Спецможливості
Новини

Зерно є, експорту бути!

02.07.2012
696
Зерно є, експорту  бути! фото, ілюстрація

Україна - один із найбільших у світі експортерів зерна. Підтвердженням досягнень України в світовій торгівлі зерном є започаткування торгів Причорноморською пшеницею на найбільшій у світі сільськогосподарській біржі світу - Chicago Board of Trade, яка входить у групу CME Group.

Україна - один із найбільших у світі експортерів зерна. Підтвердженням досягнень України в світовій торгівлі зерном є започаткування торгів Причорноморською пшеницею на найбільшій у світі сільськогосподарській біржі світу - Chicago Board of Trade, яка входить у групу CME Group.

Ю. Михайлов
propozitsiya@univest-media.com

Протягом останніх 10-15 років в Україні швидкими темпами розвивалася інфраструктура експорту, в тому числі порти та експортні термінали.
В єдиному на вітчизняних теренах порту, що не замерзає взимку, - Севастополі - понад 15 років працює одна з компаній, що розвиваються найдинамічнішими темпами. Це стивідорна компанія «Авліта», через зерновий термінал якої проходить кожна десята тонна зерна, що експортується.
Гостем цього номера «Пропозиції» є генеральний директор ЗАТ «Стивідорна компанія "Авліта"» Сергій Посохов.

«Пропозиція»: Сергію Валентиновичу, познайомте наших читачів із компанією «Авліта».
С. П.: Компанія «Авліта» створена у 1995 р. на базі виробничих потужностей північного майданчика Севастопольського морського заводу. Протягом свого існування інвестиції в підприємство перевищили 100 млн дол. США.
Компанія «Авліта» має в Севастопольській бухті два причали загальною довжиною 500 м, перевалювання вантажів через які сягає 4,5 млн т/рік. Зерновий термінал має місткість 170 тис. т одночасного зберігання у 15 ємностях: десять «банок» по 10 тис. т і 5 «банок» по 14 тис. т. Потужність перевалювання зерна - 3 млн т/рік, тобто 10% загальної потужності України щодо експорту зерна. Зерновий термінал компанії «Авліта» може щодобово приймати 220 залізничних вагонів і 300 автомобілів.
Складність рельєфу (перепад висот між причалом та залізничною станцією «Макензієві гори» - 100 м) накладає обмеження на напрям перевалювання - переважно експорт - через відсутність потужних тепловозів, які могли б швидко витягати великі обсяги вантажів на таку висоту.
На сьогодні наше першочергове завдання полягає в розширенні майданчиків приймання вантажів на березі та подовженні на 280 м причалу для можливості одночасного завантаження двох суден.
Швидкість завантаження судна - до 2 тис. т/год. Ми можемо завантажувати судна місткістю 65-70 тис. т за їхнього рівня осадки - 14,4 м.
Відмінність нашого портового зернового терміналу від інших полягає в тому, що ми зерно не доробляємо (не сушимо і не очищуємо). Ємності зі зберігання зерна негерметичні, тому його не можна в них довго зберігати.

«Пропозиція»: Як вплинули на роботу компанії обмеження щодо експорту зерна в 2010/2011 маркетинговому році?
С.П.: Безумовно, будь-які обмеження експорту для стивідорних компаній несуть тільки негативні наслідки, оскільки головний показник для нас - обсяг опрацьованого вантажу. У періоди роботи без форс-мажору (квоти), наприклад в 2008, 2009 роках, частка зернових у загальному обсязі становила 60%, а в умовах дії обмежень - в 2010-2011 рр. - тільки 27-28%. В минулому році нам, як і іншим стивідорним компаніям, через введених державою обмежень на експорт (Постанова КМУ № 938 від 04.10.2010 р.), довелося зіткнутися з вичікувальною позицією зернотрейдерів. Протягом першого півріччя вони вважали за краще не експортувати зерно, але після скасування квот, протягом липня-грудня 2011 р., обсяг перевалки зернових на експорт через «Авліта» значно виріс. Це говорить як про потенціал ринку, так і потенціал «Авліти». Всього за минулий рік на глибоководному причалі № 21 опрацьовано 44 зернових судна, на які завантажено понад 1 млн т зерна, що на 6% більше, ніж у 2010 р.
Для компенсації втрат ми вжили заходів щодо збільшення обсягів перевалювання іншого основного для нас виду вантажу - металопродукції, розширили асортимент: окрім традиційних слябів і квадратної заготовки, почали перевалювати плаский лист. Тому, незважаючи на дії квот і мит на експорт зерна, ми перевалили 3,6 млн т генеральних і сипких вантажів, з них зернових - 1 млн 35 тис. т. За підсумками 2011 р., ми перебуваємо в трійці лідерів з перевалювання металопродукції і займаємо п'яту позицію із зернових в експорті через порти України.

