Спецможливості
Техніка та обладнання

Висівання без зволікання

04.05.2011
1163
Висівання без зволікання фото, ілюстрація

Добра сівалка - запорука високого врожаю. Пропонуємо вашій увазі оглядовий матеріал, присвячений деяким сівалкам, представленим на українському ринку.

Добра сівалка - запорука високого врожаю. Пропонуємо вашій увазі оглядовий матеріал, присвячений деяким сівалкам, представленим на українському ринку.

Серед матеріальних чинників, необхідних для життя людей, особливе місце належить землі. Вона є природною і незамінною основою будь-якого виробництва, з нею нерозривно пов'язаний розвиток людського суспільства. Без землі неможливе ніяке виробництво, неможливе й саме існування людини.
Рослини, що вирощують люди, як і інші організми, протягом свого життя постійно перебувають у взаємодії з навколишнім середовищем. Невідповідність умов середовища вимогам рослинних організмів спричиняє порушення нормальних процесів росту та розвитку і навіть загибель рослин і, навпаки, задоволення вимог рослин всіма умовами їхнього життя дає змогу повніше використовувати їх біологічні можливості для отримання максимального урожаю.
   Добра сівалка - запорука доброго врожаю. Всі про це знають. Висіяне якісно та добре підготоване насіння в добре оброблений грунт із достатньою вологістю та підживленням дасть дружні сходи. Належний догляд у період зростання і дозрівання зернових є успіхом у досягненні добрих результатів.
Розглянемо конструкцію сівалки вітчизняного виробника МСНПП "Клен", Луганськ, з унікальним рішенням, що грунтується на принципово новому запатентованому способі дозування насіння. Сівалка забезпечує точну норму висівання насінин. Виробник пропонує розроблені сівалки різного призначення, а саме: зернові прямого висіву; для сівби технічних культур; зернотрав'яні; сівалки для висівання лікарських культур та овочів.
Сівалка зернова прямої сівби "Клен-6" (рис. 1) призначена для рядкової сівби насіння зернових, зернобобових культур (сівалки "Клен-5,6", "Клен-4,2" - для сівби технічних культур та трав і травосумішей чи овочів).
Основні вузли сівалки "Клен-6": рама, бункери для насіння, висівні апарати з мікропроцесорним керуванням, пульт керування та контроль за висівом, два маркери, навісний і транспортний пристрій, дискові сошники, пружинні загортачі.
Під час руху сівалки полем висівні апарати вмикаються автоматично. За допомогою пульта керування шторки з певною частотою відкривання отворів у нижній частині зернового бункера приймають поступово зерно на подільник. У подільнику кожного дозатора зерно розподіляється на шість потоків і  насіннєпроводами рухається до сошника, яким воно загортається в підготований шар грунту. Під час переїзду в загінки сошники піднімаються, дозатори автоматично зачиняються.
Мікропроцесорне керування та контроль висіву являють собою комплект обладнання, який складається з таких основних частин: пультів керування та - для оператора - датчика швидкості, електромагнітних дозаторів, датчика введення обладнання в роботу і з'єднувальних кабелів. Живлення сівалки здійснюється від бортової сітки енергозасобу напругою в 12 В. Агрегатується сівалка з тракторами тягового класу 1,4. Гідросистема сівалки сумісна з гідросистемою трактора. Висота розташування зернових бункерів дає змогу зручно їх завантажити механізованим чи ручним способом. Регулювання норм висіву проводити зручно та доступно. Забезпечено зручний доступ до всіх точок мащення. Конструкція сівалки безпечна під час виконання технологічного процесу та під час переїздів дорогами загального призначення. Відгуки про сівалку лише позитивні.
Сівалка причіпна зернова СЗ-4,5 "Ярина" (виробник - ТОВ "Украгрокомсільмаш", Київ, рис. 2) призначена для рядкового висіву насіння колосових, зернобобових, олійних та інших культур. Агрегатується з тракторами тягового класу 2,0. Основні вузли сівалки: зварна конструкція рами, насіннєві бункери, висівні апарати, дводискові сошники, телескопічні насіннєпроводи, гідравлічна система сівалки, слідорозпушувачі, загортачі насіння, причіпний пристрій для робочого транспортного положення, телескопічні дискові маркери, опорні колеса. Під час виконання технологічного процесу висівний диск захоплює насінини та виштовхує їх до насіннєпроводу, який з'єднаний з сошником. Кількість захопленого насіння залежить від величини зазору між днищем і вальцем висівного апарата та від розміру щілини в стінці насіннєвого бункера, а також від положення важелів редуктора. Норма висіву залежить від положення регулювальних важелів редуктора.
