Спецможливості
Техніка та обладнання

Експерт-тест: Богатирі жнивного поля

08.04.2016
1422
Експерт-тест: Богатирі жнивного поля фото, ілюстрація

Коли вивчаєш інформаційні матеріали, дослідження та практичні статті, пов’язані із темою «зернозбиральні комбайни», в уяві завжди виникає асоціативний образ, який можна охарактеризувати влучним лаконічним визначенням — «потужна техніка».

Коли вивчаєш інформаційні матеріали, дослідження та практичні статті, пов’язані із темою «зернозбиральні комбайни», в уяві завжди виникає асоціативний образ, який можна охарактеризувати влучним лаконічним визначенням — «потужна техніка».

А. Сухина 

a.sukhina@univest-media.com

 

Сьогодні ринок зернозбиральних комбайнів представлений технікою з усього світу. У переважній більшості його формують комбайни барабанного типу всесвітньо відомих торгових марок: John Deere, Claas, Massey Ferguson, New Holland, Challenger та ін. І кожна з них має право та може «делегувати» до групи «потужні комбайни барабанного типу» цілу низку своїх достойних цього звання представників.

Слід відзначити прогресивну тенденцію: щороку для поповнення ринку сільгосптехніки компанії пропонують якщо не нові моделі комбайнів, то їхнє повне або часткове оновлення. І в цьому технічному розмаїтті досить легко розгубитись навіть досвідченим аграріям, не кажучи вже про те, що не кожен із них має змогу вчасно відслідковувати всі технічні новинки та останні ринкові пропозиції. Звичайно, реальну об’єктивну оцінку його технічних параметрів та характеристик можна дати за результатами експериментальних досліджень у сезон збирання хлібів, тобто безпосередньо під час роботи у полі.  Проте спробуємо з’ясувати, які основні конструктивні особливості комбайнів допомагають їхнім виробникам тримати позиції лідерів на вітчизняному та світовому ринках.

Для моніторингу цього питання ми обрали вже відомі українським аграріям зернозбиральні комбайни барабанного типу, які вже не один рік працюють на полях України: CН-654В Challenger (AGCO), Lexion-660 (Claas), W-660 John Deere (John Deere) та СX-8080 New Holland (New Holland).

Комбайн CН-654 В

(Challenger) 

Цього потужного красеня оснащено жаткою Power Flow із варіантами ширини захвату від 6 і до 9 м. Особливістю її конструкції є розташування різального апарата на відстані більше 1 м від шнека, що зменшує вірогідність його забивання рослинною масою під час роботи і, як наслідок, запобігає непродуктивним простоям комбайна на полі. Зернові жатки обладнано системами автоматичного копіювання поверхні грунту та забезпечення заданої висоти зрізу. Спрямування скошеної маси від ножа до шнека відбувається за допомогою стрічково-планкового транспортера. Завдяки рівномірності подавання скошеної маси до шнека ця конструкція дає змогу істотно підвищити пропускну здатність жатки за одночасного зниження втрат, що особливо важливо під час збирання дрібнонасінних культур.

Жатка Power Flow є досить універсальною, оскільки не потребує додаткового обладнання, наявності ріпакового або соєвого стола для збирання цих культур. Жатка уже в своїй базовій комплектації має бічні ножі з електроприводом. 

Під час збирання, наприклад, ріпаку їх просто монтують на обидві боковини жатки, і це дає змогу уникнути закупівлі додаткового обладнання. Також її істотною перевагою є рівномірне подавання скошеної маси у молотильний барабан колосками вперед, що забезпечує обмолочування з меншими витратами енергії і з мінімальним пошкодженням зерна.

