Спецвозможности
Новости

Земля — життєдайний ресурс: може реанімувати навіть вимерлі села

07.08.2009
778
Земля — життєдайний ресурс: може реанімувати навіть вимерлі села фото, иллюстрация

Держкомзем напрацьовує окрему програму використання угідь таких населених пунктів

Держкомзем вдався до розроблення цільової програми відновлення використання земель, виключених із реєстру сіл. "Нині, - розповів під час засідання прес-клубу, присвяченого розвитку сільських територій, заступник голови Держкомзему Антон Третяк (на знімку), - спільно з громадськістю опрацьовується програма щодо відновлення використання земель у цих "згасаючих" селах, де ми хочемо внести зміни до земельного законодавства, щоб зробити тут довічне успадковане володіння. Йдеться про створення родинних садиб, щоб земля залишалася за родиною і вона мала право довічно володіти цією земельною ділянкою, успадковувати, але не продавати...".
А взагалі, на думку Антона Третяка, який у своїй доповіді спирався на дані проекту ЄС "Аналіз аграрного сектору України", саме реформи в АПК призвели до зростання безробіття в сільських районах країни. За його інформацією, майже 30 відсотків усіх безробітних живе у сільській місцевості. Причому найвищий рівень непрацевлаштованих - серед молоді. Для 55 відсотків сільського населення ведення сільського господарства на присадибних ділянках є основним джерелом доходу. Кількість осіб, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях у сільській місцевості з року в рік також зменшується. Ще одна тенденція - все більше селян працює не за місцем основного проживання, а за межами свого населеного пункту.
Таким чином, треба усвідомлювати, що за роки земельної реформи сільське населення значно відійшло від сільськогосподарської діяльності, бо саме агровиробництво у нас скоротилося, водночас не були розвинуті інші види діяльності на селі.
На думку заступника голови Держкомзему, за такої ситуації у прагненні допомогти селу треба зглянутись на досвід ЄС, де здебільшого кошти направляють на розвиток сільської місцевості, а не на сільськогосподарське виробництво. Ми теж повинні зрозуміти, яким шляхом далі йти: чи виділяти більше коштів на підтримання виробництва, чи, навпаки, думати над зміною акцентів - структуризацію діяльності в сільській місцевості, поліпшення інфраструктури, підвищення використання потенціалів і, зокрема, природного потенціалу землі, який є у сільській місцевості?
Антон Третяк поінформував про основні напрями вирішення проблем розвитку сільських територій на 2010-2020 роки, передбачені у Державній програмі розвитку земельних відносин, розробку якої завершує Держкомзем:
- На перше місце ми поставили розвиток економічних відносин власності на землю та інші природні ресурси. На друге - збалансування розвитку сільських територій шляхом використання інвестиційного потенціалу землі та інших природних ресурсів, який ми маємо. На третє - питання зонування земель як одного із шляхів раціонального розвитку сільських регіонів, щоб була прозора картина того, що ми маємо на селі не тільки для органів самоврядування, а й для інвесторів, підприємців...

Міжнародна класифікація сільських територій на рівні округів, областей
1. Переважно сільські території - більш як половина населення живе в сільській місцевості (тобто там, де щільність населення - менш ніж 50 осіб на квадратний кілометр.
2. Відносно сільські території - де від 15 до 50 відсотків населення живе в сільській місцевості.
3. Переважно міські території - менш як 15 відсотків населення живе в сільській місцевості.
 
У ЄС поняття "сільський розвиток" включає:
1) збільшення конкурентоспроможності аграрного сектору;
2) поліпшення стану навколишнього середовища і сільських територій;
3) поліпшення якості життя в сільській місцевості.

Доповіді вислуховувала
Галина Квітка

Интервью
Несколько месяцев назад компания «Финтех.Про» запустила уникальную платформу AgroАpp, которая помогает сельхозпроизводителям быстро получить финансирование без процентов и часто даже без залога. С сервисом уже сотрудничают лучшие банки... Подробнее
В последнее время площадь пустынных и непродуктивных земель в мире постоянно растет. Пустыни уже занимают более 17 млн км2 или около 12% всей поверхности суши. Ученые всего мира обеспокоены такой

1
0