Спецможливості
Техніка та обладнання

Без форсунки — як без води: і не туди, і не сюди...

11.04.2012
2395
Без форсунки — як без води: і не туди, і не сюди... фото, ілюстрація

Форсунка - від англ. force-pump - нагнітальний насос - пристрій, яким розпилюють рідке паливо (в топках печей, котлів, у камерах згоряння двигунів) або воду (у вентиляційних установках). 

Форсунка - від англ. force-pump - нагнітальний насос - пристрій, яким розпилюють рідке паливо (в топках печей, котлів, у камерах згоряння двигунів) або воду (у вентиляційних установках).

С. Шимко
s.shimko@univest-media.com

Форсунки - дуже відповідальний елемент обприскувача. Фірми Nozal, Hardi, Agrotop, Teejet пропонують великий їхній спектр, що різниться матеріалом (метал, пластик, кераміка), робочим тиском (1-20 атм.), якістю розпилення, кутом обприскування (40-95°), формою струменя (смуга, повний конус, порожнистий конус тощо). Наведемо короткі характеристики деяких форсунок.
   Форсунки різновиду DG Teejet E-TYP ідеальні для стрічкового обприскування в рядах і міжряддях, забезпечують кут розпилення 95°, утворюють великі краплі, стійкі до знесення вітром, працюють за робочого тиску 1,5-3 атм. (бар).
   Форсунки різновиду Teejet E-TYP відмінно придатні для обробки в рядках і міжряддях, забезпечують рівномірне покриття рослин завдяки дрібнодисперсному розпилюванню, працюють за тиску 1,5-3 атм.
   Форсунки типу Twinjet утворюють подвійну смугу розпилювання робочої рідини, вони ідеальні для смугової обробки рядків і міжрядь, утворюють дрібні краплі, забезпечуючи якісне покриття оброблюваної поверхні та проникаючи у рослинні рештки. Забезпечують кут обробки 40 або 80°, розраховані на робочий тиск 2-4 атм.
   Різновид форсунки Conejet надзвичайно вдало пристосований для смугового внесення гербіцидів та інсектицидів за їхнього зблокування в потрійну секцію, забезпечують дрібне розпилювання, працюють за робочого тиску 3-4 атм.
   Різновид форсунок TG Full Cone забезпечує утворення великих крапель із факелом розпилювання у формі порожнистого конуса, що ефективно за використання в розчині для обприскування регуляторів росту рослин. Їх застосовують типово зблокованими в секцію з трьох одиниць, працюють такі форсунки за робочого тиску 3-5,5 атм.
   Форсунки Dise-Core можуть утворювати розпилювану поверхню в формі повного або порожнистого конуса, дуже стійкі до використання абразивних матеріалів, утворюють дрібні краплини, розраховані на тиск 3-20 атм.
   Teejet UB - форсунки з ексцентричною поверхнею розпилювання, забезпечують кут розпилу 85°, працюють за тиску 1,5-4 атм., ідеальні для смугового обприскування. Їх використовують як торцеві форсунки.
   Різновид форсунок AI Teejet дає змогу одержувати краплини, насичені повітрям (бульбашки). Основний момент використання цієї форсунки: формування під час розпилення великих бульбашок, які лопаються після контакту з оброблюваною поверхнею, утворюючи дрібні краплини, що сприяє якіснішій обробці поверхні. Рекомендована відстань між форсунками - 50 см, якісну роботу забезпечує обприскування за тиску 3-8 атм.
   Форсунки Turbo Floodjet забезпечують мінімальне забивання, високу якість, розраховані на тиск 1-6 атм.
   Форсунки Quick Teejet використовують для розбризкування добрив, вони розраховані на робочий тиск 1-3 атм.
Кожен різновид зазначених форсунок має свою номенклатуру. Наприклад, різновид Teejet E-TYP має вісім підтипів, що різняться матеріалом виготовлення: нержавіюча сталь, легована нержавіюча сталь, латунь. Форсунки можуть бути виконані одинарними у вигляді обертальних головок (або ж замість форсунок можна монтувати добривні трубки). Обертальні головки вже стали стандартним обладнанням обприскувачів, що дає можливість легко і швидко змінювати норму обробки. Останнім часом багатодіапазонні форсунки дедалі більше замінюють на інжекторні, в яких розчин упорскується через бічний отвір і диспергується потоком повітря, що засмоктується. Щодо переваг у біологічній ефективності таких розпилювачів, порівняно з іншими, то їх виявлено не було, але зменшення непродуктивного впливу хімічних розчинів може сягати 75%.

   Особливістю інжекторних розпилювачів вважають те, що в них певною мірою вирішено питання підвищення біологічної ефективності великих краплин. Досягається це завдяки наповненню краплин великого розміру повітрям: після осідання на поверхню рослин вони лопаються. В результаті з однієї краплини відносно великого розміру утворюються декілька краплин значно меншого розміру.
Також розроблено багато типів розпилювачів, які різняться між собою дисперсністю розпилу, формою факела розпилення розчину та принципом його нанесення, і кожний із них за певних умов обприскування є оптимальним. Для підвищення якості розроблено також байонетну головку з двома розпилювачами. Така головка обприскує рослини з двох боків, тобто забезпечує повніше охоплення оброблюваної поверхні. Ще більші можливості в забезпеченні якісної обробки рослин пестицидами мають форсунки з двома та чотирма розпилювачами, кожний із яких має індивідуальне пневматичне відсічення. Це дає змогу в процесі роботи включати в роботу один або декілька розпилювачів і цим самим регулювати норму витрати рідини або змінювати дисперсність розпилу та забезпечувати оптимальну якість роботи.

