Спецможливості
Архів

Ціна потужності

10.08.2010
589
Ціна потужності фото, ілюстрація

Дуже рідко нам випадало проводити подвійний тест двох тракторів з однаковими назвами і однаковою номінальною потужністю, але які так відрізняються один від одного.
Це трактори MXU Maxxum від Case IH з потужністю 85 кВт/116 к. с. (за ISO 14396), що мають назву 110 Pro і 115 X-Line - з різницею в ціні 22 тис. євро! Скільки можна одержати потужності і за яку ціну, ви дізнаєтеся з пропонованого подвійного тесту журналу Profі, який провели М. Нойнабер і Г. Вільмер (фото С. Товорніка).

Дуже рідко нам випадало проводити подвійний тест двох тракторів з однаковими назвами і однаковою номінальною потужністю, але які так відрізняються один від одного.
Це трактори MXU Maxxum від Case IH з потужністю 85 кВт/116 к. с. (за ISO 14396), що мають назву 110 Pro і 115 X-Line - з різницею в ціні 22 тис. євро! Скільки можна одержати потужності і за яку ціну, ви дізнаєтеся з пропонованого подвійного тесту журналу Profі, який провели М. Нойнабер і Г. Вільмер (фото С. Товорніка).

Для того, хто підшукує собі тракторець у лінійці Case IH з номінальною потужністю 85 кВт/116 к. с., на вибір пропонуються дві родини: MXU Maxxum Pro та MXU Maxxum X-Line. При цьому X-Line вважається "економічним варіантом", а Pro - профі-варіантом, який постачають із багатофункціональним підлокітником (мультиконтролер) або без нього.
Для нашого подвійного тесту ми обрали MXU Maxxum 110 Pro "Мультиконтролер" та MXU Maxxum 115 X-Line, обидва з названою вище номінальною потужністю 85 кВт/116 кінських сил.
Зовні наші тестові зразки майже не різняться, адже обидва вони просто красені. В дизайні все однакове - аж по дах. Але ми трохи відкриємо таємницю цього подвійного тесту вже на початку: 110 Pro оснащено краще для різноманітного рослинництва, а der 115 X-Line, радше, придатний для господарства із зеленими угіддями. Адже базове технічне оснащення обох тракторів вкрай відмінне.
У 115 X-Line працює шестициліндровий двигун з механічним паливним насосом об'ємом 6,7 л, турбокомпресором і охолодженням наддувного повітря. Під час вимірів Тестового центру DLG він показав потужність на ВВП 72,4 кВт за номінального числа обертів (2280 об.) і максимальні - 78,8 кВт на 1900 обертах. Оскільки максимум крутного моменту було досягнуто на дуже низьких обертах двигуна (1300 об.), наш 115 X-Line показав великий діапазон постійної потужності та ще й цілих 6,4 кВт надпотужності. Витрату пального в усіх вимірюваннях, щоправда, можна охарактеризувати як таку, що ще може бути задовільною.
110 Pro має чотирициліндровий двигун з об'ємом 4,5 л, але з турбокомпресором і охолодженням наддувного повітря. Однак його силовий агрегат із системою впорскування CommonRail і чотирма вентилями на циліндр має значно сучасніший вигляд. Електронне управління дає змогу спокійно керувати потужністю з додатковими 20 кВт/27 к. с. під час робіт від ВВП і 11 кВт/15 к. с. під час транспортування. Відповідні значення вимірювань Тестового центру DLG виявилися добрими. Потужність на ВВП становила 90,2 кВт за номінальних обертів (2200 об.) з використанням керування потужністю, а максимальне значення було 96,9 кВт за 1900 обертів. Це на цілих 18 кВт більше, ніж у 115 X-Line. Характеристика двигуна була доброю, витрата пального загалом отримала на один плюс більше, ніж наш другий кандидат.
