Спецможливості
Агробізнес

Вчасно заснуть – вчасно прокинуться

22.10.2019
3301
Вчасно заснуть – вчасно прокинуться фото, ілюстрація

У ході еволюції живі організми набули різноманітних адаптацій до переживання критичних температур. Особливо вражає витривалість рослин. Наприклад, японському вченому Салаї вдалося зберегти живими гілки верби і тополі після охолодження їх до -269°C!

 

 

 

 

 

 

Період уповільнення життєвих процесів і метаболізму організму на зиму називають гібернацією або періодом спокою.

Всі ми так чи інакше спостерігали морфофізіологічні адаптації рослин до низьких температур:

  • листопадність;
  • потовщення верхнього, тріщинуватого шару кори – корку, опробковіння молодих пагонів;
  • полягання зимуючих стебел та листків у деяких трав;
  • приземне/підземне розташування вузлів кущіння (точок утворення нових пагонів) та кореневих шийок із зимуючими бруньками.

Але що відбувається на біохімічному рівні в клітинах? Розглянемо на прикладі сільськогосподарських культур.

На початку осені через зміну температур і освітленості у рослинах починаються відповідні реакції: гальмування росту апікальних меристем, зменшення кількості гормонів-стимуляторів росту (ауксинів, гіберелінів та цитокінінів), підвищення рівня гормону-інгібітору – абсцизової кислоти.

Абсцизова кислота індукує період спокою у бруньках, замикання продихів, призводить до появи відокремлювального шару в черешках та плодоніжках (тим самим прискорюючи опадання листків і плодів), активує COR-гени (продукти діяльності яких безпосередньо беруть участь в формуванні стійкості до холоду).

На початку осені, коли відбувається зниження температур, розпочинається перша фаза загартування рослин. Підвищення абсцизової кислоти ,як ми вже знаємо, сприяє закриттю продихів і відповідно зниженню інтенсивності дихання. Достатня кількість світла сприяє продовженню фотосинтезу у тканинах. Менша інтенсивність процесів дихання та більша інтенсивність фотосинтезу зумовлює накопичення більшої кількості цукрів в тканинах. Для чого? Вуглеводи переводять вільну воду у зв’язаний стан, тим самим перешкоджаючи утворенню великих кристалів льоду, що руйнують рослинні мембрани. Під час другої фази загартування, коли стабілізуються стійкі низькі температури, частина води виходить у міжклітинний простір, що також сприяє зменшенню вірогідності пошкоджень кристалами льоду рослинних тканин під час критично низьких температур.

Важливо зазначити, що у сільськогосподарських культурах еволюційно утворилися спеціальні органи накопичення цукрів – коренева шийка у ріпаку та вузол кущення у зернових, які є стратегічно важливими твірними тканинами рослин для відновлення росту навесні.

Гарантіями вдалої перезимівлі можна вважати достатню кількість цукрів у органах накопичення та вчасний перехід до стану спокою (відсутність переростання у сільськогосподарських культурах).

Але окрім цього, значну роль відіграють ще ряд факторів:

  • відсутність критичних температур/різких перепадів;
  • достатній сніговий покрив, захист від грибних інфекцій;
  • розвинена коренева система.

Фізіологи компанії Stoller розуміючи процеси, які переживають рослини під час спокою на біохімічному рівні, розпочали своє дослідження інструментів, за допомогою яких аграрії можуть покращити перезимівлю своїх культур.

Stoller – це американська компанія, яка має досвід ефективності продуктів у більше ніж 70-ти країнах. В Україні Stoller співпрацює з багатьма українськими фермерами протягом останніх 5 років. Основний фокус роботи та досліджень компанії полягає у напрямі фізіології рослин, тобто у регулюванні процесів життєдіяльності зсередини, завдяки досягненню гормонального балансу.

Вченими компанії було розроблено препарат Nitrate Balancer, який на рівні біохімічних та фізіологічних процесів сприяє успішному настанню гібернації.

Функції Nitrate Balancer полягають в

  • активації руху вуглеводів від вегетативних органів до запасаючих тканин;
  • регулюванні надмірного вегетативного росту;
  • своєчасному пробудженні навесні.

Nitrate Balancer в своєму складі містить два активні компоненти:

  • Бор (B) – інгібітор дії ферменту ауксин оксидази.

За його дії підвищується концентрація ауксину в тканинах рослин, що покращує розвиток кореневої системи.

  • Молібден (Mo) – кофактор ферментів синтезу абсцизової кислоти.

Підвищення концентрації АБК сприяє своєчасному переходу рослин у стан спокою та запобігає переростанню.

На відміну від інших ретардантів, які застосовують для перезимівлі та морфорегуляції, Nitrate Balancer повністю не блокує синтез гіберелінової кислоти, а пригнічує її сприйняття рослинним організмом. Це важливо, адже попередники гіберелінової кислоти накопичуються і при впливі сигналів стимуляції росту навесні (температур, довжини світлового дня) сприяють більш інтенсивному росту культур завдяки рвучкому стрибку рівня гіберелових кислот.

Застосування препарату рекомендується як для однорічних культур (на фазі 3 – 4 листків одно- або двократно), так і для багаторічних культур після збору врожаю.

З Nitrate Balancer Ви не будете турбуватися про спокійне перебування своїх рослин в холодну пору і почнете насолоджуватись своєчасним початком їх вегетації навесні!

Інтерв'ю
Радник з сільського господарства Посольства Франції в Україні Ніколя Перрен
    Радник Посольства Франції в Україні з питань сільського господарства Ніколя Перрен розповів сайту propozitsiya.com, чому в званні великої аграрної країни нема нічого поганого, чим його батьківщина заслужила це звання і чим зі свого... Подробнее
Demydov1
В унікальній споруді на території арктичного архіпелагу Свальбард у Норвегії не так давно офіційно відкрито Всесвітнє сховище насіння. Дбаючи про майбутнє планети, людство прагне зберегти генофонд

1
0