Спецможливості
Статті

Як створювати комфортні умови праці на зернозбиральному комбайні (повна версія)

05.06.2008
1032
Як створювати комфортні умови праці на зернозбиральному комбайні   (повна версія) фото, ілюстрація
Робота самохідного зернозбирального комбайна пов’язана з дією на комбайнера та його помічника багатьох шкідливих факторів, які негативно впливають на їх працездатність і здоров’я.

Робота самохідного зернозбирального комбайна пов’язана з дією на комбайнера та його помічника багатьох шкідливих факторів, які негативно впливають на їх працездатність і здоров’я.


Наявність цих факторів обумовлена такими об’єктивними чинниками:


- Комбайн працює у великому діапазоні температур навколишнього повітря: від 40°С (під час збирання колосових культур у літній час) до -10°С (під час збирання кукурудзи пізно восени). Навіть у літній час температура повітря протягом доби змінюється на 15...20°С, а відносна вологість повітря — на 30–40%.
- Під час руху комбайна полем і дії його робочих органів на рослини, які збирають, у повітря виділяється велика кількість пилу.
- Робота потужного дизеля і великої кількості робочих органів та механічних передач викликають значне віброприскорення на елементах конструкції, а також високі рівні звукового тиску в кабіні.
- Керування зернозбиральним комбайном, потребує великої кількості рухів комбайнера і концентрації його уваги протягом усього часу робочої зміни.
Враховуючи викладене вище, під час розробки сучасних зернозбиральних комбайнів одним з основних завдань має бути створення максимально комфортних умов праці, які дають змогу зменшити втомлюваність комбайнерів і зберегти добре самопочуття та високу продуктивність протягом усієї зміни.


Взаємне розміщення крісла водія та органів управління комбайном необхідно виконувати відповідно до вимог ергономіки, які регламентовані чинними стандартами. Це забезпечить можливість роботи у зручній позі з мінімальною кількістю вимушених нахилів і робочих рухів за хвилину.
Основний вплив на стомлюваність і здоров’я комбайнера створюють підвищені рівні вібрації, шуму, запиленості повітря та параметрів мікроклімату на робочому місці, тому підлогу майданчика управління слід встановлювати на амортизаторах. Рульове колесо і крісло оператора повинні мати автономні амортизатори. Подушки і спинки крісла оператора та додаткового сидіння, а також рульове колесо і рукоятки управління треба виготовляти із інтегрального пінополіуретану, що додатково зменшить віброприскорення і шкідливий вплив вібрації на організм оператора.


Для забезпечення мінімального рівня звуку в кабіні рекомендуємо застосовувати такі конструктивні рішення:


- засклення кабіни здійснювати приклеюванням скла до штампозварного каркаса кабіни силіконовим герметиком. Це дає змогу збільшити жорсткість і міцність каркаса, а також зменшити рівень потоку звукового тиску, який проникає до кабіни. Наявність між склом полімерної плівки, яка має іншу щільність, забезпечить додаткове зниження рівня звуку, який проникає через скло;
- незасклені бічні металеві стінки каркаса кабіни і дах зсередини слід послідовно покривати шарами спеціальних звуковібропоглинальних матеріалів: шумовибропоглинаючої мастики, спіненого поліетилену або пінопропілену, облицювального матеріалу; 
-підлогу майданчика управління покривають шаром мікропористої гуми та багатошаровим килимком або килимком з інтегрального пінополіуретану; 
- зазори між елементами конструкції і педалями перекривають гофрованими гумовими чохлами.
Під час роботи комбайна звуковібропоглинальна мастика ефективно гасить структурну складову шуму.
Звукотеплопоглинальний матеріал — пінополіуретан, який щільно приклеєний до мастики, — дасть змогу зменшити рівень потоку звукового тиску, що проникає до кабіни.
Вказані конструктивні рішення повинні забезпечити рівень звуку в кабіні не більше 80 дБА під час виконання комбайном технологічного процесу, як це передбачено чинними стандартами.


Для створення нормованого мікроклімату в кабіні необхідно:


- встановити кондиціонер та обігрівач;
- для зниження нагрівання внутрішніх поверхонь кабіни сонячною радіацією засклення кабіни треба виконувати теплопоглинальним тонованим склом; 
- для зменшення нагрівання стелі кабіни сонячною радіацією над дахом корпуса кабіни треба встановити з повітряним зазором фальшдах, який бажано виготовляти з полімерного матеріалу з низьким коефіцієнтом теплопровідності. Це забезпечить природне продування повітряного простору між дахом і фальшдахом під час руху машини.
Все це дасть змогу забезпечити температуру в кабіні влітку та взимку, передбачену чинними нормами.


Створення необхідної чистоти повітря на робочому місці досягається таким чином:


- зазор між вхідними дверима і несучим каркасом кабіни повинен надійно ущільнюватися спеціальними м’якими гумовими ущільнювачами, які також повинні забезпечувати компенсацію взаємної неплоскості керованих елементів і надійну герметизацію зазору при зачинених дверях;
- забір рециркуляційного повітря з кабіни і свіжого повітря ззовні до системи нормалізації мікроклімату повинен виконуватися через надійні фільтри;
- вентилятори системи нормалізації мікроклімату під час роботи в режимах вентиляції або охолодження повітря повинні створювати надлишковий тиск повітря в кабіні, забезпечуючи при цьому швидкість повітря в зоні дихання водія не більше 1 м/с.


Є. Бондарев,
канд. техн. наук, членкор АІН України, заст. директора
Південно-Української МВС
з наукової діяльності,


В. Образцов,
голов. конструктор-начальник ГСКБ ВАТ “Херсонські комбайни”

Інтерв'ю
Клінт Мартін
11 липня 2016 року Україна і Канада підписали Угоду про створення зони вільної торгівлі. Це найбільша угода такого плану після ЗВТ з Євросоюзом. 
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее

1
0