Спецможливості
Статті

Вирішення “рогатої” проблеми

01.08.2011
1087
Вирішення  “рогатої” проблеми фото, ілюстрація

Створення великих комплексів з високим рівнем механізації передбачає і велику концентрацію тварин на обмежених площах. Такий масовий перехід на безприв'язне утримання великих стад потребує нового підходу до планування та обладнання приміщень, виробничого процесу та групування тварин.

Створення великих комплексів з високим рівнем механізації передбачає і велику концентрацію тварин на обмежених площах. Такий масовий перехід на безприв'язне утримання великих стад потребує нового підходу до планування та обладнання приміщень, виробничого процесу та групування тварин.

За не­пра­виль­ної ор­ганізації інтен­сифікація ско­тар­ст­ва на сільгосп­під­приємствах мо­же при­зве­с­ти до ви­ник­нен­ня безлічі про­блем, на­сам­пе­ред, у пи­танні ут­ри­ман­ня ху­до­би, що, своєю чер­гою, ус­клад­нює ви­роб­ни­чий про­цес та ве­де до не­ба­жа­них збитків.
Щоб цьо­го уник­ну­ти, у на­годі ста­нуть по­ра­ди фахівців що­до про­ве­ден­ня потрібних ве­те­ри­нар­них та зо­о­техніч­них про­це­дур, які спро­щу­ють до­гляд за ху­до­бою. Під час вирішен­ня будь-яких про­блем зі своєю тва­ри­ною, став­те­ся до пи­тан­ня відповідаль­но, навіть, як­що це сто­сується, на пер­ший по­гляд, та­ких дріб­ниць, як... ро­ги. Тож на­га­даємо про важ­ливість та ме­то­ди пра­виль­но­го ви­да­лен­ня рогів у ху­до­би.

