Спецможливості
Техніка та обладнання

Експерт-тест: з міжряддям 70

19.02.2016
1775
Експерт-тест: з міжряддям 70  фото, ілюстрація

Сівалки точного висіву — це спеціальні складні механізми, які створені для того, щоб точно «покласти» насінину у конкретно відведене їй місце. Лише після цього ми можемо розраховувати на успішне розкриття генетичного потенціалу рослини.

Сівалки точного висіву — це спеціальні складні механізми, які створені для того, щоб точно «покласти» насінину у конкретно відведене їй місце. Лише після цього ми можемо розраховувати на успішне розкриття генетичного потенціалу рослини.

А. Сухина
a.sukhina@univest-media.com

Збільшення парку сівалок точного висіву насамперед відбувається через збільшення площ, на яких вирощують просапні культур.
Також слід сказати про високу вартість насіння, яке здебільшого поставляють іноземні компанії за валюту. Тому використання сівалок, що забезпечують точне розміщення насіння у грунті вкрай потрібне для вітчизняних аграріїв.
Узагалі підвищити продуктивність висівання можна двома способами — збільшенням робочої швидкості або ширини захвату сівалки. Водночас слід мати на увазі, що якість (читай — точність) висівання має бути на високому рівні за обрання будь-якого методу.
Аналізуючи ринок сівалок в Україні, можна впевнено сказати, що на сьогодні вподобання аграріїв щодо шляхів підвищення продуктивності сівби розділилися практично навпіл: одні обирають широкозахватні сівалки, що дають змогу засівати більші площі за день, проте із меншою швидкістю, другі — надають перевагу агрегатам із меншою шириною захвату, проте значно більшою швидкістю висівання. І сучасний ринок сівалок забезпечує господарям можливість вибору будь-якого агрегату — саме того, що йому до вподоби і який найповніше відповідає його потребам.
Тож до вашої уваги — огляд чотирьох сучасних висівних агрегатів, які завдяки своїм робочим характеристикам (швидкість, маневреність, універсальність тощо) впевнено завойовують ринок України та здобули велику популярність (про це свідчить рівень їхніх продажів) серед українських аграріїв. Представлені моделі належать до сівалок точного висіву, мають збільшену ширину захвату, а також дають можливість разом із висіванням проводити внесення стартових та основних норм добрив.

