 Матеріал, із якого виробляють ніпельну систему (на плашці), відіграє далеко не останню роль.

Яких помилок припускаються найчастіше під час експлуатації даного устаткування?
— Під час експлуатації ніпельної системи напування потрібно керуватися «правилом трьох».
 Перше — тиск води в системі напування. Що вищий тиск води в трубі, то більше води проходитиме через ніпель. Найпоширеніша помилка — занадто високий тиск у лінії. Чомусь люди думають, що високий рівень тиску забезпечить птицю достатньою кількістю води. Що ж відбувається насправді? За високого рівня тиску курча докладає більше зусиль для того, щоб ударити по ніпелю. Вода в дзьоб практично не потрапляє, але довкола розливається. Я рекомендую починати з низького тиску (10–15 см) для курчат, а потім, у міру росту птиці, збільшувати його. І навпаки, в разі занадто низького тиску буде недостатньо води в системі. Таким чином, фермер має контролювати рівень тиску води в напувальній системі. Найпростіший метод — візуальний контроль за допомогою кульки. Рекомендується випоювання курчат із рівня 10 см, поступово піднімаючись до вищої позначки (доросла птиця п’є за рівня тиску 20 см). У спеку тиск може бути й більший — до 25–30 см.
 Друге — регулювання висоти підвісної системи за допомогою механічних або електричних лебідок. Коли птиця підростає, систему треба підтягувати. Раджу через день стежити за тим, щоб рівень підвісної системи відповідав віковому розвитку птиці (фото 1–3).
 І третє — захист устаткування для подовження терміну служби.
Обов’язково треба промивати лінію (в автоматичному або ручному режимах). Це потрібно для того, щоб вода всередині не застоювалася, не було відкладення кальцію, налипання бруду тощо.

Чому гігієна така важлива?
— Дуже часто через систему напування птиці подають антибіотики, вітаміни, проводять пероральну вакцинацію. І головне — санітарна обробка системи. Якщо її не промивати, утвориться так звана біоплівка всередині труби, яка окислятиме воду. Тож найкращий спосіб подовжити термін служби системи — промивання.

Як часто треба промивати?
— Двічі на день і обов’язково — після кожної санітарної обробки.
Оптимальний ефект від застосування ніпельних напувалок можливий тільки в разі дотримання наведених вище вимог. Їх небагато, вони нескладні, тож виконувати їх слід обов’язково.

Кілька слів про самі ніпелі. Які вони бувають, що краще вибрати...
— Як я вже казав, у 1967 р. ми розробили перший ніпель, який працював тільки в напрямку вгору — вниз (фото 4). Цей ніпель не призначений для курчат. Раніше, коли не було різноспрямованого ніпеля, то для напування курчат у перші дні життя потрібно було все одно придумувати уловлювачі крапель або чашечки. Тоді курча могло підходити й пити. Система вгору — вниз не дає змоги курчаті напитися — вона призначена для дорослої птиці.
Через 30 років ми почали випускати нову модель ніпеля — різноспрямованого подавання води. Він чутливіший до дотику. Так, наприклад, курчаті важко підняти дзьоба догори, щоб підбити ніпель угору, а вбік — простіше. Для того щоб полегшити систему й не шукати якогось додаткового устаткування для напування курчат, було розроблено чутливіший ніпель, який працює за двома принципами: угору — вниз і збоку — убік (фото 5). Це і є багатоспрямований ніпель, що придатний для напування як курчат, так і дорослої птиці. Цей ніпель найпродаваніший, бо його використовують у пташнику, де вирощують птицю від одноденного віку до її забою. Звичайно, він трохи дорожчий за односпрямований ніпель.
Ваша порада щодо вибору ніпельних напувалок для українських птахофабрик...
— Для здешевлення продукту внутрішню робочу частину ніпельної напувалки виготовляємо з нержавіючої сталі, а зовнішній корпус — із пластику. Для кліматичних умов України (холодні зими, коливання температур) я раджу використовувати ніпель, повністю виготовлений із нержавіючої сталі, хоча він і обійдеться дорожче. Але тут долучається рецепт розумної економії: краще одразу заплатити більше й користуватися цим устаткуванням 20 років, аніж щороку його міняти.
Якщо уявити, що на вулиці мороз мінус 20°С, а ніпельна система перебуває у приміщенні, яке погано опалюють, плюс санітарні обробки двічі на день (у невеликій кількості вода все одно залишається у системі, замерзає, виникають тріщини, порушується герметичність ніпеля) — от і думайте, як довго прослужить пластиковий ніпель у таких умовах.

