Спецможливості
Агробізнес

«Apre`s nous, le deluge!» «Після нас — хоч по­топ!»

07.05.2012
1828
«Apre`s nous, le deluge!»  «Після нас — хоч по­топ!» фото, ілюстрація

У середині березня в Києві пройшов Четвертий щорічний форум «Агробізнес в Україні», організований Лондонським інститутом ім. Адама Сміта. Через три тижні - на початку квітня, - знову ж таки у Києві, пройшов Третій форум «AGRO-2012: Еволюція аграрних ринків», організований спільно компанією «Конференс Хаус» і ТОВ «Аграріка».

У середині березня в Києві пройшов Четвертий щорічний форум «Агробізнес в Україні», організований Лондонським інститутом ім. Адама Сміта. Через три тижні - на початку квітня, - знову ж таки у Києві, пройшов Третій форум «AGRO-2012: Еволюція аграрних ринків», організований спільно компанією «Конференс Хаус» і ТОВ «Аграріка».

Ю. Ми­хай­лов
propozitsiya@univest-media.com

Хо­ча на цих фо­ру­мах бу­ло зроб­ле­но ба­га­то до­повідей ве­ли­кою кількістю до­повідачів, я хо­чу зу­­пи­ни­ти­ся ли­ше на кількох прин­ци­по­вих, які, на­решті, да­ли відповідь на ду­же важ­ливі пи­тан­ня: в чо­му по­ля­гає аг­рар­на політи­ка Ук­раїни, яких ре­зуль­та­тів бу­ло до­сяг­нуто в аг­рар­но­му сек­торі еко­номіки за двад­цять років та в яко­му на­прямі роз­ви­вається Ук­раїна вза­галі та аг­рар­ний сек­тор її еко­номіки зо­к­ре­ма.

