Спецможливості
Техніка та обладнання

Здоровий грунт — здорове майбутнє

05.10.2010
965
Здоровий грунт —  здорове майбутнє фото, ілюстрація

Основне багатство будь-якої держави - це земля. Проблема збереження і підвищення грунтової родючості - на першому місці у всіх цивілізованих країнах світу. 

Основне багатство будь-якої держави - це земля. Проблема збереження і підвищення грунтової родючості - на першому місці у всіх цивілізованих країнах світу. 

Земля родить один раз на рік, і використати таку можливість слід з екологічною ефективністю для себе, крім того, якнайменше нашкодити землі, тому що ми маємо думати й про завтрашній день.
Майбутній урожай і якість вирощеної продукції значною мірою залежать і від обробітку грунту.
Для прикладу розглянемо конструкції культиваторів вітчизняного виробника.
За конструкцією культиватори різні, проте у них одна мета - підготувати якнайкраще і якнайдбайливіше грунт під посіви зернових чи технічних культур. І тому вітчизняним виробником закладається унікальна конструктивна думка.
Культиватор КШН-5,6 "Резидент" призначений для основного обробітку грунту без перегортання його поверхневого шару і може використовуватись у всіх сільгоспзонах України. Підприємство-виготовлювач - ВАТ "Галещина, машзавод" Полтавської області, Україна.
Культиватор складається з: центральної рами, обладнаної гідросистемою, двох бічних піврам; опорних коліс; колісної підвіски; робочих органів. Бічні піврами з'єднані з центральною рамою шарнірно, що дає змогу під час транспортування за допомогою гідравліки складати піврами, зменшуючи ширину культиватора. Шарнірно прикріплена до рами колісна підвіска з двома колесами на пневматичних шинах у робочому положенні піднімається за допомогою гідросистеми. Гідравлічна система складається з трьох гідроциліндрів, рукавів високого тиску, кранів, металевих оливопроводів. Усі елементи гідравлічної системи з'єднані між собою за допомогою штуцерів.
Робочими органами культиватора є лемеші, диски та котки. Леміш складається із стояка та розпушувача з накладками. Кожний леміш до рами кріпиться жорстко за допомогою осі та болта. Середні диски на культиваторі встановлено спарені, а крайні - правий і лівий - одинарні. Кожний диск змонтовано на цапфі стояка за допомогою двох роликопідшипників. До рами диски кріпляться кронштейнами за допомогою осі та гайки. Котки кріпляться до рамки за допомогою двох підшипникових вузлів, а рамка кріпиться до рами за допомогою кронштейнів і гвинтових стяжок. Котки, ущільнюючи грунт, додатково ще подрібнюють його, вирівнюючи поверхню.
Обслуговування культиватора забезпечується повною мірою. Передбачено виставляти глибину розпушування як найменшу, так і найбільшу (від 6 см до 16 см). Доступна заміна спрацьованих робочих органів. Найспрацьовуваніша деталь - розпушувач, проте його можна розвертати іншим боком у міру спрацювання, що вдвічі подовжує термін служби. Права і ліва накладки мають наплавлену різальну кромку, тому під час роботи вони й самозагострюються.
Культиватор рекомендується застосовувати на важких грунтах після оранки для культивації передпосівного обробітку грунту. Використовується також для передпосівного обробітку грунту без оранки, після збирання зернових і просапних культур для підготування висівання проміжних і озимих культур.
Унікальну конструкцію чизель-дископака ЧД-4,0 використовують у ресурсоощадній технології, він усе більше завойовує позитивну оцінку у споживача (виробник - "Агромаш", СП "Краснянське" Вінницької області).
Чизель-дископак ЧД-4,0 - навісний комбінований агрегат, призначений для нарізання щілин у грунті для накопичення продуктивної вологи з одночасним розпушуванням і вирівнюванням поверхневого шару грунту. Агрегат здійснює розпушування грунту без обертання шару на глибину більшу, ніж за традиційної схеми обробітку, і забезпечує загортання рослинних решток у верхньому шарі грунту (не менше 80%).
Чизель-дископак рекомендовано для використання в різних грунтово-кліматичних зонах на грунтах із різним механічним складом. Агрегат, утворюючи щілини, забезпечує накопичення вологи в період осінь-зима-весна, яка використовується рослиною під час її розвитку. Відомо, що найкраще забезпечення рослин вологою впродовж вегетаційного періоду відбувається з шарів грунту на глибині 20-30 см, де волога надійно зберігається. Короткочасні літні дощі зволожують тільки верхній шар грунту і не забезпечують водою рослини через швидке випаровування вологи за літніх високих температур. Літні дощі мають зливовий характер, а недбало доглянутий грунт не в змозі поглинати дощову воду. Нерівномірний розподіл її рельєфом поля та стікання в низини значно зменшують користь літніх дощів, а часто завдають