Ніпельні напувалки:
чи правильні твердження
Для птиці будь-якого виду краще застосовувати вакуумні (закритого типу), а не ніпельні напувалки
— Цей давно сформований стереотип на сьогодні неактуальний. Усе залежить від того, що птиця їсть і п’є. Забезпечення безперебійного та якісного водонапування є основою правильної організації утримання птиці всіх видів, порід і напряму використання. Споживання великих кількостей сухих концентрованих кормів потребує, щоб вода для птиці була доступною у будь-який час і в потрібних обсягах. На великих птахофабриках установлюють лінії автоматичного напування з ніпельними напувалками.
Ніпельна система — це передусім безпека й гігієна! У Франції на поголів’ї індюків провели дослідження: в одному приміщенні встановили ніпельну систему, в другому — чашкову типу «дзвін» (вікова категорія птиці й кількість поголів’я — абсолютно однакові). Незначне збільшення збережуваності поголів’я, приростів ваги й рівня ветеринарного благополуччя було зафіксовано в приміщенні із ніпельною системою напування. А це і є наслідок елементарної санітарної безпеки (наприклад, вона сприяє утриманню підстилки в сухому стані).
Курчат потрібно навчити пити з ніпельних напувалок
— Буває, що молодняк утримують в одних умовах, а коли птиця підросте, її переводять у приміщення з іншою системою напування. Тоді птиця трохи панікує. Але це жодним чином не стосується ніпелів: птиця швидко звикає пити з них. Тож проблем із привчанням не виникає. І ще один важливий момент. За підлогового утримання птиці ми радимо завжди ставити краплеуловлювач. Коли птиця підходить і починає бити дзьобом по ніпелю вбік, то з трьох крапель, які вона вибила, одна обов’язково потрапить на підстилку, що призведе до її намокання та загнивання.
Система ніпельного напування убезпечує воду від розвитку хвороботворних бактерій
і мікроорганізмів
— Проблема санітарного стану води — одна з найактуальніших у птахівництві. У звичайні напувалки постійно потрапляє корм, тож воду треба часто міняти. Ніпельні — належать до елементів закритого типу систем напування птиці. Перевагою цієї системи є те, що витрата й забруднення води зводяться до мінімуму, тому що клапан напувалки обмивається щораз, коли птиця п’є. Крім того, в разі використання ніпелів у системі напування за потреби проведення профілактики та лікування спрощується застосування вітамінів і ліків, з’являється можливість використовувати медикатори.
Якісні ніпельні напувалки виготовляють повністю із нержавіючої сталі
— Я говоритиму як виробник. Матеріал, із якого виготовлено напувалки, має величезне значення. Зазвичай внутрішню робочу частину ніпельної напувалки виготовляють із нержавіючої сталі, що забезпечує її довговічність і гігієнічність. Зовнішню її частину виробляють із високоякісного пластику. Але, як ви розумієте, якість нержавіючої сталі буває різною. Тому дуже важливо знати походження цього матеріалу, його марку.
Конструкція ніпельних напувалок така проста й універсальна, що їх можна самостійно монтувати
— Монтаж нашого устаткування не потребує якихось спеціальних компетенцій. Систему постачаємо у вигляді відрізків, змонтованих по 3 м, їх тільки потрібно з’єднати між собою.
За використання напувальних ніпелів споживання води на птахофабриках зменшується в рази
— Ніпельне напування забезпечує значну економію води: через ніпельні напувалки витрачається вшестеро менше води, ніж у круглих чашкових напувалках системи «дзвін», і в 50 разів менше, ніж у проточних. Але, повторюся, головне — це гарантована висока якість подаваної води.
Одна ніпельна напувалка може забезпечити водою до 15 голів птиці
— Усе залежить від видів птиці. Зрозуміло, що й норма забезпечення поголів’я різниться. Якщо йдеться про бройлерів, то вважають, що 12–16 бройлерів на один ніпель — це максимум. За більшої кількості буде конкуренція: сильна птиця не пустить слабшу до напувалки.
Строк експлуатації ніпельних напувалок необмежений
— Офіційна гарантія виробника на ніпельну систему становить один рік. Чому так мало? З досвіду наших компаній скажу: ніпель, який не служить як мінімум 12–15 років, — поганої якості ще з етапу виробництва. Звичайно ж, термін служби ніпельної системи залежить від того, як її використовують, і від якості води. Якщо систему часто не промивати, вона засмічуватиметься. Якщо погана вода в регіоні — нічого з цим не вдієш... Великі європейські господарства у такому разі міняють ніпелі кожні шість-сім років. Вони можуть собі це дозволити...
У Франції є велика кількість інтернет-сайтів, які спеціалізуються на продажі устаткування для птиці, яке вже було у використанні. Дуже часто мої підлеглі кажуть мені: «Погляньте, фермер продає напувальні системи виробництва LUBING, яким уже по 18 років, а вони в пристойному робочому стані». Так, це використовуване устаткування, але воно якісне, й на нього є попит. Для нас — це найкраща реклама...