Ча­с­ти­на пер­ша
Ма­заріні, вічно підбу­рю­ва­ний своєю бруд­ною жадібністю, при­ти­с­ку­вав на­род по­дат­ка­ми. І на­род, у яко­го, як ка­зав про­ку­рор Та­лон, за­ли­ша­ла­ся лише тільки ду­ша в тілі, і то то­му, що її не про­да­си з публічних торгів, - цей на­род, яко­му гро­мом військо­вих пе­ре­мог хотіли за­тк­ну­ти пель­ку і який пе­ре­ко­нав­ся, що ла­в­ра­ми він си­тий не бу­де, - дав­но вже рем­ст­ву­вав.
Олек­сандр Дю­ма. «Двад­цять років по­то­му»
По­зицію Міна­гро­політи­ки на кон­фе­ренції «Аг­робізнес в Ук­раїні» пред­став­ляв пер­ший за­ступ­ник міністра, д-р с.-г. на­ук, ака­демік НА­АНУ Ми­ко­ла Бе­зуг­лий, а на фо­румі «Ево­люція аг­рар­них рин­ків» - ди­рек­тор Де­пар­та­мен­ту роз­вит­ку Мі­­ніс­­тер­ст­ва аг­рар­ної політи­ки і про­до­воль­ст­ва Ук­раїни, д-р екон. на­ук, член-ко­ре­с­пон­дент НА­АНУ Сергій Ква­ша. Тоб­то маємо спільну по­зицію на­шої аг­рар­ної на­уки та чи­нов­ництва в двох осо­бах.
Да­вай­те, на­сам­пе­ред, про­аналі­зуємо «успіхи» на­шо­го сільсько­го гос­­­по­дар­ст­ва.
Ось «над­зви­чайні тем­пи» роз­вит­ку аг­рар­ної еко­номіки (див. діаграма 2).
 Вра­жає? На­решті наш аг­рар­ний сек­тор після всіх ре­форм, окрім ос­та­точ­ної при­ва­ти­зації землі, до­сяг рівня 1992-1993 ро­ку! А вра­хо­ву­ю­чи по­годні умо­ви цьо­го ро­ку і не­певні про­гно­зи що­до вро­жаю, слід очіку­ва­ти ви­ник­нен­ня чер­го­во­го «зуб­ця» на діаг­рамі.
Що­най­мен­ше дві тре­ти­ни ек­с­пор­ту - це си­ро­ви­на та напівфа­б­ри­ка­ти (цу­кор, олія). І за­уваж­те, що до сег­мен­ту «інша про­дукція» вхо­дить та­кий сіль­сь­ко­го­с­по­дарсь­кий про­дукт, як сіль, яку «ви­­ро­щу­ють» на Дон­басі. Ос­нов­ний ім­пор­тер аг­рар­ної про­дукції з Ук­раїни прак­тич­но «пе­ре­кри­ває ки­сень» на­шим ек­с­пор­те­рам - по­глянь­мо на по­каз­ни­ки ек­с­пор­ту 2012 р.
А ось «ре­корд­не» кре­ди­ту­ван­ня ни­­нішньо­го ро­ку - 14,9 млрд грн., або 1,86 млрд дол. Справді, це найбільший по­каз­ник кре­ди­ту­ван­ня за всі ро­ки,.. як­що ра­ху­ва­ти в грив­нях. Аж ви­яв­ляєть­­ся, що де­сять років то­му - в 2003 р. - кре­ди­ту­ван­ня сільсько­го гос­по­дар­ст­ва ста­но­ви­ло 7,7 млрд грн (1,54 млрд дол), у 2007 - 17 млрд грн (2,4 млрд дол.)! Чо­му я зро­бив пе­ре­ра­ху­нок на до­ла­ри? А то­му, що пе­ре­важ­ну більшість ре­сурсів сільгоспви­роб­ни­ки ку­пу­ють за світо­ви­ми ціна­ми: паль­но-ма­с­тильні ма­теріали, насіння, до­б­ри­ва, пе­с­ти­ци­ди. Так що ніяко­го ре­кор­ду в кре­ди­ту­ванні сіль­сь­ко­го гос­по­дар­ст­ва не­має.
На­се­лен­ня Ук­раїни дві тре­ти­ни своїх до­ходів ви­т­ра­чає на про­дук­ти хар­чу­ван­ня. Це за се­ред­ньої зар­пла­ти в Ук­раїні - 300 дол./міс. (у сільсько­му гос­по­дарстві - 200 дол./міс.), а ціни на ос­новні про­дук­ти хар­чу­ван­ня: м'ясо-, мо­ло­ко­про­дук­ти, яй­ця, фрук­ти - такі самі, як у Єв­ропі та Північній Аме­риці або навіть біль­ші. При цьо­му се­ред­ня рен­та­бель­ність сільгосппідприємств - близь­ко 40% (де ще в світі є та­ка рен­та­бельність сільсько­го гос­по­дар­ст­ва навіть із суб­си­діями?!).
На форумі інсти­ту­ту ім. Ада­ма Сміта віце-пре­зи­дент «Індустріаль­ної мо­лоч­ної ком­панії» Олег Тод­чук за­явив, що собівартість ви­роб­ництва ку­ку­руд­зи на зер­но в йо­го ком­панії - 80 дол./т, а ре­а­лізаційна ціна - 240 дол. т. Ра­хуй­мо при­бу­ток! У фінан­со­во­му звіті «Ми­ро­нів­сько­го хлібо­про­дук­ту» (ТМ «На­ша Ря­ба») за­зна­чається, що в струк­турі со­бі­­вар­тості на кор­ми при­па­дає 50%. Звідси вип­ли­ває, що собівартість ви­роб­ництва 1 кг ку­ря­ти­ни ста­но­вить десь 6 грн/кг. Ви ба­чи­ли десь у про­да­жу віт­чиз­ня­ну ку­ря­ти­ну, де­шев­шу за 20 грн/кг? Осо­би­с­то я ку­пую аме­ри­кансь­ку ку­ря­ти­ну, яка на 30% де­шев­ша (і, як на ме­не, на­ба­га­то смачніша) за вітчиз­ня­ну, а ще, до то­го ж, потрібно вра­ху­ва­ти ло­гіс­тичні ви­т­ра­ти.
Так ось, замість то­го, щоб сти­му­лю­ва­ти внутрішній ри­нок підви­щен­ням зар­плат най­ма­них працівників та змен­шен­ням цін, вітчиз­няні ком­панії, у то­му числі аг­рар­но­го сек­то­ру, воліють свою про­дукцію ек­с­пор­ту­ва­ти.
А те­пер що­до про­ек­ту за­ко­ну «Про про­до­воль­чу без­пе­ку», який зга­дав Сер­гій Ква­ша. Щоб оціни­ти рівень «про­фесіоналізму» клерків з Міна­гро­політи­ки, на­ве­ду де­які офіційні вис­нов­ки що­до якості цьо­го про­ек­ту за­ко­ну.
«Аналіз тек­с­ту за­ко­но­про­ек­ту доз­во­ляє дійти вис­нов­ку, що більшість йо­го по­ло­жень - дек­ла­ра­тивні, но­сять опи­со­вий ха­рак­тер, во­ни не на­пов­нені кон­крет­ним юри­дич­ним змістом, виз­на­ча­ють ба­жані цілі у за­без­пе­ченні та га­ран­ту­ванні про­до­воль­чої не­за­леж­ності дер­жа­ви та не підкріплені ре­аль­ни­ми ме­то­да­ми, ме­ханізма­ми уп­равління си­с­те­мою про­до­воль­чої без­пе­ки, що не за­без­пе­чує ви­ко­нан­ня ви­мог статті 19 Кон­сти­туції Ук­раїни. Відтак, за­без­пе­чен­ня гід­но­го рівня жит­тя лю­ди­ни і за­хи­с­ту прав гро­ма­дян на по­вноцінне хар­чу­ван­ня та ство­рен­ня спра­вед­ли­вої політи­ки про­до­воль­чо­го за­без­пе­чен­ня, що є політи­кою соціаль­ної дер­жа­ви, якою Кон­сти­туція Ук­раїни про­го­ло­си­ла Ук­раїну, шля­хом за­сто­су­ван­ня норм цьо­го про­ек­ту за­ко­ну на прак­тиці бу­де про­бле­ма­тич­ним.»
За­ува­жен­ня Го­ло­вно­го юри­дич­но­го уп­равління Вер­хов­ної Ра­ди до про­ек­ту За­ко­ну Ук­раїни «Про про­до­воль­чу без­пе­ку Ук­раїни» (реєстраційний № 8370-1)

