Спецможливості
Статті

Вплив кормових мікотоксикозів на відтворення поголів’я свиней

04.10.2012
1878
Вплив кормових  мікотоксикозів  на відтворення  поголів’я свиней фото, ілюстрація

Існує багато причин, що призводять до патології запліднення й абортів у свиноматок. Та значна кількість збитків від зниження багатоплідності свиноматок і народження мертвих поросят на свинофермах пов'язана з неповноцінною годівлею і порушенням технології кормоприготування. Особливо патології відтворення свиноматок проявляються внаслідок дії бактеріальних, рослинних, мінеральних і органічних отрут та мікотоксикозів.

Існує багато причин, що призводять до патології запліднення й абортів у свиноматок. Та значна кількість збитків від зниження багатоплідності свиноматок і народження мертвих поросят на свинофермах пов'язана з неповноцінною годівлею і порушенням технології кормоприготування. Особливо патології відтворення свиноматок проявляються внаслідок дії бактеріальних, рослинних, мінеральних і органічних отрут та мікотоксикозів.

В. Попсуй,
канд. с.-г. наук, доцент,
Сумський національний
аграрний університет

Мікотоксикозами, за різними даними, уражено від 25 до 70% концентрованих кормів. Нині виділено близько 2000 мікотоксинів, із них 47 високотоксичних і 15 - із канцерогенними, мутагенними й ембріотоксичними властивостями.
За токсичністю мікотоксини прирівнюють до синильної кислоти і стрихніну. Загальноприйняті способи технологічної обробки кормів для тварин за температури 200°С малоефективні: деякі мікотоксини, наприклад афлотоксин, руйнуються тільки за температури 320°С. Через низькомолекулярність мікотоксинів організм тварин і людини не виробляє антитіл до них. З кожним роком проблема мікотоксикозів загострюється, токсикогени (гриби, які утворюють токсини) швидко пристосовуються до нових технологій та сучасних пестицидів, при цьому збільшують утворення токсинів у сотні разів.
У багатьох країнах світу встановлені нормативи наявності мікотоксинів у продуктах харчування рослинного і тваринного походження (табл. 2). Хоча їхня дія добре вивчена, проблема полягає в тому, що суворої специфічності утворення грибами прихованих токсинів немає. Кілька видів грибів можуть утворювати один і той самий токсин, і один гриб може утворювати декілька мікотоксинів. Це багато в чому залежить від субстрату, на якому ростуть гриби, температури навколишнього середовища і вологості повітря. Саме ці чинники нерідко не враховують під час визначення забрудненості мікотоксинами кормів.

Симптоми ураження мікотоксинами
Мікотоксикози у свиней проявляються переважно восени і взимку, що пояснюється згодовуванням у цей період зернових, зокрема кукурудзи, ушкоджених токсикогенними грибами в полі або на складах. Навіть невеликий вміст мікотоксинів послаблює імунну систему свиней. Наслідком цього є велика схильність тварин до захворювань через ослаблення сили опору організму. Наступний етап - зниження продуктивності: погіршуються споживання і засвоювання кормів, знижується середньодобовий приріст, також погіршується репродукція. Прояв симптомів та ступінь впливу токсичності значною мірою залежать як від типу мікотоксинів, їхньої концентрації, можливих комбінацій у кормі, так і від віку й фази продуктивності свиней.
Найнебезпечнішим для репродуктивної функції свиней є зеараленон (F2 токсин), що виробляється грибом Fusarium graminearum. Гриб поширений у багатьох країнах, де вирощують кукурудзу на зерно. Спори гриба містяться в грунті, звідки вони потрапляють на вегетуючі рослини і за сприятливих умов (висока вологість) проростають, уражуючи колос або качан і утворюючи продукти своєї життєдіяльності - мікотоксини. Крім кукурудзи, до найбільшого ураження грибом схильні рис і сорго. Оптимальні умови утворення мікотоксину - вологість субстрату 45-50%, температура 15...30°С. Зеараленон - сполука, відома як помилковий естроген, викликає пухлини яєчників і матки, що нагадують ознаки статевої охоти. При цьому свинки демонструють усі її ознаки, в тому числі і рефлекс нерухомості. Вагініт, набухання молочних залоз, вульви, анеструс протягом 50 днів і збільшення циклу - вірні ознаки у свинок. Інші симптоми мікотоксикозів у свинок і свиноматок: загибель ембріонів, зниження ваги плоду, народження слабких поросят, збільшена вульва у поросят. Причина - помилкова охота свинок і неякісна сперма кнурів унаслідок наявності в ній зеараленону.
Дія зеараленону може бути підсилена дією інших грибних токсинів, наприклад, таких як трихотицин. Спостереження, проведені В. М. Бугайовим і В. А. Бугайовим в АТ «Алтин-Дірмен» республіки Казахстан, виявили ембріотоксичний вплив мікотоксинів на організм свиноматок. Це проявлялося продовженням строків вагітності до 120-130 діб (норма - 110-115 діб), загибеллю плодів та їхньою муміфікацією, атонією матки і збільшенням часу пологів. Нерідко пологи розтягувалися на п'ять-шість діб.
У свиноматок, які народили живих поросят, спостерігалося затримання посліду і тривале (до 20-30 діб) виділення з піхви іхорозної рідини з домішкою крові. У свиноматок, які абортували, зазвичай не всі поросята виходили з матки. За розтину таких тварин навіть через шість діб після аборту в рогах матки можна було бачити два-три муміфікованих плоди. Багато свиноматок не могли завагітніти у зв'язку з різким набряком підслизового шару матки і численними кістами в яєчниках і слизовій оболонці матки. У деяких випадках на слизовій оболонці матки налічували до 150-200 кіст.

