Спецможливості
Агробізнес

Вирощування сорго за органічними технологіями

14.03.2019
6577
Вирощування сорго за органічними технологіями фото, ілюстрація
підготовка грунту до сівби сорго

Сорго є надзвичайно пластичною культурою, яка щонайкраще підходить для вирощування за органічними технологіями. Як підтвердження — врожайність зернових гібридів американської селекції в 2018 році становила 8–15 т/га. Його висока адаптивність, посухо- та жаростійкість пояснюється африканським походженням.

 

Сорго здатне рости там, де не ростуть інші сільськогосподарські культури: на засолених, еродованих та малородючих піщаних ґрунтах, в умовах дефіциту вологи, з легкістю переносить високі температури під час цвітіння та утворює восковий наліт, захищаючи себе від перегріву, шкідників і хвороб.

Починаючи вирощувати сорго за традиційних, органічних чи будь-яких інших технологій, потрібно знати особливості культури. Теплолюбне, чутливе до весняних заморозків насіння починає проростати за температури ґрунту 10°С на глибині 10 см, але швидкі та дружні сходи отримують за 15–18°С. Протягом 40 днів після появи сходів сорго не конкурентне з бур’янами, вегетативна маса в цей час росте повільно, але стрімко розвивається коренева система.

Від появи сходів до виходу волоті контролюють появу попелиці, під час достигання зерна — личинок бавовникової совки, проводять профілактичні та захисні обприскування. Прямий обмолот зерна можна починати за вологості 20–25%, у зонах з високою вологістю повітря — до 30%, а жатку виставляють таким чином, щоб до бункеру комбайна потрапляло якомога менше зеленої маси. Обмолочене зерно провіюють та досушують до базової вологості, яка становить 14%.

В органічній технології вирощування сорго особливої уваги приділяють обробітку ґрунту та боротьбі з бур’янами. Найкращими попередниками за органічного вирощування є гірчиця, люпин та озиме жито, які використовують як сидерати. За умови оптимальної густоти стояння вони пригнічують розвиток бур’янів, а загорнута в ґрунт зелена маса збагачує його поживними елементами та виділяє специфічні речовини, в тому числі алкалоїди, які ефективно борються з ґрунтовими шкідниками.

Вибираючи гібриди сорго, звертайте увагу на їхню придатність до вирощування за органічними технологіями. Гібриди повинні бути стійкими до несприятливих умов навколишнього середовища, шкідників та хвороб і невибагливими до родючості ґрунтів. Одним з найкращих гібридів зернового сорго, представлених на насіннєвому ринку України, придатних для вирощування за органічного способу, є Юкі. Він низькорослий, потребує відносно мало вологи та поживних речовин для формування вегетативної маси, ранньостиглий, на дефіцит вологи реагує зменшенням висоти рослин, але не знижує продуктивності. Характерна остистість волоті свідчить про високу посухостійкість та економне використання вологи, а насіння зберігає схожість та енергію проростання на рівні 95–97% більше п’яти років.

Сівбу проводять широкорядним способом на 45–70 см сівалками точного висіву чи буряковими, використовуючи диски, придатні для висіву дрібнонасіннєвих культур. З урахуванням планових заходів боротьби з бур’янами — досходового та посходового боронування, міжрядних обробок, останньої — з підгортанням, норму висіву збільшують на 10–15%. У насіннєвий бак з непротруєним насінням додають інокулянт комплексної дії БіоАрсенал. Завдяки унікальному складу, що включає два види азотфіксуючих бактерій — Azospirillum та Azotobacter, два штами грибів Beauveria Bassiana, мікроелементи та біологічно активні речовини, БіоАрсенал проявляє удобрювальну — азотфіксуючу і фосформобілізуючу — дії, а також — фунгіцидну проти збудників кореневих гнилей та інсектицидну — проти шкідників, які живуть в ґрунті.

Після отримання сходів, до виходу волоті, контролюють появу попелиці. За перших ознак пошкодження проводять обприскування препаратами на основі B. subtilis (Бітоксибацилін) чи комбінацією препаратів Триходермін з діючою речовиною Trichoderma lignorum (2 л/га), який має фунгіцидну дію та Гаубсин на основі Pseudomonas (3 л/га) з інсектицидною та фунгіцидною діями. Після виходу волоті — на початку цвітіння проти личинок бавовникової совки, які пошкоджують сорго у фазі достигання зерна, здійснюють випуск трихограми з нормою 150 тис. відроджених яєць на гектар. Випуск повторюють через 7–10 днів. Личинки бавовникової совки молодшого віку знищують Лепідоцидом (B. subtilis) з нормою 5–7 л/га. В робочий розчин для позакореневих обробок додають гумати, амінокислоти, за потреби — мікроелементи. Для підвищення ефективності позакореневих обробок використовують біоклей.

Слід пам’ятати, що вирощування органічної сертифікованої продукції супроводжують тільки препаратами для захисту та живлення, які внесені у Перелік дозволених препаратів для використання в органічному виробництві, що розміщений на сайті сертифікуючого органу — Органік Стандарт. Використовуючи біологічні препарати для захисту сорго, слід дотримуватися загальноприйнятих правил: обприскування проводити у вечірні години за помірних температур та слідкувати за терміном придатності препарату.

Для удобрення сорго в органічних технологіях використовують післядію органічних добрив, які були внесені під попередник (свіжі органічні добрива провокують появу бур’янів), висів сидератів із подальшою обробкою зеленої маси деструкторами та загортанням її в ґрунт. Інокуляція насіння БіоАрсеналом сприяє покращенню азотного та фосфорного живлення завдяки діяльності азотфіксуючих бактерій, які входять до складу препарату. Корекцію живлення проводять позакоренево. Для цього використовують ГуміСил (2,5 л/га), який містить гумінові та фульвокислоти, азот, фосфор, калій, магній, мікроелементи, в тому числі кремній, чи аналогічні препарати. За потреби калійні та фосфорні добрива, сертифіковані Органік Стандарт, вносять з осені.

Сорго, вирощене за органічними технологіями та сертифіковане в Органік Стандарт, експортують, використовують для виробництва круп, борошна, крохмалю з маркуванням «Органічний продукт», згодовують великій рогатій худобі, свиням, птиці, рибі, продукція яких також сертифікована Органік Стандарт.

 

Г. Луцько, експерт із агрономічних питань ДП «Рейлін»

 

Інтерв'ю
Кілька місяців тому компанія «Фінтех.Про» запустила унікальну платформу AgroАpp, яка допомагає сільгоспвиробникам швидко одержати фінансування без відсотків і часто без застави. Із сервісом уже співпрацюють найкращі банки України й... Подробнее
Зазвичай аграрні видання пишуть про здобутки агрохолдингів, знаних в областях, популярних аграріїв, що засідають по облрадах. Ми вирішили піти іншим шляхом і хочемо познайомити Вас із простим фермером

1
0