І навіщо ко­рові тії ро­ги?
Істо­рич­но во­ни по­лег­шу­ва­ли ро­бо­ту лю­ди­ни з тва­ри­на­ми, бо слу­гу­ва­ли для фіксації ху­до­би. Та ці ча­си вже прой­ш­ли: як ро­бо­чу ху­до­бу су­час­них корів вже ніхто не ви­ко­ри­с­то­вує. І нині під час до­гля­ду за тва­ри­на­ми іноді ро­ги ство­рю­ють про­бле­ми, особ­ли­во в умо­вах ве­ли­ко­то­вар­но­го ви­роб­ництва.
Не за­бу­вай­мо й про те, що наші ко­ро­ви, хоч і одо­маш­нені, все ж за­ли­ша­ють­ся стад­ни­ми тва­ри­на­ми. Тож, для от­ри­ман­ня "виз­нан­ня" у стаді та зай­нят­тя пев­ної ієрархічної ніші са­ме ро­ги тва­ри­ни як пізна­вальні оз­на­ки відігра­ють вирішаль­ну роль. І за­бо­ро­ни­ти ко­ро­вам "з'ясо­ву­ва­ти сто­сун­ки" ми не мо­же­мо, то­му іноді бої за місце тва­ри­ни-ліде­ра при­зво­дять до трав­му­вань і тва­рин, і ро­біт­ників, які за ни­ми до­гля­да­ють. А ко­рівни­ки ста­рих кон­ст­рукцій з без­при­в'яз­ним ут­ри­ман­ням са­ме у пи­тан­нях ієрархічно­го підпо­ряд­ку­ван­ня ху­до­би ма­ють од­не слаб­ке місце: не­ста­чу площі для відсту­пу тва­ри­ни, аби уник­ну­ти на­па­ду з бо­ку аг­ре­сивніших тва­рин.
То­му за­для убез­пе­чен­ня до­гля­ду за ху­до­бою, уник­нен­ня трав­му­вань, а та­кож за пе­ре­ломів, не­пра­виль­но­го рос­ту та хво­роб рогів і про­во­дять їхнє ви­да­лен­ня.
Особ­ли­вості про­це­ду­ри: національ­ні...
Спо­со­би зне­ро­жу­ван­ня (де­кор­ну­ації) ху­до­би мож­на поділи­ти на два: ви­да­лен­ня рогів у до­рос­лих тва­рин та по­пе­ре­д­жен­ня рос­ту рогів у мо­лод­ня­ку.
Ви­да­лен­ня рогів у до­рос­лих тва­рин про­во­дять кро­ва­вим (спи­лю­ван­ня ро­гів) або без­кров­ним ме­то­дом. За ос­тан­нь­о­го на ос­но­ву ро­гу тва­ри­ни на­тя­гу­ють щільне гу­мо­ве кільце. При цьо­му в ре­зу­ль­таті сти­с­кан­ня су­дин по­ру­шується жив­лен­ня ро­гу, і він відтор­гається че­рез 4-5 тижнів. Та­кий ме­тод, про­те, по­тре­бує су­во­ро­го до­три­ман­ня ве­те­ри­нар­них ви­мог: знез­бо­лю­ван­ня та об­роб­ки ан­ти­сеп­ти­ка­ми.
Під час спи­лю­ван­ня ви­ко­ри­с­то­ву­ють стрічко­ву пил­ку, а для те­лят 4-8-тиж­не­во­го віку - ме­та­ле­ву труб­ку із за­го­ст­ре­ним ок­рай­ком. При цьо­му по­пе­ред­ньо, крім за­галь­ної підго­тов­ки об­роб­лю­ва­ної по­верхні, про­во­дять місце­ву ане­с­тезію.
Для по­пе­ре­д­жен­ня рос­ту рогів те­ля­там віком від 3-5-ден­но­го до 3-тиж­не­во­го віку на ос­но­ву ро­гу на­но­сять лу­ги або кис­ло­ти (їдкий калій або натр, азот­ну або со­ля­ну кис­ло­ту, рідкий азот). Пе­ред цим по­верх­ню на­вко­ло ро­го­вих гор­бочків ре­тель­но за­чи­ща­ють і ви­да­ля­ють во­ло­ся­ний по­крив, а потім про­во­дять вти­ран­ня хімічної ре­чо­ви­ни.
