Спецможливості
Статті

змінять життя сільгоспвиробників на краще?..

11.11.2013
442
змінять життя сільгоспвиробників на краще?..  фото, ілюстрація

У жовтні 2013 р. на засіданні Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин було схвалено два законопроекти: «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення законодавства у сфері сільськогосподарської кооперації)» №  2408а від 21.06.2013 та «Про внесення змін до Податкового кодексу (щодо підтримки фізичних осіб —  сільськогосподарських товаровиробників)» № 2414а від 21.06.2013.

У жовтні 2013 р. на засіданні Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин було схвалено два законопроекти: «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення законодавства у сфері сільськогосподарської кооперації)» №  2408а від 21.06.2013 та «Про внесення змін до Податкового кодексу (щодо підтримки фізичних осіб —  сільськогосподарських товаровиробників)» № 2414а від 21.06.2013.

Чи справді ці зміни будуть корисними та дадуть новий поштовх для розвитку вітчизняної молочної галузі? Коментує законодавчі зміни та ділиться своїми думками щодо перспектив сільськогосподарських кооперацій президент Асоціації виробників молока Андрій Дикун.

Як, на Вашу думку, законодавчі зміни у сфері сільськогосподарської кооперації зможуть допомогти селянам?
— На сьогодні селянам, щоб спільно вирішувати проблеми і відстоювати свої інтереси, потрібно гуртуватися.
Як кооперація допоможе селянам, поясню на конкретному прикладі: власник корови купує корми і ветеринарні препарати, а продає молоко. Наживаються на ньому як у першому, так і в другому випадку. Селянин осібно може придбати, скажімо, ветпрепарати лише за роздрібною ціною. А якщо купуватиме кооператив, то це вже зовсім інші обсяги, і ціна, відповідно, буде нижчою. Те саме — і з продажем молока. Кооператив пропонує переробникові відразу цілу партію молока. До того ж він може дозволити собі користуватися доїльними апаратами й охолоджувальними установками. Таким чином молоко буде вищої якості. А це значить, що переробник муситиме платити вищу ціну.
Для розвитку кооперативів сьогодні не так потрібні гроші, як правильне законодавство.
Візьміть хоча б такий приклад. За нинішнім законодавством кооператив не має права користуватися послугами найманого працівника. А що робити, якщо кооперативу потрібні послуги ветеринара? Цей спеціаліст обов’язково мусить вступити до кооперативу — інакше працювати він не має права. Виходить якась нісенітниця. А якщо у селі взагалі немає ветеринара і потрібно залучати фахівця із сусіднього? Знову незрозуміло, як бути… Тому в цьому законопроекті ми пропонуємо створити правові умови участі фермерських господарств у кооперативах, незалежно від їхнього виду, шляхом отримання статусу повноправного члена кооперативу.
Переконаний, якщо будуть прийняті правильні закони і люди побачать, що кооперативи — це вигідно з економічної точки зору, то процес їхнього об’єднання перебігатиме значно швидше.

Наразі всі розуміють, що ефективний розвиток тваринництва неможливий без активної державної підтримки всіх без винятку товаровиробників, особливо фізичних осіб — виробників молока… Чого чекати від законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу»?
— Працюючи над цим законопроектом спільно із народними депутатами, ми насамперед прагнули повернути прогресивну систему державних дотацій для виробників молока.
Давайте говорити відверто: вартість закупівлі молока у населення не може в повному обсязі забезпечити відшкодування витрат на його виробництво. Для прикладу: прямі субсидії європейським молочним виробникам досягають 140 євро в перерахунку на одну корову або 47 євро на тонну молока. В Україні ці показники не перевищують, відповідно, 80 і 18 євро.
Поточне становище фізичних осіб — виробників молока додатково погіршується внаслідок нерівних умов оподаткування порівняно з юридичними особами. Фізичні особи — давайте називати їх селянами, — не будучи платниками ПДВ, позбавлені можливості отримувати його в складі закупівельної ціни, хоч і сплачують його водночас із купівлею кормів, із розрахунком за послуги ветлікарів, електрику та інші послуги й товари, потрібні для утримання ВРХ.
Коли ми вносили на розгляд ВР цей законопроект, то мали на меті поліпшити саме матеріальне становище фізичних осіб — виробників молока та вдосконалити систему виплати державної дотації промисловим виробникам молока, а також усунути фіскальну дискримінацію фізичних осіб, надавши їм право на отримання спеціальної компенсації у розмірі ставки ПДВ.
Дуже приємно, що держава виявляє зацікавлення у розвитку ринку молочної продукції. Можу сказати, що нині Асоціація виробників молока (АВМ) активно і плідно співпрацює з Департаментом тваринництва Міністерства аграрної політики та продовольства. Останнім часом активну роботу ведуть спільно з Комітетом Верховної Ради із питань аграрної політики та земельних відносин, як результат — погодження на засіданні профільного комітету зазначених вище законопроектів.

Інтерв'ю
Теплица
Сучасне життя диктує необхідність ІТ- модернізації вітчизняних агропідприємств, проте новітніми технологіями поки що володіє лише десята частина підприємств. 
Зараз іде палке обговорення законопроекту про обіг сільськогосподарських земель. Сьогодні з цього приводу збереться комітет ВР з питань аграрної та земельної політики. Напередодні ми поспілкувалися з секретарем комітету Іваном Чайківським... Подробнее

1
0