шкоди грунту від водної ерозії. Крім забезпечення водно-повітряних умов для росту рослин і боротьби з бур'янами, використання цієї машини створює умови, які сприяють гуміфікації рослинних решток. Цей процес значно активізується за поверхневого загортання рослинних решток. Поверхневий обробіток сприяє вільному доступу повітря, систематичному зволоженню росою і дощами, що значно збільшує кількість мікроорганізмів, у результаті чого відбувається швидке розкладання рослинних решток, що збагачує верхній шар грунту гумусом. Такий грунт має підвищену стійкість проти надмірного ущільнення, водної та вітрової ерозії. Чизель-дископак, маючи блочно-модульну конструкцію, стає ефективнішим, ніж інші агрегати, під час обробітку полів з рельєфним утворенням "блюдець", долин і косогорів.
Чизель-дископак є новим агрегатом і має унікальну конструкцію робочих органів. До чизельних робочих органів належать лапи комбінованої дії, які діють як:
n чизель, принцип роботи якого полягає в підрізанні та незначному бічному і вертикальному переміщенні грунту з ефектом додаткового розпушення;
n плоскоріз, яким досягається розпушення і підняття (до 10 см) розпушеного шару грунту;
n щілиноріз, який нарізає щілини для поліпшення дренажу, накопичення осінньо-весняних вод і забезпечення захисту від ерозії.
Залежно від потреб господарства, користувач може використовувати кожний модуль як окрему машину, а також обидва модулі разом. У цьому полягає особливість конструкції машини. Крім того, робочий орган глибокого розпушування являє собою оригінальну конструкцію, яка поєднує функції різного обробітку грунту (чизелювання, розпушування, щілювання, плоскорізного обробітку), чим забезпечуються кращі умови для розвитку рослин. Поєднання операцій глибокого розпушування і поверхневого обробітку забезпечує підготування грунту до сівби за один прохід, завдяки чому знижуються витрати палива на 36% і затрати праці - на 67 відсотків.
Спостереження та випробування свідчать, що чизель-дископак має надійну конструкцію та забезпечує необхідний якісний поверхневий обробіток грунту, сприятливий для проростання та вегетації рослин.
Глибокорозпушувач навісний ГР-4,3 (виробник - ТОВ НВП "Білоцер-ківМАЗ") призначений для глибокого обробітку ущільнених грунтів (на глибину 25-50 см) різного механічного складу для захисту грунту від ерозії. Із руйнуванням ущільнених грунтів без перевертання пласта створюється зона поліпшеного водно-повітряного режиму грунту, що попереджує розвиток ерозії грунту з можливістю накопичення вологи.
Глибокорозпушувач агрегатується з енергозасобом 3 класу, який обладнаний агрегатною системою та укомплектований поздовжніми тягами. Переведення агрегату з робочого положення в транспортне і навпаки здійснюється гідросистемою трактора.
Агрегат має такі основні складові: рама основна, на якій у певному порядку розташовані грунторозпушувальні лапи, причіпний пристрій, два регулювальних пневматичних колеса. Під час руху агрегату полем грунторозпушувальні лапи заглиблюються в грунт, піднімають його і створюють на робочій глибині канали для накопичення вологи. Наявність двох рядів грунторозпушувальних лап забезпечує якісний обробіток грунту та убезпечує від появи польових "блюдець". Під час виконання операції розпушування без перевертання пласта спостерігається поліпшення водно-повітряного режиму грунту, що перешкоджає розвитку ерозії і сприяє накопиченню вологи. Глибина обробітку регулюється положенням пневматичних коліс за допомогою пальців. Рекомендується проводити такий обробіток грунту не рідше ніж один раз на три-чотири роки.
Культиватори зарубіжних виробників, що працюють на ланах України, також завойовують авторитет користувачів.
Аналіз особливостей конструкції культиватора Top Down TD 400 фірми VADERSTAD - VERKEN AB. (Швеція) дає змогу зробити висновок, що культиватор призначений для поверхневого обробітку грунту на глибину від 5 см до 25 см після збирання сільськогосподарських культур як для подрібнення решток, так і мульчування їх. Використовується культиватор і для повторного поверхневого обробітку грунту, що сприяє проростанню культурних рослин.
Конструкція культиватора складається з: рами, сниці, ходової системи, розпушувальних лап для подрібнення пожнивних решток, вирівнювачів, ущільнювальних котків, гідросистеми, електросвітлової сигналізації.
Основним несучим елементом культиватора є рама. Спереду внизу рами, на попередній шарнірній осі, встановлено сницю. Для надання системі жорсткості у вертикальній площині середня частина сниці та рама з'єднані між собою гідроциліндром, який одночасно дає змогу регулювати висоту розташування провушини сниці залежно від положення причіпної серги трактора. Ліворуч і праворуч від рами шарнірно кріпляться секції робочих органів. За допомогою двох гідроциліндрів секції можуть займати робоче або транспортне положення.