«Пропозиція»: Причал компанії «Авліта» розташований посередині між базами Чорноморського флоту Росії та Чорноморського флоту України. Чи на заважає таке його місцезнаходження роботі компанії «Авліта», наприклад, у разі проведення військових навчань, маневрів тощо?
С.П.: Незважаючи на те, що виробнича територія стивідорної компанії «Авліта» безпосередньо прилягає до місць дислокації кораблів Чорноморського флоту Росії і Військово-морських сил України, проблем один для одного ми не створюємо. Проект подовження причалу, який ми невдовзі почнемо реалізовувати, також не призведе до виникнення будь-яких суперечностей, пов'язаних з діяльністю обох військових флотів і комерційною діяльністю підприємств, розташованих в Севастопольській бухті.

«Пропозиція»: Чи існує можливість перевалювання вантажів, першою чергою, з судна на судно (можливо, в перспективі)?
С.П.: Потужності нашої компанії дають змогу перевалювати вантажі з усіх видів транспорту на морський. У прямому варіанті: «судно - судно», перевалювання ні металопродукції, ні зерна ми не здійснюємо. Для зерна це передбачає грейферні розвантаження і завантаження.
«Пропозиція»: А у перспективі?
С.П.: Ми маємо можливість завантажувати судна зерном безпосередньо суден типу «Волга-Дон» (річка-море), що приходять у режимі каботажу, із застосуванням двох мобільних пневморозвантажувачів CHRISTIANSON. Це якісне американське обладнання, встановлене у нас на причалі № 22. Загальна продуктивність двох пристроїв - 600 т/год.
Ми мали практику завантаження суден зерном в такому режимі в 2009 р. У 2012 р. ми відпрацювали такий самий варіант розвантаження та навантаження зерна на судно з однієї великою вітчизняною зерновою компанією.

«Пропозиція»: Які компанії мають можливість користуватися послугами компанії «Авліта»?
С.П.: Наша компанія відкрита для всіх клієнтів, які зацікавлені реалізувати в своїх бізнес-проектах наші перевантажувальні потужності, логістичні переваги регіону, а також незамерзання Севастопольської бухти. Сьогодні, наприклад, нашими клієнтами є відомі зернотрейдери, такі як: «Хлібінвестбуд», Cargill, Louis Dreyfus, ACTI, East Grains (Clariti), Noble, ULF. З перевалювання металу ми працюємо з Індустріальним Союзом Донбасу і «Метінвестом», в активному діалозі - з іншими учасниками ринку.

Інтерв'ю
Ранньою весною, коли раптом всі прокинулися і кинулися купувати добрива, західноукраїнським аграріям почали дзвонити від імені відомого місцевого дилера сільгоспхімії з вигідними пропозиціями на умовах передоплати. Коли товар не приходив і... Подробнее
Посівам сільськогосподарських культур в Україні шкодять близько 700 видів бур’янів. Усього некультивованих рослин у нашій державі налічується понад 3500 видів. Бур’яни «паразитують» у посівах культур, пригнічуючи їхній потенціал і знижуючи... Подробнее

1
0