Спецможливості
Новини

Вирощування технічних конопель варто дерегулювати, — експерт

26.10.2020
980
Вирощування технічних конопель варто дерегулювати, — експерт фото, ілюстрація

Що спільного мають перші паперові гроші США та перша Біблія? Вивчала питання Ірина Грузінська, керівниця сектору «Сільське господарство» Офісу ефективного регулювання BRDO.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на epravda.com.ua.

Вони виготовлені з волокон технічної коноплі. Саме тієї коноплі, яка не містить психоактивного компонента тетрагідроканабінолу (ТГК), а тому не може викликати сп'яніння.

З цієї с/г культури також виготовляють папір, будівельні матеріали, хутро, паливо, косметику, ліки та, звісно, продукти харчування. Цей список можна продовжувати.

Ще понад сто років тому Міністерство сільського господарства США визнало коноплю найбільш рентабельною культурою, однак в Україні вона залишається недооціненою.

Регулювання галузі складне й недолуге, що призводить до втрат потенціалу від використання технічної коноплі у промислових цілях.

Днями в Офісі президента ініціювали винесення на «всенародне опитування» питання про легалізацію медичного канабісу, оскільки, як пояснюють автори, препаратів на основі конопель потребують не менше двох мільйонів українців.

Хоча мова йде про медичну, а не технічну коноплю, це лише підтверджує, що користь від спрощення регулювання вирощування і переробки цієї культури може бути набагато більшою, а деякі кроки можна зробити вже зараз.

Світ давно продемонстрував, що коноплю можна використовувати в абсолютно різних галузях економіки: у зведенні екологічних будинків матеріали з коноплі можуть замінити класичні утеплювачі; у будівництві доріг використовують гранульований пил з коноплі, який додають для довговічності асфальту. Папір, виготовлений з конопель, міцніший і дешевший у виробництві, ніж папір з дерева. 

Компанії Audi, BMW, Mercedes-Benz, Fiat, Ford використовують конопляний композит для виготовлення автомобілів. 

В Україні теж є успішні приклади використання продуктів переробки луб'яних культур, наприклад, будівництво автодороги «Київ-Одеса». 

Здавалося б, якщо технічна конопля не може викликати сп'яніння і настільки універсальна культура, її можна вирощувати, як картоплю, і вільно продавати, але не все так просто.

В Україні законодавчо дозволено вирощувати технічну коноплю з умістом психоактивного компоненту ТГК до 0,08%. Для порівняння: у ЄС дозволений рівень ТГК у промислових коноплях становить 0,2%, у США, Канаді та Китаї — 0,3%. Це значно вище від наших 0,08%.

Через занадто низький дозволений вміст ТГК українські аграрні виробники не можуть повноцінно конкурувати на міжнародному ринку, оскільки не мають права використовувати більшість сортів технічної коноплі, зареєстрованих у світі.

Середня врожайність дозволених культур технічної коноплі в Україні становить 1,5 тонни з га, а дозволених культур у Франції та Нідерландах — 8 тонн з га. В Україні у 2019 році площа під посівами технічної коноплі становила 2-4 тис. га, у Франції — 14,5, у Канаді — 37, у США — 60 тис. га.

Крім рівня ТГК, маємо низку інших регуляторних навантажень на бізнес, що лякають потенційних виробників технічної коноплі. Ринок контролюють одночасно МВС, Держлікслужба та Міністерство охорони здоров'я.

Світова практика демонструє, що силові структури не повинні мати жодного стосунку до вирощування, зберігання та переробки технічної коноплі. У розвинених країнах технічна конопля — звичайна культура, не віднесена до переліку наркотичних засобів. Для іноземних підприємств це передусім сировина для виробництва понад 50 тис. видів продукції.

Інтерв'ю
У розвинених країнах агрострахування вже давно застосовується як ефективний інструмент розвитку агробізнесу, в Україні страхування ризиків сільського господарства все ще знаходиться на стадії розвитку
экспорт
Після підписання Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою українські аграрії отримали шанс вийти на канадський ринок. Втім, позитивний ефект буде відчутним не відразу. 

1
0