Попри, здавалося б, відносно просту барабанну молотарку, в її конструкції застосовано вдалі технічні рішення, які сприяють збільшенню продуктивності. Наприклад, використання високоінерційного барабана, що допомагає молотарці впоратися із будь-яким потоком маси, або використання підбарабання із нерівномірним перетином решітки: так, у задній частині підбарабання розмір решітних отворів практично наполовину більший від тих, що розміщені спереду. Завдяки цьому створюється оптимальне балансування потоку зернової маси через підбарабання, що забезпечує рівномірність переміщення і обмолочування зерна. Крім того, для поліпшення сепарації зерна у барабані у конструкції передбачено можливість незалежного регулювання як передньої, так і задньої частини підбарабання.

Під відбійним бітером, позаду основного молотильного барабана, молотильно-сепарувальна система (МСС) обладнана додатковим активним підбарабанням. Його положення регулюється залежно від довжини соломи та її вологості, тим самим оптимізується процес сепарації. Підбарабання бітера забезпечує додаткові 14° обхвату із тильного боку головного підбарабання, а також спрямовує потік соломи із молотильного барабана на соломотряс. 

Окремо слід відмітити оцинковані компоненти системи сепарації і зернотранспортерних систем. Таке виконання сприяє значному підвищенню їхньої стійкості проти спрацювання та подовженню терміну експлуатації. Наявність ротаційного барабана-соломосепаратора поліпшує сепараційні можливості комбайна на збиранні високоврожайних, соломистих та із підвищеною вологістю хлібів. Комбайн також має незалежну систему домолочування.

Відомо, що для отримання ефективної роботи комбайна потрібно забезпечити оптимальне завантаження усіх його систем, насамперед молотарки. Для цього у комбайні CН-654 В Challenger Корпорація AGCO використовує свою фірмову систему автоматичної підтримки оптимального завантаження молотарки Constant Flow, яка регулює швидкість руху комбайна (таким чином управляє об’ємом подавання маси і продуктивністю) залежно від урожайності культури на конкретному полі.

На комбайні встановлено двигун SISU потужністю 378 к. с., обладнаний турбонагнітачем та електронною системою управління, який забезпечує постійну ефективну потужність під час збирання врожаю за найскладніших умов. 

Ще однією «родзинкою» комбайнів СН-654В є наявність 8-клавішного соломотряса із найбільшою серед барабанних комбайнів площею, що досягає 10 м2.

Термінал Datavision забезпечує простоту і зручність управління всіма функціями комбайна. Його можна легко модернізувати — встановити системи картографування урожайності і збирання даних.