 У практичних роботах двигун 110 Pro теж одержав хороші оцінки. "Дуже жвавий і просто неперевершений", - зазначили дослідники. А от 115 X-Line з його механічним упорскуванням назвали досить неквапливим. Те, що керування потужністю на транспортних роботах поєднується з режимом трансмісії "авто", залежить від датчика крутного моменту, який попереджує перевантаження трансмісії.
Схвальні відгуки одержала нова поліпшена електрична система подавання пального з кнопкою запам'ятовування на мультиконтролері. Водночас на 115 X-Line важіль подавання пального був досить неповоротким. Там нам бракувало хоч якої-небудь шкали, яка допомагала б здійснювати регулювання.
Небагато розбіжностей було знайдено в коробці передач обох тестових зразків. У базовій комплектації 115 X-Line має 24/24 швидкості (чотири передачі, три групи, два ступені перемикання під навантаженням і реверс). Коробка передач Powershift з 16/16 (двічі по вісім ступенів, реверс) у нашому 115 X-Line коштує додаткові 1400 євро. У 110 Pro цей варіант є в серійній комплектації. Версія 50 км/год як передача під номером 17 існує тільки у 110 Pro. Хоча в наших випробуваннях він розвинув максимальні 48 км за годину.
Сім передач в основному робочому діапазоні - це негусто, обов'язкове групове перемикання на 10 км/год (з перериванням силового потоку) часом стає перешкодою. Але в обох тракторах перемикання відбувається без проблем, автоматичні функції нам дуже сподобалися. На полі автоматично перемикаються чотири передачі, а на дорозі - до восьми (дев'ять - у версії з 50 км/год). Можна змінити моменти перемикання та розширити діапазон перемикання.
На 115 X-Line за третю швидкість ВВП треба віддати додаткові 350 євро (і це слід зробити!). А на 110 Pro ця функція наявна серійно. Керувати тросом Боудена в разі зміни числа обертів на наших тестових зразках було важкувато - тут є що конструктивно поміняти. Автоматика ВВП після 10 с. недіяльності деактивується сама собою - гарантія безпеки. Це може обійтися дорого.
Був то 110 Pro чи 115 X-Line - ми могли чітко визначити за підйомним механізмом. Проходження кривої підйомної сили через висоту підйому у 115 X-Line показує помітне зниження у верхньому діапазоні підйому. Підйомна сила тут становила всього 3715 даН. Тоді як результат 110 Pro значно вищий - 6460 даН. Хоча його максимальна точка підйомної сили перебуває в середньому діапазоні підйому, його робочий хід досягає лише 59 сантиметрів.
Задні підйомні важелі трактора 110 Pro отримали плюси за стабілізатори бокової стійкості Walter-scheid, хоча ланцюги й пружини фіксаторів частенько зачіплялися. І в 115 X-Line були стабілізатори стійкості, але вони виявилися дуже простенькими і на практиці допомагали мало.
У трактора 115 X-Line регулятор глибини ходу і систему швидкого управління вмонтовано в дуже зручному місці, на підлокітнику, але щодо (глибоко втиснутої) ручки швидкого витягування, то тут нам бракувало позиції "Стоп". Зовнішнього керування ВВП нам теж бракувало на нашому тестовому зразку, який було оснащено системою електронного регулювання підйомним механізмом (за додаткові 1000 євро). Налаштування спротиву розтягуванню в символіці та в керуванні не дуже логічне. За допомогою мультиконтролера на 110 Pro нам вдалося впоратися з підйомним механізмом, хоча ручка швидкого втягування на підлокітнику була далекувато, а налаштування спротиву розтягуванню здалося нам так само нелогічним, як і в 115 X-Line. Не з'ясували ми, чому регулятор глибини ходу знову перекочував на бічну консоль. Можна припускати, що система управління зазнала змін уже 2007 року, а згодом її пристосували до нових стандартів, наприклад, CVX (читай Рrofi 1/2007).
