Спецможливості
Новини

За­тя­гу­ю­чи па­с­ки, не за­дих­ну­ти­ся б... Аналізу­ю­чи «ан­ти­кри­зо­вий па­кет» уря­ду

08.05.2014
925
За­тя­гу­ю­чи  па­с­ки, не  за­дих­ну­ти­ся б... Аналізу­ю­чи «ан­ти­кри­зо­вий па­кет»   уря­ду фото, ілюстрація

Вже не секрет: Україна на межі банкрутства. Не говорити про це може тільки ледачий. Але запитання руба: що з цим робити? Просити чергові кредити у МВФ та інших міжнародних структур, підвищувати ефективність виробництва та продуктивність економіки чи скорочувати витрати на все, що можна? Схоже, поруч із перспективою отримання кредитів, уряд обрав саме останній шлях. Тому і запропонував суспільству та економічному сектору, у тому числі і аграріям, «затягнути паски». Що ж з цього вийде?

Вже не секрет: Україна на межі банкрутства. Не говорити про це може тільки ледачий. Але запитання руба: що з цим робити? Просити чергові кредити у МВФ та інших міжнародних структур, підвищувати ефективність виробництва та продуктивність економіки чи скорочувати витрати на все, що можна? Схоже, поруч із перспективою отримання кредитів, уряд обрав саме останній шлях. Тому і запропонував суспільству та економічному сектору, у тому числі і аграріям, «затягнути паски». Що ж з цього вийде?

О. Пе­т­ру­ня
Спеціаль­но для жур­на­лу «Про­по­зиція»

Ко­ли Ар­сеній Яце­нюк і йо­го ко­ман­да увійшли до будівлі Кабміну, во­ни с жа­хом ви­я­ви­ли, що по­пе­ред­ни­ки, а са­ме уряд Ми­ко­ли Аза­ро­ва, за­ли­ши­ли їм ду­же не­приємну спад­щи­ну — «дірку» в бю­д­жеті розміром май­же 300 млрд грн. Не­дов­го ду­ма­ю­чи, Ар­сеній Пе­т­ро­вич вніс про­по­зицію: тре­ба уріза­ти бю­д­жетні апе­ти­ти і прий­ня­ти па­кет ан­ти­кри­зо­вих за­ходів.
Се­ред го­ло­вних — підви­щен­ня по­датків, цін на паль­но-ма­с­тильні ма­те­ріали, про­дук­ти, по­до­рож­чан­ня ко­му­на­ль­них по­слуг, урізан­ня пільг та приві­леїв. Потім, прав­да, уря­довці щось тро­хи пе­ре­ду­ма­ли міня­ти, але все ж «су­пе­ре­ко­номія» вже, як ка­жуть, на марші.

Страшилка для великого бізнесу
Перш за все, як і очіку­ва­лось, до­ве­деть­ся трішки по­ст­раж­да­ти ве­ли­ко­му капіта­лу. Але зовсім трішки. Бо йо­го ос­но­ви, як обіця­ють, не бу­дуть знач­но по­шко­д­жені.
Ну ось, збільшить­ся вдвічі рен­та за ко­ри­с­ту­ван­ня ко­ри­сни­ми ко­па­ли­на­ми. «Ми чу­до­во усвідо­млюємо, за­раз бу­де підня­тий крик, що зни­ка­ти­муть ро­бочі місця, за­кри­ва­ти­муть­ся підприємст­ва, — ска­зав при цьо­му Ар­сеній Пе­т­ро­вич. — То­му ми піднімаємо вдвічі і чітко за­яв­ляємо, що це не впли­не на кон­ку­рент­ну спро­можність гірни­чо­го ком­плек­су, такі та­ри­фи є і на кон­ку­рент­них ви­роб­ницт­вах у тій же Росії».
Бу­де та­кож підви­ще­на пла­та за наф­ту і га­зо­вий кон­ден­сат. Вод­но­час по­си­лить­ся кон­троль за відра­ху­ван­ня­ми до бю­д­же­ту з бо­ку ком­паній, у яких дер­жаві на­ле­жить кон­троль­ний па­кет. Піднімуть та­кож ак­цизні збо­ри на ал­ко­гольні на­пої та тю­тю­нові ви­ро­би.
А ще уряд про­по­нує за­про­ва­ди­ти про­гре­сив­ну шка­лу опо­дат­ку­ван­ня до­ходів фізич­них осіб. Про що йдеть­ся? Ті, хто за­роб­ляє 300 тис. грн, пла­ти­ти­муть 20% по­дат­ку, хто за­роб­ляє по­над 500 тис. грн — 25%. «Мо­ва йде про 300 тис. гро­ма­дян, які во­лодіють 60% фінан­со­вих ак­тивів Ук­раїни, — по­яс­нив Ар­сеній Яце­нюк. — 1,7% ба­га­тих ук­раїнців по­винні за­пла­ти­ти по­дат­ки, щоб 98% ук­раїнців відчу­ли, що в країні на­став час соціаль­ної спра­вед­ли­вості».

