Спецможливості
Новини

Як максимально використати косарки-плющилки на люцерні?

26.06.2017
3653
Як максимально використати косарки-плющилки на люцерні? фото, ілюстрація
Дискові косарки-плющилки в останній час стали домінуючим агрегатом для скошування з огляду на заготівлю високоякісних кормів

Один з ключових аспектів заготівлі якісних грубих – це скосити та вивести їх з поля якомога швидше. Один з шляхів досягнення цих передумов – збільшення продуктивності косіння. Дискові косарки-плющилки в останній час стали домінуючим агрегатом для скошування з огляду на  заготівлю високоякісних кормів, пише propozitsiya.com з посиланням на poettinger.at.

Серед переваг дискових косарок - вища робоча швидкість, краща якість скошування полеглих масивів і якість скошування тонкостебельних рослин, краще справляються з кротовиннями та мурашниками, легша та простіша заміна ножів.

Отже, формула високою продуктивності – косити широко та швидко. Але звичайно є обмеження як по робочій ширині так і швидкості. Вибір ширини захвату косарки зумовлюється транспортними обмеженнями, розмірами полів, здатністю косарки копіювати поверхню поля. Швидкість скошування лімітується потужністю трактора, рельєфом поля та таким фактором, який інженери називають «критичною швидкість руху». Для косарки критична швидкість руху – це максимальна швидкість, при якій  косарка забезпечує рівномірну висоту скошування, не жене перед собою «хвилю» травостою тим самим залишаючи «гриви» нескошеної трави. На цю швидкість впливає: тип механізму скошування (дисковий чи сегментний), діаметр та швидкість обертання дисків чи амплітуда руху сегментів і т.д. Так, наприклад, критична швидкість скошування для сегментних косарок складає 8-10 км/год., для дискових – 19-23 км/год. Як бачимо, дискові косарки можуть забезпечити набагато більшу продуктивність скошування. Тому правильне їх використання та налаштування є важливою передумовою заготівлі високоякісного сіна та сінажу.

Перед роботою необхідно правильно налаштувати розвантаження косарочної балки. За звичай це відбувається за допомогою пружин. Якщо вони занадто стягнуті (балку доволі легко підняти одною рукою) - косарочна балка на швидкості може підстрибувати та коливатися, тим самим формуючи нерівномірний зріз та валок. Занадто розтягнуті (балка важка) – пошкодження дернини. 

Висота скошування визначається висотою кріплення найнижчого зеленого листочка. Косити нижче – означає насичувати корм важкоперетравними стеблами, косити вище – лишати цінні листочки. Почати налаштування варто з висоти в 10 см. Далі орієнтуватися по стерні, якщо на ній лишається багато зелених листочків – косити треба нижче. Якщо стерня коричнева і зовсім без листочків – збільшити висоту укосу. Зазвичай оптимум міститься в межах від 8 до 12 см. Висота скошування на дискових косарках забезпечується копіювальними лижами. Для злакових вона складає 5-7см (використовуються звичайні лижі), для бобових – 8-12см (лижі високого зрізу). Нахил косарочної балки також впливає на висоту скошування, але його налаштування повинно відбуватися з огляду на умови на кожному полі. Наприклад, якщо травостій, прямостоячий, то  її можна трішки нахилити верх, тим самим зменшивши ризик зіткнення ножів з камінням чи іншими предметами. Якщо, рослини в значній мірі вилягли, то варто нахилити балку до низу, тим самим допомогти ножам дістати та підняти травостій.

Основна задача в налаштуванні плющилки полягає в забезпечення оптимального процесу плющення, тобто пришвидшити час сушіння та синхронізувати підсушування стебел та листя. Основними налаштуваннями вальцевої плющилки є налаштування зазору між вальцями та їх тиску. Зазор між вальцями повинен бути трішки меншим ніж діаметр стебла люцерни. В межах 1,6-2,4 мм, що залежить від сорту люцерни, укосу (наприклад рослини першого укосу тонші) і т.д.

Недостатнє плющення затягує процес сушіння, занадто інтенсивне може привести до втрат листової маси при подальшому ворушінні, валкуванні та підборі. Оптимальне плющення – 90% стебел рослин повинні мати надломи кожні 7-10см, при цьому листя повинно триматися стебла. Якщо більше 5% листової маси мають темні п’яна чи пошкодження – плющення занадто інтенсивне, ризик швидкого пересихання та відпадання листя.

Тиск між вальцями потрібно встановлювати залежно від урожайності. Замало тиску-недостатнє плющення. Забагато – перевитрати палива, оббивання листя.

Якісне скошування – це на 50% якісна косарка і на 50% якісне налаштування машини.

Визначення зазору між вальцями плющилки:

1. Відріжте 3 полоски з харчової фольги шириною 30 та довжиною 45 см.

2. Скрутіть кожну полоску в окрему трубку діаметром близько 1 см.

3. Помістіть трубочки між вальцями плющилки – по центру і по краях, відступивши по 30см від країв.

4. Проверніть вручну вальці плющилки поки трубки повністю не пройдуть через неї.

5. Поміряйте товщину спресованої фольги. Найтонше місце визначає зазор між вальцями плющилки.

Зазор між вальцями повинен бути трішки меншим ніж товщина стебла люцерни.

Інтерв'ю
Кліматичні зміни та несприятливі для ринку умови, спричинені COVID-19, не дали змоги українським агровиробникам цього року вкотре продемонструвати світу рекордні врожаї, особливо таких пізніх культур, як кукурудза та соняшник. Втім, і той... Подробнее
Справжні друзі пізнаються у біді, справжні ґрунтообробні агрегати — під час роботи у важких умовах   Зима і весна цього року порадували аграріїв більшості регіонів України рясними опадами. Є задатки щодо отримання високих урожаїв. Але… На... Подробнее

1
0