Тоді як базовою комплектацією гідросистеми трактора 115 X-Line є шестерінчастий насос із подаванням 63 л/хв, у 110 Pro тут аксіально-поршневий насос із 113 л/хв подавання, що робить його значно сучаснішим. Це стосується також і виносних клапанів: у X-Line вони механічні, а у MXU Pro - електричні, до того ж, іще й з регулюванням кількості та інтервалу, а також з відмінною шкалою.
Відповідна різниця була і в результатах вимірів Тестового центру DLG. 115 X-Line показав потужність гідросистеми на рівні 15,4 кВт, а 110 Pro, своєю чергою, дав 28,7 кВт - майже вдвічі більше. Безперечно, якщо потрібна висока потужність гідросистеми, може йтися тільки про один із цих тракторів - 110 Pro.
На осях 115 X-Line ми знайшли спереду диференціал, що блокується сам, а позаду - електрогідравлічний блокіратор диференціала. Крім цього, тут можливі пневматичні гальма - за додаткові 2700 євро. Системи управління трактором на краю поля немає. У 110 Pro базове устаткування таке саме, але в серії тут ідуть пневматичні гальма, а в нашому варіанті з 50 км/год - амортизований передній міст, підресорена кабіна й система управління трактором на краю поля (ціна за цей пакет із чотирма електричними виносними клапанами і хрестовим важелем - 4300 євро).
Під час оцінки і порівняння ходової частини до кожного тестового зразка треба було придивитися уважніше. Так, допустима загальна маса 115 X-Line - 8,7 т. Наш тестовий зразок міг витримати 3440 кг корисного навантаження. Трактору 110 Pro з його 8,1 т вдається потягнути лише 2330 кг корисного навантаження, бо насправді він був на 260 кг важчим, ніж його шестициліндровий "колега".
За тягову потужність обом тестовим зразкам не дісталося нічого. Оскільки їхні найкращі значення лежали нижче рівня 13 км/год (найменша швидкість для керування потужністю), їхні результати дуже не різнилися. На випробуванні гальм Тестового центру DLG трактор 115 X-Line показав чудове максимальне середнє уповільнення - 6,7 м/с-1, 110 Pro теж видав прекрасний результат - 5,7 м/с-1. Але в обох тракторів вихлопна труба вища за кабіну, на що слід зважати, в'їжджаючи в закриті гаражі!
Поворотне коло 115 X-Line дорівнює 11,65 м (шини 480/65 R 28 і 600/65 R 38, відстань між колесами - 2652 мм, ширина колії - 180/183 см). Це дещо більше, ніж у 110 Pro, - 10,90 м (відстань між колесами - 2412 мм). Відкидні брудозахисні крила є на обох моделях.
В обслуговуванні обидва трактори одержали плюси за тривалий період використання оливи в двигуні - 600 год; 115 X-Line тут потребує, до речі, 15 л, а 110 Pro обходиться й 10 л; 62 л в загальному балансі трансмісії/гідравліки треба змінювати кожні 1200 год. Бак для пального у 115 X-Line вміщує 254 л дизпалива, чого вистачить на довгий робочий день. 110 Pro має задовольнятися 180 л, а цієї кількості, за певних обставин, може не вистачити до кінця роботи.
Невелика різниця була й в оснащенні кабіни: у серійній комплектації 115 X-Line постачають із кабіною з низьким дахом і нерухомим вікном угорі. Наш тестовий зразок був забезпечений кондиціонером (додаткові 1300 євро), який входить у серійну комплектацію 110 Pro.
Ми також були задоволені оглядовістю і місцем для оператора обох тракторів. Під час вимірів рівня шумів під навантаженням трактор 110 Pro зі своїми 76,5 дБ (А) виявився тихішим лише на 0,5 дБ (А), хоча наші дослідні оператори під час роботи суб'єктивно відзначили набагато більшу різницю.
