Спецможливості
Статті

Яка генетика краща:відмінність між чистопородним генетичним матеріалом із власного нуклеуса та синтетичними лініями від міжнародних племкомпаній

07.09.2009
926
Яка генетика краща:відмінність між чистопородним генетичним матеріалом із власного нуклеуса та синтетичними лініями від міжнародних племкомпаній фото, ілюстрація

Підготовано за матеріалами презентації Річарда Стайна, Канада, на міжнародному конгресі "Прибуткове свинарство", організованому компанією "Дикун Глобал Консалт" 12 червня 2009 року в Києві

Підготовано за матеріалами презентації Річарда Стайна, Канада, на міжнародному конгресі "Прибуткове свинарство", організованому компанією "Дикун Глобал Консалт" 12 червня 2009 року в Києві

Як одержати чисту породу?
Чистопородна програма розведення свиней базується на нуклеусі з породами йоркшир і ландрас, прапрабатьки. Схрещуючи дві породи, ви отримуєте гібридну ремонтну свинку, яка наполовину ландрас і наполовину йоркшир. Зазвичай по чоловічій лінії використовують ландрас, по жіночій - йоркшир. Найкраще потомство, яке отримують у нуклеусному стаді, використовують для ремонту самого нуклеусного стада. Найкращі 40% тварин із потомства використовують у репродукторному стаді. Це - прабатьки. У репродукторному стаді вирощують гібридних ремонтних свинок, їх покривають термінальним кнуром породи дюрок від нуклеусної племкомпанії. Використовуючи спермопродукцію від станцій штучного осіменіння (ШО), ви маєте доступ до найкращого перевіреного генетичного матеріалу. На станціях ШО ви можете придбати також новий генетичний матеріал для власного нуклеуса із породами ландрас та йоркшир.
Що таке синтетичні лінії?
Якщо ви вирішили скористатися послугами міжнародних племкомпаній, які пропонують синтетичні лінії, вам запропонують їх на вибір. Ці лінії зазвичай створюють на основі трьох або чотирьох чистопородних чи синтетичних ліній - це означає, що вони не є на100% чистими породами. Як показано на мал. 2, для того, щоб створити синтетичну лінію, треба витратити кілька років і задіяти багато кросів. Коли ви паруєте жіночі синтетичні лінії із чоловічими синтетичними лініями (які теж складаються з великої кількості порід і типів), тоді одержуєте неоднорідне потомство. Воно являтиме собою весь генетичний матеріал, з якого й було утворено мікс. Що ви матимете? Потомство, яке не є однорідним і однотипним: коротке, довге, високе чи широке - одно слово, неоднакове! Це породжує розбіжності в темпах росту, що згодом призведе до тривалішого періоду вирощування та відгодівлі. Найгірше в цій ситуації - програма годівлі, яка є нічим іншим як "нічним жахом", адже щоразу потрібно змінювати рішення щодо оптимальної стратегії годівлі та вибору раціонів, відповідно, зростають витрати на виробництво (малюнок 2).

Трипородна генетична  програма
Чистопородна програма розведення свиней із власним нуклеусом вирізняється своєю простотою і дає можливість отримувати однотипних та однорідних товарних тварин. Використовуючи таку програму, ви матимете мінімум генетичного відставання - один рік. Що ж стосується використання синтетичних ліній, генетичне відставання у такій програмі розведення становить роки. Після проведення ретельної генетичної оцінки та оцінки каркасів на бійнях у Канаді ми прийняли для себе трипородну програму розведення свиней. У Канаді майже 50% вирощених свиней іде на експорт, адже населення країни не таке велике, щоб спожити все вироблене. За таких умов ми маємо виробляти те, що користується попитом на міжнародному ринку. Використання трипородної програми дає нам змогу вчасно вносити зміни й виробляти таку свинину, яка задовольняє найвибагливіші вимоги. Україна дуже схожа на Канаду та Бразилію в тому плані, що ми всі маємо потужні зернові бази. Найкращий спосіб використати зерно - пустити його на корм тваринам. Так само як і Україна, Канада - велика країна. Свинину виробляють у різних її куточках. Більшість канадських виробників свинини віддає перевагу тому, щоб самим виробляти маточне поголів'я з використанням нуклеусних програм. Як реакція на таке бажання виробників - наявність станцій ШО в усіх регіонах країни для забезпечення найкращого генетичного матеріалу.

Чи треба використовувати чистопородних батьків
для кросбридингу?
Чистопородних батьків беруть із великих популяцій, де можна максимально використати селекцію без ризику інбридингу. Завдяки змінним характеристикам різних родинних ліній можна швидко вносити зміни, щоб задовольнити потреби ринку, які постійно змінюються. Чистопородні батьки - представники чітко встановлених порід з відмінними ознаками. Одні з них кращі з погляду репродукції, другі мають кращі м'ясні ознаки, темпи росту чи конверсію корму.
Результати кросбридингу згаданих вище порід ретельно документуються і мають високий ступінь прогнозованості. Легко спрогнозувати й передбачити, яке потомство матимемо.

