Спецможливості
Статті

Як розрізнити нормальний і ускладнений перебіг пологів у корів

15.07.2008
1600
Як розрізнити нормальний і ускладнений перебіг пологів у корів фото, ілюстрація
Основною причиною тривалої неплідності та передчасного вибраковування корів є ускладнення пологів і післяпологового періоду. Як відрізнити нормальний перебіг пологів від їх ускладнення і запобігти необгрунтованому втручанню в пологовий процес?

Серед акушерських ускладнень найчастіше відмічаються травми пологових шляхів, які в подальшому спричиняють розвиток запальних процесів у статевих органах. Залежно від локалізації травм в геніталіях, на їх тлі розвиваються вульвіт, вагініт, цервіцит, метрит, а несвоєчасне лікування цих хвороб у корів призводить до тимчасової або постійної неплідності.
За нашими даними, в низці господарств Київської, Житомирської та Вінницької областей, які спеціалізуються на виробництві молока, причиною неплідності корів у 70–90% випадків є клінічні або субклінічні запальні процеси у геніталіях. У більшості випадків вони є наслідками пологових ускладнень, таких як травми пологових шляхів або затримання посліду. У корів з клінічним або субклінічним вагінітом, цервіцитом, метритом в подальшому розвивається дисфункція яєчників або ускладнення сальпінгітом, оофоритом. При хронічному перебігу цих процесів відбуваються дистрофічні зміни у статевих органах і кістозне переродження яєчників, що нерідко стає причиною втрати відтворної функції і передчасного вибраковування тварин.
Безумовно, попередження пологового травматизму має посісти провідне місце у комплексі заходів, спрямованих на профілактику неплідності корів. Складовою цих заходів є правильна організація і проведення пологів. Для цього у великих господарствах слід мати пологове відділення з перед- і післяпологовою секціями і пологовими боксами. Кількість пологових боксів треба розраховувати таким чином, щоб навіть у пору найбільшої кількості отелень (зима-весна) їх можна було використовувати за принципом “пусто-зайнято”. Тваринники, які працюють у пологовому відділенні, мають бути висококваліфікованими, знати елементарні правила надання допомоги і вміти відрізняти нормальний перебіг пологового процесу від ускладненого, а за потреби своєчасно викликати спеціаліста ветеринарної медицини.
Необхідно звернути увагу на деякі періоди пологового процесу, коли тваринники втручаються в нього без потреби і припускаються помилок, які призводять до травмування пологових шляхів і розвитку запалення у геніталіях.
За 2–3 тижні до пологів у тварин розвиваються їх передвісники. Особливо важливе значення вони мають для визначення оптимального часу переведення корів у пологове відділення і, зокрема, —  у бокси. До передвісників пологів у корів належать: розслаблення крижово-сідничних зв’язок, набряк зовнішніх статевих органів, пасивна гіперемія слизової оболонки, зяяння статевої щілини, особливо під час лежання тварин, розрідження слизової пробки вагітності і витікання слизу із статевих органів, набряк молочної залози і поява в ній молозива.
За максимального розвитку всіх передвісників корів треба переводити у пологові бокси, оскільки саме в цей час починається підготовча стадія пологів, яка характеризується відповідною поведінкою тварин. Такі корови переступають з ноги на ногу, поглядають на живіт, б’ють кінцівкою по животу, часто лягають, піднімаються, із статевих органів виділяється значна кількість розрідженого слизу. В цей час тварина задньою частиною тіла впирається в стінку бокса, що є непрямим свідченням підходження плоду до пологових шляхів. У кінці підготовчої стадії тварини в більшості випадків лежать, а із молочної залози спочатку краплями, а потім цівкою виділяється молозиво.
Загалом прийнято вважати закінченням підготовчої стадії і початком стадії виведення плоду появу перших потуг, під час яких у більшості випадків відбувається розривання алантоїсної (сечової) оболонки плоду і відходження перших навколоплідних вод. Внаслідок цього в матці зменшується тиск, слабшають перейми і механорецептори шийки матки подразнюються  з допороговою силою, що не забезпечує рефлекторного прояву потуг. У цей період пауза між потугами може тривати до 25 хвилин. Протягом такої паузи корова поводить себе так само, як у підготовчій стадії пологів. Крім того, вона злизує з підлоги навколоплідні води і молозиво. І саме цю паузу тваринники іноді вважають за порушення пологової діяльності і втручаються в процес. Однак робити це недоцільно через можливість травмування пологових шляхів.
У подальшому матка продовжує скорочуватися, і плід в амніотичній оболонці все більше вклинюється в пологовий канал, і знову проявляються потуги. Під час входження головного (95%) або тазового (5%) поясу плода у пологовий канал рецептори шийки матки знову подразнюються, і перейми та потуги досягають максимальної сили і тривалості. Внаслідок цього передлежачі частини плоду спочатку з’являються у статевій щілині, а потім виходять назовні.