Комбайн Lexion-660 
(Claas)
Комбайн Lexion-660 максимально відображає новітні тенденції у сучасному комбайнобудуванні: у конструкції молотарки застосовано оригінальну тангенціальну багатобарабанну молотильно-сепарувальну систему (APS) у складі трьох барабанів: прискорювального, молотильного та відбійного бітера. А в просторі молотарки, над клавішним соломотрясом, використано ще один барабан — розпушувач грубого вороху. Всі три барабани системи APS — закритого типу, тобто простір між билами перекрито пластинами, що попереджає проникнення технологічної маси в робочу зону барабана. Таким чином 90% вимолоченого в МСС зерна сепарується із соломи завдяки APS. Підбарабання — трисекційне, виконане у вигляді універсальної конструкції Multicrop, придатної для збирання найрізноманітніших культур. 
Молотильна система APS достатньо ефективно виконує сепарацію зерна, тому його відходи у масі, що спрямовується на 6-клавішний соломотряс, становлять лише 10% загального, що надійшло на обмолочування. Клавіші соломотряса мають крутий кут нахилу та відкриті зісподу цього механізму. 
Повторна сепарація залишкового зерна з обмолоченого вороху виконується на 4-каскадному соломотрясі, загальна довжина якого становить 4400 мм. Окрема скатна дошка, що має центральні і бічні гребінки й розміщена під соломотрясом, отримує та спрямовує зерно до струшувальної дошки. Таким чином забезпечується безперебійне і надійне транспортування навіть великих мас соломи. 
Вирішальне значення для високої ефективності сепарації зерна, особливо за складних умов збирання, наприклад за високої вологості соломи або великої кількості зеленої маси, має інтенсивне розпушування шару соломи для запобігання забиванню робочих органів. На Lexion-660 у просторі молотарки над другим каскадом клавіш соломотряса встановлено мультифункціональний барабан із керованими пальцями Multifinger Separator System (MSS). MSS, завдяки величезній кількості своїх пальців, забезпечує активне розпушування обмолоченої соломи із залишками зерна. Врізаючись згори у щільний шар соломи, вони розпушують його і сприяють прискоренню руху вороху, таким чином ефективно управляючи потоком технологічної маси. Регулюванням інтенсивності роботи пальців можна оперативно керувати роботою молотарки за зміни умов збирання.
На основі оцінювання конструкції і параметрів системи обмолоту та соломотряса Lexion-660 можна робити аргументований висновок про справді високий ступінь інтенсифікації процесів обмолочування хлібної маси і одночасної сепарації зерна та ефективність процесів виокремлення залишків зерна із грубого вороху на соломотрясі.
Прискорювач, молотильний барабан і відбійний бітер приводяться в рух через центральний варіатор. За зміни частоти обертання молотильного барабана синхронно змінюються (узгоджуються) також частота обертання і окружна швидкість руху прискорювача та відбійного бітера.
Система очищення зерна відповідно до конструкційних перепадів рівня встановлення решіт забезпечує двоступінчасте попереднє очищення зерна.
Для енергозабезпечення комбайна у його конструкції застосовано високопотужні двигуни Caterpillar із системою вприскування HEUI, яким властива низька витрата палива. Параметри тиску, часу і тривалості вприскування регулюються електронним блоком управління незалежно від частоти обертання двигуна. Завдяки цьому у Lexion-660 достатньо потужності для продуктивного виконання тривалих завдань навіть за складних виробничих чи погодних умов. Комбайн оснащено високоефективною інтелектуальною загальною системою охолодження двигуна, гідравліки і кондиціонера. Автоматичне відсмоктування пилу забезпечує постійне очищення відсіку радіатора, що обертається, і оптимальне охолодження із захистом пластин радіатора від забруднення. Для простого очищення відсік радіатора повністю розкривається.
Робота із незерновою частиною урожаю полягає у подаванні обмолоченої соломи безпосередньо на подрібнювач, інтенсивність роботи якого регулюється відповідно до умов збирання. Подрібнення соломи виконують 108 ножів із двосторонньо заточеними краями, поперечні різальні пластини і протиріз. Потім дрібно нарізана маса спрямовується на радіальний соломорозкидач. Ширину розкидання може автоматично налаштовувати система Cebis (як загалом, так і окремо для кожної сторони комбайна). З допомогою регулювання внутрішнього і зовнішнього дефлекторів досягається оптимальна якість розподілення соломи полем навіть за великої її кількості, сильного бічного вітру або за роботи на схилах.