Методи профілактики мікотоксикозів
Лікування зеараленонового мікотоксикозу не рекомендується доти, поки не буде усунено джерело токсину. Проблема полягає в тому, що ознаки отруєння мікотоксинами, як правило, приховані. Ефективні попереджувальні заходи: інформованість працівників ферми з приводу ознак мікотоксикозів і їхнє виявлення; моніторинг кормів на наявність мікотоксинів і вилучення підозрілого корму; у разі появи ознак отруєння зеараленоном (F2 токсин) - застосування медикаментів для їхнього усунення (наприклад, за тривалого анеструсу свиноматкам можна вводити простагландин), але, перш за все, слід усунути джерело токсину; застосування продуктів, які деактивують зеараленон або трихотицини в кормах.
Одним з найбільш вивчених і ефективних методів зниження негативної дії мікотоксинів є введення до раціону адсорбентів. Ефективний адсорбент зв'язує мікотоксини в шлунково-кишковому тракті тварини в міцний комплекс, який проходить травною системою і видаляється з фекаліями, запобігаючи або мінімізуючи вплив мікотоксинів на організм тварин (табл. 1). Під час вибору адсорбенту бажано керуватися такими принципами:
  ефективність засобу має бути підтверджена провідними науковими установами світу;
  засіб має ефективно зв'язувати мікотоксини за широкого спектра pH. (У ШКТ відбувається зміна pH, тому адсорбент має утримувати мікотоксини за різних рівнів pH);
  адсорбент має бути ефективним і за низької дози додавання в раціон (великі дози адсорбентів розбавляють раціон);
  препарат має бути здатним адсорбувати мікотоксини протягом 30 хв після надходження до організму (адсорбція поживних речовин у кишечнику відбувається протягом 30 хв). Якщо мікотоксини не будуть адсорбовані, вони всмоктуються у кишечнику і справляють свою негативну дію на організм.
Використання адсорбентів згідно з правилами доволі ефективне.
На жаль, на сьогодні не існує простого і дешевого способу інактивації мікотоксинів у кормах. Проте в даний час позбавити господарство мікотоксикозів можна. Для цього слід встановити вхідний контроль кормів на вміст основних індикаторних мікотоксинів; провести мікологічне обстеження сховищ; контролювати в них вологість і терміни зберігання кормів; вносити до раціону годівлі амінокислоти і вітаміни, що підвищують стійкість тварин до інтоксикації; грамотно балансувати раціон за вмістом найбільш схильних до ураження грибами інгредієнтів (висівки, шроти, кукурудзяний глютен); вводити, за потреби, в корми мікоцидні препарати і гепатопротектори; дотримуватися зоогігієнічних правил утримання тварин. Усі перераховані заходи недешеві, але тільки їхнє суворе дотримання убезпечить ваше господарство від численних збитків.

Інтерв'ю
Роберто Хавельяна
Американське видання Future Farming взяло інтерв’ю у Роберто Хавельяни — співробітника відділу компанії John Deere, який займається перспективними розробками потужних тракторів (серій 7R, 8R та 9R) на найближчі 20 років. Представляємо його... Подробнее
Каролін Спаанс, радник із питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерланди в Україні
Каролін Спаанс із серпня 2016-го обіймає посаду радника з питань сільського господарства в Посольстві Королівства Нідерланди в Україні. Ми вирішили поцікавитися найбільш перспективними напрямками

1
0