За­гро­за для ма­ло­за­без­пе­че­них
Порівня­но з олігар­ха­ми та про­сто ско­ро­ба­гать­ка­ми, які якось пе­ре­жи­вуть такі «серй­озні» для се­бе ча­си, все інше на­се­лен­ня Ук­раїни бу­де у за­руч­ни­ках об­ста­вин, з яки­ми не мо­же спра­ви­ти­ся уряд.
Перш за все, він, цей «до­б­рий» уряд, про­по­нує підня­ти та­ри­фи на при­род­ний газ та енер­го­носiї для на­се­лен­ня. При цьо­му збільшує на­дан­ня суб­сидій. Ви­прав­до­ву­ю­чи та­кий крок, прем’єр-мі­ністр ка­же: мов­ляв, на сьо­годнi ук­раїнцi пла­тять за газ 84 дол. за 1000 м3, тодi як у сусiднiй Росiї ця цiна ста­но­вить 128 дол.
До­да­мо, що мінімаль­ну зар­пла­ту та про­жит­ко­вий мінімум про­тя­гом цьо­го ро­ку уряд вирішив не зміню­ва­ти. Ан­ти­кри­зо­вий план уря­ду вклю­чає і ско­ро­чен­ня на 10% пра­цю­ю­чих в ор­га­нах дер­жав­ної вла­ди. Та­ким чи­ном, із 249 тис. чи­нов­ників бу­де ско­ро­че­но 24 тис. Вод­но­час пла­нується про­да­ти 50% усь­о­го ав­то­пар­ку підприємств ор­ганів дер­жав­ної вла­ди.
Які ж скорочення в агросекторі?
Нас, зви­чай­но, по­над усе ціка­вить те, що ж про­по­нується зро­би­ти з аг­рар­ним сек­то­ром. Які ви­про­бу­ван­ня мо­жуть ви­па­с­ти на йо­го до­лю?
Так ось: у сфері аг­ро­про­мис­ло­во­го ком­плек­су Кабмін про­по­нує при­слу­ха­тись до про­по­зиції асоціацій та під­приємців і за­про­ва­ди­ти ПДВ на ек­с­порт зер­на. «Це ті 20%, які ек­с­пор­те­ри зер­на не спла­чу­ва­ли в бю­д­жет», — за­зна­чив Ар­сеній Яце­нюк. На­томість усю га­лузь АПК на за­галь­ний по­ря­док на­ра­ху­ван­ня ПДВ виріше­но не пе­ре­во­ди­ти. Ра­зом з тим, уряд про­по­нує по­вер­та­ти бор­ги з ПДВ (не відшко­до­ва­но на сьо­годні 21,6 млрд грн) ви­да­чею облігацій внутріш­ньої дер­жав­ної по­зи­ки.
Ха­рак­тер­но, що 27 бе­рез­ня ц. р. бу­ло вне­се­но зміни до Дер­жав­но­го бю­д­же­ту Ук­раїни на 2014 р., в яко­му на сільське гос­по­дар­ст­во бю­д­же­том виділяється 1,6% (6,8 млрд грн) за­пла­но­ва­ної ви­дат­ко­вої ча­с­ти­ни, що оз­на­чає змен­шен­ня фінан­су­ван­ня на 1,7 млрд грн, або на 19,9%, порівня­но із по­пе­ред­ньо за­твер­д­же­ним ко­ш­то­ри­сом.