W-660 
(John Deere)
Зернозбиральний комбайн W-660 має технічні параметри основної технологічної системи — молотарки та енергозабезпечення на рівні з аналогічними параметрами порівнюваних комбайнів. Це дає змогу поставити W-660 в один ряд із найпродуктивнішими барабанними комбайнами.
Молотарка комбайна W-660 John Deere — барабанного типу і призначена для обмолочування зерна та виокремлення його із технологічної маси. Вона побудована за схемою: високоінерційний молотильний барабан бильного типу + відбійний бітер + 11-каскадний 6-клавішний соломотряс + соломосепаратор Power Separator + пальцевий сепаратор Power Separator + система очищення зерна Quadro Flo. Проста і надійна однобарабанна система обмолоту на базі молотильного барабана (діаметр — 660 мм) призначена для повного та якісного вимолочування зерна і забезпечення високої продуктивності та якісних результатів. Загальна площа сепарації дек МСС комбайна W-660 John Deere становить 1,80 м2. Однак, попри невелику площу зони інтенсивної сепарації зерна, комбайн W-660 John Deere не поступається багатьом конкурентам, що використовують складніші системи активної сепарації. 
Великий молотильний барабан, діаметр якого становить 660 мм, під час процесу обмолочування має значний запас інерції і тим самим гарантує стабільність частоти обертання, що важливо для дотримання встановленого режиму обмолоту відповідно до виду збираної культури і будь-яких умов. Незважаючи на суттєву різницю у швидкості подавання шару технологічної маси і обертання молотильного барабана, забезпечується якісна початкова сепарація зерна із технологічної маси вже у передній частині молотильно-сепарувальної деки.
Бітер, що розміщений поза молотильним барабаном, також великого діаметра і впевнено спрямовує обмолочений грубий ворох через свою деку і вихідний зазор на перший каскад соломотряса. Його повноцінне регульоване підбарабання збільшує зону активної сепарації і є важливим етапом сепарації зерна із обмолоченої соломи (грубого вороху).
Соломотряс комбайна W-660 John Deere — достатньо потужний: його довжина становить 4,7 м (!), а значна кількість каскадів — 11 (!) із «хитрими» перепадами спрямовані на максимально повне виокремлення зерна із обмолоченої соломи. На це спрямовано також використання у просторі молотарки над дев’ятим каскадом клавіш мультифункціонального барабана та підвішених перед ним брезентових шторок, верхня частина яких шарнірно закріплена на осі качання. Призначення цих шторок — регулювання (зменшення) швидкості руху технологічного потоку на ділянці соломотряса від бітера до мультифункціонального барабана. У результаті і шторки, і барабан суттєво гальмують рух соломи на соломотрясі. Природно, такі режим роботи та якість сепарації сприяють зменшенню втрат зерна із соломою (першочергово — за соломотрясом та й загалом за молотаркою). 
Зерновий бункер місткістю 11 000 л є додатковим підтвердженням високої продуктивності комбайна. Збільшення місткості досягається частково завдяки об’ємному дашку, який виготовлено у вигляді кількох кришок, що відкриваються назовні — у разі такої потреби використовують функцію «відкривання-закривання» цих бункерних кришок. 
Комбайн W-660 обладнано шестициліндровим двигуном John Deere PowerTech із турбокомпресором об’ємом 9 л і потужністю 250 кВт (335 к. с.). Передбачено екстрене збільшення потужності двигуна за падіння його обертів у міру збільшення навантаження на двигун під час збирання врожаю. Ця особливість — здатність двигуна до «відкриття другого дихання», тобто вироблення додаткової потужності, забезпечує збирання врожаю без зупинки комбайна. Також цю здатність до збільшення потужності (понад регламентовану кількість кінських сил) двигун може проявляти під час розвантаження зернового бункера під час руху комбайна, що не потребує його зупинки і сприяє високій продуктивності збирання.
СX-8080 
(New Holland)
Аналіз лінійки зернозбиральних комбайнів компанії New Holland свідчить, що його найпотужніші комбайни барабанного типу мають молотарку, ширина якої становить 1560 мм. Одним із таких комбайнів є СX-8080 New Holland.
