Спецможливості
Досвід господарств

Заходили до супермаркетів з потом і кров’ю. Кейс від ТМ «Екород»

16.01.2017
5546
Заходили до супермаркетів з потом і кров’ю. Кейс від ТМ «Екород» фото, ілюстрація
Андрій Олефіренко, директор ТОВ «Органік Оригінал»

Ініціатором створення підприємства ТОВ «Органік Оригінал», що випускає органічну сертифіковану бакалію під ТМ «Екород» був його нинішній директор Андрій Олефіренко. Ідея створити виробництво натуральних продуктів остаточно сформувалася, коли на одному з органічних форумів підприємець скуштував яблучний сік, який нагадав смак дитинства - саме таким був сік, що давали йому у дитячому садку.

 

 

Своє органічне виробництво А.Олефіренко характеризує скоріше як місію, ніж бізнес. Адже, за його словами, первинні інвестиції ще не повернулися, хоча компанія працює вже шостий рік і, за данними Президента правління Громадської Спілки "Органічна Україна" Олени Березовської, є лідером з-поміж виробиників органічної бакалії.

Продукція під ТМ «Екород» виготовляється неподалік Києва у Вишгородському районі. В асортименті – девять видів круп, пшеничне та житнє борошно, а також соняшникова олія холодного віджиму, яку було визнано за кращий органічний продукт Східної Європи у 2013 році у Варшаві на Organic Marketing Forum.

Рік тому на підприємстві було встановлено нову лінію з виробництва та фасування круп. Щоб зекономити на купівлі закордонного обладнання, «Органік Оригінал» купує машини українського виробництва і самотужки доробляє їх під органічні стандарти.

Про основні проблеми органічних виробників та плани ТМ «Екород» propozitsiya.com  розказав Андрій Олефіренко.

- Як формується сировинна база?

- Це складно, бо ринок дуже вузький. Вся органічна сировина зараз в дефіциті, адже більшість її вивозиться на Захід, на європейський ринок до більш заможного споживача, в Україні залишається не більше 5% вирощеного і виробленого органічного продукту. Постачальників шукаю через знайомих, в інтернеті, на форумах. Працюємо винятково з господарствами, що сертифіковані як органічні, тобто вони повинні мати європейський органічний сертифікат, так званий Євролисток. Якщо ж починаємо працювати з новим фермером, то, навіть незважаючи на наявні сертифікати, здаємо його продукцію до лабораторій Укрметеотесстандарту чи Торгівельно-промислової палати. Перевіряємо сировину на вміст пестицидів, гербіцидів та інших заборонених в органічному секторі речовин.

- Яка потужність виробництва?

- Це не промислові об’єми. За мірками промислових гігантів – це взагалі handmade продукція.

- У асортименті ТМ «Екород» дев’ять органічних круп, пшеничне та житнє борошно. Що користується найбільшим попитом?

- Ті ж позиції, що і в конвенційній (неорганічній) продукції – борошно, гречка. Проте зараз стають усе популярнішими продукти вироблені зі спельти. З 2016 року виготовляємо спельтове борошно – це наш екслюзив. Спельта, вона ж полба, прародич сучасної пшениці, гіпоалергенна і більш природна для людини крупа, ніж звичайна пшениця, яка за відносно короткий час, близько 150 років, пройшла стрімкий етап селекції, а людський організм не встиг до цього пристосуватися, тому на крупу та борошно може виникати алергія. Продукти зі спельти дуже популярні на Заході сьогодні.

- Як налагоджували співпрацю з роздрібними мережами?

- Потом і кров’ю. Заходити до великих мереж важко. Першим був «МегаМаркет». Потрібно було пояснювати, в чому органічність продуктів, бо тоді думали, що виробник щось там наліпив на упаковку – і це органіка. Проте й зараз потрібно приїздити, розказувати, що є органічний перехідний період, що органічна сертифікація – це європейські стандарти, які більш жосткі, їхніми вимогами неможливо знехтувати. Продукцію довозимо до Розподільчих Центрів супермаркетів власним транспортом. Великі мережі беруть її під реалізацію з відтермінуванням виплат. Українські магазини цікавляться органікою, вони хочуть представляти не лише традиційну, а й орієнтовану на здорове харчування продукцію. І більшість українців, близько 90%, дійсно хочуть її купувати, проте лише 5% обізнані, як її відрізнити і де купити.

- І це при тому, що органічні продукти дорожчі…

- Так, просто органічна сировина дорожча в рази. Крім того, потрібно врахувати вихід готової продукції. Наприклад, вихід борошна з зерна близько 50%. Звичайна математика покаже, що органічне борошно буде дорожче.

- Які вимоги до упаковки органічної продукції?

- Вони не такі жорсткі як до сировини, просто упаковка повинна бути харчовою. Звичайно, розливаючи олію, між склом і пластиком обираємо скло, тому що це більш екологічна тара.

- Чи плануєте експортувати продукцію ТМ «Екород»?

- У 2016 році відправляли невеликі випробовувальні партії олії соняшникової, борошна пшеничного вищого гатунтку і борошна грубого помолу до США. Для цього отримали американський органічний сертифікат - USDA (United States Department of Agriculture). На такий далекий ринок нас вивели українські посередники, які до нас звернулися. Про продукцію вже є відгуки – найбільше сподобалась олія соняшникова. Сподіваємомся ще отримати замовлення.

- Які шляхи боротьби з псевдоорганікою Ви бачите?

- Лише коли повноцінно запрацює закон "Про органічне виробництво та обіг органічної продукції", псевдоорганіка потроху буде зникати з полиць. Люди почнуть куштувати спражню органічну продукцію і будуть розуміти, чому вона більш дорога.

- Які здобутки компанії за минулий рік і що очікуєте від нинішнього?

- Те, що ми працюємо незважаючи на суттєву економічну кризу – уже здобуток. Дія американського сертифікату продовжена і на нинішній рік, тож сподіваємося постачати за океан вже більші партії. Хоча за кордоном нас ніхто не чекає. Захід полюбляє українську сировину, а всю додану вартість від виготовлення продукції вони прагнуть залишати у себе. Подивіться, вони дуже часто нам продають закордонні товари, виготовлені з української сировини за ціною, що значно дорожча, ніж вироблена в Україні.

- Чи вірите Ви особисто в майбутнє органічного виробництва?

- Так, сподіваюся, що українці будуть більш свідомо ставитися до вибору продуктів харчування, як це відбувається в країнах ЄС. І що в наших співвітчизників з’явиться фінансова можливість купувати спражню, натуральну їжу.

Світлана Цибульська,  s.tsybulska@univest-media.com

Інтерв'ю
Система аграрних розписок (АР) працює у 8 областях: Харківській, Полтавській, Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській, Сумській та Миколаївській. Станом на середину квітня в Україні
ТОВ «Крамагросвіт» розташоване на Донеччині, у Краматорському районі (раніше Слов’янський), утім, попри війну, підтримує продовольчу безпеку країни. Це одна з найнебезпечніших зон України – там ще у 2014 році точилися бої, які не вщухають... Подробнее

1
0