Спецможливості
Технології

Як побороти амброзію?

05.06.2008
3987
Як побороти амброзію? фото, ілюстрація
Автори звертають увагу аграріїв на шкодочинність амброзії полинолистої та пропонують перевірені способи боротьби з нею.

Амброзія полинолиста — один із найбільш злісних алергенних шкідників. Вона має високий життєвий потенціал і регенераційну здатність. За нашими спостереженнями (2003–2005 рр.), після проведення культивації під картоплю залишки рослини, присипанні вологим грунтом, утворюють додаткове коріння й добре розвиваються. Якщо амброзію полинолисту скосити, від її прикореневих частин відростають нові паростки, особливо за наявності вологи в грунті. Відростає амброзія від стебла та його частин, що залягають на 3–5 см нижче поверхні грунту, а не від коріння. Що раніше зрізали стебло, то більше на ньому утворювалось додаткових пагонів.
Властивість сходити має не тільки насіння, яке повністю дозріло, а й насіння в стадії молочної та воскової стиглості. Рослини, скошені навіть ПІД час цвітіння, утворюють життєздатне насіння; відсоток схожого насіння може коливатися від 51 до 70%.
Слід зазначити, що на полях озимих зернових з густотою стояння 500–600 продуктивних стебел на м2 рослини амброзії майже не цвіли і не утворювали життєздатного насіння. І все ж після збирання врожаю лущення стерні на цих площах повинно бути обов’язковим агротехнічним заходом. Після скошування рослин енергоємність стерні зростає, що сильно прискорює розвиток амброзії, і вже через 35–40 днів вона утворює життєздатне насіння. На полях, які ми обстежували, налічувалося 50% рослин у фазі початку цвітіння, 30 — у фазі бутонізації і 20% — у фазі сходів.
У зріджених та ослаблених посівах зернових культур амброзія швидко поширюється. Для контролювання бур’янів на таких полях у фазі кущення — на початку виходу в трубку рослин доцільно застосовувати гербіциди. Наші дослідження показують, що на дуже забур’янених полях зернових колосових культур для знищення амброзії найкраще застосовувати Гранстар у бакових сумішах із Хармоні чи Діаленом, а також препарати групи 2,4-Д. Добрі наслідки дають і гербіциди Гроділ Ультра (150 г/га), Лінтур (120–150 г/га), Ларен (10 г/га) та інші. Наприклад, завдяки дії таких гербіцидів, як Ларен і Діален, загибель більшості біологічних груп бур’янів, у тому числі амброзії, становила близько 93–95%, що дало змогу одержати надбавку врожайності озимої пшениці 8,2–9,3 ц/га. Зокрема, на ділянках із застосуванням Ларену в дозі 10 г/га урожайність зерна становила 47,4, Ділену в дозі 2,5 л/га — 46,3 і без гербіциду — 38,1 ц/га.
На посівах кукурудзи найефективнішим гербіцидом у боротьбі з амброзією виявився препарат Базис із дозою використання 25 г/га, що сприяло одержанню врожайності зерна понад 50,0 ц/га. При цьому прибавка врожаю становила 8–10 ц/га. Добрі наслідки дає також гербіцид Тітус у бакосуміші з 2,4-Д або Хармоні.
Як показали наші дослідження, за наявності в грунті достатньої кількості вологи рослини амброзії надто галузяться і рясно цвітуть. На полях картоплі траплялися рослини заввишки 1,8–2,3 м з 15–17-ма добре розвинутими бічними пагонами. За проведення виключно агротехнічних заходів (два ручних прополювання) на присадибних ділянках селян у посівах картоплі перед збиранням бульб ми налічили 24,5 шт/м2 бур’янів, у тому числі чотири рослини амброзії.
На необроблюваних землях амброзію та інші бур’яни треба знищувати механічним методом, а також застосовувати гербіциди суцільної дії. Зокрема такі препарати, як Раундап, Ураган, Вулкан, Глісол із дозою витрати 3–4 л/га.
На землях з високими санітарно-гігієнічними вимогами (сіножаті, пасовища, прифермські ділянки) потрібно створювати штучні фітоценози з багаторічних бобових і злакових трав або їх сумішок (люцерна із стоколосом та кострицею). Такі суміші за два-три роки добре розростаються й практично повністю пригнічують амброзію полинолисту.
Узбіччя автошляхів, залізничних колій за наявності на них амброзії треба обробляти гербіцидами суцільної дії, а меліоративні канали обкошувати.
Оскільки насіння амброзії полинолистої поширюється з насіннєвим матеріалом, шротом, транспортними засобами, то особливе місце в боротьбі з цим бур’яном належить карантинним заходам, основні з яких: заборона завезення вантажів у вільні від амброзії райони з регіонів розповсюдження бур’яну, обов’язковий карантинний огляд та лабораторна експертиза в пунктах перетину кордону. В кінцевих місцях призначення вантаж підлягає повторному огляду та лабораторній експертизі.
Таким чином, щоб запобігти поширенню та контролювати чисельність амброзії полинолистої в агроценозах і на необроблюваних землях, потрібно застосовувати всі заходи одночасно, зокрема запобіжні та винищувальні (механічні, хімічні).

Інтерв'ю
Компанії «Уніфер» — 20 років! Подія справді знаменна, тому що «Уніфер» — це непересічне явище на українському агроринку. З активною діяльністю компанії пов’язані поява і впровадження в Україні новітніх технологій: перші мікродобрива,... Подробнее
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее

1
0