Amazone EDX 9000-TC
Компанія Amazone добре відома у нашій країні своїм якісним посівним обладнанням. На особливу увагу заслуговують сівалки точного висіву серії EDX. У цих агрегатах компанія реалізувала новітню технологію, що дає змогу проводити висівання на швидкості від 10 до 15 км/год. Також завдяки реалізованим технічним новинкам і досягненню зручності в управлінні значно скоротився час на завантаження і налаштування сівалки.
Повний асортимент сівалок Amazone EDX складається із п’яти моделей. Для нас як для країни зі значними площами висівання просапних культур досить цікавим агрегатом є причіпна сівалка Amazone EDX 9000-TC, яка має ширину захвату 9 м. Залежно від ширини міжряддя культури, яку висівають, можна варіювати потрібну кількість установлення сошників — від 8 до 20. За міжряддя 70 см можна проводити висів одночасно у 12 рядків. Цей агрегат ідеально придатний для роботи у господарствах зі значними площами посівів просапних культур. Сезонна продуктивність сівалки за належного її обслуговування (налагоджена логістика) може становити від 1,1 до 2 тис. га.
Досягненню найвищої продуктивності сівалки Amazone сприяє впровадження нової системи дозування та укладання насіння Xpress, за якої розподілення посівного матеріалу відбувається через напірну систему із централізованим дозуванням одним або двома барабанами (залежно від ширини захвату), а не для кожного рядка окремо. Тобто у цій сівалці дозування насіння локалізоване в одному місці і відбувається централізовано. Далі із допомогою надлишкового тиску посівний матеріал транспортується до висівних секцій.
Таке технічне рішення дає низку переваг над сівалками із децентралізованим налаштуванням висівних секцій, а саме:
можливість в одному місці налаштувати скидачі насіння (не потрібно «бігати та бити поклони» біля кожної секції);
можливість центрального регулювання подавання повітря до дозувальної камери;
значно спрощену схему обслуговування.
За формування борозни під час роботи сівалки Amazone EDX 9000-TC відповідає дводисковий сошник, який опирається на два опірних колеса діаметром 500 мм. Тиск на опірні колеса регулюється гідравлічно, пристосовуючи тим самим сівалку для роботи за різних систем обробітку грунту. Максимальний тиск становить 200 кг на сошникову секцію. Встановлення тиску також відбувається централізовано. Через гідравлічний вентиль можна регулювати тиск на сошникову групу (сошники для внесення мінеральних добрив і висівання насіння). Також опційно можливе регулювання тиску із кабіни з допомогою бортового комп’ютера Amatron+.
Через полоз сошника, який установлено між висівними дисками, насіння після дозування потрапляє у зону укладання. Уздовж колії передніх різальних дисків сошниковий полоз додатково утворює прямокутну борозну — дно насіннєвого ложа. Уловлювальний коток, який рухається слідом, окрім того, що відмінно фіксує насіння на дні цієї борозни, остаточно формує посівне ложе збоку і знизу. Таким чином гарантується оптимальна якість укладання насіння навіть за руху сівалки на високих швидкостях. Робоча її швидкість може сягати 15 км/год.
У конструкції дозувального барабана передбачено також дистанційне перекриття окремих висівних апаратів для формування технологічної колії або роботи сівалки на краю поля.
Ємність бункера для добрив у сівалці Amazone EDX 9000-TC становить 5000 л, що сприяє збільшенню змінної продуктивності.
Керування сівалкою відбувається з допомогою бортового комп’ютера Amatron+, у якому об’єднано всю необхідну інформацію (норму висіву, тиск повітря у системі, положення скидачів насіння, рівень заповнення бункера насінням та добривами тощо).

Потрібна потужність
трактора — 250 к. с.