Ходова система культиватора складається з двох пневматичних коліс, встановлених на спільній осі, яка, своєю чергою, через перехідну рамку і два силові гідроциліндри шарнірно кріпиться до рами.
Розпушувальні лапи долотоподібного типу (16 шт.) розташовані послідовно у чотири ряди на середніх поперечних брусах. Кожна з лап шарнірно закріплена до поперечної балки та обладнана гідравлічним обмежувачем тиску, завдяки чому під час наїзду на перешкоду (велике каміння, дуже ущільнений грунт тощо) лапа відхиляється назад і вгору, уникаючи пошкодження. Залежно від умов роботи та вимог до обробітку грунту, можуть використовуватися долотоподібні лапи різної ширини (50, 80 або 120 мм) або стрільчасті лапи шириною захвату 300 міліметрів.
Вирівнювач поверхні грунту складається з 12 зірочкоподібних сферичних дисків, установлених відносно поверхні землі так, що нижні пелюстки дисків, взаємодіючи з грунтом, надають їм обертового руху, чим досягається рівномірне розрівнювання розпушеного поверхневого шару грунту. За допомогою важелів, закріплених у середній частині бруса кожної із секцій вирівнювача і з'єднаних із штоками гідроциліндрів, регулюється глибина ходу зірочкоподібних дисків, підвищуючи або знижуючи їхню активність.
На культиваторі застосовують ущільнювальні котки рубчастого типу. Кожна з секцій котка набрана з окремих порожнистих кілець, закріплених на спільному валу, який своїми цапфами кріпиться на підшипникових опорах. Обидві секції котків установлені фронтально в один ряд за вирівнювачами грунту. Порожнисті кільця утворені зварюванням штампованих окремо сталевих тарілок, у результаті чого робоча частина кожного з утворених таким способом кілець являє собою двобічну реборду.
Гідросистема культиватора забезпечує функціонування всіх вузлів та агрегатів, які під час роботи культиватора мають часто змінювати своє положення: піднімання та опускання ходових коліс і сниці, переведення в транспортне або робоче положення бічних секцій робочих органів, регулювання глибини ходу розпушувальних дисків, лап, вирівнювача поверхні грунту та ущільнювальних котків.
Крім того, всі долотоподібні лапи обладнані індивідуальними запобіжниками-гідроциліндрами, які паралельно з'єднані в одну групу. Робочий тиск гідроциліндрів підтримується двома гідроакумуляторами та контролюється манометром. Системи енергозасобу і культиватора з'єднуються між собою за допомогою швидкоз'єднувальних розривних муфт. Керування гідросистемою здійснюється з робочого місця оператора за допомогою виносних кнопок гідророзподільників. За допомогою електросвітлової сигналізації спрацьовують стоп-сигнал і повороти, забезпечуючи безпеку руху агрегату під час його пересування дорогами загального призначення.
Технологічне обслуговування культиваторів полягає у встановленні глибини обробітку грунту робочими органами. Крім того, залежно від твердості грунту, регулюють тиск у гідравлічних запобіжниках долотоподібних лап. Усі роботи, пов'язані з технологічним обслуговуванням культиваторів, виконує один тракторист.
Технічне обслуговування культиваторів назагал безпечне та легке. До всіх робочих органів та місць обслуговування культиваторів доступ зручний. Інструментів, які входять до комплекту трактора, достатньо для технічного обслуговування культиваторів.
Час на щозмінне технічне обслуговування - від 0,08 год до 1,2 год, середній час переведення з транспортного положення в робоче - від 0,05 до 0,08 год, час на агрегатування з трактором - до 0,05 години.
За ствердженням фахівців, культиватори відповідають усім сучасним вимогам щодо грунтообробних машин. Культиватори КШН-5,6 "Резидент", чизель-дископак ЧД-4,0, глибокорозпушувач навісний ГР-4,3, Top Down TD 400 забезпечують високу пристосованість до різних умов роботи, технічну та технологічну надійність. Вони прості в технічному і технологічному обслуговуванні, мають високу технологічну "гнучкість". Їх використовують в АПК України у технологічній схемі з багатоцільовим призначенням для обробітку грунту.

Л.Ткаченко,
провідний інженер УкрНДІПВТ
ім. Л. Погорілого

Інтерв'ю
ТОВ «Крамагросвіт» розташоване на Донеччині, у Краматорському районі (раніше Слов’янський), утім, попри війну, підтримує продовольчу безпеку країни. Це одна з найнебезпечніших зон України – там ще у 2014 році точилися бої, які не вщухають... Подробнее
Коротенька замітка на propozitsiya.com про бажання компанії Nestle купувати в Україні сушені овочі досі утримує абсолютний рекорд переглядів на сайті. Прояснити специфіку цього ринку і застосовуваних тут технологій ми попросили... Подробнее

1
0