Спецможливості
Статті

Як виростити хорошу корову?

05.07.2009
13601
Як виростити хорошу корову? фото, ілюстрація

На базі багаторічного вивчення передового досвіду зарубіжних країн, таких як Ізраїль, США, Канада, Німеччина, Франція, Англія та інших, з питання ефективного ведення молочного скотарства та власного досвіду автор підготував практичні рекомендації щодо вирощування корів.

На базі багаторічного вивчення передового досвіду зарубіжних країн, таких як Ізраїль, США, Канада, Німеччина, Франція, Англія та інших, з питання ефективного ведення молочного скотарства та власного досвіду автор підготував практичні рекомендації щодо вирощування корів.

Продуктивність корови передовсім залежить від її генетичних якостей, дуже важливе дотримання правил вирощування теляти, а також технологія годівлі й утримання тварини.
Генетичні можливості корови закладаються з допомогою осіменіння телиць і корів сім'ям високопродуктивних биків. Цього можна досягти лише шляхом штучного осіменіння. Цілком зрозуміло, що корова виростає з теляти, отже, щоб мати здорове теля, треба правильно утримувати й годувати корову.
Це не складно, якщо знати й пам'ятати деякі прості речі.
Корова щоденно має з'їсти кількість корму в сухій речовині, яка відповідає 3,5% її ваги.
Що таке суха речовина? Це вміст поживи в кілограмі корму, крім води й золи. Кожний вид корму має різний вміст сухої речовини й енергетичної поживності, тому важливо збалансувати годівлю за раціоном, який потрібний організму корови для того, щоб дати найбільше молока.
Зрозуміло, якщо дати корові багато сіна або соломи, то вона з'їсть мало соковитої їжі, і молока не буде. Якщо дати багато соковитої їжі, а не дати сіна чи соломи - теж не буде молока. Не буде його і в тому разі, якщо корову годувати лише комбікормом. Крім того, організм корови постійно потребує достатньої кількості свіжої води протягом доби. Потреба у воді для корови визначається так:

  • для корів, що дояться, треба від 4 до 6 л води на 1 л видоєного молока (залежно від температури повітря);
  • для корів, що не дояться або перебувають на сухостої, потрібно 10-15% від їхньої ваги і теж залежно від температури повітря.

Корові треба постійно рухатися, тож абсолютно неправильно тримати її прив'язаною. Корова має бути завжди чистою й сухою. Годівниця теж має бути завжди вичищеною й продезінфікованою, тому зручніший і економічніший спосіб годівлі - з кормового столу.
Корови дуже важко витримують спеку й майже не реагують на мороз. У сухому корівнику ці тварини витримують мороз до 40°С, а спека понад 25°С спричинює зменшення надою майже на 30%. Відтак, надзвичайно важливо приміщення корівника взимку постійно провітрювати, а влітку утримувати корів під відкритими навісами.
Дуже важливо вчасно й правильно визначити період охоти корови й здійснити осіменіння. Після запліднення за нею потрібно уважно стежити. За 55-60 днів до отелення корову обов'язково слід запустити (припинити доїння незалежно від того, скільки вона дає молока). Роблять це так: коли настає цей період, після останнього доїння здійснюють консервацію вимені, а тварину переводять в окреме стійло й ставлять її на спеціальний раціон годівлі.
Перед отеленням корову слід обстежити і встановити за нею спостереження, клітка має бути з чистою підстилкою. Слід пам'ятати, що отелення - це для корови травма, тож треба бути готовим надати їй вчасно потрібну допомогу.
Після народження теляти слід обробити пуповину, витерти теля, зробити корові масаж і дати можливість корові робити масаж теляті (облизати його). Корові треба дати підігріте пійло й видоїти молозиво.
Перш ніж дати молозиво теляті, його слід перевірити на якість колостометром. Якщо молозиво якісне, тоді якнайскоріше треба дати його теляті - 2-2,5 л (залежно від його ваги й стану). Коли теля піднялося й міцно стало на ноги, його одразу треба помістити в окрему клітку.
Необхідно пам'ятати, що не слід давати молозиво теляті:

  • від первісток;
  • якщо корова на сухостої була менше 50 днів;
  • якщо корова худа;
  • якщо корова має мастит.

Тривалість випоювання й кількість якісного молозива дуже впливають на продуктивність майбутньої корови, тож потрібно дотримуватися таких правил:

  • одразу ж після народження дати теляті 2-2,5 л молозива (перевіреного на якість);
  • через шість годин дати ще 2-2,5 л;
  • через 15 годин знову випоїти 1,5-2 л;
  • потім сім днів випоювати молозиво по 2 л двічі на день;
  • з 8 по 21 день давати теляті двічі на день по 4 л молока;
  • 22 по 35 день давати теляті двічі на день по 5 л молока;
  • з 36 по 55 день давати теляті по 3 л молока на день.

Запобігти діареї (проносу) можна у такий спосіб: до молока добавляти 0,2%-ний оцет в кількості 10-15 грамів на 1 л молока.
Найважливіший харч для теляти - вода, тому біля нього постійно має бути відро з чистою свіжою водою, взимку підігрітою до 22...24°С.
З другого дня життя теляті слід давати стартерні комбікорми й сіно.
Запам'ятайте: телиці, яких годують неправильно, ніколи не стануть хорошими коровами!
Перше отелення має відбутися у віці від 24 до 30 місяців. Якщо телиця стане коровою до 24 місяців або після 30 місяців, вона даватиме мало молока, тому перше ефективне осіменіння потрібно провести у віці 14-16 місяців. Вага телиці в цей час має бути не менше 370 кг (60% ваги зрілої корови). Тож теличку потрібно годувати так, щоб добовий приріст ваги становив не менше 750 грамів.
На продуктивність корови дуже великий вплив має висота телиці. За правильної годівлі в перші 14 місяців телиця приростає по 3 см за місяць, і на період осіменіння висота її сягає 125 см (у холці).
У період тільності телиця приростає по 1 см за місяць і на час отелення (в 24 місяці) має висоту 134-142 см і вагу 600-650 кілограмів.
Це параметри хорошої корови.
У телиці з четвертого по восьмий місяць дуже інтенсивно розвивається молочна залоза. Тому важливо добрати правильний раціон годівлі, щоб не допустити небажаного збільшення вимені або його недорозвиненості.
Отже, підсумовуючи викладене вище, робимо висновок, що хорошу корову можна виростити лише за умов:

  • поліпшення генетики штучним заплідненням;
  • правильного отелення;
  • правильного вирощування теляти;
  • правильних годівлі та утримання;
  • забезпечення теляті можливості постійно рухатися;
  • забезпечення теляти свіжою й чистою водою, постійно доступною для споживання;
  • додавання до раціону щоденно 0,5% солі;
  • створення спокійної обстановки й доступу свіжого повітря.

У жодному разі не можна телицю й корову бити або навіть грубо говорити до неї. Варто запам'ятати: телиці й корови дуже болісно реагують на запах сигаретного диму й спиртного. Ці фактори можуть спричинити зниження надоїв на 10%. Дотримуючись цих простих правил, ви зможете виростити добру корову не лише на фермі, а й у себе дома.
Тож нехай вам це вдається.

В. Петринюк,
д-р екон. наук, генеральний директор
ТОВ "Старт", Теофіпольський р-н Хмельницької обл., Герой України

Інтерв'ю
Максим Тарапата
Україна є лідером з експорту олії в світі. Один з перспективних ринків для української олії - КНР, на якому інтерес до соняшниковій олії постійно зростає. Які складнощі очікують українських імпортерів, розповів Максим Тарапата, генеральний... Подробнее
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее

1
0