Ос­танніми ро­ка­ми до­сить ши­ро­ко­го роз­пов­сю­д­жен­ня у гос­по­дар­ст­вах на­бу­ло і термічне ви­да­лен­ня рогів. Цей ме­тод вва­жається найбільш про­стим та без­печ­ним. Йо­го за­сто­со­ву­ють у віці 3-6 тиж­нів, про­це­ду­ра три­ває в се­ред­нь­о­му 3,5 се­кун­ди. Після при­па­лю­ван­ня ро­го­во­го за­чат­ку ут­во­рюється струп, який відпа­дає че­рез 2-3 тижні.
Під час про­ве­ден­ня де­кор­ну­ації будь-яко­го ви­ду, окрім пра­виль­ної фіксації тва­ри­ни з ме­тою влас­ної без­пе­ки, робіт­ни­ку слід мак­си­маль­но точ­но на­но­си­ти пре­па­рат або при­кла­да­ти тер­мо­ка­у­тер, щоб не трав­му­ва­ти при­леглі до об­роб­ки тка­ни­ни. Та­кож важ­ли­во пра­цю­ва­ти у гу­мо­вих ру­ка­ви­цях, щоб уник­ну­ти кон­так­ту із хімпре­па­ра­том під час вти­ран­ня йо­го у ро­го­вий гор­бок.
Для тих, хто об­рав один з ви­ще­заз­на­че­них варіантів вирішен­ня "про­бле­ми з ро­га­ми", не зай­вою бу­де і та­ка інфор­ма­ція:
 Без­печніше та раціональніше про­во­ди­ти зне­ро­жу­ван­ня те­лят хімічним ме­то­дом у віці 10-20 днів. Пізніше та­ка про­це­ду­ра мо­же при­зве­с­ти до ус­клад­нень та по­яви кро­во­теч та за­па­лень ло­бо­вої па­зу­хи.
 Для по­пе­ре­д­жен­ня опіків шкіру на­вко­ло ро­го­вих горбків об­роб­ляй­те ва­зеліном або на­кла­дай­те шма­ток гу­ми з от­во­ром у центрі для ро­го­во­го за­чат­ку.
 До­три­муй­тесь пра­вил без­пе­ки за ро­бо­ти з хімічни­ми ре­чо­ви­на­ми та еле­к­т­ро­при­ла­да­ми: ви­ко­ри­с­то­вуй­те за­хисні ру­ка­виці, за по­тре­би - оку­ля­ри.
 Після об­роб­ки те­лят хімічни­ми ре­­чо­ви­на­ми не ви­пу­с­кай­те їх на ви­гул у до­що­ву або сніжну по­го­ду, а під час зго­до­ву­ван­ня те­лят під ко­ро­ва­ми об­роб­лені дільниці ро­го­вих горбків тре­ба за­кле­ю­ва­ти лей­ко­пла­с­ти­ром.
 Ви­да­ля­ю­чи ро­ги еле­к­т­ро­тер­мо­ка­у­те­ром, до­три­муй­тесь ре­ко­мен­до­ва­ної тем­пе­ра­ту­ри при­ла­ду: близь­ко 1000°С. За низь­кої тем­пе­ра­ту­ри (350°С) не від­бу­вається гли­бо­ко­го при­па­лю­ван­ня. Че­рез це тва­ри­на от­ри­мує опіки шкіри пер­шо­го-дру­го­го сту­пенів, а ріст ро­гу не при­­пи­няється.
 Де­кор­ну­ація те­лят за до­по­мо­гою при­па­лю­ван­ня рогів тер­мо­ка­у­те­ром у віці до двох місяців мо­же за­побігти роз­пов­сю­д­жен­ню інфекції лей­ко­зу ВРХ.
 За ре­ко­мен­даціями фахівців, най­кра­щий період для зне­ро­жу­ван­ня до­рос­лих тва­рин - про­хо­лодні по­ри ро­ку, най­частіше во­се­ни або на­весні. Не ре­ко­мен­дується про­во­ди­ти зне­ро­жу­ван­ня корів у другій по­ло­вині тільності.