   Останнім часом дедалі більше застосовують форсунки (Airtec, Airjet), що забезпечують краплинно-бульбашкову консистенцію струменя робочої рідини. На відміну від інжекторних форсунок, тут повітря і рідина - під тиском, що сприяє мінімізації витрат робочої рідини. Основний нюанс цієї ідеї - винесення великих бульбашок робочої рідини на оброблювану поверхню, розривання їх після контакту з нею на дрібні краплі, чим досягається якісніша обробка поверхні. Переваги цього методу: покриття поверхні робочою рідиною витривале до знесення вітром, рівномірніше і стійкіше розпилювання, зменшена до 50% і при цьому ефективна норма внесення препарату, можливість обробки нижніх листків і їхнього зворотного боку, що неможливо за застосування традиційних систем обприскування.
Розпилювання цими форсунками, за даними зарубіжних досліджень, утроє-вдесятеро краще за розпилення традиційними форсунками. Система (тобто поєднання форсунки з пневматикою) забезпечує контроль тиску рідини та повітря. До того ж, підтримується постійна якість розпилення незалежно від швидкості подання рідини, що неприйнятно для традиційних пристроїв. Норма розпилення таких систем, порівняно з іншими, зменшена до 70 л/га (проти 200 л/га). Така система дає змогу операторові «змінити форсунки» натисканням кнопки на панелі управління, комбінуючи тиск повітря та рідини для досягнення бажаної якості розпилу.

  Дуже важливо правильно дібрати розпилювачі - форсунки. Як правило, для певного препарату та культури розроблено свої розпилювачі. Одна й та сама форсунка не може слугувати для всіх робіт з обприскування. Під час вибору керуються нормою і швидкістю внесення препарату та тиском, потрібним для розприскування. У цьому допоможуть таблиці, які розроблені для кожного агрегату. Вони прикріплені або на корпусі, або ж містяться в кабіні самохідного обприскувача.
Для обробки посівів гербіцидами форсунки мають забезпечувати низький тиск (до 2,5 атм.), тоді краплини утворюватимуться великими та важкими - тож можна бути впевненим, що вітер не віднесе їх на сусідню ділянку і не станеться хімічного опіку іншої культури. Дози ж застосування фунгіцидів та інсектицидів більші, ніж у разі роботи з гербіцидами. Тому, працюючи з цими речовинами, слід обирати форсунки, що витримують тиск 3-4 атм. Це дає змогу вносити більшу кількість препарату на гектар. Норма внесення препарату збільшується з більшим тиском або з меншою швидкістю трактора чи самохідного обприскувача. Доза розчину для обробки також збільшиться, якщо форсунки на штанзі розташовані ближче одна до одної, якщо ж зробити навпаки - норма внесення зменшиться.
Широкий вибір і комбінації комплектуючих для обладнання штанги обприскувача базуються на сучасних вимогах до якості хімічної обробки культур. Розпилювачі, корпуси форсунок, кришки-байонет виготовлені зі стійких до впливу хімічних речовин матеріалів і гарантують ефективну та безпечну роботу.

Корпуси форсунок для польових обприскувачів
Корпуси форсунок виготовлені з нейлону й оснащені зворотними клапанами для попередження витікання рідини на поворотах і під час зупинок обприскувача. Мембрана зворотного клапана виготовлена із хімічностійких матеріалів - EPDM або Viton. Діаметри хомутів для монтажу на жорстку трубку колектора: 19; 20; 25; 26,5; 32 мм. Діаметри штуцерів на гнучку трубку колектора: 10; 13; 15; 19 мм. В асортименті - корпуси форсунок на один, два, три, п'ять розпилювачів. Переваги використання корпусів з декількома головками: оперативність та зручність переходу на інший тип або номер розпилювачів; відсутність контакту оператора з пестицидами під час перестановки розпилювачів; збільшення продуктивності роботи обприскувача.
Фільтри індивідуальні циліндричної форми: виготовлені з нержавіючої сталі, зручні в експлуатації, сітку легко очистити від хімічних препаратів.
Кришки-байонет мають універсальну конструкцію, яка дає змогу використовувати їх із будь-яким із розпилювачів, що пропонують на ринку.
Розроблено декілька типів форсунок, і кожна з них має своє призначення.

Інтерв'ю
Важливим елементом сучасних технологій вирощування кукурудзи є інтегрована система захисту посівів від шкідливих організмів, чільне місце в якій займає боротьба з бур’янами. Адже бур’яни є одним з основним чинників зниження врожайності та... Подробнее
Аграрний союз України — громадська організація, яка об’єднує сільгоспвиробників. Переважно — «середняків» із земельним банком від 1000 до 3000 га. Вона, як і низка інших об’єднань сільгоспвиробників, виступила з різкою критикою тієї моделі... Подробнее

1
0