Спецможливості
Статті

Цілорічне утримання молочної худоби на вигулі

13.01.2010
994
Цілорічне утримання  молочної худоби  на вигулі фото, ілюстрація

Цілорічне утримання худоби на вигулі може стати для українського фермера справжньою знахідкою: навіть за незначних надоїв молока собівартість його зменшується.

Цілорічне утримання худоби на вигулі може стати для українського фермера справжньою знахідкою: навіть за незначних надоїв молока собівартість його зменшується.

Останніми роками широкого поширення та позитивних відгуків набула система цілорічної однотипної годівлі корів. Така система використання кормів дає змогу на 15-20% збільшити виробництво молока. Висока продуктивність у цьому разі зумовлена тим, що корів годують тривалий час однаковим кормом, і це дає можливість підтримувати мікрофлору в рубці постійною, як і умови для росту мікробів та кислотно-лужний баланс організму тварин. Застосування цієї системи сприяє помітному скороченню витрат паливно-енергетичних ресурсів. Переваги названої системи вже визнали окремі фермери та починають впроваджувати її у власних виробництвах.
Іншою системою, яка сприяє значній економїї коштів на утримання та обслуговування тварин (хоча вона й нова та недостатньо визнана як у нашій країні, так і за кордоном), є цілорічне утримання молочної худоби на вигулі. Після ознайомлення із зарубіжними матеріалами, які висвітлюють це питання, ми змогли виокремити деякі господарства, досвід яких можна використати в умовах нашої країни. Так, зокрема, в Північній Америці родина Найхоф розповідає про цілорічне утримання високопродуктивних голштинських корів в умовах суворих та сніжних зим Канади. Тварини перебувають на вигулі за температури від -30°С до +30°С. Незважаючи на значне зниження надоїв (з 12700 кг молока на корову за лактацію до 8000), фермер-власник стада стверджує, що рішення цілий рік утримувати корів на вигулі - найбільш вдале за останні кілька років. Він обгрунтовує це значним зниженням загальних витрат, включаючи ветеринарні та на годівлю. При цьому прибуток зростає в кілька разів. Вагомою перевагою нового методу власник вважає те, що ноги та ратиці корів стають значно сильнішими. До речі, до доїльних залів корови змушені здійснити маршрут завдовжки 2,4 км лише в один бік. "Звичайно, цілорічне випасання потребує нашої уваги, але ми можемо легко впоратися з усією роботою власними силами. При цьому треба враховувати низькі витрати й надприбутки, які можна отримати завдяки цій системі: менше проблем з кінцівками, кращою є запліднюваність, а витрати на ветеринарне обслуговування - нижчі. До того ж, скорочуються витрати на транспортування гною - тварини роблять це за вас", - вважає власник. Схожий проект упроваджують в Німеччині, в долині річки Ліппе.
Ще одним прикладом цілорічного утримання молочної худоби на вигулі є ферма в Іллінойсі. Її власник теж стверджує, що навіть у дуже суворі зими єдиною вагомою проблемою було заледеніння сніжного покриву. Підбиваючи підсумки, цей фермер зазначив, що витрати на корову скоротилися на $100 порівняно з традиційною системою утримання. Загалом, майже всі дослідники цього питання стверджують, що "холодний" спосіб утримання тварин дає можливість значно заощадити завдяки зміцненню здоров'я та витривалості корів.
На жаль, у вітчизняній періодиці нам не вдалося знайти публікацій про таку практику в господарствах Росії та України. Та з погляду скорочення витрат на виробництво молока можна було б спробувати й такий варіант утримання.

Н. Рєзникова,
Інститут розведення і генетики тварин

Інтерв'ю
Corteva Agriscience — міжнародна сільськогосподарська компанія, яка чи не першою з найпотужніших аграрних компаній світу повністю припинила свою діяльність у рф через її воєнну агресію в Україні. Ситуація в країні, звісно, вплинула на... Подробнее
Земельна реформа аж ніяк не завершилася з прийняттям закону про обіг сільськогосподарських земель. Вона потребує прийняття супутніх законів та підзаконних актів, що забезпечать функціонування ринку землі. Про долю цих законів і... Подробнее

1
0