Спецможливості
Статті

Високоефективні новації у птахівництві (повна версія)

05.06.2008
1089
Високоефективні новації у птахівництві   (повна версія) фото, ілюстрація
Нині в Україні спостерігається відродження галузі птахівництва на новому, значно ефективнішому рівні. Відновлення відбувається в період досить високого розвитку технологічних новацій, механізації та автоматизації виробничих процесів утримання й вирощування птиці в країнах Західної Європи. Метою нашого аналітичного огляду та досліджень стали пріоритетні напрями у птахівництві: утримання й вирощування курей-несучок, бройлерів та індиків.

Для організації вирощування курей у птахівничих господарствах України використовують два основні способи утримання: в кліткових батареях та на підлозі. Дещо інтенсивнішою є система утримання курей в 3–4-ярусних кліткових батареях завдяки ефективнішому (у 2,5–3 рази) використанню приміщення пташника. На підлозі, зазвичай, утримують курей, яйця від яких ідуть на інкубацію, та птицю, що вирощують на м’ясо. За цієї системи густота посадки птиці на 1 м2 площі підлоги порівняно невелика. У пташниках птицю утримують на глибокій незмінній підстилці, сітчастій або планчастій підлозі, з вигулами або без них. У промисловому птахівництві перевагу надають утриманню птиці без вигулів: за цієї системи в приміщеннях можна створювати штучний мікроклімат. Різновид вигульного утримання птиці на підлозі — літні польові табори.


Виготовленням кліткових батарей в Україні займаються ВАТ “Завод “Ніжинсільмаш” та ТОВ “Техна” (м. Кагарлик). ВАТ “Завод “Ніжинсільмаш” виготовляє комплекти обладнання для утримання курей-несучок у багатоярусних батареях етажеркового типу ОКН-3 та ОКН-4. ТОВ “Техна” виготовляє обладнання ТБК — прямоточну кліткову батарею для утримання курей-несучок. У кліткових батарей високий рівень механізації та автоматизації, завдяки чому немає потреби в ручній праці під час годівлі, напування й видалення посліду. Обладнання для збирання яєць на батареї встановлюють (на бажання замовника) або ліфтового, або елеваторного типу.
Вітчизняні кліткові батареї поступаються клітковим батареям закордонного виробництва. Однією із тенденцій у розробленні й упровадженні обладнання в країнах Західної Європи є виготовлення систем, які створюють умови для вільного утримання курей-несучок на ярусах за їх каскадного розміщення з облаштованими місцями для знесення яєць (рис.1, 2), що є практичним різновидом підлогової системи утримання птиці. Це максимально наближує умови утримання курей до природних. Таке обладнання почали виготовляти фірми Big Dutchman, Salmet Mёller (Німеччина) та Landmeco (Данія). Порівняно з підлоговою системою, цей варіант дає змогу значно ущільнити посадку птиці в приміщенні й підвищити ефективність господарювання. Слід зазначити, що багато закордонних фірм використовують систему підсушування посліду під час його прибирання.


Серед успішних птахівничих господарств треба відмітити Богданівську птахофабрику Київської області, де утримують із використанням кліткових батарей 120 тис. голів курей-несучок. При цьому валове виробництво яєць протягом року становить 46 млн шт., собівартість 1000 шт. яєць — 216 грн, затрати концентрованих кормів на виробництво 1000 шт. яєць —150 кг, падіж птиці — 3%.
Ми розробили технологічну карту вирощування та утримання курей-несучок (табл.1). При цьому було передбачено такі вихідні дані: спосіб утримання — клітковий; кількість птиці в приміщенні —38500 голів; вік — 18–72 тижні; щільність посадки — 4,5 гол./м2; габаритні розміри — 72x18x3 м; фронт годівлі — 7 см; фронт напування — 2 см; температура повітря — 16...18°С; відносна вологість повітря — 60–70%; тривалість освітлення протягом доби — 10–14 год; інтенсивність освітлення — 5–28 лк; несучість курки-несучки протягом року — 280 шт. яєць; пік продуктивності — 24–25 тижнів; маса яйця після 12 місяців яйцекладки — 42–64 г; збереження поголів’я — 96%; витрати комбікормів на 1 курку-несучку — 38,5 кг/рік; витрати води на 1 курку-несучку — 73 л/рік.
Витрати основних виробничих ресурсів протягом року в розрахунку на 1000 штук яєць за розробленою технологічною картою становлять: затрати праці — 1,435 люд./год; витрати палива — 0,68 кг (дизельне паливо), 4,4 м3 (природний газ); електроенергії — 8,24 кВт-год; комбікормів — 137,5 кг; води — 260,7 л.