... інтер­національні
У ба­га­ть­ох євро­пейсь­ких країнах діяльність тва­рин­ників об­ме­жується дією За­ко­ну про за­хист тва­рин. На­при­клад, німець­ка версія та­ко­го за­ко­ну (Tierschutzgesetz) роз­роб­ле­на ще у 1972 р., а ос­танні зміни до ньо­го бу­ло вне­се­но 9.12.2010 р. Згідно з цим за­ко­ном, ви­да­лен­ня рогів без за­сто­су­ван­ня ане­с­тезії доз­во­ляється ли­ше ху­добі не стар­ше 6 тижнів.
Цей при­пис ба­зується на ана­то­міч­них вла­с­ти­во­с­тях рос­ту ро­гу. Ви­да­лен­ня ро­го­во­го за­чат­ку у те­лят та­ко­го ран­нь­о­го віку (ко­ли ріг є ще до­стат­ньо м'яким) не при­зво­дить до ус­клад­нень.
Німецькі фахівці вва­жа­ють най­кра­щим стро­ком для про­ве­ден­ня та­кої про­це­ду­ри перші два тижні жит­тя тва­ри­ни, то­му що в цей час в ор­ганізмі тва­ри­ни ще інтен­сив­но пра­цює па­сив­ний (ко­ло­ст­раль­ний) імунітет. У більш пізньо­му віці ви­ни­кає не­без­пе­ка за­ра­жен­ня тка­нин. Крім то­го, що пізніше про­во­дять зне­ро­жу­ван­ня, то більший стрес це вик­ли­кає і у тва­ри­ни, і лю­ди­ни, то більший біль відчу­ває тва­ри­на та частіше ви­ни­ка­ють ло­кальні інфекціїї.
Здебільшо­го для зне­ро­жу­ван­ня те­лят ви­ко­ри­с­то­ву­ють тер­мо­ка­у­те­ри. Од­нак під час пе­ре­хо­ду на без­прив'яз­не ут­ри­ман­ня німецькі фер­ме­ри теж зіштов­ху­ва­лись із про­бле­мою ви­да­лен­ня рогів у до­рос­лих тва­рин. Тоді во­ни ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ли стрічко­ву пил­ку і обов'яз­ко­во про­во­ди­ли ло­каль­ну ане­с­тезію. Та се­ред євро­пейсь­ких фер­мерів ще й досі є такі, які ніко­ли не ви­да­ля­ють тва­ри­нам ро­ги та відби­ра­ють собі на аукціонах ху­до­бу са­ме за фор­мою рогів.