Сівалка рядкова Rapid RD 400C призначена для сівби зернових, бобових, круп'яних та інших культур (виробник - "Ведерстад-Веркен АБ", Швеція).
Сівалка складається з таких основних вузлів: розпушувальних дисків, вирівнювача розпушеної поверхні грунту, тукових сошників, насіннєвих сошників, коткувальних коліс, бункера для насіння і мінеральних добрив, висівних апаратів, механізму привода висівних апаратів, пружинної борони, маркерів, слідоутворювачів для досходового обробітку посівів, системи контролю технологічного процесу, електросвітлової сигналізації, гідросистеми, обладнання для обслуговування сівалки під час експлуатації.
Несучі елементи сівалки з'єднуються між собою за допомогою сталевих смуг. Сниця сівалки передньою частиною, за допомогою вертикальної і поздовжньої осей, шарнірно з'єднана з опорно-ходовими колесами (4 шт.), які попарно встановлені на флюгерних стояках.
Розпушувальні робочі органи мають вигляд сферичних зубчастих дисків, встановлених у два ряди на передніх поперечних брусах квадратного перетину.
Кожен із дисків кріпиться до бруса індивідуально за допомогою спеціальних хомутів через гумові амортизуючі прокладки.
Вирівнювач розпушеної поверхні грунту складається із шістнадцяти сталевих пластин завширшки 150 мм і заввишки 255 мм, жорстко закріплених на пружинних стояках до поперечного бруса, який своїми кінцями шарнірно з'єднаний із бічними пластинами. За допомогою важеля, встановленого в середній частині бруса і з'єднаного з штоком гідроциліндра, здійснюється переведенням вирівнювача в робоче або транспортне положення.
Туковий сошник є комбінацією дискового ножа та анкерного сошника, об'єднаних в одному робочому блоці. Дисковий ніж розрізає поверхневий шар грунту, а розташований поряд з ним анкерний сошник забезпечує висівання сухих міндобрив у грунт на задану глибину. Тукові сошники встановлені в один ряд на двох брусах, які з'єднані з бічними та центральною пластинами рами шарнірно. Наявність гвинтових механізмів у системі підвіски сошників дає можливість здійснювати плавне регулювання глибини загортання насіння і добрив одночасно. Конструкцією тукового сошника передбачено регулювання взаємного положення дискового ножа та анкерного сошника.
Насіннєві сошники за своєю конструкцією такі самі, як і тукові, але для забезпечення потрібної ширини міжрядь розташовані у два ряди по 16 шт. Регулювання глибини ходу сошників гідрофіковане і здійснюється з кабіни трактора. Контроль глибини ведеться за допомогою шкали, встановленої на передній стінці бункера. Коткувальні колеса сівалки пневматичні, 16 шт., розміром 7,0" - 15". Встановлені в два ряди за насіннєвими сошниками так, що кожне з коліс ущільнює поверхню грунту над двома засіяними рядками. Під час роботи колеса виконують функцію ходових та обмежувачів глибини загортання насіння, а також можуть копіювати рельєф поверхні грунту. Під час транспортування пневматичні коткувальні колеса стають ходовими.
Бункер сівалки обладнаний суцільною рухомою перегородкою, яка розділяє його на дні секції - передню і задню. Передня секція призначена для заповнення мінеральними добривами, а задня - насінням.
Зміною положення перегородки (конструкцією передбачено вісім фіксованих положень) змінюється об'єм місткостей секцій, завдяки чому можна досягти такого співвідношення, коли звільнення бункера від добрив і насіння буде одночасним, що уможливлює і заправлення сівалки технологічним матеріалом.
У днищі бункера вмонтовані апарати котушкового типу для висівання насіння та мінеральних добрив. Над камерами заповнення насіннєвих висівних апаратів встановлено штифтові струшувачі для запобігання зависанню насіння над котушками, а над камерами заповнення тукових висівних апаратів - захисні просіювальні решітки.
