Спецможливості
Техніка та обладнання

Високорентабельне виробництво

12.09.2013
847
Високорентабельне виробництво  фото, ілюстрація

Сьогодні для перевезення сільськогосподарської продукції з поля все частіше використовують лише трактори. Причин цьому досить багато. Наприклад, зміна машинно-тракторного парку: вже нікого не здивуєш трьохсотсильним трактором у господарстві, набувають широкого застосування високопродуктивні комбайни. Проте щоб ефективно використовувати потужність таких тракторів під час перевезення вантажів, їх слід агрегатувати з причепами вантажопідйомністю близько 30 т (повною масою — до 40 т).

Сьогодні для перевезення сільськогосподарської продукції з поля все частіше використовують лише трактори. Причин цьому досить багато. Наприклад, зміна машинно-тракторного парку: вже нікого не здивуєш трьохсотсильним трактором у господарстві, набувають широкого застосування високопродуктивні комбайни. Проте щоб ефективно використовувати потужність таких тракторів під час перевезення вантажів, їх слід агрегатувати з причепами вантажопідйомністю близько 30 т (повною масою — до 40 т).

С. Лановий, 
менеджер з роботи з дилерами, 
експорт-менеджер, 
ТОВ «Завод Кобзаренка»

Яким має бути такий причіп?
У світі та Україні вже давно зрозуміли, що досягти високорентабельного виробництва можна тільки об’єднанням у великі господарства і кооперативи й використанням високопродуктивної техніки та технологій. Збільшення кількості землі в господарстві потягло за собою зміну машинно-тракторного парку. На зміну малим малопродуктивним машинам прийшли великі високопродуктивні.
Україна також почала плавно переходити до наведеної вище схеми господарювання. І питання перевезення вантажів, без якого ведення сільського господарства практично неможливе, постає на перший план у логістичній складовій. Усе більше і більше для перевезення використовують трактори, транспортна швидкість яких сягає 60 км. Водночас вага вантажу, який вони перевозять, становить 30–40 т. Перевезення за допомогою трактора має низку переваг: по-перше, автомобіль дуже ущільнює грунт; по-друге, не завжди може заїхати на вологе поле; по-третє, купити трактор вартістю близько мільйона гривень і дивитись, як він марно простоює, принаймні не дуже розумно.
Як ви розумієте, маса причепа доволі серйозна, а це означає, що він має бути виготовленим конструктивно надійно.
Основні конструкційні елементи причепа, які впливають на його надійність, довговічність та безпеку експлуатації: підвіска, кузов, висота причіпного пристрою, шини.

Ресорна підвіска
На причепах даного типу ресорна підвіска найпоширеніша. Вона здобула свою популярність завдяки конструктивній простоті, ціні та можливості проведення дешевого ремонту. Дану підвіску слід використовувати переважно на рівних рельєфах.
Ресорна підвіска має один суттєвий недолік: під час звільнення від вантажу пікове навантаження отримують ресори задньої осі, що призводить до їхнього передчасного виходу з ладу. В причепі ТСП-39 «Ваговіз», який виготовляє Завод Кобзаренка, врахували цей недолік. Причеп на замовлення доукомплектовують двома гідроциліндрами, які прикріплені до рами причепа і під час розвантаження впираються у задню вісь, передаючи все пікове навантаження безпосередньо на вісь, не чинячи впливу на ресори. Окрім цього, вони також убезпечують причіп від перевертання.

Висота причіпного кільця
Залежно від марки, моделі та року випуску трактора, висота його причіпного механізму варіює від 45 до 65 см. Саме на висоту підчеплення причепа до трактора потрібно звертати увагу. Якщо дишло причепа розраховане на висоту підчеплення 45 см, а висота фаркопа трактора — 65 см, то за такого агрегатування передня частина причепа буде трішки припіднята, що призведе до неоптимального перерозподілу навантаження на осі причепа. Як наслідок, пікове навантаження отримує задня вісь, що може призвести до деформації ресор та задньої вісі. Якщо висота підчеплення вища, ніж висота фаркопа трактора, передня частина причепа буде опущена, і пікове навантаження отримає передня вісь.
Не кожен завод-виробник звертає на це належну увагу — в основному, випускають причепи зі стандартною висотою підчеплення, не враховуючи, що в світі — десятки марок тракторів.
Відомо два способи підчеплення. Перший — на польову навіску — не кращий, але практикується. Недоліки: в зв’язку з тим, що палець фаркопа на навісці прямий, він швидко спрацьовується та розбиває причіпне кільце в напівпричепі. Другий — оптимальний: підчеплення на спеціальний фаркоп, який регулюється за висотою і переміщується спеціальними кріпленнями трактора без застосування ключів та додаткових засобів. Також даний фаркоп має круглий палець, який ідеально прилаштовується до зчіпного кільця причепа. Даний причіпний фаркоп зменшує тертя та не розбиває причіпне кільце причепа і сам фаркоп.
Гідравлічна
та пневматична підвіски
Досконалішими є гідравлічна та пневматична підвіски. Переваги цих підвісок — забезпечення завжди горизонтального положення незалежно від рельєфу поля (можна працювати на схилах без побоювання, що причеп може перевернутися).
Причепи з гідравлічною підвіскою нині використовують рідше, але вона має масу переваг порівняно з ресорною. Замість ресор, на кожне колесо встановлено гідроциліндр. Завдяки цьому кожне колесо копіює рельєф місцевості. Наприклад, якщо одне з коліс заїжджає в ямку, гідроциліндр автоматично вижимається, і колесо не зависає в повітрі, а заїжджає в яму, несучи на собі те саме навантаження, що й до потрапляння в яму. В такому самому випадку колесо причепа з ресорною підвіскою зависає в повітрі, а навантаження з нього перерозподіляється на інші колеса — це може спричинити утворення гриж або взагалі лопання коліс чи ресор. За наїзду на бугор колесо, навпаки, підіймається гідроциліндром.
Перевагою пневматичної підвіски є здатність витримувати більші миттєві (пікові) навантаження, ніж у ресорної та гідравлічної. Проте і вартість її вища. Рекомендована для роботи в разі перевищень швидкості руху полем та перевантажень причепа.