Віртуозний Maestro посівної
По-справжньому правильний тон посівній кампанії задає сівалка Horsch Maestro 24.70 SW із можливістю одночасного висівання у 24 рядки. Її головними технологічними характеристиками можна назвати переконливу продуктивність, інноваційність та високий рівень упровадження сучасних розробок.
Сівалка, яка не так давно з’явилась на українському ринку, вже встигла завоювати значну прихильність аграріїв України. Насамперед слід відмітити її унікальну систему висівання. Як і у більшості сівалок, дозування насіння у ній відбувається з допомогою вакууму. Саме ж насіння пневматично подається до висівних секцій із центрального бункера, ємність якого становить 2 тис. л. Такою чималою місткістю нині вже не здивуєш, та все ж щодо цієї сівалки є одне «але», яке робить висівну секцію від Horsch унікальною. І це — висівний диск. Чим же він особливий, що саме вирізняє його з-поміж подібних? Його унікальність у тому, що, замість звичайних отворів, до яких присмоктується насіння, на краю диска розміщені оригінальні прорізі спеціальної форми. Це рішення дає змогу чітко погасити відцентрові сили, які діють на насіння, незалежно від швидкості обертання дозувального диска. А спеціальна напрямна спрямовує насіння, що має певну швидкість, з якою воно рухається прямо до висівного апарата. Таке інноваційне рішення дає змогу висівати на швидкості до 15 км/год із точністю 98–99%.
Також слід відмітити ще одну технічну особливість сівалки — привід висівного апарата. Кожна висівна секція (висівний диск) приводиться у рух із допомогою власного електродвигуна. Великим плюсом такого рішення є те, що всі висівні секції окремо фіксуються та контролюються комп’ютером сівалки, у якому, зокрема, буде зафіксовано дані щодо кількості пропусків висівної секції, «двійників» тощо. Тобто на основі такої інформації можна повністю оцінити якість проведення висівання і за потреби, в разі допущення певних огріхів, зробити відповідні переналаштування висівної секції, тобто висівного апарата .
Також до переваг електричного приводу висівних апаратів слід віднести і чітке дотримання норми висівання. Завдяки індивідуальному приводу висівних апаратів під час засівання полів будь-якої конфігурації та площі кількість фактично висіяного насіння повністю відповідає розрахунковим показникам. І це дуже важливо. Такого результату мало кому вдається досягти. Також з допомогою електродвигуна на висівному апараті дуже просто провести його налаштування на відповідні параметри калібрування.
Висівна секція сівалки кріпиться до рами із допомогою паралелограмної підвіски і включає в себе два окремі диски — для висівання мінеральних добрив та насіння і дводисковий сошник з опорними колесами, прикочувальне колесо та чистики, які застосовують на полях із великою кількістю каміння та під час роботи за системою міні- та ноу-тілл. Тиск на висівний апарат (сошник для висівання добрив і насіння) регулюється гідравлічно у межах від 125 до 300 кг. З одного боку — це доволі великий показник, проте слід мати на увазі, що на одній паралелограмній підвісці встановлено два сошники (для добрив та насіння), тому тиск на кожен — не більше 150 кг.
Також до плюсів слід віднести і встановлення між дводисковим висівним апаратом спеціального чистика, який виконує функцію очищення внутрішньої сторони дисків, та найголовніше його призначення — формування посівного ложа, уловлювання та притискання насіння до грунту для забезпечення надійного контакту з ним.
Глибина загортання насіння також регулюється дуже просто. Слід відмітити чистики на опорних колесах сошників: вони встановлені під гострим кутом до опорних коліс, що запобігає забиванню і як наслідок — блокуванню посівного диска за роботи на перезволожених грунтах.
Великою перевагою сівалки є її габаритні розміри: у транспортному положенні ширина агрегату становить лише 3,5 м, робоча ж ширина — 16,8 м.
Висівання. Варто зазначити, що букер для насіння і добрив (2000 л — для насіння та 7000 л — для добрив) розміщено перед сівалкою. І для багатьох це може сприйматись як негативний момент, адже теоретично ми маємо ущільнення від коліс трактора та коліс бункера. Проте після того, як сівалка заїжджає на поле і розкладається для висівання, колеса бункера також автоматично, з допомогою гідравліки, розходяться вбік. Унаслідок цього транспортні колеса бункера рухаються у міжрядді культури, яку висівають. Насамперед це робиться для того, щоб уникнути переущільнення для окремих висіяних рядків. Також таке рішення сприяє кращій стійкості сівалки під час руху (особливо це має практичне значення за роботи на схилах). Усе відбувається автоматично, механізатор ніяк не впливає на цей процес. До речі, норма внесення добрив регулюється у досить широких межах — 20–300 кг/га.

Потрібна потужність трактора —
від 270 к. с.

