Спецможливості
Новини

«Зелений тиждень-2013» у Берліні: пий, їж, «бізнесуй»…

13.02.2013
645
«Зелений тиждень-2013»  у Берліні: пий, їж, «бізнесуй»… фото, ілюстрація

З 18 по 28 січня цього року в столиці Німеччини, Берліні, пройшла найбільша в світі щорічна продовольча виставка «Зелений тиждень». Уперше «Зелений тиждень» відбувся в далекому 1926-му і проходив щорічно, за винятком воєнних років (у 1938 р. виставка також не відбулася з причини спалаху ящуру).

З 18 по 28 січня цього року в столиці Німеччини, Берліні, пройшла найбільша в світі щорічна продовольча виставка «Зелений тиждень». Уперше «Зелений тиждень» відбувся в далекому 1926-му і проходив щорічно, за винятком воєнних років (у 1938 р. виставка також не відбулася з причини спалаху ящуру).

Ю. Михайлов
propozitsiya@univest-media.com

Цього року у виставці брали участь 1630 учасників із 67 країн світу (2012 р. — 1624 учасники з 59 країн). Дебютантами цьогорічного «Зеленого тижня» стали Косово та Судан. За оцінками організаторів виставки, «Зелений тиждень» відвідали понад 400 тис. осіб. Загалом площа виставки становить 11,5 га в 26 критих залах.
«Зеленотижневі» національні кухні, «винні острови»
та пивні ріки
Мета виставки — показати різноманіття кухонь світу, познайомити відвідувачів з особливостями національних кухонь (страв), провести маркетингове експрес-дослідження перспектив нових видів продовольства, знайти нових клієнтів на продукцію харчової промисловості країни (адже серед відвідувачів не тільки пересічні громадяни, але й бізнесмени).
От, наприклад, новачок цього року  — Судан. Експонент дав можливість ознайомитися відвідувачам із такими суданськими стравами, як фалафель (невеликі котлетки з меленого турецького гороху, або нуту, підсмажені на рослинній олії, що подають разом із маринованими овочами, гострим соусом та тахінним (кунжутовим) соусом, дуже популярні по всій Північній Африці та на Близькому Сході), домашній сир із пажитником і чорним тмином.
Серед 26 залів виставки «Зелений тиждень» розкидані численні «винні острови», де можна продегустувати вина з «нового світу»: Австралії, Південної Африки, Аргентини та Чилі. Але вина пропонують також у ресторанах численних «традиційних» винних країн — Франції, Італії, Іспанії, Греції тощо. Сподобалося вино — ласкаво просимо до супермаркетів.
Практично в експозиціях усіх країн наявне пиво. Навіть якщо випивати по келиху пива кожного найменування, то дегустація могла б розтягнутися десь на рік. На виставці представлено майже все: від «Гінесу» та «Ньюкасл браун» до пива з Індії та Кенії. Зрозуміло, що в цьому сегменті продовольства Україна гідно представлена пивом «Оболонь».