Зне­ро­жу­ван­ня не кож­но­му до впо­до­би
Та чи є аль­тер­на­ти­ва такій бо­лючій і не­приємній для тва­ри­ни про­це­дурі?.. Їх аж дві. Мож­на за­ли­ши­ти все як є: тоб­то корів з ро­га­ми. До речі, та­ке рішен­ня при­дат­не для осо­би­с­тих се­лянсь­ких гос­по­дарств. Тут здебільшо­го ут­ри­му­ють 1-2 корів на прив'язі у са­раї. А ко­ли їх ви­га­ня­ють гур­та­ми на па­со­ви­ща, тва­ри­нам до­стат­ньо місця, щоб не трав­му­ва­ти ні од­на од­ну, ні па­с­тухів. А ще це по­зи­тив­ний мо­мент для ветліка­ря, яко­му для про­ве­ден­ня ве­те­ри­нар­ної об­роб­ки не­обхідно фіксу­ва­ти тва­ри­ну за ро­ги.
Ко­ли все ж та­ки існує по­тре­ба ут­ри­ман­ня ве­ли­ко­го по­голів'я корів, то є ін­ший варіант, мож­ли­во менш ра­­ціональ­ний, але гу­манніший - роз­во­ди­ти корів ге­не­тич­но ко­мо­лих (шу­тих) порід. Тут се­лекціоне­ри по­пра­цю­ва­ли і пра­цю­ють на сла­ву, ви­во­дя­чи худобу як мо­лоч­но­го, так і комбіно­ва­но­го та м'яс­но­го на­прямів.
Се­ред мо­лоч­них порід - це зна­на ви­со­ким вмістом жи­ру (іноді до 7%) в мо­лоці "ма­лют­ка" джерсі. Ця тва­ри­на де­що примхли­ва в ут­ри­манні, але на­вряд чи це пов'яза­но з відсутністю рогів. Під час ви­ве­ден­ня цієї по­ро­ди інтен­сив­но ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ли інбри­динг. То­му тва­ри­ни ма­ють ніжну, су­ху кон­сти­туцію. Ва­га до­рос­лих тва­рин: бу­гаїв - 600-700 кг, корів - 360-400 кг. Се­редній надій мо­ло­ка - 3000-3500 кг на рік, жирність - 5-6%. Хо­ча м'ясні якості джер­­­сейсь­ких тва­рин низькі та й на­дої мо­ло­ка не­ви­сокі, про­те, вміст жи­ру та білка в ньо­му най­ви­щий. Жи­рові куль­ки в мо­лоці джер­сейсь­ких корів ве­ликі, то­му вер­ш­ки ут­во­рю­ють­ся швид­ко та ма­ють чітку ме­жу із зне­жи­ре­ною фракцією, що є важ­ли­вим фак­то­ром для пе­ре­роб­ної індуст­рії.
Для тих, хто ро­бить став­ку на яло­ви­чи­ну, се­лекціоне­ри мо­жуть за­про­по­ну­ва­ти до­статній вибір ко­мо­лих порід: від за­кор­дон­них (абер­дин-ан­гус, де­які лінії ге­ре­фордів) до вітчиз­ня­них (знам'янсь­кий тип півден­ної м'яс­ної та во­линсь­ка м'яс­на).
Тва­ри­ни во­линсь­кої м'яс­ної по­ро­ди по­ряд з ви­со­ки­ми до­бо­ви­ми при­ро­с­та­ми ха­рак­те­ри­зу­ють­ся і ви­со­кою від­твор­ною здатністю, легкістю оте­лень, при­сто­со­ваністю до при­род­но-кліма­тич­них умов західно­го регіону Ук­раїни, до­б­ре ви­т­ри­му­ють хо­лод і спе­ку, ефек­тив­но ви­ко­ри­с­то­ву­ють па­со­ви­ща, грубі та со­ко­виті кор­ми.
Ціле­с­пря­мо­ва­на ро­бо­та се­­лек­ціо­не­рів із ви­ве­ден­ня знам'ян­сь­ко­го ти­пу м'яс­ної по­ро­ди да­ла змо­гу поєд­на­ти в тва­ри­нах такі се­лекційні оз­­на­ки, як: легкість оте­лень, дрібноплідність, ви­со­ку від­­твор­ну здатність, інтен­сив­ний ріст, відмінні забійні якості, низь­кий вміст жи­ру в туші, до­б­ру мо­лочність і при­сто­со­ву­ваність до місце­вих умов.
Се­ред євро­пейсь­ких фер­мерів ве­ли­кою по­пу­лярністю ко­ри­с­тується шу­та си­мен­тальсь­ка ху­до­ба. Її ут­ри­му­ють зде­більшо­го для ви­роб­ництва яло­ви­чи­ни. Од­нак ще у 90-х ро­ках ми­ну­ло­го століт­тя се­лекціоне­ри ви­во­ди­ли ко­молі лінії цієї по­ро­ди для обох на­прямів ви­ко­ри­с­тан­ня. На­разі станції штуч­но­го осіменін­ня та пле­моб'єднан­ня Євро­пи по­си­ле­но зай­ма­ють­ся се­лекцією ге­не­тич­но ко­мо­лих тва­рин. І се­ред си­мен­тальсь­ких бу­гаїв є до­стат­ньо ши­ро­кий вибір са­ме тва­рин ко­мо­лих ліній. А про­ве­дені у 2004 р. порівняльні до­­сліджен­ня мо­лоч­ної про­дук­тив­ності шу­тих та ро­га­тих тва­рин на дослідницькій станції м. Груб (Німеч­чи­на) по­ка­за­ли, що ко­молість не справ­ляє не­га­тив­но­го впли­ву на мо­лоч­ну про­дук­тивність тва­рин.
Про­бле­ма ви­бо­ру
Се­ред різно­маніття рішень що­до спро­­щен­ня та убез­пе­чен­ня ут­ри­ман­ня ху­до­би ко­жен гос­по­дар має об­ра­ти єди­не вірне, яке відповідає умо­вам са­ме йо­го гос­по­дар­ст­ва. Тут ура­хо­ву­ють­ся такі фак­то­ри, як: кількість по­голів'я, спосіб йо­го ут­ри­ман­ня, ви­т­ра­ти ро­бо­чо­го ча­су на до­гляд за ро­га­тою/ко­мо­лою ху­до­бою або на ви­да­лен­ня рогів, чи прид­бан­ня ко­мо­лих тва­рин.
За­ли­шається ли­ше на­га­да­ти, що ви­би­ра­ю­чи, на­при­клад, ме­тод зне­ро­жу­ван­ня, слід ура­хо­ву­ва­ти, що че­рез стрес під час про­ве­ден­ня та­ких про­це­дур тва­ри­на не мо­же швид­ко за­спо­коїти­ся. По­дивімо­ся правді у вічі: крап­ли­на та­кої аг­ре­сив­ної ре­чо­ви­ни як, на­при­клад, со­ля­на кис­ло­та, под­раз­ню­ю­чи шкіря­ний по­крив, вик­ли­кає опіки та сильні болісні відчут­тя. Тож, як­що ви­ко­ну­ва­ти про­це­ду­ру за пра­ви­ла­ми (не за­вда­ю­чи тва­рині бо­лю та за­побіга­ю­чи трав­му­ван­ню та за­ра­жен­ню тка­нин), тва­ри­на віддя­чить вам і, перш за все, своєю про­дук­тив­ністю, бо на будь-який стрес ху­до­ба ре­а­гує зни­жен­ням: чи то при­ростів, чи то на­доїв.

Анна Назаренко
a.nazarenko@univest-media.com

Попередня стаття

Інтерв'ю
Нова генерація найсучасніших комбайнів TRION від компанії CLAAS представлена в Україні 11-ма моделями, на базі яких можна буквально (як в LEGO) створити зернозбиральний комбайн своєї мрії, під конкретні потреби. Залежно від моделі, нові... Подробнее
Український агрокомплекс відзначає експортна орієнтованість. Тому логістична складова для аграріїв має не менше значення, ніж власно агровиробництво. Зокрема, протягом врожайного минулого року обсяги перевалки зерна в українських портах... Подробнее

1
0