Оцінка
успадкованих
ознак
Репродуктивні ознаки мають низьку успадковуваність, ріст і конверсію корму - середню, а товщину шпику і м'язові тканини - високі. Виокремлюючи певні ознаки у своїй власній програмі розведення, ви можете швидше удосконалювати ці бажані для вас ознаки. Останніми роками було досягнуто значного прогресу в зменшенні товщини шпику, скороченні кількості днів на відгодівлі та більшому вмісті пісного м'яса в туші.
Чистопородні тварини мають родословну, визнану в більшості країн. У багатьох країнах є реєстраційна книга стада, в якій фіксують інформацію про відсоток чистопородних тварин. Канадська національна книга реєстрації тварин Canadian National Livestock Records містить інформацію про лінії всіх чистопородних канадських тварин згідно з постановою уряду Канади. Що стосується міжнародних компаній, що пропонують синтетичні лінії, вони мають власні родословні, які третя сторона не засвідчує. Більшість синтетичних ліній - це повний мікс родословних.
Репродуктивні характеристики гібридних свиноматок йоркшир - ландрас, покритих термінальними кнурами породи дюрок, свідчать самі за себе.
    
Дорощування
Поросят переводять на дорощування у віці 21 день, формуються групи із 15-50 поросят. Виробництво поросят на дорощуванні базується на принципі "вільно-зайнято". У більшості випадків використовують пластикову щілинну підлогу, що сприяє підтриманню чистоти та комфорту в приміщенні. Поросята на дорощуванні перебувають доти, доки не досягнуть ваги 25 кг. На одне порося в приміщенні для дорощування припадає 0,3 м2 , годівля без обмежень.
Відгодівля
Бокси для поросят на відгодівлі виготовляють із бетону, підлога - бетонна щілинна, є ванни для зберігання гною під щілинною підлогою завглибшки 1-3 м. У Канаді послуговуються двома системами годівлі. На деяких фермах застосовують висококомп'ютеризовану систему рідкої годівлі, але більшість використовують годівлю сухими кормами, бо вона проста й зручна, рідко виходить з ладу. Ці системи використовують останні 25 років. Усіх тварин годують досхочу, без обмежень. Свиней здають на бійню, коли вони досягли ваги від 105 до 125 кг.

Якість м'яса
У Канаді фермерам платять залежно від вмісту пісного м'яса та ваги туші (таблиця 5.).
Підбиваючи підсумки, хочемо ще раз закцентувати увагу на перевагах чистопородної програми розведення свиней.

Чистопородний
генетичний матеріал
Синтетичні лінії
Найбільша перевага - здоров'я! Ви не вводите постійно в стадо нових тварин із різним статусом здоров'я.   
Високий ризик виникнення захворювань - ви постійно вводите в стадо ремонтних свинок із різним статусом здоров'я.
Використовуючи трипородну програму розведення, ви отримуєте однакових однотипних свиней, які швидше рухаються виробничим ланцюгом. Вам не доводиться чекати, поки поросята з різною вагою досягнуть бажаної.    
Синтетичні лінії не гарантують однорідності, тому що це мікс порід та генетичних ліній, внаслідок чого маємо різні типи потомства; рух тварин виробничим ланцюгом уповільнений.
Чистопородна племінна програма проста, але потребує знань в галузі генетики та досвіду селекціонування.
Концепція синтетичних ліній складна, але проста для виробника, бо селекцією займається постачальник генетичного матеріалу. Виробник використовує те, що йому передав постачальник.
Чистопородна програма на базі трьох порід забезпечує мінімальний генетичний розрив. Виробник свинини перебуває на найвищому рівні генетичного удосконалення.
Значне генетичне відставання. Є загроза того, що виробник на роки відстане від генетичних удосконалень.
Оскільки ринок постійно змінюється, чистопородна програма дає змогу швидко реагувати на його зміни.
Працюючи із синтетичними лініями, потрібно витратити роки, щоб налаштуватися на потреби ринку.
Виробник має можливість відібрати тварин з такою будовою тіла, яка найкраще придатна для його потужностей та обладнання. Є можливість розвивати ознаки, які найбільш економічно значущі для даного виробництва. Ви знаєте дату народження тварини, як вона поводиться в умовах вашого виробництва, і чи зможе вона давати найвищу продуктивність за специфічних умов
Виробник має те, що йому надала компанія. Ця тварина може й не відповідати потребам вашої виробничої системи. Ви одержали тварин першої, другої чи третьої селекції? Ви не маєте уявлення про те, яка продуктивність тварини, чи в яких умовах вона росла. У більшості випадків у вас немає даних про тварину, навіть коли вона народилася. У вас немає інформації про товщину шпика та на який день тварина досягне ваги 105 кг.
У вас повна інформація про родовід, продуктивність батьків та предків. Ви знаєте, чи має місце інбридинг, з яких родинних ліній бере початок тварина, ви можете самостійно займатися селекцією...   
У вас немає інформації про те, з яких порід чи ліній сформовано дану лінію, наскільки однорідними є батьки і породи, що утворюють цю лінію.
Ефект гетерозису - найзначніший фактор у трипородній програмі. Як виробник ви отримуєте 100%-вий гетерозис. Кращий ріст, ефективність використання корму та здоров'я - це ті переваги, які дають додатковий дохід та зменшують витрати на виробництво.    
Ефект гетерозису майже втрачається. Найбільшу вигоду мають постачальники генетичного матеріалу, мало що залишаючи для самих виробників свинини.

Інтерв'ю
заступник директора з наукової роботи Інституту фізіології та генетики рослин НАН України, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Віктор Швартау
Щойно збирання озимини повністю завершилося, сайт «Пропозиція» звернувся до заступника директора з наукової роботи Інституту фізіології та генетики рослин НАН України, доктора біологічних наук, професора, член-кореспондента НАН України... Подробнее
Минулої осені сайт «Пропозиція» побував у гостях у кооператорів Дніпровської області. Чималу допомогу в становленні кооперативів, а згодом – кооперативних об’єднань, надала Кооперативна академія, що працює в м. Дніпро. Її очолює Софія... Подробнее

1
0