Гастрономічно-алкогольні акценти «зеленої» виставки
Зупинюся побіжно на українській експозиції. Попри своє критичне ставлення до нашого аграрного міністерства і тих, хто в ньому відповідає за організацію міжнародних виставок, експозиція України на цьогорічному «Зеленому тижні» зробила хоча й малесенький, але крок уперед. Йдеться про відновлення роботи українського ресторану. У 2010 р. узагалі була катастрофа через спробу організаторів експозиції завезти продукцію без оформлених належним чином дозвільних документів. Тож 2011 р. ресторану не було. Минулого року відвідувачів українського залу (так само, як і російського) пригощала якась німецька компанія з дивною назвою «Петергофф». Цього року український ресторан нарешті з’явився. Асортимент українських страв не бозна який, але все ж… Але, як люблять висловлюватися наші чиновники, «у нас є великий потенціал!».
Ось так виглядало меню (крейдою на шкільній дошці — оригінально!) в ресторані української зали (ціни, зрозуміло, в євро): борщ/солянка (2,50), картопляна печеня зі свининою (3,00), смажена печінка з цибулею (3,00), свинячий або курячий шашлик (3,00), смажене філе пангасіуса (3,00), кільце домашньої ковбаси (5,00), вареники з картоплею, вишнею або свининою (3,00), пиріжки або млинці з сиром або повидлом — (1,00), бутерброд із салом, ковбасою або оселедцем (1,00), нарізана свинина (3,00), салат із буряку з чорносливом.
Продукції на продаж в українському залі практично не було (їж, пий, смакуй, але не винось). Ну, хіба що можна було купити німецькі сирки в шоколаді та ковбасу, закуплену організаторами української експозиції в найближчому берлінському супермаркеті. Ще можна було купити традиційний «український делікатес» — чорну ікру з Росії (100 г баночка — 60 євро).
Ну й, безумовно, великий асортимент міцних алкогольних напоїв — горілок і бренді. Хоча міцними алкогольними напоями на «Зеленому тижні» здивувати важко. Білоруська експозиція — виключно горілка, російська, — само собою, — безмірно. А ще ж шнапси, віскі (шотландські, ірландські, канадські). До речі, канадці рекламували дуже смачну «вогняну воду» — суміш віскі з кленовим сиропом.
 Закінчуючи «гастрономічну» тему, зазначу, що традиційно другий за розміром зал на виставці (після німецького) займає експозиція Росії. Попри те, що Росії зрештою теж вдалося відкрити свій ресторан, він цілими днями був порожнім, бо кого заманиш отаким убогим меню з шести страв за просто-таки «скаженими» цінами.
Ну, й результат «російської гостинності» — порожні столи навіть в «годину пік». І не рятували ситуацію навіть якісь шаманські танці з бубнами.
Так що українська експозиція, порівняно з російською, — ще ого-го!
«Зелений тиждень» — це не лише величезний ресторан, а й...
Але не слід вважати, що «Зелений тиждень» — це лише якийсь величезний ресторан. Десь третина зал присвячена городництву, хатньому комфорту, є велика зала з усілякими свійськими тваринами (ВРХ, коні, кози, свині, кролі та птиця), зала органічних харчів, зала сільськогосподарської техніки та біопалив.
На експозиціях останньої зали зупинюся трохи докладніше.
Шведська компанія «ДеЛаваль» демонструвала відвідувачам свого доїльного робота в дії (хоча назвати це новинкою важко — я його бачив у Швеції ще десять років тому). Але малі діти та їхні батьки були в захваті.
Компанія «КЛААС» демонструвала останню модель своїх потужних зернозбиральних комбайнів Lexion-780.
Але справжньою сенсацією виставки стала концепція Etrion400 компанії «КЛААС». Etrion400 — це гібрид гусеничного трактора з автомобілем потужністю від 400 к. с., повністю роботизованого, що керується за допомогою GPS точністю до двох сантиметрів. Колеса та гусенична стрічка приводяться в дію за допомогою електроурухомників. Колеса цьому «гібриду» потрібні для пересування автошляхами загального користування та для здійснення розворотів із мінімальним радіусом на полі. На виставці був представлений прототип масштабом 1:2. Фірма планує закінчити роботу над цією концепцією протягом десять років.
Велика частина павільйону була присвячена біопаливам.
Будемо відвертими: Європа донедавна була трохи схиблена на біопаливах, але все голосніші заклики до згортання цієї теми досягли мети: годі використовувати сільськогосподарські землі під вирощування продукції для нехарчових цілей, в той час, як ціни на харчі постійно зростають. З 1 січня 2013 р. для біодизеля, чистої рослинної олії та традиційного дизельного палива ставка енергетичного податку є однаковою — 0,45 євро/л, що робить біопалива неконкурентоспроможними порівняно з нафтопродуктами.
«Пропозиція» про неконкурентоспроможність біопалив порівняно з нафтопродуктами, писала ще кілька років тому. Українським лобістам біопалив удалося «протягнути» через Верховну Раду вигідний для них закон. Але тепер, сподіватимемося, ці дурниці з біопаливами в Україні закінчаться. (А вітчизняним виробникам ріпаку слід добряче поміркувати над своєю подальшою маркетинговою стратегією.)
Ну що ж, на «Зеленому тижні» Асоціація німецької біопаливної промисловості демонструвала свою «лебедину пісню»: техніку, спроможну працювати не тільки на біодизелі (використання останнього має цілу низку суттєвих недоліків), але й на чистій рослинній олії.
Участь у виставці «Зелений тиждень» — це чудова нагода просувати власне продовольство на світових ринках. На жаль, після п’ятнадцяти років участі в цьому найбільшому в світі заході українські чиновники все ще тільки говорять про потенціал…

Інтерв'ю
Demydov1
В унікальній споруді на території арктичного архіпелагу Свальбард у Норвегії не так давно офіційно відкрито Всесвітнє сховище насіння. Дбаючи про майбутнє планети, людство прагне зберегти генофонд
Валерій Давиденко, народний депутат України
Чутки про відставку Кутового, підтримка кооперативного руху і малих виробників ці та інші актуальні питання propozitsiya.com погодився висвітлити народний депутат України Валерій Давиденко. 

1
0