Слід зазначити, що і сам комбайн, і його агрегати повною мірою відповідають вимогам високого сучасного рівня. Про це свідчить упровадження в його конструкції цілої низки технічних рішень. Наприклад: на полях із пониженою урожайністю швидкість руху переднім ходом автоматично збільшується. Це забезпечує роботу комбайна в проектному режимі продуктивності незалежно від урожайності. Функцію автоматичного регулювання швидкості руху, залежно від завантаження молотарки, виконує система автоматичного подавання технологічної маси Intelli Cruise. 
Завантаження жатки постійно відслідковує датчик у системі соломопідйомника, що розміщений на пальцевому брусі. Лазерний сканер відрізняє зрізані стебла від незрізаних і автоматично керує рухом комбайна відносно нескошеного масиву. Система автоматичного управління забезпечує зрізування стебел за всією шириною захвату жатки, тим самим підвищується загальна продуктивність.
У складі молотильної системи комбайна СX-8080 New Holland застосовано чотири барабани, три із яких мають сепарувальні деки. Це створює велику площу зони основної сепарації зерна та забезпечує високопродуктивне і разом з тим — щадне та повне вимолочування зерна із колосу із мінімальним пошкодженням (подрібненням) зерна. Молотильний барабан — великого діаметра (750 мм) і під час роботи має значний момент інерції. Це важливо для забезпечення технологічно надійної роботи МСС, оскільки: запобігає забиванню МСС технологічною масою у зоні вихідного зазору; забезпечує повне вимолочування зерна із колосу; гарантує встановлену інтенсивність та повноту сепарації зерна із обмолоченої маси, що перебуває у технологічному просторі молотильно-сепарувальної деки — робочої поверхні молотильного барабана, що охвачується декою. Молотильно-сепарувальні деки також мають перший відбійний бітер та ротаційний барабан-соломосепаратор. Загальна площа дек МСС для сепарації зерна становить 2,5 м2 і є однією із найбільших для високопродуктивних барабанних комбайнів.
Швидкість обертання вентилятора системи очищення зерна за руху комбайна рівним полем установлюється відповідно до вимог щодо збирання кожної культури та із урахуванням характеристик хлібної маси. А під час руху комбайна нерівною площиною на підйомах або спусках спостерігається не зовсім бажане перерозподілення зерна і полови на решетах. За роботи решітного стану в такому режимі включається система автоматичного регулювання режиму роботи вентилятора: коли комбайн підіймається вгору, частота обертання вентилятора зменшується для попередження втрат зерна решетами. Під час спуску зі схилу швидкість обертання вентилятора збільшується — щоб запобігти накопиченню зернового вороху на решетах.
Двигун FPT Cursor — підвищеної потужності. Він забезпечує проектну потужність за роботи у номінальному режимі і підтримує встановлену частоту обертання робочих органів під час обмолоту, сепарації та очищення зерна навіть за найважчих умов комбайнування. Двигун відповідає вимогам за нормами викиду у довкілля відпрацьованих газів, має функції проміжного охолодження повітря та «агресивного» (стрімкого, різкого) збільшення потужності із повним електронним контролем, що дає змогу оптимізувати процес згорання палива у циліндрах для збільшення потужності і крутного моменту. Так, під час вивантаження комбайном зерна у режимі «на ходу», що потребує додаткової потужності, у роботу автоматично включається турбокомпресор. Завдяки цьому потужність двигуна збільшується на 20 кВт. Для надійного охолодження у жарку погоду двигун укомплектовано великим вентилятором.
Компанія New Holland декларує інтенсивність вивантаження зерна із бункера на рівні 110 л/с. Прямі підвідні канали і подвійні шнеки у днищі бункера сприяють швидкому вивантаженню зерна із бункера — за 100 с!
Простора кабіна і велика площа засклення створюють для комбайнера прекрасну оглядовість поля і робочої зони, зокрема: жатки і її різального апарата, стерні за жаткою та вивантажувального шнека. Круговий огляд за комбайнування у темний період робочої зміни забезпечують 14 (!) фар системи освітлення. 
Наступна стаття

Інтерв'ю
Карлос Альберто Сесарі
В Україні за останні півтора десятки років чимало господарств пробувало впроваджувати нульовий або мінімальний обробіток грунту. І більшість, зіштовхнувшись із проблемою зниження врожайності, поверталися до традиційної технології.... Подробнее
брак ЗЗР
Засоби захисту рослин — одна з дефіцитних позицій серед ресурсів для проведення посівної та отримання якісного врожаю. Про це зазначає керівник ФГ «Агрофірма Базис» (5 тис. га у Черкаській області) Володимир Осадчий, пише УНІАН. «Ми... Подробнее

1
0