Спецможливості
Новини

Ситуація з гречкою може повторитися на хлібі та зерні

06.01.2017
1450
Ситуація з гречкою може повторитися на хлібі та зерні фото, ілюстрація
Зерно в цьому, як і минулого сезону, масово скуповували нові політичні еліти. Крім того, в Україні все більше монополізується виробництво хліба

На ринку зернових, як і на ринку гречки, умови тепер диктують монополісти. Такі висновки зробив генеральний директор Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко в інтерв'ю ukrrudprom.ua, пише propozitsiya.com.

За його словами, торішній урожай гречки був скупленихі декількома великими гравцями, а той запас, який залишився, наприклад, у невеликих аграрних господарств, вплинути на ситуацію на ринку вже не зміг. "Та й хто відмовився б від прибутку в 300-400%?", - додав експерт.

Також він зазначив, що зерно в цьому, як і минулому сезоні, масово скуповували нові політичні еліти. Крім того, в Україні все більше монополізується виробництво хліба. "Якщо раніше, наприклад, в кожній області було від трьох до 10 маленьких хлібокомбінатів, то сьогодні на їх місце прийшли комбінати декількох великих виробників - такі, як наприклад, "Одеський коровай", харківська компанія "Кулиниі", які працюють по всій Україні" , - пояснив О.Дорошенко.

Говорячи про динаміку цін в Україні, гендиректор Асоціації зазначив, що на них впливали, як ринкові, так і неринкові чинники. Ринкові - це світові ціни на продовольство. Наприклад, якщо в Європі ціна на якийсь товар знизилася на 1%, то через тиждень-два вона знижується на 1% в Україні. "Причому, пересічний покупець цього навіть не помічає. Йому здається, що це просто продавець поступився йому 1-2 грн на кілограмі м'яса", - пояснює експерт.

Неринкові чинники - це вплив на ринок окремих монополій, як це було з гречкою або хлібом. Наприклад, раніше, в період підйому ціни на гречку її починали імпортувати з-за кордону. В цьому ж році такого не сталося. Ринок замкнулося. Тому і ціни на гречку різко злетіли вгору.

Подібна ситуація могла статися і на ринку хліба, говорить О.Дорошенко. За його даними, окремі виробники ринку планували підняти ціни на 20%. Але не вийшло. Від цієї ідеї тимчасово відмовилися. "Швидше за все, тому, що після того, що творилося на ринку гречки, таке підвищення цін відразу б помітили. Тому виробники планують підвищити ціни на 5% в січні-лютому - цілком нормальний ріст на тлі зростання собівартості виробництва і підвищення мінімальної заробітної плати в хлібопекарської галузі", - резюмував експерт.

Інтерв'ю
Переклад колонки Анни Бабіч, експертки з комунікацій та сталого розвитку в сільському господарстві, для видання European Seed Понад 35 років тому, коли британський професор та історик Роберт Конквест опублікував книгу «Жнива скорботи:... Подробнее
Війна в Україні триває. Наші захисники та захисниці продовжують відважно боротися проти російських окупантів і з кожним днем наближають Перемогу. В той же час, на своєму фронті продовжують працювати і українські аграрії. Попри всі труднощі... Подробнее

1
0