Осі причепа
Причеп вантажопідйомністю 30 т повинен мати три осі. Для того щоб поліпшити маневреність причепа, зменшити спрацювання гуми, осі причепів (перша та третя) мають бути підрулювальними. За прямолінійного руху польовими дорогами або шляхами загального призначення підрулювальні осі стопоряться гідросистемою трактора завдяки гідроциліндрам, які містяться на них. Це стабілізує прямолінійний рух, і причіп не кидає з боку на бік за наїзду на ями чи бугри. На поворотах гідроциліндри на підрулювальних осях переводять у плаваюче положення, завдяки чому колеса першої та третьої осей копіюють рух трактора, що значно зменшує радіус повороту, підвищуючи маневреність та запобігаючи передчасному стиранню гуми асфальтом.

Кузов
Причепи використовують для перевезення різноманітних вантажів, тому покриття кузова має бути готовим до впливу будь-яких матеріалів. Для виготовлення кузовів компанія Fliegl використовує оцинкований метал, а рами піддають гарячому оцинковуванню. Системи розвантаження причепів компанії Fliegl можуть бути як штовхальні так і перевертальні. Причепи, обладнані штовхальною системою, кращі за умови, якщо вивантаження відбувається на крутих схилах або у приміщеннях з низьким дахом. Причіп-самоскид «Мульда-BULL» від Fliegl — це справжній причіп-велетень.
Всі причепи-самоскиди BULL оснащені конусоподібним, розширюючимся  до заднього борту кузовом, завдяки чому значно полегшується розвантаження. Рама причепа складається з жорстких на кручення, суперміцних порожнистих профілів і, на відміну від інших причепів «Мульда», з приварених один до одного U-образних профілів.
Тому рама причепа-самоскида «Мульда-BULL» не розтягується і забезпечує найвищу стійкість під час підйому кузова.
Для виготовлення кузовів компанія Joskin використовує сталь із високою межею текучості. Постійний пошук кращого співвідношення якість/вага сталі сприяв істотному зниженню спорядженої маси транспортних засобів Joskin за одночасного збільшення міцності, завдяки чому стало можливим збільшення вантажопідйомності. Верхня кромка кузова обшита посиленою профільною трубою, що додає причепу додаткової стійкості. Для того щоб максимально зменшити площу контакту кузова з вантажем і, відповідно, знизити тертя під час розвантаження, кутові грані кузова причепа Joskin закруглені завдяки серії перехідних вигинів двох бічних сталевих листів, а ширина кузова в кінці збільшена на 8 см.
Кузов причепа ТСП-39 «Ваговіз»  суцільнозварний, виготовлений із металу завтовшки 5 мм. Рама виготовлена із товстостінної профільної труби 250 х 110 х 8 мм із спецсталі, стійкої до прогинання та деформацій, має відмінну пружність. Усі металеві частини перед фарбуванням проходять через піскоструминну (дробоструминну) обробку: під тиском метал атакують металеві дробинки, що створюють шорсткувату поверхню, яка потім відмінно утримує на собі грунт та фарбу, надійно захищаючи кузов від корозії. Кузов суцільнозварний конічної форми, в кінці причіп на 10 см ширший, ніж на початку, що   дуже важливо, оскільки це запобігає зависанню будь-яких вантажів та сприяє швидкості розвантаження. Даний елемент конструкції також зменшує ризик перевертання причепа, пікові навантаження на гідроциліндр та заднє кріплення кузова з причепом, позаяк з підняттям кузова причіп розвантажується і тим самим зменшується вага вантажу та унеможливлюється його зависання.

Інтерв'ю
Керманичі вітчизняного АПК із високих трибун часто стверджують, як важливо розвивати малі й середні підприємства, сімейні ферми, запроваджувати переробку, та запевняють у всебічній підтримці таких виробників. Чи є підґрунтя в подібних... Подробнее
Всі ми любимо у вихідні побалувати рідних і близьких візитом до пристойного ресторану, кафе, щоб посидіти, поспілкуватися, відпочити. А чи в курсі, що представники системи HoReCa давно мріють про

1
0