Спецможливості
Архів

Змолотити вчасно за будь-яку ціну

19.07.2013
830
Змолотити вчасно  за будь-яку ціну фото, ілюстрація

Напередодні жнив головна турбота господаря — щоб техніка була «на мазі» та не підвела під час збирання врожаю, бо ж від «заліза» можна очікувати чого завгодно. Але яка б технічна неприємність не спіткала вашу зернозбиральну техніку в гарячу пору, досвідчений головний інженер (якщо ви такого маєте) повинен оперативно прийняти рішення щодо усунення будь-якої несправності, аби у визначені строки завершити збирання збіжжя.                        

Напередодні жнив головна турбота господаря — щоб техніка була «на мазі» та не підвела під час збирання врожаю, бо ж від «заліза» можна очікувати чого завгодно. Але яка б технічна неприємність не спіткала вашу зернозбиральну техніку в гарячу пору, досвідчений головний інженер (якщо ви такого маєте) повинен оперативно прийняти рішення щодо усунення будь-якої несправності, аби у визначені строки завершити збирання збіжжя.

Г. Жолобецький
g.zholobetskiy@univest-media.com

Перед початком збирання врожаю усі господарства належним чином готуються до цього відповідального процесу: старанно чистять вузли комбайна та налаштовують його, аби вчасно і без втрат розпочати та в оптимальні строки завершити обмолочування хлібів. Ситуація, яка трапилася в одному із господарств на Сумщині під час збирання ярих зернових, може виникнути в будь-кого, і щоб ви не ламали голову, як усунути подібну проблему (про неї піде мова нижче) та скоріше відновити процес жнивування, ділиться своїми практичними навиками досвідчений головний інженер. А тепер все по порядку.
Кінець липня — початок серпня. Золоте колосся у полі дає перший сигнал старту збирання. Попереду — 2000 га обмолочування ярих ранніх зернових. Усю цю площу мають збирати три комбайни, які присутні в господарстві, а саме: «Дон-1500», «Джон Дір» серії 9560 та «Джон Дір» серії 9670. Основне навантаження, 50% збиральної площі, у господарстві припадало саме на серію 9670, оскільки на той час це був найпродуктивніший комбайн. За планом, обмолочування потрібно було здійснити протягом семи днів.
І ось у поле виїхали «трудяги». Під кінець першого дня, коли було обмолочено близько 15–20% площі, в основного косаря сталася непередбачена поломка.
— Працювати на сучасних комбайнах — одне задоволення: в кабіні ти почуваєш себе, як в офісі, ізоляція теж чудова — не чути навіть, як працює двигун, усі робочі параметри контролюють датчики, які показують результати на дисплеї. Раптом — щось «трахнуло-бахнуло» так, що навіть у кабіні не можна було не почути. Звісно, як і годиться діяти в такому разі досвідченому комбайнеру, машину було миттєво зупинено для негайного з’ясування причини появи нетипового звуку.
Покинувши робоче місце, відразу обійшов навколо комбайна, та нічого особливого зовні не помітив. Далі вирішив відкрити бокові капоти, щоб виявити джерело виникнення великого «грохоту» та усунути можливу неполадку. І ось що я помітив: повністю «вилетіла» третя секція сепарувальної деки. Якщо «вилітає» її частина або секція, то траєкторія руху в неї одна — назад, а точніше — через подрібнювач соломи. В результаті такого «некерованого польоту» подрібнювач соломи пошматував деку, буквально «пошинкувавши» на дрібні часточки виготовлені з чавуну секції. Картина, що відкрилась мені позаду комбайна, вражала: на землі лежали розсіяні довкіл залізні часточки розміром не більш ніж 3–4 см, — емоційно розповідає оператор комбайна.
— Комбайн був у нас в експлуатації вже третій рік, тож не підлягав гарантійному обслуговуванню, — включається в розмову головний інженер господарства. — Хоча в даному разі й гарантія не діятиме, адже це — механічне пошкодження, яке було спричинене, скоріш за все, попаданням в обмолочувальний пристрій (ротор) стороннього предмета. Адже в передній частині ротора було помічено незначне пошкодження бичів. На нашу думку, цим предметом міг бути великий камінь, який потрапив на це поле разом із внесенням дефекату.
Здавалося б, пошкодження деки — не така вже й серйозна проблема, яку можна легко усунути, замовивши пошкоджений орган як запчастину в багатьох компаніях. Зазначу: комбайн вийшов з ладу на кінець робочого дня. Рано вранці наступного дня я почав обдзвонювати всі відомі й невідомі компанії, які поставляють ці комбайни та запчастини до них, пояснюючи суть своєї проблеми: мені потрібна сепарувальна дека. Відповідь менеджерів була на диво одноманітна: на складі немає таких запчастин, експрес-доставка можлива лише на замовлення, найкоротший термін — 10 днів. Я й сам розумію, що швидка доставка — за подвійну платню, а коштують вони десятки тисяч гривень.
Пробувши пару годин «на телефоні», зрозумів, що ніхто мені сьогодні-завтра не допоможе навіть за подвійну плату. Врожай має бути зібрано вчасно, інакше, самі розумієте, розтягування строків жнивування спричинює значні його втрати. Керівник господарства поставив мені, як головному інженеру, завдання: комбайн не пізніше ніж завтра має працювати в полі за будь-яких обставин. Ідей у голові не так уже й багато, якщо точно — лише одна: виготовити деку самотужки в господарстві.
Для цього було взято трубу (з товщиною стінки — 10 мм) великого діаметра (приблизно 800 мм), вирізано її частину та виготовлено у формі оригінальної деки. Можна також взяти рівний 10-міліметровий лист заліза, вирізати потрібну форму, що відповідає ширині та довжині деки, і на спеціальних станках (якщо у вас є такі в господарстві) вигнути подібно до оригінальної деки. Незалежно від того, яка секція може вийти з ладу (в даному разі — третя), беремо четверту секцію і зміщуємо (переставляємо) її на місце третьої. Це робиться з метою зменшення втрат зерна. Адже в самому кінці обмолочувального ротора, на четвертій деці, зерно в соломі буде майже відсутнє. Так саморобною декою було «заглушено» (обмежено) четверту частину сепарувальної зони. Через чотири години від моменту виготовлення деки комбайн відновив роботу в полі. Збирання ранніх зернових завершилося у заплановані строки. Втрати за відремонтованим комбайном були на рівні допустимих і не відхилялися від норми. Згодом господарство замовило про запас комплекти сепарувальних дек, щоб надалі убезпечити себе від повторення подібної непередбачуваної ситуації.                

Інтерв'ю
Зараз багато говориться про деградацію грунтів. Сайт propozitsiya.com попросив детальніше прояснити суть проблеми і порадити шляхи її вирішення генерального директора Інституту охорони грунтів Ігоря Яцука. І він дав докладне інтерв’ю.   Як... Подробнее
З кожним роком український агробізнес стає більш інноваційним, високотехнологічним та складним. Такі глобальні зміни у колись звичному й традиційному для України секторі вимагають від управлінця нових підходів до ведення бізнесу й... Подробнее

1
0