В Україні в останні роки розроблено обладнання для підлогового утримання та вирощування бройлерів ОПБ-1. Організація-виробник — ВАТ “Завод “Ніжинсільмаш”. Обладнання призначене для комплексної механізації та автоматизації технологічних процесів у разі підлогового утримання бройлерів із годівлею сухими повнораціонними комбінованими кормами. Це обладнання виконує такі технологічні операції: прийняття, короткотермінове зберігання та роздавання в годівниці сухих комбікормів, подання води в напувалки, локальне обігрівання курчат у перший період вирощування. До складу обладнання входять: бункер зовнішній з лінією завантаження комбікормів; роздавач сухих кормів із круглими годівницями; система напування з ніпельними напувалками; система локального обігрівання курчат із брудерами електричними; електрообладнання. Але поки що не випробувано та не освоєно випуск обладнання для вирощування й утримання бройлерів.


У країнах із розвинутим птахівництвом (Німеччина й інші) для вирощування бройлерів використовують сучасний механізований та автоматизований комплекс обладнання для підлогового утримання птиці. Виготовлено його із якісних металів і полімерних матеріалів. Складається він із бункерів для приймання та короткотермінового зберігання комбікормів, бункерів для приймання комбікормів у пташниках, кормороздавачів, де корми подають по трубах (як правило, спірально) раціонально облаштованих годівниць; системи напування птиці з ніпельними напувалками; систем створення мікроклімату; опалення та освітлення. При цьому конструктори закордонних фірм врахували особливості обслуговування відгодівельного поголів’я бройлерів.


Одним із головних виробників м’яса птиці в Україні є ЗАТ “Дружба народів Нова”, АР Крим, де на підлоговому утриманні середньорічно доглядають 1861725 голів бройлерів. Валове виробництво м’яса в живій масі протягом року на цій птахофабриці становить 325072 ц, собівартість 1 ц приросту — 253,3 грн, затрати концентрованих кормів на виробництво 1 ц приросту — 203 кг, затрати праці на виробництво 1 ц приросту — 4,8 люд./год, падіж птиці — 4%. Слід зазначити, що на даній птахофабриці з успіхом використовують комплекс обладнання фірми Big Dutchman (рис. 3).
Утримуючи бройлерів, доцільно використовувати технологічну карту (табл. 2), яка передбачає цикл їх вирощування протягом 47 днів.


Ця технологічна карта передбачає підтримання температурного та вологісного режиму в пташнику в межах 17...33°С і 60–65%, відповідно, інтенсивності освітлення — 5–20 лк. За один цикл вирощування бройлерів затрати комбікормів становлять 4,9 кг/гол., по завершенні періоду відгодівлі маса однієї голови птиці в середньому — 2,8 кг.


В. Смоляр, ст. наук. співробітник,
канд. с.-г. наук,
 О. Ковтун, провідний зоотехнік,
Укр НДІПВТ ім. Л. Погорілого

Інтерв'ю
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее
За використання сучасних засобів захисту рослин найбільшої їхньої ефективності вдається досягти лише за строго виконання трьох основних умов: правильного вибору препарату, оптимальних термінів внесення та чіткого дотримання технології... Подробнее

1
0