Не дуже схвальні відгуки отримала ергономічність обох кабін. Наприклад, вентилятор запускається, як на зло, на лівій поперечині; багато однакових чорних перемикачів і дуже мало перемикачів із підсвічуванням, через що їх важко розрізнити на бічній консолі. А повітряні сопла можна знайти лише на щитку приладів - вони не можуть ні охолодити голову оператора, ні обігріти його ноги. В заводській комплектації у 115 X-Line немає додаткового сидіння. Але на бажання покупця його можна встановити. Крім цього, управління трактором на краю поля у 110 Pro слід переробити. Із довгого списку критичних зауважень окремо виділяється те, що збереження робочих режимів, наприклад, можливо здійснити тільки в режимі реального часу. Треба сподіватися, що в новому поколінні тракторів ці недоробки буде усунено.
Основні моменти: ціна й потужність. За нашими двома тестовими зразками стояли зовсім різні цілі використання. Трактор 115 X-Line як простіша модель більше придатний для господарств, які обробляють зелені угіддя. 110 Pro зі своїм оснащенням ефективніше прислужиться для використання в рослинництві. Одначе ми були здивовані великою різницею в ціні, яка, згідно з каталогом, становить 22 тис. євро!
Таким чином, ми порівняли 115 X-Line в "комфортній" комплектації разом з електричним регулюванням підйомного механізму з 110 Pro у комплектації Profi 50 з варіантом 50 км/год. Якщо взяти 115 X-Line у тестовій комплектації, різниця в ціні зменшиться на
3 тис. євро через наявність 16/16 трансмісії, третього ВВП та кондиціонера. Але навіть тоді наші обидва тестові зразки розділятиме цілих 19 тис. євро.
Зрештою, у модельній низці 2007 року префікса MXU вже немає. Трактори з двигунами, що відповідають Tier III, випускають під назвами Maxxum X-Line та Maxxum Multicontroller. Число варіантів оснащення зменшено до трьох: базова, комфортна й "профі". Оснащення трактора X-Line зазнало якісних змін. Цього року, наприклад, він доступний також з більшим аксіально-поршневим насосом, завдяки чому різниця в ціні між X-Line та Pro зменшується приблизно на 10 тис. євро.
Слід зазначити таке: за каталогом, MXU Maxxum 115 X-Line у тестовому комплектуванні коштує 52 тис. євро. За ціною каталогу - 72 тис. євро (усі ціни без ПДВ) - трактор MXU Maxxum 110 Pro дорожчий на 20 тис. євро. За ці гроші ви одержуєте сучасніший двигун з додатковими 15 кВт у режимі керування потужністю і за адекватне споживання пального, 50 км/год з підресореним переднім мостом і підресорену кабіну, електричне регулювання підйомного механізму зі значно більшою підйомною силою і майже вдвічі більшою потужністю гідросистеми, а також мультиконтролер.
Якщо таке обладнання потрібне у вашому рослинницькому господарстві, тоді в нас немає жодних питань. MXU 110 Pro - це трактор вашої мрії, хоча його корисне навантаження є дещо нижче і слід би було удосконалити його систему керування машиною на краю поля. Якщо у вас зелені угіддя і вам не треба такого обладнання, то MXU 115 X-Line буде для вас чудовим вибором. 20 тис. євро - це великі гроші, щоб виправдати дещо більшу витрату пального, стабілізатори бічної стійкості і відсутність додаткового сидіння.

Інтерв'ю
Коли на землі буде впевнений власник, який міцно стоїть на ногах, він дбатиме про її благополуччя, сприятиме збагаченню рідного краю. Опорою для розвитку села є сільгоспвиробники середнього рівня, сімейні фермерські господарства. З початку... Подробнее
На сьогодні органічне виробництво — це один із пріоритетних напрямів і перспективний бізнес для розвитку малого фермерства в нашій державі. З-поміж них — фермерське господарство «Дона Олексія Пилиповича», очільник якого хоче не тільки... Подробнее

1
0