«За­кон по суті не вирішує по­став­ле­них за­вдань, більшість йо­го по­ло­жень має дек­ла­ра­тив­ний ха­рак­тер, ос­новні прин­ци­пи і за­вдан­ня не пе­ред­ба­ча­ють ме­ханізму їхньої ре­алізації. Нор­ма­тив­не ре­гу­лю­ван­ня тих чи інших пи­тань під­міняється по­ло­жен­ня­ми, що пе­ре­ад­ре­со­ву­ють до інших за­конів, а відтак, не ма­ють змісто­вно­го на­ван­та­жен­ня.»
Про­по­зиції Пре­зи­ден­та Ук­раїни
до за­ко­ну 10.01.2012
Інши­ми сло­ва­ми: бідні лю­ди че­ка­ти­муть «по­кра­щан­ня жит­тя вже сьо­годні», аж по­ки не по­синіють! Про­сто бра­кує слів...
По­зицію гро­мадсь­ких ор­ганізацій в аг­рар­но­му бізнесі в Ук­раїні вис­ло­вив Ле­онід Ко­за­чен­ко. Тут, як ка­жуть, «по­в­ний іко­но­с­тас»:

  • Пре­зи­дент ВГО «Ук­раїнська аг­­рар­на кон­фе­де­рація»
  • Віце-пре­зи­дент Ук­раїнсько­го со­ю­зу про­мис­ловців та підприємців
  • Го­ло­ва Ра­ди підприємців при Кабі­не­ті Міністрів Ук­раїни
  • Член Ра­ди національ­них асоціацій то­ва­ро­ви­роб­ників при КМУ
  • Го­ло­ва Гро­мадсь­кої ра­ди при Міні­стерстві еко­номіки Ук­раїни
  • Член ко­легії Міністер­ст­ва аг­рар­ної політи­ки Ук­раїни, за­ступ­ник го­ло­ви Гро­­мадсь­кої ра­ди при Міністерстві аг­рар­ної політи­ки Ук­раїни
  • Пре­зи­дент то­вар­ної біржі «Ук­раїнсь­ка ф'ючерс­на біржа»
  • Член на­гля­до­вої ра­ди US-Ukraine Business Council

