Спецможливості
Статті

Як рибні відходи перетворити в доходи

07.11.2008
2208
Як рибні відходи  перетворити в доходи фото, ілюстрація

Риба — невичерпна скарбниця здоров’я людини завдяки якісному білку, доступному фосфору й кальцію, легко засвоюваним вітамінам і — головне — жирові, який не лише не містить холестерину, а навпаки, завдяки специфічним жирним кислотам, звільняє від нього наш організм. А справжнє рибне борошно — найякісніший і найцінніший корм для тварин, до того ж, дефіцитний сьогодні на ринку кормових добавок. Тоді як одержати його зовсім просто.

Риба — невичерпна скарбниця здоров’я людини завдяки якісному білку, доступному фосфору й кальцію, легко засвоюваним вітамінам і — головне — жирові, який не лише не містить холестерину, а навпаки, завдяки специфічним жирним кислотам, звільняє від нього наш організм. А справжнє рибне борошно — найякісніший і найцінніший корм для тварин, до того ж, дефіцитний сьогодні на ринку кормових добавок. Тоді як одержати його зовсім просто.

В Україні розроблено унікальну технологію швидкого й безвідходного перетворення нехарчової риби і рибних відходів у повноцінну, безпечну для тварин, ефективну кормову добавку. Для виготовлення рибного борошна використовують спеціальний пристрій ДС-200 (дробильно-сушильна установка), що являє собою металевий термос із розміщеними в ньому ножами, які рухаються по колу зі швидкістю 2000 обертів за хвилину. Пристрій компактний, не потребує особливих умов для встановлення й експлуатації, а тому стане в пригоді кожному підприємству чи фермеру, якому потрібні високоякісні кормові добавки з риби.
Щоб отримати рибний делікатес для тварин, у робочу камеру термоса спочатку завантажують наповнювач (висівки пшеничні). Після того, як їх рівномірно розподілили по робочій камері, туди ж додають вологі рибні відходи. За рахунок тертя температура суміші підвищується до 105…125°С, і маса, яка швидко рухається, позбавляється вологи. Через 20 хвилин роботи з камери вивантажується суха (з вологістю 9–10%) рибна кормова добавка. При цьому ніяких шкідливих викидів ні в атмосферу, ні в землю не відбувається.
Такий кормовий продукт як зовні, так і за хімічним складом — справжній делікатес для курчат, поросят, качок, гусенят. Майже наполовину рибна кормова добавка (РКД) складається з цінного рибного білка, що містить повний набір незамінних амінокислот у найсприятливішому співвідношенні. Крім білка, в складі РКД зберігається весь риб’ячий жир. Він відкладається на поверхні харчових волокон висівок і набуває стійкості до окислення. Риб’ячий жир бере участь у формуванні тканини внутрішніх органів, кісток. Вітамін Д, який у ньому накопичується в значній кількості, стає центральним чинником засвоєння мінералів із корму.
Цікаво, що мінералів у складі РКД достатньо для отримання найвищих приростів маси в молодняку та яєць із міцними шкарлупами в несучок. РКД містить щонайменше 2,5% кальцію і 1,5% фосфору — це вдвічі більше, ніж у материнському молоці. Отже, РКД ідеальна в раціонах малюків сільськогосподарських тварин. Рибне борошно може слугувати частковим замінником мінерального преміксу.
РКД не містить важких металів, генетично модифікованих продуктів, зберігається протягом трьох-шести місяців у звичайних умовах складу без змін якості й поживності.

Кому і як згодовують РКД?
Рибну добавку ефективно додавати до раціонів курчат із перших днів життя. Для цього її ретельно змішують із дробленою кукурудзою та пшоном у співвідношенні: одна частка РКД на дев’ять часток дробленого зерна. Курчата швидко знаходять корм і з охотою його з’їдають. Через тиждень такої годівлі можна побачити суттєвий приріст маси тіла, зміцнення кісток, прискорення заміни пуху на пір’я. З місячного віку частку РКД можна зменшити до 5–7% у масі зерносуміші, але ефект від її вживання не знизиться.
РКД — незамінна складова раціонів молодняку індиків. Уведення цієї добавки до раціону пташиних малят дає змогу уникнути розладів шлунку, занепаду росту й розвитку, більше ніж удвічі зменшується вибракування поголів’я, а в багатьох випадках спостерігається стовідсоткова збереженість молодняку. Норму згодовування РКД для молодняку індиків можна збільшити до 10–12% у масі сухої кормової суміші.
 Рибна кормова добавка корисна для використання в раціоні курей-несучок. У разі додавання 3–5% цієї добавки до комбікорму (кормосуміші) кількість знесених яєць зростає на 5–9%. Збільшуються термін продуктивного використання несучки, розмір та маса яєць, вони рідше б’ються, кури не несуть яєць без шкаралупи.
Особлива розмова про використання РКД у годівлі свиней. Поросята набагато чутливіші за птахів до смаку риби. Вже на самому початку життя свині добре сприймають рибний запах і смак. Тож варто до кормосуміші малятам додати 5–7% РКД, і кожне з них одразу з’їсть більше корму. Так можна швидше привчити молодняк до немолочних кормів. Тут вигода подвійна: передусім розвиток шлункового травлення у свиней прискориться, і вони стануть інтенсивніше збільшувати масу, тоді як свиноматки залишатимуться спокійнішими, з більшою вагою і швидше будуть готові для нового циклу відтворення.
Дуже ефективно вводити РКД (3–5%) у раціон підсисних свиноматок. Це посприяє підвищенню їхньої молочності, а поросята на момент відлучення важитимуть не менше 18–25 кг. Якість ділового молодняку в такому разі стає ідеальною.
Не стане зайвим уведення РКД у раціон кнурів. Установлено, що за вживання рибних кормів суттєво зростає якість сперми, активність тварин і багатоплідність маток.
Отже, ефективне використання екологічно безпечної, цінної кормової добавки — замість пресловутих заморських стимуляторів росту — означає, що тварини й птиця ростуть і розвиваються краще, менше хворіють, відтак, завдають менше проблем господарю, а людина отримує в результаті екологічно чисті повноцінні харчові продукти. 

Л. Подобєд,
д-р с.-г. наук,
гол. наук. співробітник
Інституту тваринництва УААН

Інтерв'ю
Німецький досвід організації тепличного бізнесу — тема нашої розмови з директором з інноваційних технологій у рослинництві консалтингової компанії «Аграрний Центр Innovation» Юрієм Куликом, який нещодавно особисто його вивчав... Подробнее
брак ЗЗР
Засоби захисту рослин — одна з дефіцитних позицій серед ресурсів для проведення посівної та отримання якісного врожаю. Про це зазначає керівник ФГ «Агрофірма Базис» (5 тис. га у Черкаській області) Володимир Осадчий, пише УНІАН. «Ми... Подробнее

1
0