Kuhn
Maxima 2 ТRX
Розібратись у продуктовій лінійці сівалок для просапних культур компанії Kuhn досить важко. Арсенал цих агрегатів справді вражає, і надійного механічного помічника тут може собі підібрати будь-який фермер незалежно від оброблюваної площі.
Потурбувались тут також і про українських латифундистів. Для задоволення їхніх потреб компанія створила та поставила на ринок свою найпродуктивнішу сівалку — Maxima 2 TRX.
Узагалі компанію Kuhn по праву можна назвати експертом із точного висівання. Одна тільки серія сівалок Maxima 2 нараховує близько 12 моделей, які задовольнять потреби будь-якого господарства. В усіх дванадцяти моделях основою конструкції є висівні секції Maxima 2. Саме вони «відшліфовані» до ідеалу і з допомогою окремих унікальних конструкційних рішень задають темп точного висівання впродовж останніх років. Ємність бункера для насіння становить 52 л.
Для висівання у цій сівалці також використовується принцип вакууму: насіння із допомогою розрідженого повітря притягується до отворів висівного диска, тим самим формуючи рівномірну відстань між рослинами. Проте у сівалці для досягнення більшої точності висівання та можливості роботи на підвищених швидкостях у висівному модулі використовують диск збільшеного діаметра. Завдяки цьому збільшено кількість отворів на диску, а отже, таким чином досягається зниження швидкості його обертання. Це, на перший погляд невеличке, конструкційне рішення дає змогу значно підвищити точність висівання на високих швидкостях. Швидкість висівання сівалки становить 8–10 км/год. Заміна диска відбувається за лічені хвилини — потрібно лише із допомогою підпружиненого важеля відкрити камеру вакууму та без потреби застосування інструментів зняти диск і встановити потрібний. Слід звернути увагу, що використання підпружиненого важеля дає нам гарантію того, що зовнішня кришка буде постійно щільно прилягати до іншої сторони камери, тим самим запобігаючи потраплянню пилу та бруду в зону висівного диска.
Також слід віддати належне і системі створення вакууму. На сівалках цієї серії встановлено спільну вакуумну магістраль, яка створює рівномірний вакуум за всією шириною захвату сівалки. Тож ви можете бути впевнені у тому, що висівання проходитиме однаково якісно як у центральній частині сівалки, так і на її краях.
Для формування борозни під час висівання використовується дводисковий сошник, які опирається на два великі (широкі) гумові колеса-глибиноміри, що в поєднанні із максимальним тиском на грунт (регулюється у межах від 120 до 200 кг) створює передумови для рівномірного закладання насіння на задану глибину та сприяє відмінній стійкості висівної секції під час руху.
Також між висівними дисками встановлено спеціальний механізм, який ущільнює дно борозни, що, своєю чергою, сприяє кращому контакту насіння і грунтом і як наслідок — забезпечує кращу польову схожість насіння.
За потреби висівні секції можуть комплектуватись різноманітним допоміжним обладнанням за типом очищувачів рядка для проведення висівання в нього та різними прикочувальними котками для роботи на різних грунтах.
Привід висівних секцій — механічний, через ланцюгову передачу. Зміна передаточного числа відбувається за допомогою трьох КПП, які мають 20 комбінацій для оптимального обрання відповідної норми висіву. Всі висівні секції змонтовано на рамі Н-подібного профілю. На сівалці можливе встановлення 16 або 18 висівних модулів. Робоча ширина захвату сівалки становить 12 (12,6 м).
У цій сівалці добре продумана концепція внесення добрив. Maxima 2 TRX опційно може бути оснащена великим бункером для добрив — місткістю 4300 л. Він встановлюється на раму між сівалкою та трактором. Добрива вносяться на відстані 5 см від лінії висіву для запобігання ризику опіку насіння. Дозування відбувається із допомогою двох дозувальних пристроїв котушкового типу. Після дозування із допомогою повітря добрива надходять до розподільних головок, які точно та рівномірно спрямовують їх
до сошників.
Попри свою ширину захвату, сівалка напрочуд маневрена. Завдяки фіксованим опорним колесам, які встановлено по краях сівалки, вона може легко розвернутися на місці, тобто навколо осі.

Потрібна потужність трактора для роботи сівалки — 260 к. с.