За­зирнімо у дані Держ­ко­м­ста­ту  (див. табл. 2).
Ми ба­чи­мо стрімке ско­ро­чен­ня пра­цю­ю­чих у сільсько­му гос­по­дарстві із зро­с­тан­ням на­ших ла­ти­фундій. І ла­ти­фундії по­ки що не об­роб­ля­ють 20 млн га ріллі, тож ско­ро­чен­ня ро­бо­чої си­ли на селі про­дов­жу­ва­ти­меть­ся й далі. За прак­тич­но не­пра­цю­ю­чої про­мис­ло­вості вивільне­на ро­бо­ча си­ла в по­шу­ках ро­бо­ти виїжджає за кор­дон чи пра­цює без ук­ла­дан­ня тру­до­вих до­го­ворів або про­сто спи­вається.
Але й тут вла­да «тур­бується» про за­робітчан за кор­до­ном і їхні ро­ди­ни:

«Сум­мы, ко­то­рые ук­ра­ин­цы по­лу­ча­ют в ка­че­ст­ве ча­ст­ных де­неж­ных пе­ре­во­дов из-за гра­ни­цы, по­ра­жа­ют во­об­ра­же­ние и срав­ни­мы по ве­ли­чи­не с тран­ша­ми МФВ Ук­ра­и­не или со сред­не­ме­сяч­ной сред­ней зар­пла­той 10-ти мил­ли­о­нов ук­ра­ин­цев (по дан­ным Гос­ко­м­ста­та). Так, за пер­вые три квар­та­ла 2011 го­да, по дан­ным НБУ, ук­ра­ин­цы по­лу­чи­ли 5,13 мил­ли­ар­дов дол­ла­ров США. При этом вот уже не­сколь­ко лет сум­ма де­нег, при­слан­ных ук­ра­ин­цам из-за гра­ни­цы, по­сто­ян­но уве­ли­чи­ва­ет­ся. Тем не ме­нее, ма­ло кто за­ду­мы­ва­ет­ся при по­лу­че­нии пе­ре­во­да, что он по за­ко­ну обя­зан вклю­чить по­лу­чен­ную сум­му в свою дек­ла­ра­цию о до­хо­дах и уп­ла­тить с нее на­лог:
по став­ке 15% (ес­ли раз­мер до­хо­дов не пре­вы­ша­ет за от­чет­ный на­ло­го­вый ме­сяц 10-крат­но­го раз­ме­ра ми­ни­маль­ной за­ра­бот­ной пла­ты, или 10 730 гри­вен: с 01.01.2012 г. по 01.04.2012 г. ми­ни­маль­ная за­ра­бот­ная пла­та со­став­ля­ет 1073 гри­вен);
по став­ке 17% (ес­ли раз­мер до­хо­дов пре­вы­ша­ет 10 730 гри­вен).
Prostopravo, 24.02.2012
Це «по­кра­щив жит­тя вже сьо­годні» за­робітча­нам та їхнім сім'ям Сергій Ті­гіп­ко зі своїм По­дат­ко­вим ко­дек­сом. А прем'єр-міністр Ми­ко­ла Аза­ров так уза­галі ба­жає ска­су­ва­ти ви­пла­ти по без­ро­біттю:
«По­мощь по без­ра­бо­ти­це в Ук­ра­и­не долж­на за­ме­нить бес­плат­ная пе­ре­ква­ли­фи­ка­ция...  
Ра­бо­то­да­те­лей Ук­ра­и­ны нуж­но сти­му­ли­ро­вать для со­зда­ния но­вых ра­бо­чих мест и к вы­пла­те ле­галь­ных зар­плат. Ра­бо­тать "по-бе­ло­му" долж­но стать вы­год­нее, чем в те­ни», - за­явил пре­мьер-ми­нистр Ук­ра­и­ны Ни­ко­лай Аза­ров.
По его сло­вам, глав­ной под­держ­кой граж­дан в рам­ках но­вой по­ли­ти­ки за­ня­то­с­ти «долж­на стать не по­мощь по без­ра­бо­ти­це, как бы­ло ра­нее, а пре­до­став­ле­ние воз­мож­но­с­ти бес­плат­но учить­ся но­вой про­фес­сии и ква­ли­фи­ка­ции».
Н. Аза­ров по­ру­чил ви­це-пре­мьер-ми­­ни­с­т­ру - ми­ни­с­т­ру со­ци­аль­ной по­ли­ти­ки Сер­гею Ти­гип­ко под­го­то­вить но­вый за­ко­но­про­ект о за­ня­то­с­ти на­се­ле­ния.
Пла­ни­ру­ет­ся, что за­ко­но­про­ект о за­ня­то­с­ти бу­дет го­тов че­рез ме­сяц».
UBR, 06.04.2012
