Спецможливості
Статті

Еліта серед свиней

01.12.2011
4911
Еліта серед  свиней фото, ілюстрація

Інтенсивний розвиток сучасного тваринництва, зокрема свинарства, зумовлює підвищену увагу до нових порід свиней, вирощування яких було б економічно рентабельним для господарства. 

Інтенсивний розвиток сучасного тваринництва, зокрема свинарства, зумовлює підвищену увагу до нових порід свиней, вирощування яких було б економічно рентабельним для господарства.

Петро Коломієць

Щодня тваринники стикаються з проблемами високих цін на зернові та ветеринарні медикаменти. Виходом з цієї ситуації є вирощування травоїдних порід свиней з міцним імунітетом.

Один з найкращих варіантів
Одним з найкращих варіантів у виборі породи свиней для сучасного розвинутого фермерського господарства є травоїдна порода мангал (або мангалиця), що характеризується низкою вагомих переваг порівняно з іншими травоїдними породами (в'єтнамські, корейські поросята).
Порода мангал виведена шляхом схрещування дикого західноєвропейського кабана з карпатською мангалицею. Це травоїдні свині м'ясної породи. Зовні вони схожі на дикого кабана, проте мають масивніше тіло та атлетичну статуру, а також швидше ростуть. Вони невислочереві. Поросята народжуються сірого, чорного чи коричневого кольорів з темнішими за основний колір смужками. Смугастість зникає на третьому-четвертому місяцях життя. Восени вони покриваються густою довгою шерстю - від світло-бурого до чорного із сіруватим відтінком кольору. У свиней породи мангал генетично закладена схильність до нарощування м'язової, а не жирової тканини.
Однією з головних продуктивно-біологічних характеристик мангалів є їхня всеїдність. Свині харчуються кормами рослинного і тваринного походження, продуктами їхньої переробки, різноманітними харчовими відходами та рештками технічних культур. Узимку раціон складається з сіна, кукурудзи, коренеплодів, каштанів, жолудів, висівок, кісток, субпродуктів низької категорії, відходів борошномельного виробництва та відходів спиртових заводів у вигляді кукурудзяної та пшеничної браги. А влітку у раціоні переважає різнотрав'я, продукти овочівництва (буряки, гарбузи, кабачки, огірки тощо), гілки та молоді пагони, падалиця фруктових дерев, ряска тощо (залежно від наявності цих продуктів). Зручно і практично буде привчити поросят їсти декілька видів кормів одночасно.
Мангал - доволі велика тварина. Якщо маса дорослої корейської свинки становить 80-120 кг, то маса дорослого мангала сягає понад 300 кг залежно від умов утримання. У середньому маса дорослої тварини - 250 кг. За рік вони досягають 120-200 кг. Якщо планується відгодовування, то кабанчиків краще каструвати у віці одного-двох місяців, тоді вони швидко відновлюються та інтенсивно набирають вагу.

Легко утримувати,
легко годувати
На відміну від звичайних порід свиней, мангали невибагливі в утриманні. Якщо для корейської свинки взимку потрібне тепле приміщення, то мангалам цього не треба. Завдяки довгій і теплій шерсті, вони можуть зимувати надворі у мінімально захищених від холоду і вітру загородках без шкоди для здоров'я. Отож мангали можуть бути влітку і взимку на вигулі. Лише свиноматок перед опоросом (і разом з молодняком) потрібно утримувати в теплих приміщеннях.
Статевозрілими свинки стають у п'ять-сім місяців. Поросність триває 116-120 днів. Опороси проходять без допомоги людини (корейська ж свинка, в основному, потребує нагляду і допомоги). У середньому в приплоді буває десять-дванадцять поросят. Молодняк особливих щеплень не потребує завдяки міцному імунітету. Проте бажано періодично проводити протигельмінтну профілактику. І лише на першому місяці життя їм роблять ін'єкції залізовмісних препаратів.
 Поросята з двотижневого віку привчаються до вигулу на вулиці, поступово збільшується час вигулу, що сприяє їхньому кращому росту. Поросят можна годувати різними видами кормів, але не рекомендується до двох місяців давати екструдери. У місячному віці середнє порося важить шість-дев'ять кілограмів. Незалежно від кількості молока в свиноматок, поросят з трьох-п'яти днів підгодовують підсмаженим зерном ячменю, ріденькою бовтанкою, а також мінеральними кормами, такими як крейда, кісткове борошно, червона глина. У напувалках постійно має бути чиста вода.
Відлучати поросят бажано в одномісячному віці. Після відлучення поросят свиню пускають до кнура і через три-п'ять днів вони спаровуються. У холодний період її потрібно одну-дві доби тримати в приміщенні задля уникнення маститу. Свиня може залишатися в стаді чи біля кнура майже до наступного опоросу, оскільки мангали в стаді не агресивні і загрози поросності не буде.
З місячного віку поросята добре піддаються дресируванню. Швидко звикають до людей і до свого житла. З часом відзиваються на клички. Мангали неагресивні миролюбні тварини.
Мангали - свині рентабельні
Рентабельним є вирощування цієї породи на забій, оскільки мангал є м'ясною породою і його м'ясо характеризується високими смаковими якостями. Також економічно вигідним є розведення молодняку цієї породи, вона набуває все більшої популярності. Інколи цих свинок купують зі спортивно-мисливською метою, для дресирування мисливських собак.
Цю породу вважають елітою з-поміж травоїдних свиней. Ви не пожалкуєте, придбавши її для свого господарства, адже вона відповідає економічним вимогам сучасного ринку.

Інтерв'ю
Активні військові дії на території України перевернули з ніг на голову життя мільйонів українців. Але не слід забувати, що в стані гібридної війни Україна перебуває із 2014 року і страхіття окупації до 2022 року пережила значна частина... Подробнее
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою

1
0