Спецможливості
Статті

Як треба годувати власну корову

02.11.2011
27299
Як треба годувати власну корову фото, ілюстрація

Остання з циклу статей спільного проекту ФАО та Сумського НАУ, що реалізується за сприяння ЄБРР, присвячена особливостям годівлі та рекомендаціям  щодо економічного планування виробництва молока в особистих підсобних господарствах.

Остання з циклу статей спільного проекту ФАО та Сумського НАУ, що реалізується за сприяння ЄБРР, присвячена особливостям годівлі та рекомендаціям  щодо економічного планування виробництва молока в особистих підсобних господарствах.

Відносини між виробниками молока в домогосподарствах і переробниками нагадують замкнене коло, яке розірвати досить важко, але можливо, якщо підійти до виробництва молока, використовуючи мінімальні наукові поради та додати частку бажання та зусиль.
У комплексі факторів, що впливають на продуктивність сільськогосподарських тварин, годівля стоїть на першому місці. Численні дослідження показують, що частка впливу кормових факторів на продуктивність тварин становить 60- 70%, генетичних - 20-30% і близько 10% - це фактори утримання тварин. А витрати на корми у домогосподарствах - це практично 55% усіх витрат. Тому ми рекомендуємо взяти на озброєння науково обгрунтовану схему годівлі корів для ОПГ населення. Ця схема відображає всі аспекти годівлі й рівня надою корів у різний період лактації.

Кількість кормів та кратність годівлі
Годувати корів найкраще три рази на добу. Бажано, щоб інтервали між годівлями худоби були приблизно однаковими. Корова швидко звикає до певного режиму.
Слід також дотримуватися такої почерговості згодовування кормів: спочатку концентрати, потім соковиті і, останньою чергою, грубі корми.
Основну кількість добової норми грубих кормів дають корові ввечері. Якщо корова їсть грубі корми вранці, то в неї зменшується період жуйки й число жувальних рухів. У зв'язку з цим погіршується перетравність корму.
Для нормальної зимівлі необхідно, щоб на одну корову в господарстві припадало не менш 2,5 т лучного сіна доброї якості, 4-5 т соковитих кормів і 1-1,5 т концентрованих кормів, з яких 25% - білкові.
 Якщо є можливість, то не зайвим буде заготувати 1,5-2 т силосу на одну корову. Обов'язковою складовою раціону корови має бути сіль (25-30 кг). Не зайвими буде закупівля і використання як джерела фосфору й кормових фосфатів - 10-15 кг на рік.

Годівля у період сухостою та під час лактації
Рівень годівлі корів у сухостійний період має бути таким, щоб забезпечити до моменту отелення середню вгодованість тварини. У раціони сухостійних корів у максимальних кількостях слід включати сіно високої якості. Якщо його якість замала, забезпечити відповідний рівень годівлі можна додаванням до раціону 1-2 кг концкормів. Це допоможе тварині створити резерв поживних речовин для наступної лактації.
Після отелення корову переводять на повний раціон поступово, на сьомий-восьмий день, уважно спостерігаючи за станом вим'я. У перший день згодовують тільки високоякісне сіно. На другий день після отелення додають приблизно 5 кг соковитих кормів і до одного кілограма концентратів. Якщо вим'я тверде, збуджене, то поспішати зі збільшенням кількості корму не потрібно: доцільно в такому разі частіше й ретельніше доїти корову.
За доброї годівлі надій корів збільшується в перші два місяці після отелення, потім зберігається на одному рівні й з п'ятого місяця лактації починає знижуватися. Корова за перші чотири місяці після отелення дає приблизно половину молока, яке ми отримуємо за всю лактацію.
Період підвищення надоїв слід використовувати для роздоювання корів. Його починають через 15-20 днів після отелення, при цьому збільшують раціон на 2-3 к. о. (2-3 кг концентратів). Якщо ж корова добре підвищує надій, то через кілька днів норму кормів знову збільшують, це відбувається доти, поки вона не перестане додавати молоко. Зазвичай роздоювання проводять до третього місяця лактації.
Якщо корова в період роздоєння протягом трьох-чотирьох днів не збільшує молочну продуктивність, то надбавку кормів до добового раціону знімають. Але робити це потрібно поступово, щоб не знизити надій. Можна із впевненістю стверджувати, що в період роздоювання господар найчастіше недоотримує молоко і втрачає його якість. Додаткове згодовування коровам 3-4 кг концентратів (у т.ч. 1,5-2 білкових) буде стимулювати одержання від корови максимально можливої молочної продуктивності. Для одержання одного літра молока тварина має отримувати до 250-300 г концентратів.
Правильна й повноцінна годівля корови впливає на підвищення вмісту жиру в молоці. Кормами, що підвищують жирність молока взимку, є сіно бобових культур, макуха й шрот соняшнику, висівки, кормові дріжджі й інші корми, багаті білком.
Дуже важливим є період переходу від стійлового до пасовищного утримання. Різка зміна кормів знижує активність рубцевої мікрофлори, яка пристосовується до нових умов годівлі лише протягом 10-20 днів. Унаслідок цього знижується синтез білка мікрофлорою, що, своєю чергою, спричинює зменшення вмісту білка в молоці. Тому раціон слід міняти поступово, протягом 10-12 днів, не викликаючи стану "кормового стресу". Нестача клітковини в молодій траві суттєво знижує вміст жиру в молоці. Усунути ці проблеми допоможе підгодівля (протягом 10-15 днів) корів сіном перед вигоном на пасовище. Також слід поступово збільшувати й тривалість випасання.
Корова живою масою 450-500 кг, залежно від добового надою, може з'їдати за день 40-70 кг зелених кормів. Улітку концентровані корми зовсім виключають із раціону корів або дають їх удвічі менше, ніж взимку.