На що без­робітні бу­дуть існу­ва­ти про­тя­гом пе­ре­кваліфікації - жод­но­го сло­ва, як і про га­рантії пра­цев­ла­ш­ту­ван­ня після пе­ре­кваліфікації.
Ну що ж, Ле­онід Ко­за­чен­ко ок­рес­лив за­вдан­ня: за­лу­чи­ти в аг­рар­ний сек­тор Ук­раїни 60 млрд дол. інве­с­тицій, але був зму­ше­ний виз­на­ти, що ве­ли­ко­го ба­жан­ня інве­с­ту­ва­ти в Ук­раїну, м'яко ка­жу­чи, не­має. Більше то­го, капіта­лу з Ук­раїни ви­во­зить­ся більше, ніж над­хо­дить.
Ле­онід Ко­за­чен­ко спи­тав од­но­го з до­­повідачів - регіональ­но­го ди­рек­то­ра При­чор­но­морсь­ко­го регіону ком­панії Noble Resources Ukraine Іва­на Мірош­ни­чен­ка: «Уявіть, що у вас є 100 млн дол., у яку га­лузь аг­рар­но­го сек­то­ру ви б їх інве­с­ту­ва­ли?». І Іван Мірош­ни­чен­ко, який має ве­ли­чез­ний досвід, оскільки ба­га­то років пра­цю­вав у транс­націо­нальній ком­панії «Каргілл», чес­но від­повів: «Я не ба­чу в аг­рар­но­му сек­торі Ук­раїни га­лузі для інве­с­ту­ван­ня!».
Ча­с­ти­на дру­га
«Як­що ми цьо­го стрільця не "упа­куємо", то "упа­ку­ють" нас. Як­що навіть не "упа­ку­ють", то ди­­ха­ти все од­но не да­дуть.»
К/ф «24 го­ди­ни»
На кон­фе­ренції «Аг­робізнес в Ук­раї­ні» бу­ла та­ка сесія: «Фо­кус на кор­по­ра­тив­но­му сек­торі в ук­раїнсько­му сільсь­ко­му гос­по­дарстві - від лідерів га­лузі до зірок, що схо­дять». Се­ред «зірок» бу­ли влас­ник ком­паній «Аван­гард» і «Укр­ленд­­фармінг» Олег Бах­ма­тюк, віце-пре­зи­дент «Ми­ронівсько­го хлібо­про­дук­ту» Джордж Ло­гуш, го­ло­вний ви­ко­нав­чий ди­рек­тор ком­панії «Укр­про­дукт» Сергій Євлан­чик.
Їхні ви­с­ту­пи да­ли відповідь на два пи­­тан­­ня: що потрібно для успішно­го ве­ден­ня бізне­су в Ук­раїні та чо­му не йдуть ін­­ве­с­­тиції в сільське гос­по­дар­ст­во Ук­раїни.
Відповіді - ко­рот­ко. Для то­го, аби бу­ти успішни­ми, ком­панії ма­ють бу­ти мо­но­поліста­ми, що дає їм змо­гу дик­ту­ва­ти ціни. Єди­ний стри­му­ю­чий чин­ник при цьо­му - ціни світо­во­го рин­ку.
Під час кон­фе­ренцій я звер­нув ува­гу на од­ну ціка­ву річ. Сло­во «мо­но­полія» ста­ли вва­жа­ти мо­ве­то­ном - оз­на­кою по­­­­­­­­­­­­­­­­­­га­них ма­нер. Те­пер, замість терміну «мо­­­но­полізація», вжи­ва­ють термін «ко­н­­­солідація». От­же, в Ук­раїні вже від­бу­ла­ся «кон­солідація» рин­ку ку­ря­ти­ни, яєць, рос­лин­ної олії, за­вер­шується «кон­солідація» рин­ку сви­ни­ни (ціни на сви­ни­ну в нас такі самі, як в Аме­риці). Са­ме час замість Ан­ти­мо­но­поль­но­го коміте­ту Ук­раїни ство­рю­ва­ти Ан­ти­кон­соліда­цій­ний комітет, тим більше, що з то­го Ан­ти­мо­но­поль­но­го коміте­ту ко­ристі - як із ца­па мо­ло­ка: ош­т­ра­фу­ють мо­но­поліста на кілька ти­сяч гри­вень та й по­то­му...
Звідси й відповідь на пи­тан­ня, чо­му інве­с­то­ри не поспіша­ють в Ук­раїну: хто ж інве­с­ту­ва­ти­ме в мо­но­полізо­вані рин­ки?! «Як­що нас і не "упа­ку­ють", то ди­ха­ти все од­но не да­дуть».

