Спецможливості
Новини

Висока адаптивність гібридів до наших умов - міф?

14.06.2017
2019
Висока адаптивність гібридів до наших умов - міф? фото, ілюстрація
Гібриди повинні мати високу адаптивність до різних умов - це один з принципів Бурлоуга, агронома, Нобелевського лауреата, який став батьком Зеленої революції

Адаптивність сільськогосподарських культур до локальних умов - це міф. Імовірно, його вигадано в Україні, щоб надати конкурентну перевагу вітчизняним сортам. Таку думку висловив один із засновників Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС) Ярослав Парій, пише propozitsiya.com з посиланням на zerno-ua.com.

Експерт впевнений: гібриди повинні мати високу адаптивність до різних умов - "це один з принципів Бурлоуга, агронома, Нобелевського лауреата, який став батьком Зеленої революції".

"Він під час селекції випробовував свої рослини у гірських та рівнинних умовах. Так і наші гібриди повинні давати високі врожаї в різних умовах. Проте наша конкурентна перевага - мінімальна ціна при високій якості", - додає Я. Парій.

Експерт підкреслив необхідність створення національної концепції селекції, в якій йдеться не лише про власне насіння, а й про органічні добрива, біологічні засоби захисту рослин тощо. Планувати в селекції потрібно хоча б на 20 років уперед, впевнений експерт.

"Туреччина сьогодні створює програму, покликану позбутися залежності від іноземних транснаціональних компаній у насінні. Цим шляхом йде чимало країн. У будь-якій країні це - питання національної безпеки, мати власне насіння, власну селекцію та забезпечити себе продуктами харчування. Ми ж купуємо закордонні засоби захисту рослин, закордонну техніку, закордонне насіння. Гроші викачуються звідси. Це питання національної безпеки. Якби ці гроші залишалися у країні, вони створювали б додатковий продукт. Було б забезпечено сталий економічний розвиток, а інакше такий розвиток буде вповільнений", - констатує Я. Парій.

Гібриди портфеля ВНІС, як зазначив його співзасновник, передусім, мають високу врожайність, високу технологічність на рівні іноземних аналогів, але ціна на продукцію - на 30-40% нижча за вартість закордонної. До слова, концепція по кукурудзі у ВНІС, - орієнтація на високу вологовіддачу, це проблема для України, не упускають й врожайність і стійкість проти хвороб.

По соняшнику науковці ведуть велику селекційну програму за двома напрямами, олійний соняшник та кондитерський. Результат - 11 гібридів соняшнику у реєстрі, ранньостиглих, стійких проти імідазолінонів, стійких проти трибенурон-метилу (Гранстару), в тому числі такі, що витримують високі дози гербіциду.

Також тут зараз реалізують програму зі створення високоолеїнових гібридів, працюють над створенням гібридів, стійких проти останніх рас вовчка, і невдовзі ці гібриди підуть у виробництво. Інститут уже зареєстровав гібрид ріпаку, стійкий проти імідазолінонів (Євро-Лайтнінг), що значно спрощує вирощування.

ВНІС відкрив селекційну програму у Сербії, використовує зимові розсадники у Чилі, має 18 локацій наших гібридів по Європі та Україні, співпрацює з багатьма вітчизняними інститутами та іноземними.

Ключові слова: гибрид, ВНИС, Ярослав Парий

Інтерв'ю
У Нідерландах існує сумна приказка: «Фермерові належать тільки його жінка й діти, все інше на фермі належить банку». Тобто, банки понавидавали всім фермерам аж до найменших стільки кредитів, скільки
Одним із найвідоміших не лише в Україні, а й у всьому світі центрів пшеничної селекції є Миронівка (Київщина), яку недарма називають пшеничною столицею, батьківщиною української озимої пшениці, адже саме тут працює Миронівський інститут... Подробнее

1
0