Види кормів та їхня поживність
Величина надою і якість молока, а також його придатність для подальшої переробки залежать від енергетичної цінності кормового раціону і співвідношення основних поживних речовин: протеїну, клітковини, крохмалю, цукру, мінеральних і біологічно активних речовин.
Набір і якість кормів раціону, в основному, й визначають рівень продуктивності корів у зимово-стійловий період. В умовах приватних і фермерських господарств основними кормами в цей час є сіно й коренеплоди. Також, за можливості, використовуються силос і сінаж.
   Сіно - одне із головних джерел енергії, протеїну, клітковини, вітамінів і мінеральних речовин. Тварини можуть з'їдати до 3 кг сіна на 100 кг живої маси. Сіно, заготоване в умовах особистих підсобних господарств, у більшості випадків виходить середньої якості. Основними причинами цього є: запізнення зі строками скошування трав, погані погодні умови, значні втрати листкові маси (для бобових) тощо.
 Якщо сіно високої якості, заготоване з молодої трави, корова в змозі спожити його у кількості 14-15 кг. Це забезпечує надій до 12-14 кілограмів.
   Комбікорм слід нормувати на удій понад цей базисний раціон (12-14 кг сіна).
Наприклад, якщо надій новотільної корови становить 20 кг, до раціону додають 3-4 кг комбікорму, що містить 16% сирого протеїну (СП). З таким розрахунком: з добового надою (20 кг) віднімаємо удій, який забезпечується базисним раціоном сіна (12-14 кг). Комбікорм нормується по 0,5 кг/л молока понад удій, забезпечений сіном високої якості. Норматив комбікорму може зменшуватися або збільшуватися залежно від вмісту в ньому сирого протеїну. Якщо використовують не комбікорм а злакову дерть, то норми годівлі концентратів збільшуються на 20-25% (не 0,5, а вже 0,7 кг).
У якості грубого корму коровам у невеликих кількостях (до 3-4 кг) можна використовувати і якісну солому. Щоб тварини добре поїдали солому, її подрібнюють, запарюють, додають висівки. Можна вживати бурякову патоку, запарюючи її для згодовування.
   Патока придатна також і у якості часткового замінника коренеплодів у раціоні. Однак тварині можна давати її не більш 500 г за одну годівлю, а на добу - не більш 2 кг (за чотириразової годівлі).
За згодовування одноразово патоки понад 500 г можливий "зрив" травлення через бурхливу ферментацію в рубці.
   Буряк як молокогінний корм бажано згодовувати в таких пропорціях: кормовий буряк у кількості 1-1,5 кг - на кожен кілограм молока, але не більш 40 кг на день, цукровий буряк - 0,5-0,8 кг, але не більш 15 кг на голову за добу. За поїдання великої кількості буряку у тварин виникає підвищена спрага й порушується робота шлунку, з'являються розлади травлення. Це може відбутися й у тому разі, якщо дати корові понад 10 кг солодких коренеплодів за одну годівлю.
   Картопля є на сьогодні дорогим кормом, її можна згодовувати в сирому і вареному вигляді. Вживання сирої картоплі значно підвищує надій молока. Проте не варто залишати поза увагою і розміри самої бульби, що її згодовують тварині. Картопля, більше середній розмір, може викликати у корови закупорювання стравоходу, тому її обов'язково подрібнюють безпосередньо перед згодовуванням. Оптимальна кількість картоплі в раціоні корови становить 10-12 кілограмів.
   У раціоні корів також враховують і мінеральну підгодівлю. Особливо її бракує дійним коровам. Найдоступніша мінеральна підгодівля - сіль. Зазвичай на 100 кг живої маси корів дають 5 г повареної солі й ще 4 г на один кілограм молока. Необхідний дійним коровам і фосфор. Однак у кормах його недостатньо. Тому дійній корові на добу на 100 кг маси потрібно додавати 3 г кормового фосфату для підтримки життєвих функцій і 3 г - для утворення одного літра молока 4% жирності.

Виважений підхід до процесів виробництва збільшує надої
Ввівши всі рекомендовані компоненти раціону, ми передбачаємо, що надій на одну корову збільшиться на 1000 л і становитиме 5000 л молока в рік, при цьому прогнозована кількість товарного молока буде 4700 л. Також, із введенням до раціону нових компонентів, ми плануємо покращання й якості молока. Це, своєю чергою, сприятиме підвищенню закупівельної вартості одного літра молока заготівельникам на 15% (за домовленості з переробним підприємством).

В. Ладика, доктор с.-г. наук,
проф., академік НААНУ,
Л. Калачевська, канд. екон. наук, доцент,
С. Гужвенко, експерт-консультант,
В. Опара, канд. с.-г. наук, доцент
Сумський національний аграрний університет

Інтерв'ю
У 2-3 рази менше проходів техніки по полю. До 70 % менше витрат (вартість техніки для підготовки ґрунту та паливо)
Застосування технології смугового обробітку у зонах ризикованого землеробства допомагає досягати стабільних врожаїв Клімат вимагає особливого підходу Вже близько половини сільськогосподарських угідь України можна віднести до зони... Подробнее
Висока культура землеробства потребує організованості та злагодженості у виконанні кожного технологічного процесу. А в умовах інтенсивного землеробства всі технологічні операції слід довести до ідеалу, оскільки їхнє виконання є найбільш... Подробнее

1
0