John Deere DB 55
Посівний дивізіон сівалок для точного висівання John Deere представлений в Україні двома серіями — серією 1700, яка включає у себе шість моделей, та більш продуктивнішими і технологічнішими сівалками серії DB із 16 моделями. До вашої уваги пропонуємо сівалку серії DB, а саме DB 55, із міжряддям для висівання 70 см, яка користується попитом серед українських аграріїв.
В арсеналі компанії є сівалки для висівання сільськогосподарських культур із міжряддям від 45 до 76 см. Крім того, ці сівалки можуть бути оснащені як звичними для всіх «банками» для насіння над кожним висівним модулем — MaxEmеrge XP, так і системою центрального розподілення насіння ССS — MaxEmеrge Pro Series XP.
Наш дослідний агрегат — сівалка із центральною розподільною системою DB 55, що може висівати одночасно у 24 рядки із міжряддям 70 см.
Так що ж це за серія DB?
Ці сівалки — результат спільної діяльності двох заводів: John Deere та Bauer Bild Manufacturing. Із 1989 р. Bauer успішно виготовляє особливі рами для сівалок. Взагалі це сімейний бізнес, який продовжує розвивати свою діяльність і постійно нарощує виробничі потужності. У результаті спільної діяльності було створено сівалки нової серії, які спішно розширюють номенклатуру причіпних сівалок John Deere. Усі сівалки серії DB мають виняткову здатність копіювати рельєф поля для підтримання стабільної глибини загортання насіння під час роботи на нерівних ділянках, що за значної робочої ширини захвату (DB 55 (24x07) — 16,8 м, DB 120 (48x0,76) — 36,8 м) сприяє підвищенню продуктивності праці без зниження якості роботи. Бічні секції можуть відхилятися вгору і вниз на кут до 15° відносно центральної секції.
Об’єм баків для насіння цієї сівалки може становити 56 та 106 л за умови комплектації баками над кожним висівним модулем та 3523 л — за комплектації із системо CCS. У такому разі замість великих бункерів (56 та 106 л) встановлено малі, у які пневмосистема сівалки відповідно до потреби подає насіння. Плюсом такої системи є постійний тиск сошників на рядок, оскільки вага насіння у бункері не змінюється. Змін зазнав також привід висівного диска, який працює від приводу Pro Shaft. Цей привід забезпечує плавне та рівномірне висівання завдяки заміні ланцюгової передачі на гнучкий вал, що є досить вдалим рішенням, адже відпадає потреба у застосуванні привідних ланцюгів і захисних щитків (спрощення конструкції). Також привід Pro-Shaft не потребує змащування та сервісного обслуговування, його включення і відключення відбувається шляхом простого повертання вимикача у відповідному напрямку.
Робочим органом сівалки є дискові сошники Tru-Vee — вони створюють рівну V-подібну борозну незалежно від типу грунту і кількості пожнивних решток. Притискне зусилля на одну секцію регулюється у межах від 0 до 180 кг із допомогою пневмосистеми. Це дає змогу забезпечити більш постійний тиск у всьому діапазоні ходу висівної секції порівняно із механічними пружинними притискними системами.
Як і годиться для сівалок з такою шириною захвату, на агрегаті встановлено систему відключення секцій RowCommand. Як це працює? На кожній висівній секції є муфта з електронним управлінням. Контролер у кабіні дає змогу користувачам налаштовувати до 16 різних секцій. Для 24-рядної сівалки — два модулі по 12 рядків. Оператори можуть керувати системою вручну або автоматично — за допомогою пропонованої як опція функції SwathControl Pro. Ця система забезпечує включення/відключення однієї або декількох висівних секцій на основі даних GPS.
У базовій комплектації виробник для сівалок цієї серії не передбачає можливість внесення мінеральних добрив. Проте за потреби агрегати можна оснащувати оригінальними системами John Deere для внесення рідких добрив та системами компаній-партнерів для внесення сухих мінеральних добрив. З одного боку — це правильне рішення, адже такий досить короткий час, який відводиться навесні для висівання, потрібно по максимуму використати саме для висівання, а не для внесення добрив. З другого — окреме внесення добрив означає додаткові витрати, а відсутність стартової дози добрив може призвести до затримання розвитку культури на початкових стадіях.
 
Агрегатується з тракторами потужністю 235 к. с. 

Інтерв'ю
Наприкінці жовтня «Нор-Ест Агро», одна з найбільших дистрибуторських компаній України, відзначає свій перший ювілей, 10 років на ринку. Нібито й не багато, скажете ви, але для України, це реально дата, особливо сьогодні, коли країна... Подробнее
«Зернові технології-2018» закінчили виставковий сезон для аграрної галузі, адже незабаром — відкриття нового сезону, польового. Для УПЕК, власника підприємства «Лозівські машини», одного з флагманів вітчизняного сільськогосподарського... Подробнее

1
0