Спецможливості
Статті

Вирощування розсади в закритому грунті

05.06.2008
3223
 Вирощування розсади в закритому грунті фото, ілюстрація
Вирощування розсади в закритому грунті

Високий урожай овочевих культур значною мірою залежить від якості розсади. У багатьох країнах нині створено підприємства з вузькою спеціалізацією, виробництвом розсади різних культур (або навіть однієї), розсадних систем тощо. Спеціалізація забезпечує високу ефективність і рівень організації виробництва, зниження собівартості розсади, удосконалення нових методів її вирощування та раціональне використання праці. Змінилося й уявлення про цей, такий, здавалося б, знайомий термін. Раніше розсадою називали молоді рослини для висаджування у відкритий грунт, які ще не мають продуктивних органів. З розвитком тепличного овочівництва, коли вирощену в розсадному відділенні розсаду висаджують у теплиці, тлумачення цього терміна змінилося.

Фактори довкілля сильніше впливають на розсаду, ніж на дорослу рослину. Тому основою сучасних технологій з її виробництва є забезпечення оптимальних режимів температури, вологості, освітлення, живлення. А досягти цього непросто, оскільки для основного зимово-весняного обігу сівбу насіння починають у листопаді-грудні, тобто в період найгіршого освітлення та низької температури. Для вирішення цієї проблеми застосовують такі методи вирощування розсади (деякі ще маловідомі в Україні): у касетах, пробірках, адсорбуючих розсадних таблетках, прес-кубиках.
Вирощування розсади
в касетах
Останніми роками випробовують різні системи касетної технології, що відрізняються за кількістю і розміром чарунок, пластикових контейнерів, поживною сумішшю, способом їх заповнення. Одна касета має від 225 до 2500 чарунок, висоту до 5 см, розміри 4 х 4—5 см, вагу — до 4 кг. Головною позитивною рисою цього методу є те, що порівняно невеликий об’єм грунтосуміші забезпечує економію місця, часу, активність коренеутворення, механізацію (легко пересувати контейнери з касетами). У чарунках мало грунту, тому рослини швидко реагують на концентрацію поживного розчину. Полістирол, з якого зроблено касети, є ізолятором і запобігає швидкому коливанню температури в зоні кореневої системи.
Розмір, кількість та колір чарунок визначаються типом культури. Наприклад, система “Super-Siding” для вирощування сіянців помідорів, солодкого перцю, баклажанів має 100 чарунок переважно білого кольору на 1 м2. У фазі 1—2 справжніх листків сіянці пікірують до горщечків місткістю 1—1,2 літра. Проте цей метод має і недоліки: об’єм грунту у чарунках невеликий, тому грунтосуміш не повинна містити грудок і рослинних решток. Через це для її приготування використовують подрібнений торф. До того ж, слід уникати надлишку торфу в касетах, слід робити заглиблення для насіння, не вкладати торф занадто щільно, особливо при вирощуванні розсади салату. Зрошення допускається тільки рівномірне, чого досягають легким дрібним дощуванням або вкриванням касети покривалом із тонкого шару агрілу та поливанням водою зверху. Спочатку застосовують чисту воду або дуже слабкий поживний розчин. Внаслідок невеликого об’єму грунту в чарунках вони швидко пересихають, тому поливають їх двічі на день улітку, а взимку — рідше. Незважаючи на зазначені недоліки, касетна технологія вирощування розсади дуже популярна.
Вирощування розсади
з використанням розсадних адсорбуючих таблеток
При пікіруванні сіянців, висаджуванні розсади на постійне місце прагнуть не порушувати грудку грунту на кореневій системі, щоб якомога менше пошкоджувати продуктивне молоде коріння. Та хоч як обережно пересаджували б рослини, до 80% всисного коріння втрачається. Це відкриває шлях вірусним інфекціям, рослині потрібен час, щоб прижитися, що віддаляє початок плодоношення. Часто в грунтосуміші не вистачає мікроелементів (це виявляється у вигляді хлорозів на листках не відразу). За сучасних технологій вимоги до якості розсади дуже високі, що змушує звертати на це особливу увагу. Для цього розроблено спеціальні розсадні адсорбуючі таблетки (які за формою нагадують медичні, звідси й назва) із заглибленням посередині для насіння. Виготовляють їх зі сфагнового білого торфу та перегною (2—3%).
Для кожної культури добирають свої таблетки (різні за діаметром). Їхній вміст збалансований за елементами живлення та мікроелементами. Вони мають найкращу для розвитку коріння вологомісткість та пористість, високу гомогенність субстрату, що забезпечує швидкий та рівномірний ріст рослини.
Таблетки розкладають на чисту робочу поверхню і поливають (50 мл на одну таблетку). За кілька хвилин вони набухають і різко змінюють свою форму: збільшуються у висоту у 6—8 разів (з 6—9 до 39—45 мм). Треба лише висіяти в них насіння на глибину 1,5—2 см. При пересаджуванні рослини висаджують разом із таблетками, тому все коріння залишається непошкодженим. Відпадає потреба у дезінфекції субстратів, насіння проростає швидше, ніж у горщечках з грунтосумішами.
Вирощування розсади
у прес-кубиках
Цей метод нагадує метод вирощування розсади за допомогою таблеток, з тією різницею, що кубики мають форму квадрата, при висаджуванні не заглиблюються у піддони, а, навпаки, залишаються на їх поверхні. Так легше механізувати розсадну лінію.
Чи не схоже це на торфоперегнійні горщечки? Так, це ті самі горщечки у формі кубиків. Але, на відміну від них, вони не заповнюються грунтосумішшю, а є суцільними, як і розсадні таблетки. На штучних субстратах частина коріння залишається протягом вегетації в кубику, а частина заглиблюється в субстрат, яким заповнено піддони.
Вирощування розсади
в пробірках
За цього методу культура клітин поступово виходить з лабораторій на промислову основу. Молоді рослини у фазі 1—2 справжніх листків пікірують до горщечків.
Розвинений тепличний сервіс у Нідерландах дає змогу за допомогою наведених методів створювати лінії з виробництва розсади, яка задовольняє жорсткі вимоги до високорентабельного виробництва помідорів, перцю, салату для закритого та відкритого грунту. Відсутність аналогічних технологій в українському тепличному овочівництві суттєво обмежує не тільки продуктивність культур, а й зумовлює залежність вітчизняного ринку від іноземного обладнання.
Ю.Слепцов,
канд. с.-г. наук,
Національний аграрний університет

Інтерв'ю
Керівник сектору продажів ГК "БІОНОРМА" Мирослава Мазур
Нещодавно в Києві пройшла виставка «АгроВесна-2019», в якій взяв участь провідний вітчизняний виробник біопрепаратів — група компаній «БІОНОРМА». Про масштаби участі у виставці, її результати та також про те, що викликало найбільший... Подробнее
Міністерство аграрної політики, Ярослав Краснопольський
Нещодавні зміни у складі уряду можуть торкнутися  і діяльності Міністерства аграрної політики та продовольства. Що змінилося і яких новацій очікувати? Із цим запитанням ми звернулися до першого

1
0