Під час проходження головного або тазового поясу через пологовий канал часто відбувається розривання амніотичної оболонки і відходження навколоплідної рідини, яка, на відміну від перших вод, має слизоподібну консистенцію. В багатьох випадках амніотична оболонка не розривається, і передлежачі органи плоду видніються через неї. Але після виходу голови плоду або тазу назовні відбувається розривання амніону, тому розривати його немає потреби. Відомо, що довше під час пологів зберігається цілісність амніону, то вони коротші. Після виходу голови плоду назовні витікає чергова порція навколоплідних вод, поки пологовий канал не перекривається повністю плечовим поясом. Пауза між потугами в цей час хоч і не тривала, але у тваринників виникає бажання надати допомогу шляхом тракції (витягування) плоду. Таке втручання небезпечне тим, що може спричинити порушення перебігу післяпологового періоду.
Втім, у разі тазового передлежання надання допомоги шляхом тракції плоду є обов’язковим, аби запобігти його асфіксії внаслідок аспірації навколоплідних вод.
Після невеликої паузи між потугами вони відновлюються, стають сильнішими і частішими. Відразу за головою плоду назовні виходить плечовий пояс, через певний час відбувається виведення тазового поясу плоду і закінчується пологова стадія.
Стадія народження плоду не завжди відбувається нормально. В багатьох випадках вона порушується. Дуже часто проблеми виникають в момент переходу від підготовчої стадії до виведення плоду. Першою ознакою такого порушення є розривання амніону одночасно з алантоїсом при прояві перших потуг, коли ще шийка матки повністю не відкрилася. В такому разі відходження перших плідних вод буде значне, і до їх складу входить як алантоїсна, так і амніотична рідина. Внаслідок цього тиск у матці значно знижується, і пауза між потугами триває більше 25 хвилин. Водночас відбувається розлад родової діяльності матки і рефлекторного виникнення потуг.
Причиною розладу є нерівномірне подразнення механорецепторів матки твердими частинами тіла плоду, а не плідними оболонками і навколоплідними водами, як при нормальних родах. Проходження головного або тазового поясу через пологовий канал гальмується. Ускладнення процесу можуть спричинити також порушення розміщення плоду, неповне розкриття шийки матки, невідповідність розмірів плоду і пологових шляхів, виродковість плоду, новоутворення у статевих органах та інше. В такому випадку треба викликати лікаря ветеринарної медицини для надання кваліфікованої допомоги.
У деяких випадках тваринники або господарі можуть надати допомогу самостійно. Наприклад, при первинній слабкості перейм і потуг потрібно допомогти тварині шляхом тракції плоду. При цьому слід пам’ятати таке: руки акушера і мотузки мають бути стерильними, витягування плоду можна проводити тільки під час прояву перейм і потуг. За відсутності перейм і потуг такі дії можуть призвести до вивертання матки. Вивертання матки, або інвагінація, як правило, відбувається при тракції щільно обхваченого маткою тіла плоду, коли одночасно розриваються амніон і алантоїс, за так званих сухих пологів.
Після витягування назовні плечового пояса тракцію слід продовжувати до повного витягування плоду. Здавалося б, що за об’ємом тазовий пояс найменший, і пологи можуть завершуватися самостійно. За нормального перебігу пологів так воно, зазвичай, і буває: після проходження плечового поясу настає невелика пауза у прояві потуг, і після неї настає чергова їх серія, яка забезпечує закінчення пологової стадії. За надання допомоги ця пауза між потугами затягується. Через зниження тиску на стінку цервікального каналу шийка матки починає скорочуватися і перетискує пуповину плоду, що призводить до її ущемлення, а відтак — до смерті плоду внаслідок асфіксії, бо він у цей час ще не може вдихнути повітря через неможливість скорочення діафрагми.
Після виведення або витягування плоду починається послідова стадія пологів. У більшості випадків після народження плоду пуповина розривається і в цей час можна побачити, як із статевих органів виділяються навколоплідні води з домішками темної крові, яка витікає із кукси пуповинних вен і артерій. Через 5–10 хвилин після стадії народження плоду корова піднімається, підходить до теляти і облизує його. Протягом 15–20 хвилин після цього корова лягає, і в цей час можна побачити, як під впливом перейм і потуг виганяється послід із статевих органів. Але протягом години після народження теля встає, і корова знову піднімається. В цей час у теляти проявляється рефлекс ссання. Потім корова і теля лежачи відпочивають, і знову під впливом перейм і потуг відбувається відділення і вигнання посліду з матки протягом 4–6 годин. У багатьох корів, у яких були ускладнення під час пологової стадії, він відділяється протягом 10–12 годин або затримується ще довше. Для надання кваліфікованої допомоги за затримки посліду у корів треба викликати лікаря ветеринарної медицини.
Ускладнений перебіг другої і третьої стадій пологів частіше за все супроводжується травмуванням пологових шляхів. Дуже часто тваринники та власники тварин не приділяють належної уваги цим ускладненням, не проводять своєчасне лікування корів, що призводить до переродження їхніх статевих органів і, як наслідок, вони втрачають здатність до відтворення.


А. Краєвський,
канд. вет. наук

Інтерв'ю
Органічне землеробство в поєднанні з бджолозапиленням - новий перспективний тренд у сільському господарстві. Не відстають від світових тенденцій і українські аграрії. Компанія "Агроінвест Холдинг" ризикнула і запустила пілотний проект з... Подробнее
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее

1
0