Як насіннєві, так і тукові висівні апарати обладнані механізмами регулювання інтенсивності потоку надходження насіння і добрив до котушок.
Привід висівних котушок здійснюється від одного привідного колеса через трансмісійні вали, ланцюгові передачі та безступінчасті редуктори регулювання норм висіву.
За коткувальними котками встановлено пружинну борону, яка призначена для вирівнювання та розпушування поверхневого шару грунту для зменшення інтенсивності випаровування вологи.
Маркери сівалки дискового типу обладнані ребордами, які запобігають надмірному заглибленню дисків у грунт під час роботи сівалки. Керування маркерами гідрофіковане і здійснюється трактористом з кабіни.
Слідоутворювачі призначені для утворення слідів, які слугують орієнтирами під час досходового обробітку посівів.
Система контролю Autocheck, якою комплектується сівалка, багатофункціональна і дає змогу контролювати роботу, режими всіх основних складових технологічного процесу, в тому числі глибину висіву, вести облік виконаної роботи (в га), швидкості руху, загального часу роботи, кількість розворотів агрегату, довжини гонів поля тощо, забезпечуючи системою автопілот і системою самодіагностики. Керування сівалкою здійснюється пультом Control Station із кабіни трактора. Оператор, використовуючи пульти керування, має можливість здійснити налагодження сівалки на потрібний режим, дізнатися про стан сівалки.
Сівалка оснащена електросвітловою сигналізацією. Електросвітлова сигналізація складається з двох комбінованих (червоного з білим) габаритних електроліхтарів, встановлених по лівому та правому краях сівалки, стопів і поворотів, які підключені до електромережі трактора. Призначена для забезпечення безпеки руху агрегату під час переїздів дорогами загального призначення.
Гідросистема сівалки забезпечує функціонування всіх вузлів та агрегатів, які під час роботи сівалки мають часто змінювати своє положення: піднімання та опускання маркерів, виділення та заглиблення розпушувальних дисків, сошників, пружинної борони, слідоутворювачів.
Обладнання для обслуговування сівалки під час її експлуатування складається з підніжних дошок, східців, перил і поручнів.
Під час руху сівалки полем розпушувальні диски ріжуть поверхневий шар грунту на задану глибину з одночасним його перегортанням і подрібненням. Якщо сівба ведеться по не обробленому грунтообробними знаряддями полю або з мінімальним обробітком поверхневого шару, розпушувальні диски одночасно з подрібненням грунту подрібнюють і рослинні рештки, які є на поверхні грунту та на глибині оброблювального шару. Вирівнювач, який рухається за розпушувальними дисками, вирівнює розпушену поверхню грунту, створюючи сприятливі умови для рівномірного загортання добрив і насіння за глибиною. Тукові та насіннєві сошники утворюють у грунті борозни для висіву мінеральних добрив і насіння.
Висівання мінеральних добрив та насіння здійснюється висівними апаратами, встановленими у нижній частині бункера, їм надає дії спеціальне привідне колесо через систему трансмісійних валів, ланцюгові передачі та безступінчасті редуктори. З висівних апаратів добрива і насінини через насіннєпроводи і сошники надходять у грунт. Рядки добрив і насіння формуються так, що між кожними двома рядками насіння розташовується один рядок добрив. Після цього коткувальні колеса ущільнюють поверхневий шар грунту, забезпечуючи надійне надходження вологи до насіння і сприяючи його кращому проростанню. Для запобігання інтенсивному випаровуванню продуктивної вологи поверхневий шар грунту розпушується пружинною бороною.
Побажаємо всім українцям
дружних сходів...

Л. Ткаченко,
провідний інженер,
УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

Інтерв'ю
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее
Всі ми любимо у вихідні побалувати рідних і близьких візитом до пристойного ресторану, кафе, щоб посидіти, поспілкуватися, відпочити. А чи в курсі, що представники системи HoReCa давно мріють про

1
0