Як­що го­во­ри­ти кон­крет­но, то най­біль­шо­го змен­шен­ня за­зна­ли: підтрим­ка сільсько­го­с­по­дарсь­ких то­ва­ро­ви­роб­ни­ків — на 818,8 млн грн, або на 45,3%, та сфе­ра уп­равління — на 259 млн грн, або на 19,8%. Май­же повністю ско­ро­че­но фі­нан­су­ван­ня гру­пи «інших» ви­т­рат — на 71,7 млн грн, або на 93,7%, віднос­но по­пе­ред­нь­о­го Дер­жав­но­го бю­д­же­ту’2014. Фінан­су­ван­ня Національ­ної ака­демії аг­рар­них на­ук України змен­ше­но до 705,3 млн грн (на 50,3 млн грн, або на 6,7%). Уріза­но та­кож ви­дат­ки на діяльність Аг­рар­но­го фон­ду та низ­ку про­грам, пов’я­за­них із фінан­су­ван­ням сільської місце­вості.
З пе­реліку ста­тей ви­датків вза­галі ви­клю­чені: оз­до­ров­лен­ня та відпо­чи­нок дітей працівників аг­ро­про­мис­ло­во­го ком­плек­су, фінан­со­ва підтрим­ка за­ходів в аг­ро­про­мис­ло­во­му ком­плексі, у то­му числі за­хо­ди з бо­роть­би зі шкідни­ка­ми та хво­ро­ба­ми сільсько­го­с­по­дарсь­ких рос­­лин, про­ве­ден­ня дер­жав­них ви­с­тав­ко­вих за­ходів у сфері АПК, фінан­со­ва підтрим­ка ство­рен­ня оп­то­вих ринків сільсько­го­с­по­дарсь­кої про­дукції, ор­га­ні­зація діяль­ності ор­ганів ри­бо­охо­ро­ни та ри­бовідтво­рю­валь­них ком­плексів, при­кладні роз­роб­ки у сфері риб­но­го гос­по­дар­ст­ва, се­лекція у риб­но­му гос­по­дарст­ві та відтво­рен­ня вод­них жи­вих ре­сурсів у внутрішніх во­дой­мах та Азо­во-Чор­но­морсь­ко­му ба­сейні і міжна­род­на діяль­ність у га­лузі риб­но­го гос­по­дар­ст­ва. Як­що на­во­ди­ти по­зи­тивні при­кла­ди, то в пи­танні що­до ПДВ на опе­рації з ек­с­пор­ту зер­на до­сяг­ну­то ком­промісу — цю нор­му звільнен­ня від ПДВ з ек­с­пор­ту зер­на і технічних куль­тур за­про­ва­ди­ти у то­му фор­маті, в яко­му во­на про­пи­са­на в сьо­годнішньо­му за­коні, не з 1 січня 2014 р., як пла­ну­ва­ло­ся раніше, а з 1 жовт­ня 2014 р.

Інтерв'ю
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее
Нова кліматична політика ЄС і міжнародних організацій викликала занепокоєння широких кіл виробників по всьому світі. Адже вона вимагає закрити цілі галузі. І хоча йдеться передусім про видобуток корисних копалин, енергетику і металургію,... Подробнее

1
0