Ча­с­ти­на тре­тя
Qu'ils mangent de la brioche! («Як­що в них не­має хліба, не­хай їдять тістеч­ка! »)
Марія Антуанетта, Королева Франції
Ук­раїна пе­ре­ста­ла бу­ти дер­жа­вою для лю­дей:
Індекс співвідно­шен­ня до­ходів 20% най­ба­гат­ших гро­ма­дян країни і 20% найбідніших її гро­ма­дян є тим об'єктив­ним ма­к­ро­еко­номічним по­каз­ни­ком, що ха­рак­те­ри­зує ба­ланс еко­номічних інте­ресів та рівень соціаль­ної спра­вед­ли­вості і є, по суті, міри­лом цивілізо­ва­ності суспільства. У Пор­ту­галії цей по­каз­ник - 7,3 до 1, в Японії - 4 до 1. В Спо­лу­че­них Шта­тах Аме­ри­ки - 9 до 1, у Мек­сиці - 14 до 1, Бра­­зилія - 24 до 1, Гон­ду­рас - 38 до 1.
В Ук­раїні ж, за різни­ми оцінка­ми, цей по­каз­ник пе­ре­бу­ває в ме­жах 40 до 1.
До речі, по­каз­ник 10 до 1 вже вва­жається кри­тич­ним. Са­ме співвідно­шен­ня до­ходів виз­на­чає не ли­ше рівень жит­тя в країні, не ли­ше пер­спек­ти­ви роз­вит­ку країни, але і рівень політич­ної куль­ту­ри, і рівень суспільної мо­ралі.»
TCH.ua, 13.03.2012

На­самкінець
Є три мож­ливі сце­нарії роз­вит­ку подій в Ук­раїні. Пер­ший: в на­шої «елі­ти» та­ки ви­с­та­чить ро­зу­му по­ча­ти діли­ти­ся своїми над­при­бут­ка­ми із сус­піль­ством, а не хо­ва­ти їх по оф­шо­рах та ку­­пу­­ва­ти розкішні маєтки за кор­до­ном. Дру­гий сце­нарій: ре­во­люція, як за часів ко­ро­ля Франції Луї XIV та йо­го дру­жи­ни Марії-Ан­ту­а­нет­ти (на­га­даю, що че­рез свою по­жад­ливість та за­жер­ли­вість ари­с­то­кратії во­ни втра­ти­ли го­ло­ви в пря­мо­му ро­зумінні).
На­решті, третій сце­нарій: змен­шен­ня на­се­лен­ня Ук­раїни вдвічі впро­довж на­ступ­них кількох де­ся­тиліть. За про­гно­за­ми ООН, до 2025 р. на­се­лен­ня Ук­раїни ско­ро­тить­ся до 35 млн осіб, а до 2050 - до 30 млн осіб. У 2100 р. в Ук­раїні меш­ка­ти­ме ли­ше 25 млн лю­дей. Як так? Най­ак­тивніші лю­ди емігру­ють, більшість зіп'ється від та­ко­го жит­тя, а жінки пе­ре­ста­нуть на­ро­д­жу­ва­ти дітей, щоб ті не му­чи­ли­ся в злид­нях. Але хіба це хви­лює на­шу «еліту»?

Інтерв'ю
Останнім часом площа пустельних і непродуктивних земель в світі постійно зростає. Пустелі вже займають понад 17 млн км2 або близько 12% всієї поверхні суші. Вчені всього світу стурбовані такою
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     

1
0