 

Кілька слів про себе й свою родину...
— Моє дитинство і юність минули на півночі Франції, у регіоні Нор-Па-де-Кале, за 14 км від бельгійського кордону. Саме там розкинулося моє рідне місто Лілль (фр. Lille) — затишне місто із великими майданами й вузенькими вуличками. До речі, Лілль — четверте місто у Франції за кількістю населення й друге — за кількістю студентів.
У мене типова французька родина: дружина й двоє синів (1,5 і 9 років), яким намагаюся приділяти якнайбільше часу й уваги. Звичайно ж, із моїм графіком роботи це досить складно. Вся родина живе у Франції.
Я — міський житель, хоча мій батько родом із села. Тож, як ви розумієте, спершу навіть і не думав про роботу в аграрній сфері. Після того як здобув інженерну освіту, працював на підприємствах цементної промисловості, займався устаткуванням для транспортування й переробки нафти та газу. Але, як кажуть, ми думаємо, а Бог дає...
Життя все-таки внесло свої корективи. Через деякий час, у 2005 р., я одержав роботу в компанії LUBING International, і от уже вісім років поспіль із великим задоволенням працюю тут.

Сподіваюся, робота — не єдине Ваше захоплення?
— Люблю небо і все, що пов’язано з ним. Я — сертифікований пілот. Першу ліцензію одержав ще в 17-річному віці. Нині літаю на ультралегких планерах Ultralight. А ще обожнюю стрибки з парашутом, хоча захоплення цим видом спорту прийшло вже у старшому віці. На особистому рахунку в мене вже понад 50 самостійних стрибків.
Крім парашутного спорту, займаюся плаванням, принаймні намагаюся це робити. От нещодавно пообіцяв дружині, що приділятиму спорту мінімум дві години на тиждень (усміхається), поки що вдається тільки годину. Як завжди, бракує часу...

Ваше життєве кредо?
— Моя позиція: у житті немає нічого неможливого, все досяжне, а точніше, можливо все те, у що ти віриш. Справді, я думаю, що навіть складні речі досяжні, головне — вірити, що ти їх досягнеш. Взагалі, я вважаю, що віра в себе творить дива. Ти досягнеш будь-яких вершин, головне — прагнути і вірити, що ти зможеш. Хіба не так? Хтось зі мною може не погодитись, але кожен вільний вибирати.

Яку музику любите більше?
— Класику, джаз, французьких співаків. Шкодую, що так і не навчився грати на жодному із музичних інструментів...

Як минає Ваш типовий день?
 — Почнемо з того, що я яскраво виражений жайворонок. Французи часто кажуть: «Світ належить тим, хто рано встає!» Тож о 5.30–6.00 я вже на ногах.
Звичайно, саме вранці, на ясну голову, добре думається, я планую свій день. Завжди відводжу свого старшого сина до школи (звичайно, коли я у Франції, а не у відрядженні), потім — на роботу.
А ввечері намагаюся більше уваги приділити своїй родині, із задоволенням ходжу в гості, театри, ресторани.

Ви — трудоголік?
— Не сказав би... Швидше — ентузіаст. Усе, що я роблю, роблю з ентузіазмом і задоволенням.
Про що мрієте?
— Подорожувати світом... Дуже, скажу я вам, захоплююче заняття! Усі люди світу унікальні, кожна нація по-своєму цікава. Якщо є можливість познайомитися з традиціями й звичаями народів, то чому б цього не зробити?!
Звичайно ж, як кожен батько, мрію, щоб мої діти росли в достатку, були здоровими й щасливими.

Інтерв'ю
Геннадій Юдін, віце-президент ВГО "Українська горіхова Асоціація"
Горіхівництво за останній час уже встигло стати однією із найбільш скандальних галузей аграрного виробництва. Після всім відомого  розголосу  із «горіховою мафією» цікавість до саджанців та
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее

1
0